يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

ناگهان چقدر زود دير مي‌شود

 

نگاهي به زندگي و آثار قيصر امين پور

قيصر امين‌پور شاعر برجسته ايراني در 2 ارديبهشت 1338 در شهرستان گتوند از توابع‌ شهرستان‌ دزفول‌ در استان خوزستان متولد شد. تحصيلات ابتدايي را در گتوند و متوسطه را در دزفول گذرانيد و در سال 1357 ديپلم‌ تجربي‌ گرفت‌ و وارد رشته دامپزشکي دانشگاه تهران شد ولي پس از چندي رشته دامپزشکي را رها کرد.

قيصر امين‌پور در سال 1363، اما اين بار در رشته زبان و ادبيات فارسي به دانشگاه تهران رفت و در سال‌ 1366 موفق به‌ دريافت‌ مدرک‌ کارشناسي‌ شد.

او در سال‌ 1369 مدرک‌ کارشناسي‌ ارشد زبان‌ و ادبيات‌ فارسي‌ را دريافت کرد و در بهمن‌ ماه‌ سال‌ 1376 با دريافت‌ مدرک‌ دکتراي‌ زبان و ادبيات‌ فارسي‌ از دانشگاه‌ تهران‌ فارغ‌ التحصيل‌ شد.

پايان‌ نامه دوره دکتراي امين‌پور «سنت و نوآوري در شعر معاصر» نام داشت و استاد راهنمايش  دکتر محمدرضا شفيعي کدکني بود. اين پايان‌نامه در سال 1383 و از سوي انتشارات علمي و فرهنگي منتشر شد.

قيصر امين پور درباره اين کتاب مى گويد: « پيشنهاد بررسى درباره اين موضوع از طرف استاد ارجمند دكتر شفيعى كدكنى بود و من از ميان موضوعات مختلف، اين موضوع را به ضرورت بحث سنت و نوآورى، براى پايان نامه دكترى برگزيدم.»

او مى گويد: «دشوارى كار آنجا بود كه چون من به نسلى آرمانگرا تعلق دارم و كار ادبى و خلاق را براى خود انجام مى دهم، شعرى كه دلم مى خواهد مى نويسم و هيچ كس هم در آن دخالت ندارد، فكر كردم در كار تحقيقى هم مى شود، اين گونه بود؛ اما چنين نبود.»

او ادامه مى دهد:« به هر حال من، آدمى دوزيست بودم. هم در مطبوعات هستم و هم در دانشگاه. دانشگاه از من توقعى داشت و لابد انتظار داشت از چشم انداز سنت، نو آورى را بررسى كنم و دوستان مطبوعات بر عكس. بين اين دو ديدگاه سرگردان بودن مشكل كار من بود و موقعى اين مسأله حل شد كه تصميم گرفتم يك چشم سوم برگزينم و به قول گادامر يك جور فاصله گرايى.»

امين پور در سال 1358 جزو شاعراني بود که در آغاز و ادامه يافتن فعاليت‌هاي واحد شعر حوزه هنري تا سال 1366 تأثير گذار بود. او همراه با ساير شاعران‌ حوزه‌ در بيشتر شب‌ هاي‌ شعر‌ در جبهه‌هاي‌ دفاع‌ مقدس‌ حضور داشت و به‌ خواندن شعر پرداخت.

او در پاسخ به اين سؤال كه «قضاوت شما در مورد شعر دفاع مقدس از ابتدا تا كنون چيست؟» مى گويد: «قضاوت به ويژه براى ادبيات و هنر دوره هاى خاص، بسيار دشوار است. منظور از دوره هاى خاص دوره هايى مانند مشروطيت، انقلاب، جنگ و دفاع مقدس است كه انگار شعر و ادبيات در اين دوره ها وظيفه، كار كرد و رسالت و در نتيجه گويى تعريف ديگرى پيدا مى كند.

بنابراين اگر بخواهيم با همان معيارهاى آرمانى و هميشگى دوره هاى ديگر به سراغ اين دوره ها برويم چه بسا كه دست خالى بر گرديم و گمان كنيم كه خبرى از هنر و ادبيات نبوده است. در حالى كه در بررسى چنين دوره هايى بهتر است كه به جاى نقد ايده آل به نقد رئال بيشتر بپردازيم. يعنى واقعگرايانه تر نگاه كنيم نه صرفاً آرمانى و ايده آل.»

امين پور همچنين عضو شوراي‌ شعر و ادبيات‌ حوزه‌ بود و در برگزاري‌ جلسات‌ شعرخواني‌ و نقد و بررسي‌ شعر و تشويق‌ شاعران‌ جوان‌ انقلاب‌ نقشي تاثير گذار داشت. فعاليت‌ امين‌پور در حوزه‌ تا اواخر سال‌ 1366 ادامه‌ داشت.

او در اين زمان همچنين مسئول صفحه شعر هفته‌نامه سروش بود و اولين مجموعه شعر خود را در سال 1363 منتشر کرد. اولين مجموعه او «در کوچه آفتاب» مجموعه اي از رباعي و دوبيتي بود و «تنفس صبح» شامل برخي از غزلها و شعرهاي سپيد او بود. او‌ سپس‌ به‌ جمع‌ نويسندگان‌ و شوراي‌ سردبيري‌ مجله‌ سروش‌ نوجوان‌ پيوست‌.

دکتر قيصر امين‌پور، تدريس در دانشگاه را از سال 1367 و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال 1369 در دانشگاه تهران مشغول تدريس شد. وي در سال 1368 موفق به کسب جايزه نيما يوشيج، موسوم به مرغ آمين بلورين شد.

 او همچنين در سال‌ 1378 از سوي‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ به‌ عنوان‌ يکي‌ از شاعران‌ برتر دفاع‌ مقدس‌ در دهه‌هاي‌ 60 و 70 برگزيده‌ شد. دکتر امين‌پور در سال 1382 به عضويت پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي در آمد.

امين‌پور پس از تصادف شديدي در سال 1378 ، همواره از بيماري‌ هاي گوناگوني رنج مي‌برد و حتي دو عمل جراحي قلب روي او انجام شد. او حتي براي‌ ادامه‌ معالجات‌ براي‌ مدت‌ کوتاهي به‌ انگليس رفت. در سال‌ 1381 عمل‌ پيوند کليه‌ بر روي امين‌پور انجام گرفت و او نسبتا بهبودي يافت.

سرانجام در ساعت 3 بامداد روز سه‌شنبه 8 آبان 1386 دکتر قيصر امين‌پور در بيمارستان دي درگذشت. پيکر اين شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهداي گمنام اين شهرستان به خاک سپرده شد. پس از مرگ وي ميدان شهرداري منطقه 2 واقع در سعادت آباد به نام قيصر امين پور نامگذاري شد.

برخي از آثار:

طوفان در پرانتز (نثر ادبي) (1365)

منظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان) (1365)

مثل چشمه، مثل رود (شعر نوجوان) (1368)

بي‌بال پريدن (نثر ادبي) (1370)

به قول پرستو (شعر نوجوان) (1375)

مجموعه شعر آينه‌هاي ناگهان(1372)

گزينه اشعار (1378)، مرواريد

مجموعه شعر گل‌ها همـه آفتابگردان‌اند (1380)، مرواريد

دستور زبان عشق(1386)، مرواريد اشاره کرد.

دستور زبان عشق آخرين دفتر شعر قيصر امين پور بود که تابستان 1386در تهران منتشر شد و بر اساس گزارش‌ها، در کمتر از يک ماه به چاپ دوم رسيد.

 

 

 

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391 - 11:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری