سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 14:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

نشر انقلاب اسلامي تبديل به يک مکتب شده است

 

 گفتگو با: محمد حمزه زاده؛ مديرعامل انتشارات سوره مهر

   محمد حمزه زاده؛ مديرعامل انتشارات سورة‌ مهر با اشاره به اينکه برگزيده شدن ما يک اتفاق يا پديده نيست، معتقد است که با تلاش‌هاي صورت‌گرفته نشر انقلاب اسلامي به يک مکتب در کشور تبديل شده است.

وي افزود: يک هماهنگي بين نظرات انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان ايجاد شده که سورة مهر عنوان ناشر برگزيدة چند سال اخير نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران را به دست آورده است.

حمزه‌زاده اظهار داشت: از ده سال قبل که سورة مهر فعاليت خود را در نشر کشور آغاز کرد، کم‌کم توانست با برنامه‌ريزي منظم و ايجاد يک جريان فکري در حوزة انقلاب اسلامي رشد و پيشرفت کند.

وي با بيان اينکه در سورة مهر و بين همکاران ما اين تلقي وجود نداشت که به عنوان ناشر برگزيده انتخاب شويم، ولي توانستيم با تلاش و کوشش کارنامة خوبي ارائه دهيم، گفت: با ايجاد ادبيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و ارائة آثار متناسب با علاقة مخاطبان، سورة مهر رفته‌رفته جايگاه خود را پيدا مي‌کرد.

حمزه‌زاده با اشاره به اينکه بر اساس چهارچوب و برنامه‌هاي بلند مدت يک عزم جدي ميان همکاران در سورة مهر به وجود آمد، افزود: هدف ما و ناشران هم‌فکرمان در حوزة‌ نشر کشور تبديل کردن ادبيات انقلاب اسلامي به يک مکتب بود. ضمن آنکه در اين حوزه به يک بلوغ در توليد، تجربة موفق در توزيع، ترويج و تبليغ کتاب و جذب مخاطب علاقه‌مند رسيديم.

مديرعامل انتشارات سورة مهر با بيان اينکه در گذشته نويسنده‌اي موضوع يا مطلبي را در قالب کتاب در حوزة انقلاب اسلامي و دفاع مقدس به درستي نمي‌توانست منتشر کند ولي اکنون از نظر ناشر مشکلي ندارد، گفت: سال‌هاست که انتشارات سورة مهر به عنوان جلودار ادبيات انقلاب اسلامي فعاليت مي‌کند.

وي فعاليت‌هاي سورة مهر را در جهت توسعه و ترويج فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني در قالب ادبيات انقلاب اسلامي عنوان کرد و افزود: انتشارات سورة‌ مهر و ناشران هم‌سو حلقه و جريان پرقدرتي را در زمينة توسعه و ترويج کتاب در حوزة انقلاب اسلامي ايجاد کرده‌اند.

حمزه‌زاده اضافه کرد: برگزيده شدن انتشارات سورة مهر يک اتفاق يا پديده نيست، بلکه مجموعه عملکرد آن در حوزه‌هاي مختلف کتاب به‌خصوص ادبيات انقلابي اسلامي و دفاع مقدس قابل توجه بوده و ادامه‌دهندة يک جريان منطقي و تصميمي حاصل از يک ارادة درست است.

وي با اشاره به اينکه نوع متناسبي از ادبيات انقلاب اسلامي دفاع مقدس در کشور ايجاد شده که با قدرت به فعاليت خود ادامه مي‌دهد، گفت: اين جريان تنها توسط يک ناشر قابل ادامه دادن نيست بلکه بايد صفي از نويسندگان، توزيع‌کنندگان و ناشران حرفه‌اي نيز به آن بپيوندند.

مديرعامل انتشارات سورة مهر تشکيل مجمع ناشران انقلاب اسلامي را از جمله متشکل شدن ناشران هم‌سو در زمينة ادبيات انقلاب اسلامي برشمرد و افزود: سورة مهر براي راه‌اندازي اين مجمع کمک‌هاي زيادي کرد.

وي با اشاره به اينکه رقابت‌ها در اين عرصه نبايد موجب اصطکاک شود، گفت: ناشران در اين حوزه بايد از رفتارهاي غيرحرفه‌اي، غيرصنعتي و موازي در زمينة توليد کتاب پرهيز کرده و با کم‌ترين اصطکاک و مطمئن‌ترين سرعت به فعاليت‌هاي توليدي و فروش کتاب‌هاي خود بپردازند.

حمزه‌زاده با اشاره فعاليت‌هاي سورة‌ مهر در حوزة بين‌المللي، بيان داشت: رمان‌ها و کتاب‌هاي ما به زبان‌هاي ترکي، انگليسي و عربي وضعيت خوبي دارند. ضمن آنکه در حوزة نشر الکترونيک نيز فعاليت‌هايي را سامان داده‌ايم که به معرفي و ترويج کتاب‌هاي سورة مهر در خارج از کشور و به دست آوردن مخاطبان بين‌المللي کمک مي‌کند.

وي گفت: يکي از نقدهاي جدي ما به حوزة نشر کشور تداخل بين فعاليت‌هاي توليد، توزيع و ترويج کتاب است. ما کتاب را توليد مي‌کنيم و براي توزيع به انبار تحويل مي‌دهيم، و در اين مرحله کار ما تمام بوده و کارهاي بعد از توليد به عهدة ما نيست.

مديرعامل انتشارات سورة مهر با اشاره به اينکه به دليل ضعيف بودن حوزة فروش و ترويج کتاب در اين زمينه‌ها نيز فعاليت مي‌کنيم، اذعان داشت: بيش از نيمي از نيروهاي شرکت سورة مهر در زمينة توزيع و فروش فعاليت دارند.

وي با بيان اينکه در حوزة توزيع و فروش نشر کشور بايد مؤسسات حرفه‌اي با سرمايه‌گذاري مناسب وارد شود، گفت: سورة مهر در بيست استان کشور نمايندگي فروش دارد و هدف از راه‌اندازي اين مراکز مسکّني کوتاه و موقت براي نيازهاي مخاطبان شهرستاني است.

حمزه‌زاده افزود: براي توزيع مناسب کتاب در شهرستان‌ها بايد فروشگاه‌هاي استاندارد و شناخته‌شده‌اي ايجاد شود، ضمن آنکه ايجاد اين فروشگاه‌ها کار سورة مهر نيست ولي قول مي‌دهيم که حداقل رايزني‌هايي را با حوزة‌ هنري و شرکت پخش محصولات فرهنگي آن براي اينکه بخشي از کار توزيع کتاب را بر عهده گرفته، داشته باشيم.

وي با اشاره به اينکه برگزيده شدن سورة مهر براي ما خيلي تعجب‌آور نيست ولي نبايد دچار غرور شويم، خاطرنشان کرد: اين يک نشانه است که مسير را درست رفته‌ايم و بايد فعاليت‌هاي خود را به‌خصوص در حوزه‌هاي محتوا، گرافيک و ترويج کتاب در آينده بر اساس کيفيت ارتقا دهيم.

حمزه‌زاده گفت: وضعيت کنوني ما در حوزة نشر رو به جلو است و نبايد فقط به اين قانع باشيم، بلکه مي‌توانيم با ايجاد شرايط مناسب فعاليت‌هاي خود را توسعه و ارتقا دهيم.

وي با بيان اينکه توليد کتاب در همة زمينه‌هاي هنري کار مشکلي است، افزود: سورة مهر علاوه بر توليد آثار در زمينة انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، در حوزه‌هاي کودک و نوجوان، سينما و ترجمة ادبيات نظري به صورت جدي وارد شده است.

مديرعامل انتشارات سورة مهر با اشاره به اينکه برخي از آثار ما داراي ويژگي‌هايي هستند که بر روي آن‌ها تبليغات ويژه‌اي صورت مي‌گيرد، اظهار داشت: گاهي از ميان ده کتاب خوب که بر روي آن‌ها تبليغات صورت گرفته است، دو يا سه کتاب مورد اقبال عمومي قرار مي‌گيرد.
وي محتواي کتاب، علاقة مخاطبان و تبليغات را از جمله ويژگي‌هاي استقبال از يک کتاب عنوان کرد و گفت: در گذشته بر اساس گزارش فروش، ده کتاب ما مورد استقبال عموم قرار مي‌گرفت درحالي‌که طي نمايشگاه امسال، صد عنوان کتاب پرفروش داشتيم. ضمن آنکه مخاطبان به بِرند سورة مهر اعتماد دارند.

حمزه‌زاده بيان داشت: براي آنکه بتوانيم در حوزة‌ کتاب؛ توليد، تبليغ و معرفي مناسبي داشته باشيم، بايد يک هماهنگي کلي بين مثلث طلايي، توليد، توزيع و نشر در کشور به وجود آيد. مناسب‌ترين مثال براي اين مورد کتاب «دا» است که حاصل هماهنگي بين سورة مهر، صداوسيما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ساير دستگاه‌هاي فرهنگي به وجود آورد.

وي با اشاره به اينکه مخاطبان نيز از کتاب دا استقبال خوبي داشته‌اند، گفت: براي آنکه بتوانيم ديگر محصولات و آثار توليدي را معرفي کنيم نيز بايد چنين اتفاقي بيفتد.

حمزه‌زاده اظهار داشت: هر وقت يک ناشر از ديگر ناشران فاصله گرفته و به عنوان موفق و برگزيده شناخته مي‌شود، به قول مسئولان فرهنگي کشور از آن حمايت مي‌شود.

وي گفت: در زمينة حمايت مسئولان از سورة مهر به عنوان ناشر برگزيده، و براي آنکه راه خود را ادامه داده و به موفقيت‌هاي بيشتري برسد، نياز به سازوکار حمايتي دارد که خود مسئولان وزارت ارشاد طراحي براي آن نداشته‌اند.

مديرعامل انتشارات سورة مهر با اشاره به اينکه وزارت ارشاد در زمينة طراحي سازوکار حمايتي از خود ما کمک خواسته‌اند، يادآور شد: به هر حال سورة مهر با برنامه‌ريزي روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد.

 

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391 - 9:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری