يكشنبه 3 مرداد 1400 - 10:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ميلاد بهاري

 

خاطرات پرواز

 

بررسي کتاب‌هاي خاطرات خلبانان در سوره مهر

چندي است انتشارات سورة مهر خاطرات متفاوتي را از جنگ به منصة ظهور رسانده است. اين خاطرات، که بسيار جذاب است، به خواننده اطلاعاتي مي‌دهد که شايد بسيار کم دربارة آن شنيده باشد. آري، خاطرات خلبانان چندي است در سورة مهر نگاه‌هاي بسياري را به سمت خود کشانده و تجارب جديدي از عمليات‌هاي هوايي را در جنگ براي خوانندگان تصوير مي‌کند.

دکتر خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، در مراسم رونمايي کتاب «مهمان صخره‌ها» (خاطرات خلبان غلام‌حسيني) دربارة نيروي هوايي در جنگ گفت: از ابتداي جنگ نيروي هوايي در کنار ديگر نيروها به مبارزه عليه دشمن بعثي پرداخت و حتي در اواخر جنگ، که نيروي هوايي ايران به‌شدت آسيب ديده بود، يک هواپيماي ارتش ما در مقابل يک اسکادران هوايي دشمن ايستاد و آن‌ها را وادار به فرار ‌کرد.

مرتضي سرهنگي، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت سورة مهر، نيز در آن مراسم با ابراز اميدواري از اينکه خلبانان ديگري، همچون خلبان غلام‌حسيني، همت کنند و خاطراتشان را بيان نمايند، خاطرنشان کرد: حوزة ‌هنري با اجراي طرحي در نظر دارد خاطرات خلبانان را منتشر کند و من از همين جا از همة خلبانان نيروي هوايي خواهش مي‌کنم ما را در تدوين اين خاطرات ياري کنند؛ زيرا عمر هر رزمنده‌اي همچون مردم عادي روزي تمام مي‌شود.

در اين گزارش به بررسي کتاب‌هاي خاطرات خلبانان مي‌پردازيم که از سوي انتشارات سورة مهر منتشر شده يا در حال انتشار است.

 

مهمان صخرهها، فراز و فرودهاي خواندني

«مهمان صخره‌ها» اثري متفاوت و جذاب است دربارة خاطرات يکي از خلبانان، که به قول محسن کاظمي ـ نويسنده ـ خلاقيت و نوآوري در انتخاب سوژه و آشنا کردن مخاطب با تجربه‌هايي که شايد هيچ‌گاه در طول زندگي با آن‌ها مواجه نشود، همچون فرود اضطراري، باعث شده است اين کتاب جزء آثار برگزيدة سورة مهر باشد. ماجراي پرواز و سقوط اين خلبان آن قدر جذاب است که نظر هر خواننده‌اي را به خود جلب مي‌کند. اين کتاب ويژگي‌هاي ديگري نيز دارد. اثري است صميمي و خوش‌خوان با نثري روان و واقعيت‌هاي درگيرکننده.

راحله صبوري دربارة محتواي اين کتاب اظهار داشت: «مهمان صخره‌ها» اولين کتاب از مجموعه خاطرات خلبانان است که بر اساس زندگي محمد غلام‌حسيني، يکي از خلبانان جنگ، نوشته شده. غلام‌حسيني در عمليات والفجر 2 وظيفة حفاظت از پوشش هوايي کرمانشاه را بر عهده داشت. در اواسط اين عمليات در آسمان با چند جنگندة عراقي درگير و طي يک تعقيب و گريز مجبور مي‌شود به سمت کردستان و مرز آذربايجان غربي برود. در اين درگيري هواپيماي وي مورد اصابت موشک قرار مي‌گيرد ... او به‌شدت مجروح و مجبور به ايجکت (فرود اضطراري) مي‌شود و ناخواسته به حوزة استحفاظي حزب دمکرات کردستان وارد مي‌گردد و اسير اين گروه مي‌شود.

وي ادامه داد: غلام‌حسيني از تيرماه تا آبان‌ماه در اسارت اين گروه مي‌ماند و پس از مدتي آزاد مي‌شود. بخش عمده‌اي از خاطرات کتاب به روايت آن دوران اختصاص دارد.

صبوري، با بيان اينکه روايت کتاب به صورت اول شخص آمده، افزود: اين کتاب جذابيت‌هاي خاصي دارد. نفس بيان خاطرات و زندگي يک خلبان به اندازة کافي براي مخاطب جذابيت دارد و صحنه‌هاي تعقيب و گريز و زد و خورد در آسمان و فراز و نشيب‌ها و مشکلاتي که خلبان جنگي دارد به جذابيت بيشتر اين کتاب کمک کرده است.

صبوري ديد انساني و بي‌طرفانه به جنگ را از ويژگي‌هاي بارز اين کتاب برشمرد و دراين‌باره تصريح کرد: تلفيق جنگ و زندگي در بيان خاطرات جنگ مي‌تواند اثر بسيار زيادي بر ذهن مخاطب بگذارد.

محمد غلام‌حسيني، راوي کتاب، نيز امانت‌داري دفتر ادبيات و هنر مقاوت حوزة هنري و انتشارات سورة مهر را در ثبت و ضبط خاطرات از نقاط قوت اين کتاب برشمرده است.

کتاب «مهمان صخره‌ها» اولين اثر از مجموعة دَه جلدي خاطرات خلبانان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي است که دفتر ادبيات و هنر مقاومت توليد کرده و انتشارات سورة مهر آن را به چاپ سوم ‌رسانده‌ است.

حملة هوايي به الوليد، بزرگترين حمله هوايي در جنگ

«حملة هوايي به الوليد» روايت خلبان احمد مهرنيا از بزرگ‌ترين عمليات نيروي هوايي ارتش در حمله به پايگاه‌هاي هوايي عراق است که انتشارات سورة مهر چاپ دوم آن را در نمايشگاه كتاب عرضه خواهد کرد. سرتيپ دوم خلبان احمد مهرنيا در کتاب «حملة هوايي به الوليد» تلاش کرده لحظه به لحظة اين عمليات را بر اساس اسناد يا نقل قول‌هايي از طراحان و خلبانان بازمانده از عمليات روايت کند. او در اين کتاب، علاوه بر شرح اين عمليات پنج‌ساعته، تلاش کرده همة مراحل پيش و پس از عمليات هوايي را به تصوير بکشد و عظمت و بزرگي آن را بار ديگر زنده کند.

ذکر ادوات و مهمات نظامي به‌کاررفته در اين جنگ، نام خلبان‌ها و کمک‌خلبان‌ها همراه تصاويري از آن‌ها، فهرستي از ميزان خسارات واردآمده به هواپيماهاي عراقي، و بازتاب عمليات در خارج از کشور از ويژگي‌هاي اين کتاب است. اين جزئيات موجب شده تصوير دقيقي از اين عمليات در ذهن خوانندگان ايجاد شود. سال‌ها بود که جاي اين کتاب در قفسة کتاب‌هاي دفاع مقدس خالي بود و در حالي که بارها به آن استناد مي‌شد به جز اطلاعاتي جسته و گريخته و ساخته شدن فيلمي دربارة اين حملة گستردة هوايي اطلاعات کامل و جامعي در خصوص اين عمليات وجود نداشت.

احمد مهرنيا، نويسندة کتاب، در تشريح اين اثر نظامي اظهار داشت: از چهار سال پيش نوشتن دربارة فعاليت‌هاي نيروي هوايي را شروع کردم و در ابتدا هم به عمليات صد و چهل فروندي پرداختم و مشغول نوشتن دربارة اين عمليات بودم و ضمن جمع‌آوري اطلاعاتِ آن اطلاعاتِ ساير عمليات‌هاي نيروي هوايي را نيز جمع مي‌کردم.

وي دربارة مستندنگاري اين کتاب خاطرنشان کرد: نيروي هوايي ارتش عراق براي اينکه از آسيب‌هاي ناشي از عمليات‌هاي نيروي هوايي در امان باشد بخشي بزرگ از ادوات جنگي و از جمله هواپيماهاي توپولف 22 و ميگ‌هاي 25 خود را به دورترين نقطه در سه پايگاه الوليد، در منطقة اچ 3، در پنجاه کيلومتري مرز اردن، مستقر کرد.

مهرنيا در ادامه افزود: با توجه به هواپيماهاي استراتژيکي که در اختيار نيروي هوايي بود و اينکه اين هواپيماها فقط مي‌‌توانند يک‌سوم اين مسير را طي کنند، عراق کاملاً از بابت حمله به اين پايگاه‌ها آسوده‌خاطر بود.

اين خلبان نيروي هوايي همچنين در تشريح عمليات گفت: با طراحي خيلي خوبي که براي اين عمليات در نيروي هوايي صورت گرفت و چهار مرحله سوخت‌گيري در طول مسير و استفاده از خاک کشور سوريه، اين عمليات با موفقت بالا صورت گرفت و طبق گفتة خود عراقي‌ها در اين عمليات چهل و هشت فروند هواپيماي عراقي و بر اساس منابع ديگر تا هشتاد فروند هواپيما در اين عمليات منهدم شد و بخش زيادي از تجهيزات هوايي دشمن از بين رفت.

همراه مردان آسماني در «آسمان مال من بود»

«آسمان مال من بود» نام كتابي است كه روايت خاطرات خلبان صمدعلي بالازاده، هم‌رزم خلبان شهيد عباس بابايي، را در بر دارد. اين اثر  نيز در ايام نمايشگاه عرضه خواهد شد. ساسان ناطق، محقق اين اثر، در تشريح شهيد صمدعلي بالازاده اظهار داشت:‌ سرتيپ دوم صمدعلي بالازاده جزء نيروهاي باسابقه نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بوده است.

وي، با اشاره به اينكه كتاب «آسمان مال من بود» در سيزده فصل نوشته شده، گفت: هر فصل به نوعي مستقل و پيوسته به ديگر فصل‌هاست. فصل آغازين كتاب با دوران كودكي صمدعلي بالازاده شروع مي‌شود و فصل‌هاي بعدي به نحوة ورود وي به ارتش و گذراندن دورة خلباني اشاره دارد. ‌از فصل ششم به بعد خاطراتي از عمليات‌هايي كه بالازاده همراه خلبانان شهيد عباس بابايي و مصطفي اردستاني در آن شركت داشته‌اند ‌نقل مي‌شود.

دايرة‌المعارف هوايي در «ستاره‌هاي نبرد هوايي»

«ستاره‌هاي نبرد هوايي»، به قلم خلبان احمد مهرنيا، نام کتابي است از انتشارات سورة مهر که زندگي‌نامه، ‌خاطرات، و عکس‌هاي پنجاه تن از خلبانان نيروي هوايي دوران دفاع مقدس در آن گردآوري شده است.

اين اثر در دو مجلد به نگارش درآمده است. جلد اين دو مجلد به گونه‌اي طراحي شده که تداعيگر آرم و درجه‌هاي لباس خلبانان و کادر نيروي هوايي باشد. استفاده از پارچه و برخي آرم و نشان‌هاي خلبانان و کادر نيروي هوايي بر جلد، به صورت سوزن‌دوزي، از ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن است.

 

خاطرات خلبان هوانيروز در «وقتي پلنگ خواب است»

کتاب «وقتي پلنگ خواب است»، نوشتة حجت شاه‌محمدي، روايت زندگي و خاطرات خلبان حسين وکيلي است که انتشارات سورة مهر آن را منتشر و در نمايشگاه کتاب تهران عرضه خواهد کرد. حجت شاه‌محمدي در در خصوص اثر جديدش اظهار داشت: کتاب حاضر دربرگيرندة خاطرات سرهنگ حسين وکيلي، از خلبانان نيروي هوايي ارتش در دوران دفاع مقدس، است که نقشي انکارناپذير در موفقيت‌هاي هوانيروز در اين دوران داشته است.

وي ادامه داد: وکيلي در واقع يکي از اعجوبه‌هاي جنگ است؛ زيرا در بيش از ده‌ها پرواز و عمليات هوايي، که در هشت سال حضورش در جبهه‌هاي جنگ داشته، همة تيم‌هاي پروازي تحت پوششش را سالم به مبدأ بازگردانده است. در اين کتاب، که بيش از دَه فصل دارد، سعي کرده‌ام، علاوه بر ارائة تصويري کامل از دوران کودکي و نوجواني و خاطرات اين خلبان از دوران جنگ، بخشي از تاريخ اصفهان و فرهنگ اين شهر را نيز بازگو کنم.

اين نويسنده دربارة نوع روايت اين اثر نيز تصريح کرد: روايت اين کتاب خاطرة داستاني است و سعي شده از اين طريق کشش لازم براي پي‌گيري روايت از سوي مخاطب ايجاد شود. نکته‌اي که در جمع‌آوري اين خاطرات رعايت شده ذکر وقايع به صورت کاملاً دقيق و عيني از طريق گفت‌وگو با اين خلبان است. همچنين گذري بر خاطرات دوستان و هم‌رزمان وي نيز داشته‌ام تا تأکيدي بيشتر بر حفظ سنديت اين اطلاعات شود.

وي دربارة اين کتاب بيان داشت: اين کتاب جذابيت‌هاي زيادي دارد؛ زيرا بيان خاطرات و زندگي يک خلبان و نحوة حضورش در آسمان براي مخاطب جالب توجه است. همچنين از آنجا که نگاه در اين کتاب نگاهي نظامي است، که به بررسي عملکرد يک نظامي در جنگ مي‌پردازد، مي‌تواند براي علاقه‌مندان و همچنين خلبانان جذاب باشد.

 

«پرواز روي خاک»

«پرواز روي خاک» خاطرات شفاهي خلبان منوچهر شيرآقايي است که در ايام جنگ تحميلي بيش از سه‌هزار و پانصد ساعت پرواز کرده است. در اين کتاب زندگي و حضور خلبانان پايگاه ششم شکاري نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران به تصوير کشيده شده است. اين اثر را سيد قاسم ياحسيني تدوين کرده و در ايام نمايشگاه در اختيار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

 

 

سه‌شنبه 2 خرداد 1391 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری