يكشنبه 9 آذر 1399 - 11:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

سفر به ماه

 

- سفر به ماه

- آنا ميلبورن

- ترجمه: عليرضا نظري

- تصويرگر: بنجي ديويس

- کتابهاي شکوفه وابسته به انتشارات اميرکبير، چاپ اول 1389

- شابک: 9- 555- 300- 964- 978

- قيمت: 1900 تومان

 

کتاب سفر به ماه براي گروه سني ب و ج تهيه شده است، و در واقع اطلاعات خوبي را درباره­ي ماه و سفر به آن توسسط فضانوردان به کودکان مي­دهد.

کتاب با اين جملات شروع مي­شود که: «فکر مي­کني چطوري مي­شود به آنجا سفر کرد؟ ماه از ما خيلي خيلي دور است. فضانوردان به آنجا رفتند تا ببينند ماه چه جوري است. فقط چند نفر توانسته­اند به ماه بروند. اگر تو هم به ماه سفر کني، يک فضانورد مي­شود . . .».

همانطور که از جملات پيداست نويسنده سعي کرده است ابتدا ذهن کودکان را متوجه رفتن سفر به ماه و اينکه آيا مي­ شود به آنجا سفر کرد، و بعد خود با دادن اطلاعاتي در اين باره به کودکان پاسخ مي­دهد با اينکه ماه خيلي از ما دور است اما مي­توان با وسايل خاصي بدانجا سفر کرد. نويسنده ابتدا درباره­ي موشک فضانوردي، حجم آن، مدت سفر و فضانوردان سخن مي­گويد: «. . . موشک به فضا پرواز مي­کند. در فضا تقريباً به جز ستارگان وجود ندارد و تاريکي همه جا را گرفته است. تقريباً چهار روز تمام طول مي­کشد تا به ماه برسي. . .».

مؤلف در ادامه درباره­ي سطح ماه، اينکه در آنجا هوا وجود ندارد، لباس مخصوص فضانوردان و اينکه روي سطح ماه به چه شکلي است و چه چيزهايي در آنجا وجود دارد اطلاعاتي را به کودکان مي­دهد: «. . . وقتي به ماه رسيدي بايد به درون يک فضاپيماي کوچک بروي. روي ماه هوا وجود ندارد. لباس فضانوردي به تو هوا مي­رساند تا بتواني نفس بکشي. ماه، ساکت، خالي و خاک آلود است. در ماه کوه­هاي بلند و دره­هاي عميقي وجود دارد؛ اما درخت و آب يا جانور و انساني نيست. روي ماه، احساس سبکي و شناور بودن مي­کني. وقتي به اين طرف و آن طرف مي­روي، قدم­هاي بزرگ و سنگيني برمي­داري و مي­تواني خيلي بيشتر از وقتي که در خانه مي­پري، بپري!. . .».

مؤلف در ادامه درباره­ي کشفيات فضانوردان، سنگهاي موجود در ماه و فاصله­ي ماه تا زمين سخن مي­گويد. کودکان با خواندن کتاب فوق مي­توانند اطلاعات خوب و مفيدي درباره­ي ماه و چگونگي رفتن به آن بدست بياورند.   

 

 

 

 

شنبه 30 ارديبهشت 1391 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری