شنبه 21 تير 1399 - 11:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

ساحت انقلاب اسلامي با ديگر جوامع و حكومت ها فرق دارد

 

گزارشي از نشست كارشناسان قرآني ادارات‌كل تبليغات اسلامي سراسر كشور

 نشست كارشناسان قرآني ادارات تبليغات اسلامي كشور با حضور سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، مهدي قره‌شيخلو رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم و مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي شنبه و يكشنبه، 23 و 24 ارديبهشت‌ در اردوگاه مازندران در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،اين همايش با هدف هماهنگي بيشتر دارالقرآن‌هاي ادارات تبليغات اسلامي استان‌ها در اجراي برنامه‌هاي قرآني، آشنايي با قوانين، مقررات و دستورالعمل‌هاي جديد، آموزش اصول اجرايي و مديريتي براي كارشناسان قرآني برگزار شد.

رييس سازمان تبليغات اسلامي در همايش سراسري مسئولين دارالقرآن كريم با تاكيد بر اينكه سبك زندگي ما تفاوت فاحش با سبك زندگي غير اسلامي دارد و بايد اين موضوع در جامعه جا بيفتد، خاطر نشان کرد: در سبك زندگي بي قيد وبند غربي بعد حيواني انسان لجام گسيخته در جامعه رها مي شود و تبعيت از بعد و غريزه حيواني همين طور ادامه دارد.

وي افزود: ساحت انقلاب اسلامي با ديگر جوامع و حكومت ها فرق دارد و ما براي تحقق اهداف الهي و اجراي آنها محكم مي ايستيم.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي خاموشي افزود: انقلاب اسلامي مهترين پيامش اين است كه رفتار انسان در جامعه اسلامي در ظل امر الهي تفسير مي شود، ولي اينكه آموزه هاي الهي چقدر توانسته در جامعه امروزي كشورعملياتي شود بحث ديگري است و نيازمند اين هستيم كه با جديت بيشتري براي تحقق ارزش هاي ديني تلاش كنيم.

وي با بيان اينكه كوي و برزن در تمامي نقاط كشور بايد رنگ و بوي اسلامي داشته باشد افزود: فرهنگ قرآني با شعار محقق نمي شود و بايد در راستاي پياده سازي آن در جامعه برنامه هاي كاربردي و عملياتي داشته باشيم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي كشور با اشاره به اينكه تبليغ و تربيت اسلامي در جامعه بر عهده اين سازمان است گفت: سبك زندگي اسلامي در راستاي اهداف نظام و انقلاب و پاسداشت مجاهدت هاي امام راحل بايد قولي و فعلي در جامعه تبيين و نهادينه شود.

خاموشي با اشاره به اينكه در محضر پيامبر اكرم اسلام نيز برخي براي فهم دين و بعضي نيز براي برخي ملاحظات اجتماعي حضور پيدا مي كردند افزود: دو مدل زندگي در جهان بيشتر نداريم زندگي در دنيا به غايت دنيا و زندگي به غايت آخرت و افراد در هر طبقه اجتماعي كه هستند ممكن است فعاليت هاي خود را با انگيزه هاي مختلف دين مداري و يا دنيا طلبي دنبال كنند.

وي با اشاره به اينكه زندگاني جادوداني و حيات طيبه در پرتو عنايت الهي شكل مي گيرد بيان كرد:علما معتقدند انسان ها به دليل تكبر خود و اينكه ايمان موحدانه ندارند و براي خدا زندگي نمي كنند مي ميرند و نامي از آنها در اذهان بشري باقي نمي ماند.

عضو شوراي عالي لنقلاب فرهنگي با اشاره به زندگي رهبر كبير انقلاب امام خميني (ره) و زنده بودن ياد و راه ايشان در تمامي دنيا بيان كرد: امام براي ظلم ستيزي قيام كرد و پيام او كه بر محور دين مداري او بود اکنون بيداري اسلامي را در دنيا بوجود اورده است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: علماي اخلاق معتقدند دنيا نهايت ديد آدم كوردل است چرا كه شخص كوردل آمال دنيوي را هدف مي گيرد و انسان بيداردل بوسيله دنيا و نعمت هاي الهي آن به خدا مي رسد.

وي با اشاره به اينكه برنامه ها و مناسبت هاي مذهبي ساليان متمادي به شكل مردمي برگزارشده است، افزود: امسال بودجه خوبي به فعاليت هاي قرآني اختصاص يافته و اين بدان معنا نيست كه بايد روي بودجه دولتي براي اجراي برنامه ها حساب كرد و مشاركت هاي مردمي را ناديده گرفت.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي با تاكيد بر اينكه اصل انجام كار قرآني مال مردم است و بودجه اختصاص يافته براي بهينه سازي برنامه هاست افزود: وظيفه دولت توسعه فعاليتهاي قرآني است و مردم بايد در زمنيه وقف، هبه و جريان نرم افزاري قرآني بر تلاش خود بيفزايند.

استفاده از روش هاي خلاقانه ترويج قرآن براي قشر نونهال

همچنين دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در همايش سراسري مسئولين دارالقرآن كريم اظهاركرد: برنامه ها بايد بيشتر براي قشر نونهال و نوجوان كشور تدارك ديده شود چرا كه اين قشر مي توانند يك موج قرآني را در خانواده ها ايجاد كنند.

وي افزود: بايد در زمينه فعاليت هاي قرآني برنامه هاي جديد براي مخاطبان داشته باشيم و بيشتر بر روي نونهالان سرمايه گذاري كنيم تا فرزندان آينده كشور نسلي با تربيت قرآني باشند.

محمد رضا مخبر دزفولي با اشاره به تصويب سند توسعه قرآني كشور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهاركرد: در اين سند راهبردهاي اصلي فعاليت هاي قرآني و روش هاي پايش، پيگيري در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به برنامه محوري در فعاليت هاي قرآني كشور افزود: بودجه اي براي برنامه هاي قرآني در نظر گرفته شده كه در صورت ارائه طرح مناسب از سوي دستگاه ها و نهادها به آنها پرداخت مي شود.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه غرب از آگاهي بخشي قرآن در جامعه جهاني مي ترسد بيان كرد: استكبار جهاني در مواجهه قرآن ناتوان شده و خود را شكست خورده و خوار مي بيند و براي جبران ناكامي هايش از موضع ضعفي كه دارد اقدام به قرآن سوزي مي كند.

دزفولي با تاكيد بر اينكه دشمنان در مقابله با قرآن مغلوب شده اند افزود: معاندان با كتاب خدا گمان مي كنند با سوزاندن برگ هاي قرآن مي توانند ذكر خدا را نابود كنند در حالي كه برهان روشن را نمي توان از بين برد و نجات جامعه بشري سرانجام توسط قرآن رقم خواهد خورد.

وي گفت: غرب به ويژه آمريكا سبك زندگي غربي را در يك طرح پيچيده آماده كرده كه در آن بعد حيواني انسان را پررنگ كرده و ترويج مي كند.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: آنها قصد دارند تا از طريق اين اقدامات موج عظيم اسلام خواهي را در دنيا كنترل و كاهش دهند در حاليكه با وجود اين برنامه ها فرهنگ ناب قرآني هر روز به شكلي تازه گسترش پيدا مي كند.

مخبر دزفولي با تاكيد بر اينكه با توجه به اين شرايط ترويج و توسعه فرهنگ قرآني و آموزه هاي اسلامي بايد با جديت بيشتري ادامه پيدا كند ادامه داد: در صورتي كه مردم با تفسير و معناي قرآن آشنا شوند آن را در زندگي خود به كار مي گيرند و بدين صورت مفاهيم و ارزش هاي اخلاقي مبتني بر آموزه هاي قرآني در جامعه منتشر مي شود.

بودجه قرآني به برنامه هاي كابردي دستگاه ها تعلق مي گيرد

رييس سازمان دارالقرآن الكريم در مراسم اختتاميه اين همايش كه در مشهد برگزار شد، گفت: در فعاليت‌هاي قرآني كشور برنامه محوري مد نظر است.

مهدي قره‌شيخلو با اشاره به تصويب سند توسعه قرآني كشور در شوراي عالي انقلاب اظهاركرد: اين سند سياست هاي راهبردي و چشم انداز فعاليت هاي قرآني را تبيين و مشخص كرده است.

وي با بيان اينكه در اين نشست توجيه و تبيين برنامه هاي سال 91 به تفكيك در حوزه هاي آموزشي انجام گرفت افزود: حاصل يك دهه تلاش اين سازمان ، بهره مند شدن 6 ميليون نفر از برنامه هاي آموزشي نظير مفاهيم و تفسير قرآن در سراسركشور است و تحقق بودجه نيم درصد قرآني مي تواند خدمات اين سازمان را هر چه بيشتر در بين مردم گسترش دهد.

رييس سازمان تدارالقرآن الكريم ضمن اشاره به روند رو به رشد توجه مسئولين قانونگزار و اجرايي، به گسترش فعاليتهاي قرآني در سالهاي اخير و افزايش نسبي اعتبارات قرآني خواستار محوريت فعاليت هاي قرآني در تمامي برنامه ريزي هاي کلان نظام اسلامي شدند.

گفتني است، در اين همايش بيانيه پاياني نشست تخصصي مسئولين دارالقرآن الکريم و کارشناسان قرآن ادارات کل تبليغات اسلامي نيز قرائت شد كه متن اين بيانيه به شرح زيراست:

بسم الله الرحمن الرحيم

بيانيه پاياني همايش سراسري مسئولين دارالقرآن الکريم و کارشناسان قرآن ادارات کل تبليغات اسلامي

الذين يبلغون رسالات الله و يخشونه و لايخشون احدا الا الله و کفي بالله حسيباً

احزاب/39

خيزش عمومي و بيداري اسلامي در سالهاي اخير بشارت دهنده وعده قرآني پيروزي حق بر باطل است که نسيم روح نواز آن جوانه اميد به ظهور منجي بزرگ بشريت و منادي عدالت در جاي جاي گيتي را در قلوب آزادگان جهان شکوفا مي سازد. اين حرکت عظيم مردمي که امواج آن سرزمينهاي غيراسلامي را نيز درنورديده است آتش خشم انسانهايي است که در زير چکمه الحاد و برده داري نوين طاغوتهاي زمان و تحت سيطره صهيونيزم جهاني، از آزادگي و سربلندي ملت قهرمان ايران الگو گرفتند. ملتي که در سايه قيام پيامبرگونه فرزند برومند زهراي اطهر، امام راحل(قدس سره) و در سايه زعامت ولايت با پيروي از آيات انسان ساز قرآن کريم و تأسي از سيره عملي اهل بيت رسول اکرم صلوات الله عليهم بيش از سي سال در برابر استکبار ايستادند و به جهانيان درس آزادگي آموختند.

ما مسئولين دارالقرآن الکريم و کارشناسان قرآن ادارات کل تبليغات اسلامي سراسر کشور، در همايش بزرگ خود در جوار بارگاه ملکوتي ثامن الحجج، علي بن موسي الرضا عليه السلام و در ايام ولادت باسعادت صديقه اطهر فاطمه زهرا سلام الله عليها و روز تولد فرزندش امام راحل، ضمن آرزوي تعجيل در فرج حضرت ولي عصر و اميد به برپايي حکومت قرآن در سراسر جهان، با تقدير از دست اندرکاران برگزاري اين همايش موارد زير را متذکر مي شويم :

1- از آنجا که هدف از بعثت انبيا و نزول کتب آسماني، هدايت انسان به سرچشمه کمال و تقرب به درگاه قدس الهي است، از مسئولين نظام اهتمام مضاعف به توسعه و گسترش مفاهيم انسانساز قرآن کريم و توجه به بعد تربيتي اين مأدبه الهي و باب معرفت الله و قانون اساسي سعادت بشريت و محوريت آن در جهت گيري فعاليتهاي مختلف را خواستاريم.

2- ضمن قدرداني از روند رو به رشد توجه مسئولين محترم قانونگزار و اجرايي، به گسترش فعاليتهاي قرآني در سالهاي اخير و افزايش نسبي اعتبارات قرآني ، استمرار اهتمام به توسعه فرهنگ قرآني و تلاش مضاعف در جهت جريان سازي براي رشد و شکوفايي فرهنگ متعالي قرآن و محوريت فعاليت هاي قرآني در تمامي برنامه ريزي هاي کلان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و تداوم افزايش اعتبارات قرآني و تخصيص مناسب و مطلوب و به موقع آنها را از مسئولين نظام خواستاريم.

3- با عنايت به ضرورت بهره مندي از ظرفيتهاي مختلف تمامي دستگاههاي فعال در عرصه قرآني کشور از يک سو و لزوم پرهيز از موازي کاري و فعاليت هاي کم اثر از سوي ديگر، حرکت قانونمند و نظام مند همه نهادها و دستگاههاي ذي ربط را در طراحي و اجراي برنامه هاي قرآني و نظارت دقيق و هوشمندانه نهادهاي ناظر را در جهت بهره گيري بهينه از امکانات و ساختارهاي اداري قرآني کشور و پيش گيري از آسيبهاي احتمالي خواهانيم.

4- ضمن حمايت کامل از منويات رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در جهت توسعه امر حفظ و مفاهيم قرآن کريم در کشور و تلاش همه جانبه براي تحقق مطالبه ايشان، از همه نهادها و دستگاههاي فعال در اين عرصه برنامه ريزي بلند مدت، ميان مدت و کوتاه مدت و توجه به سند چشم انداز نظام و حرکت مدبرانه را خواستاريم.

5- با توجه به نقش مؤثر سازمان تبليغات اسلامي در پايه گذاري و استمرار حرکتهاي قرآني از آغاز انقلاب شکوهمند اسلامي تاکنون، ضمن حمايت از نقش و جايگاه سازمان دارالقرآن الکريم در راهبري، مديريت و نظارت بر فعاليت هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي و تأثيرات ارزنده آن بر ساير فعاليتهاي ارزشمند قرآني در نظام مقدّس جمهوري اسلامي ايران، از رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي استمرار حمايت از جايگاه و رسالت قانوني اين نهاد انقلابيِ تحت امر ولايت و حراست از دستاوردهاي سي ساله قرآني سازمان و حقوق معنوي آن در عرصه هاي کلان تصميم گيري و تصميم سازي را تقاضاداريم.

 

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391 - 9:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر