سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

ياران مهربان خانه هاي خدا

 

گشت و گذاري در ميان کتاب هايي با موضوع مسجد

                                             

در ميان آثار متنوعي که اين روزها در حوزه هاي مختلف عرضه مي شود، کتاب هايي با موضوع «مسجد» بخشي از آثار منتشره در بخش کتاب هاي ديني محسوب مي شوند که مخاطبان فراواني در ميان کتاب هاي جديد دارند. براي آشنايي بيشتر با کتاب قابل توجه درباره مساجد، تعدادي از آثار شاخص در اين زمينه را با هم مرور مي کنيم.

خانواده، نماز و مسجد

کتاب «خانواده، مسجد و نماز» از سوي دفتر مطالعات و پژوهش هاي قم، وابسته به مرکز رسيدگي به امور مساجد کشور، منتشر و روانه بازار کتاب کشور شده است. پيشگفتار،‌ مقدمه،‌ مفهوم شناسي، نماز، خانواده در قرآن و سنت، کارکردهاي خانواده در انديشه اسلامي، عوامل تحکيم خانواده، خانواده مسجدي، آسيب شناسي مساجد و نهاد خانواده، راهکارهاي ترويج نماز، راهکارها و عوامل احياي نقش و کارکردهاي مساجد و تقويت نظام ديني خانواده از مهم ترين سرفصل هاي کتاب خانواده، نماز و مسجد به شمار مي رود.

در مقدمه اين کتاب به قلم حجت الاسلام مجتبي فرهنگيان با تحليل و بررسي جداگانه نقش هر يک از سه عنصر خانواده ، مسجد و نماز آمده است: رابطه مسجد و خانواده آنچنان در هم تنيده است که مطالعه يکي بدون ديگري در بافت جغرافيايي معرفتي اسلام فاقد معني و عقيم خواهد بود.

در ادامه مقدمه اين کتاب مي خوانيم: نماز در اين ميان حلقه وصل اين دو نها ديرپا و پوياست، نماز تمرين و تکرار انسان بودگي با پس نمائي از معراج نبوي است که قافله بشري را با کاروان سالاري«امام» به غايتي فرا زميني تاويل و تصعيد مي برد تا انسان در هر عصري و با تعلق به هر هزاره اي بتواند با روايت نماز در بستر مسجد، خانواده ديني را بازتوليد نمايد.

حجج اسلام علي اکبر گندمکار و ‌مجتبي فرهنگيان از نويسندگان و تهيه کنندگان اين کتاب به شمار مي روند، حجت الاسلام محمود حسين زاده خراساني ويراستاري کتاب خانواده، نماز و مسجد را بر عهده داشته است و هادوي خسروي نيز کار مقابله و نمونه خواني اين اثر را عهده دار بوده است.

کتاب خانواده، نماز و مسجد از سوي دفتر مطالعات و پژوهش هاي قم، مرکز رسيدگي به امور مساجد کشور در 336 صفحه چاپ و منتشر شده است.

روش هاي جذب جوانان به مسجد و نماز جماعت

کتاب روش هاي جذب نوجوانان و جوانان به مساجد و نماز جماعت از سري کتاب هاي مسجد موفق يک، ويژه ائمه جماعات، مبلغين، مربيان پرورش مدارس و والدين به قلم محمدعلي موظف رستمي به همت موسسه انتشاراتي پرهيب منتشر شده است. اين کتاب با موضوع اسلام و جوانان در چهار فصل و 356 صفحه با شمارگان 3 هزار جلد منتشر شده است.
هويت ديني، تعريف مفاهيم نماز، اهميت اقامه نماز در مسجد، مخاطب شناسي و مهمترين دلايل توجه ويژه به جوانان در جذب به مسجد از جمله موضوعات مورد بررسي در فصل اول اين کتاب است.
نويسنده در فصل دوم کتاب به بيان عوامل و موانع جذب نوجوانان و جوانان به مساجد، مسجد (عوامل دروني و بيروني)، خانواده و محيط هاي آموزشي پرداخته است. بررسي عوامل موثر در جذب نوجوانان و جوانان به مساجد و نماز در دو بخش از ديگر موضوعات اين کتاب است که علاقه مندان مي توانند از آن مطلع شوند.

اسناد ساواک درباره نقش "مسجد هدايت" در انقلاب

 دومين مجموعه از کتاب‌هاي "پايگاه‌هاي انقلاب اسلامي به روايت اسناد ساواک" با عنوان "مسجد هدايت تهران به روايت اسناد ساواک"، توسط مرکز بررسي اسناد تاريخي و در دو مجلد، وارد بازار نشر شده است

مجلد اول اين مجموعه، اسناد ساواک درباره مسجد هدايت، از ابتداي سال 1340 تا پايان سال 1347 را دربرگرفته است.
برگزاري جلسات هفتگي مسجد هدايت با سخنراني شخصيت‌هايي مانند مرحوم آيت‌الله سيدمحمود طالقاني و شهيد حجت الاسلام محمدجواد باهنر و همچنين برپايي نشست‌هاي تفسير قرآن در اين مسجد، اصلي‌ترين محورهاي گزارشات ساواک درباره اين پايگاه انقلابي را شکل داده‌اند. در يکي از گزارشات ساواک، در تاريخ سيزدهم خرداد ماه سال 1342، يعني 2 روز مانده به دستگيري امام‌خميني(ره)، آمده است: جمعيتي که از مسجد هدايت خارج شده بود، ساعت 4 به جلوي مسجد شاه رسيده‌اند و شعار آن‌ها عبارتست از خميني پيروز است. خدا همراه خميني است. جمعيت در حدود 1500 نفر [برآورد] مي‌گردد.
جلد دوم مجموعه "مسجد هدايت تهران به روايت اسناد ساواک" با مدارکي از سال 1348 آغاز شده و با شرح حوادث رخ داده در چهاردهم دي ماه سال 1357 و آستانه پيروزي انقلاب به پايان ‌رسيده است.  در اين مقطع، برگزاري جلسات تفسير قرآن ادامه پيدا کرده و فعاليت‌هايي مانند توزيع اعلاميه در مسجد و تشکيل جلسات مذهبي، سرعت مي‌گيرند.
تصاويري از اسناد ساواک و همچنين، عکس‌هايي از مسجد هدايت تهران و شخصيت‌هاي فعال در اين مسجد مانند مرحوم آيت الله سيد محمود طالقاني، آيت الله ناصر مکارم شيرازي، عباس شيباني و مرحوم فخرالدين حجازي در اين مجموعه اسناد منعکس شده‌اند.
هر يک از مجلدات اول و دوم "مسجد هدايت تهران به روايت اسناد ساواک"، در قطع وزيري و 518 صفحه، با شمارگان 1500 نسخه و بهاي 45 هزار ريال، به همت مرکز بررسي اسناد تاريخي منتشر شده‌اند.
اين مسجد، يکي از مهم‌ترين پايگاه‌هاي سياسي و فرهنگي در سال هاي نهضت امام خميني(ره) محسوب مي شود و نقش آن در تنوير افکار عمومي براي مبارزات انقلابي، به خصوص در ميان جوانان، تحصيل‌کردگان، نخبگان و روشنفکران از اهميت بالايي برخوردار بوده است. مسجد هدايت در خيابان جمهوري اسلامي، حد فاصل تقاطع با خيابان هاي فردوسي و لاله زار واقع است.

انتشار تاريخچه مسجد جمکران به عربي

کتاب تاريخچه مسجد مقدس جمکران که به زبان عربي نوشته شده بود، با عنوان «مسجد جمکران المقدس» مجدداً به زبان عربي ويرايش و منتشر شد.

اين کتاب به کوشش واحد پژوهش مسجد مقدس جمکران بازنگري و ويرايش شده و به صورت مصور و با استفاده از تصاوير رنگي مسجد جمکران در پايان کتاب به چاپ رسيده است. در مقدمه اين کتاب درباره اهميت مسجد مقدس جمکران توضيحاتي ارائه شده است. داستان‌ چگونگي و چرايي بناي اين مسجد از جمله مطالبي آورده شده در اين کتاب است.

از ديگر مطالبي که در اين کتاب به آن اشاره شده است مي‌توان به اهميت مسجد مقدس جمکران در افکار علما اشاره کرد. کرامات امام مهدي(عج)، نيز بخشي از اين کتاب را به خود اختصاص مي‌دهد.

همچنين انتخاب کلام امام مهدي(عج) و بيانات و کلمات ناب و خالص آن حضرت به همراه تصاوير مسجد، از ديگر موضوعاتي پرداخته شده در اين کتاب به شمار مي‌رود.

کتاب «مسجد جمکران المقدس» در 56 صفحه، دو هزار نسخه و به بهاي شش هزار ريال از سوي انتشارات مسجد مقدس جمکران منتشر شده است

مسجد مجازي، رهيافت ها و راه‌کارها

کتاب«مسجد مجازي، رهيافت ها و راه‌کارها»، تأليف حجت الاسلام يحيي جهانگيري سهروردي، منبعي مناسب براي آشنايي مبلغان با تبليغ در فضاي مجازي است.
اين کتاب در بردارنده هشت فصل، مقدمه، پيشگفتار و کتابنامه است. اديان و معابد مجازي مخالفان معابد و مساجد مجازي تعريف مسجد مجازي ، واقعيت تلخ، مساجد فرصت ها و تهديدات پيش رو، مسجد مجازي و بازيابي کارکردهاي متنوع مساجد، مسجد مجازي پلي براي صدور انقلاب و مسجد مجازي بايسته چشم انداز بيست ساله ايران اسلامي بخش هاي اصلي اين کتاب را تشکيل مي دهد.
گرايش اديان به معابد مجازي مقايسه معابد و کليساهاي مجازي با مساجد مجازي چرايي توجه اديان به جهان مجازي تعريف مسجد مجازي و مزاياي مسجد مجازي بخش هايي از مطالب اين کتاب را در بردارد.  
نگارنده با هدف بهبود وضعيت موجود مساجد و خروج از رخوت، جذب انبوه جوانان، بهره گيري از رقباي مسجد در راستاي اهداف مسجد يعني قرار دادن ابزارهاي نوين رسانه اي در طول ن مسجد ه در عرض آن و مديريت تحول و پرهيز از قرار گرفتن در انزوا، پروژه مسجد مجازي را ارائه کرده است.
همچنين پاسخگويي به نياز انسان مدرن، صدور انقلاب به جهان، و دستيابي به جايگاه مورد نظر در سند چشم انداز با لحاظ رهيافت هاي ديني و جامعه شناختي از ديگر اهداف نگارنده در ارائه پروژه مسجد مجازي به مثابه يک راهکار بايسته بوده است.  
کتاب مسجد مجازي ، رهيافت‌ها و راه‌کار‌ها در تبيين جايگاه مساجد در فضاي مجازي  به همت دفتر مطالعات و پژوهش هاي مرکز رسيدگي به امور مساجد، در شمارگان سه هزار نسخه منتشر شده است.

سوره بچه هاي مسجد

کتاب«سوره بچه هاي مسجد»  ويژه نامه نماز به‌کوشش «رضا‌رسولي‌» و ‌با همکاري‌ مرکز‌آفرينش‌هاي‌ادبي‌ (دفتر‌ادبيات کودک‌و‌نوجوان)‌حوزه هنري به بازار نشر روانه شده است. اين‌کتاب ‌که ‌ويژه ‌نماز و نمازخواني‌‌است‌ در ‌نه ‌بخش ‌‌با‌ عناوين‌ داستان‌، شعر، ‌مقاله، از‌ ميان ‌کتاب‌ها،  نيايش ‌ديگران، دو قطعه‌، خاطره، قطعه ‌ادبي، گفتگو و يادداشت ‌آزاد‌تنظيم‌ شده ‌است.
در هر بخش از اين کتاب نوشته هايي از نويسندگان مختلف آورده شده است. 2 داستان ،9 شعر ،1 مقاله ،معرفي 3 کتاب، ذکر 2 خاطره ،ارائه 3 قطعه ادبي ،گفت و گو با 2 نويسنده و 3 يادداشت آزاد مجموعه « سوره ؛ بچه هاي مسجد : ويژه نامه نماز » را تشکيل داده است.
داستان (فرصتي دوباره / مهدي فتحي: داستان تبعيد امام از قم به تهران؛ هديه / غلامرضا بهرامپور: داستاني دربارة اهميت دادن به نماز)، شعر (شامل 9 قطعه شعر در قالب غزل، قصيده، آزاد در مضامين و مفاهيم متعددي چون: نماز، مسجد، دعا و نيايش، اذان)، مقاله (هدية خدا / علي کاشفي خوانساري: دربارة موضوع نماز و زيارتنامه اهل بيت(ع) و تسبيحات فاطمه زهرا(س))، از ميان کتابها (معرفي و نقد کتاب «خدا با دوستان خود صميمي است» / سروده مهدي الماسي؛ فرهنگنامه نماز / اکبر دوايي؛ ماه بي‌بي / فاطمه رضوي)، نيايش (شامل متن اشعار و نيايشهاي کودکان و نوجوانان جهان)، خاطره (شامل دو خاطره دربارة نماز)، قطعه ادبي (شامل سه نوشته از: محمدرضا سنگري، غلامحسين حيدري تفرشي و آسيه ايماني دربارة اهميت و ارزش راز و نياز با پروردگار)، گفت‌وگو (شامل متن گفت‌وگو با فريبا کلهر داستان‌نويس کودکان و نوجوانان دربارة رمان «دختر آينه‌پوش») و در پايان نيز سه متن آزاد از محمد سادات اخوي، راحله باباپور و م. طلوع مي‌باشد که شامل جملات و کلمات عارفانه و عاشقانه دربارة نماز و راز و نياز با معبود است.

 

 

سه‌شنبه 2 خرداد 1391 - 9:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری