سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 9:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

لزوم توجه به تئاتر ملي- اسلامي

 

گزارشي از نشست شوراي سياستگذاري جشنواره‌ تئاتر فجر

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در حال حاضر فرصت کافي براي برگزاري جشنواره (تئاتر فجر) داريم بنابراين بايد فراخوان داده شود و آثار نمايشي با صبر و متانت انتخاب شود البته بايد کيفيت آثار مورد توجه قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دومين جلسه شوراي سياست‌گذاري سي‌ويکمين جشنواره تئاتر فجر صبح يکشنبه ـ 24 ارديبهشت ماه ـ با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امور هنري، مشاور هنري معاونت هنري، دبير جشنواره سي‌و‌يکم جشنواره تئاتر فجر، دو تن از نمايندگان کميسيون فرهنگي مجلس، مديرکل هنرهاي نمايشي، مديرعامل خانه تئاتر، رئيس مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، داود رشيدي در دفتر وزير ارشاد برگزار شد.

سيد ‌محمد حسيني در اين جلسه گفت: بعد از جشنواره سي‌ام تئاتر فجر جلسه‌اي را در اسفند‌ماه برگزار کرديم که در آن به ارزيابي جشنواره سي‌ام پرداختند.

وي ادامه داد: تأکيد بر برگزاري جلسه سياست‌گذاري جشنواره سي ‌و يکم وجود داشت، به همين دليل فرصت را مغتنم شمرديم و اين جلسه را برگزار کرديم. در حال حاضر فرصت کافي براي برگزاري جشنواره داريم بنابراين بايد فراخوان داده شود و آثار نمايشي با صبر و متانت انتخاب شود البته بايد کيفيت آثار مورد توجه قرار گيرد.

وزير ارشاد بر توجه به تئاتر ملي اسلامي و متون نمايشي اشاره کرد و گفت: در همين راستا بنياد ادبيات نمايشي نيز تشکيل شده است که يک نقطه عطف محسوب مي‌شود.

حسيني در خصوص جشنواره تئاتر فجر گفت: شعار اين جشنواره «تئاتر براي همه» است که در واقع ما قصد داريم مردم را در تئاتر بيشتر سهيم کنيم.

وزير ارشاد به افزايش زمان برگزاري جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد و گفت: اين اقدام بسيار مطلوب و مناسب است. سال گذشته 5 استان در برگزاري جشنواره تئاتر فجر سهيم بودند و در همين راستا اين روحيه وجود دارد که استان‌هاي بيشتري تمايل به برگزاري اين جشنواره نشان مي‌دهد.

وي بر توجه تئاتر استان‌ها و کشف استعداد‌ها در آن تاکيد کرد.

به گفته حسيني نکته قابل توجه بين‌المللي جشنواره تئاتر فجر است. به‌طوري که سال گذشته 230 مورد تقاضا از کشورهاي خارجي براي حضور در اين جشنواره وجود داشت که برخي از آن‌ها به دليل ضعيف بودن رد شدند. اميدواريم امسال شرايط خوبي را در تئاتر داشته باشيم.

معاون امور هنري نيز در اين جلسه با اشاره به اجراي چند طرح جديد گفت: امسال با اجراي طرح استقرار گروههاي نمايشي، ساماندهي تئاتر شهرستان، اصلاح برخي موارد مانند تغيير در روند اجراي عمومي و تغيير ساختار جشنواره‌ها يك حركت رو به جلو را در زمينه تئاتر شاهد بوديم.

وي افزود: نياز به يك همدلي همه چند جانبه است تا از همه ظرفيت‌هاي تئاتر استفاده شود.

شاه آبادي در رابطه با جلسه شواري سياست گذاري سي يكمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر گفت: بعد از جشنواره سي‌ام بلافاصله نشست سياست گذاري جشنواره سي و يكم را گذاشتيم. قرار بر اين شد كه شرايط براي ارتقاي گروهها فراهم شود.

وي ادامه داد: با انتخاب دكتر سعيد كشن فلاح به عنوان دبير جشنواره كه دبير موفق با سابقه طولاني است و چهره مورد قبول جامعه تاتري است اين اطلاعات در اختيار ايشان قرار گرفت.

معاون وزير در پايان گفت: پيش نويس فراخوان از جانب دبير جشنواره تهيه شده است. در حال حاضر شرايط مناسبي فراهم شده تا هم خواسته جامعه تئاتري و هم خواسته نظام فراهم شود.

در بخش ديگري از اين جلسه كشن فلاح جشنواره سي و يكم را اتفاق مهمي براي جامعه هنر كشور دانست و افزود: با نگاه و توجهي كه در فراخوان به مخاطب شده است اميدوارم يك تربيت هنري در سطح كشور رخ دهد.

دبير اين دوره از جشنواره با اشاره به فراخوان آماده شده گفت: هدف اصلي اين دوره از جشنواره را روزآمدي گذاشتيم بدين جهت كه نمايشنامه‌هاي ايراني به روز داشته باشيم. در اين دوره گسترش به سمت كيفيت هم خواهد رفت.

وي افزود: جشنواره به 2 بخش مسابقه و غيرمسابقه تبديل كرديم و در مجموع امكان اجراي عمومي براي گروههاي نمايشي در فراخوان ديده شده است.

در قسمت ديگري از اين مراسم جواد آرين منش با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در ارتباط با مسئله ارزشيابي نمايشگاه كتاب گفت: اين موضوع قابل تعميم به ساير امور مانند جشنواره‌هاي هنري بخصوص تئاتر نيز است.

وي با پيشنهاد تشكيل واحد ارزشيابي براي جشنواره گفت: اگر الگوي تئاتر ايراني- اسلامي را محور قرار دهيم حركتي قابل توجه خواهيم داشت.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس و عضو شوراي سياست گذاري با اشاره به نام امسال نيز گفت: اگر بحث توليد ملي در اولويت قرار گيرد، بسياري از مشكلات اين عرصه حل خواهد شد زيرا در كل ما با مشكل فرهنگ سازي رو به رو هستيم.

محمد دشت گلي هم در اين برنامه گفت: امسال طبق پيش بيني 2 ماه قبل از برگزاري تمامي نمايش‌هايي كه به جشنواره راه پيدا مي كند را خواهيم شناخت. تا با برنامه‌ريزي منسج تري بتوانيم جشنواره را برگزار كنيم.

وي افزود: در سال 91 دغدغه‌اي بابت اجراي عمومي نمايش ها نخواهيم داشت و يك جشنواره كيفي به لحاظ محتوا خواهيم داشت و با توجه به ضرورت‌ها مضامين ايراني را در دستور كار جشنواره قرار خواهيم داد.

مشاور هنري معاون وزير در پايان گفت: ما پيش بيني مي‌كنيم كه 95 درصد از تقاضاهاي جشنواره از گروههاي طرح استقرار خواند بود.

ايرج راد نيز در اين جلسه با اشاره به اين نكته كه ما تئاتر ملي نداريم گفت: ما وقتي مي گوييم تئاتر ملي يعني همه چيز از جمله فرهنگ، مذهب ، اخلاق و ... در آن نهفته است. متاسفانه از زماني كه شيوه تئاتر فرنگي وارد ايران شد ما داشته‌هاي خودمان را كنار گذاشتيم و باور نداشتيم تعزيه، نقالي، تخت حوضي گونه اي از اجراي نمايش است.

وي افزود: ما در درون اين نمايش‌ها داراي عناصر زنده‌اي هستيم كه با دقت نظر مي توان به عنوان عناصر نمايش امروزي انها را به كار گرفت و به تماشاگر امروزي معرفي كرد تا تاثيرگذار باشد.

اين عضو شواري سياست گذاري ادامه داد: در جامعه تئاتر جهاني هر كشوري با شناسنامه خودش شناخته مي‌شود ما بايد با برگزاري نشست‌هايي امكانات لازم را براي رسيدن به نتايج مطلوب در اين زمينه فراهم كنيم.

مدير اداره كل هنرهاي نمايشي نيز در اين جلسه گفت: اميدواريم تا زمان جشنواره تلاش كنيم ارزيابي درستي از اين رويداد داشته باشيم. مسلماً با راه اندازي بنياد ادبيات نمايشي به ارتقاي سطح نمايشنامه‌هاي ايراني كمك خواهيم كرد.

اين دومين جلسه شوراي سياست گذاري سي و يكمين جشنواره تئاتر فجر 10 ماه قبل از برگزاري جشنواره بود.

 

سه‌شنبه 26 ارديبهشت 1391 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری