جمعه 20 تير 1399 - 17:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

براي رسيدن به توسعه فرهنگ قرآني بايد قرآن را تبليغ كنيم

 

گزارشي از نخستين همايش تكريم از معلمان و اساتيد قرآن كريم استان تهران

 

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در نخستين همايش تكريم از معلمان و اساتيد قرآن كريم استان تهران، گفت: تبليغ قرآن راهي براي رسيدن به توسعه فرهنگ قرآني در كشور به‌خصوص مؤسسات قرآني است كه اين مهم تنها از سوي اساتيد و معلمان قرآن ميسر خواهد شد.

مهدي قره‌شيخلو به كيفي‌سازي برنامه‌هاي ديني و قرآني مؤسسات اشاره و تصريح كرد: معلمان قرآن براي احياي قرآن كريم در جامعه بايد با نگاهي جديد به كيفي شدن برنامه‌هاي ديني و قرآني در مؤسسات بپردازند، در واقع سازمان دارالقرآن كريم كشور به‌عنوان دستگاه عظيم قرآني بايد تا آنجا كه مي‌تواند خدماتي را جهت توسعه و ترويج فرهنگ قرآني به خادمان و معلمان قرآن واگذار كند .

 استاد قرآني كشور، در ادامه لزوم جامعه‌اي قرآني را در گرو تربيت نيروهاي متخصص قرآني دانست و افزود: ما اگر بخواهيم يك جامعه‌اي قرآني داشته‌ باشيم همانطور كه پروردگار در سوره قصص مي‌فرمايند: «و أَحْسِن كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ»، «همچنانكه خدا به تو نيكى كرده نيكى كن»، از اين رو بايد ابتدا نيروهاي متخصص و كارآزموده‌اي در كشور تربيت كنيم تا آنان بتوانند آموزه‌هاي ديني و قرآني صحيح و كاربردي را به قرآن‌آموزان آموزش دهند. در واقع معلمان و اساتيد قرآن بايد تلاش كنند جان قرآن و روح قرآن را به متعلم آموزش دهند.

اين قاري بين‌المللي ضمن بيان مطلب فوق به اجرا شدن الگوهاي قرآني در جامعه به ويژه در مؤسسات و مراكز قرآني كشور اشاره و خواستار شد: براي احياي قرآن كريم در جامعه بايد با اين نگاه كه روح قرآن، تعاليم قرآن و الگوهاي قرآني در جامعه اجرا و پياده شوند، به كيفي‌سازي برنامه‌هايمان بپردازيم.

قره‌شيخلو در ادامه هدف دستگاه‌هاي قرآني و فرهنگي كشور را حمايت، هدايت و پشتيبان فعاليت‌هاي قرآني مراكز و مؤسسات قرآني ـ مردمي عنوان كرد و گفت: دستگاه‌هاي قرآني و فرهنگي به‌عنوان هدايت‌كننده، حمايت‌كننده و پشتيبان وظيفه دارند تا آنجا كه مي‌توانند خدمات متفاوتي را براي خادمان قرآني واگذار كنند تا از اين طريق به توسعه فرهنگ قرآني دست يابيم.

وي ادامه داد: حداقل بودجه‌اي كه از نيم درصد اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي براي فعاليت‌هاي قرآني سال 90 جمع‌آوري شده است، 11 و نيم ميليارد تومان اعتبار مالي به مؤسسات قرآني كشور اختصاص يافته است. 

در بخشي از اين مراسم مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور، ضمن بيان اين مطلب كه قرآن مأنوس بودن با قرآن كريم به انسان بصيرت مي‌بخشد، در رابطه با مقام و منزلت معلم قرآن در جامعه به خصوص در مؤسسات قرآني ـ مردمي، گفت: با قرآن بودن يعني همه چيز داشتن كه اين جايگاه بسيار رفيع و مهم است كه در اينجا بايد يادآور شد، معلم قرآن بايد ويژگي‌هاي منحصر به فردي را از ديگر اساتيد در عرصه‌هاي مختلف داشته باشد.

وي ضمن بيان اين مطلب كه داشتن نگاه جديد به حوزه قرآني منجر به نگاهي كاربردي و تخصصي مي‌شود، گفت: نگاهي هدايت‌خواهانه و رهجويانه به حوزه‌ قرآني موجب كاربردي و تخصصي شدن برنامه‌ها و فعاليت‌هاي جامعه مي‌شود كه اگر اين مهم در مؤسسات قرآني سوق پيدا كند چه بسا با به سمت پياده شدن آرمان‌هاي قرآني‌مان خواهيم شد.

اين قاري بين‌المللي در ادامه گفت: اصل مطلب آن است كه يك معلم قرآن بايد در خلال تعليم و تربيت فراگير به خلق، خوي و رفتار متعلم دست يابد، در واقع يك معلم قرآن كسي است كه بتواند روح قرآن، مفاهيم قرآن و فرهنگ آن را به نحو احسن به قرآن‌آموز منتقل كند.

وي تأكيد كرد: معلم قرآن در ابتدا بايد خودش معيارهاي قرآني و فرهنگ قرآني را در خانواده و حتي بستگان خود منتقل كند تا از اين سوء بتوانيم يك زندگي مبتني بر تعاليم قرآني را داشته باشيم، در واقع بايد تلاش كنيم كه يك نگاه جديد در آموزش قرآن به خصوص در مؤسسات قرآني ـ مردمي، ايجاد كنيم و به سوي كاربردي شدن آموزش قرآن پيش رويم.

قره‌شيخلو، ضمن بيان مطلب فوق به ارتقاي فعاليت‌هاي قرآني در مؤسسات اشاره و خواستار شد: اهل قرآن اگر سطح كار قرآن را بالا ببرند جايگاه قرآن به جايگاه واقعي خود مي‌رسد، در واقع با پشتكار، تلاش و همت مي‌توانيم فعاليت‌هاي قرآني را در كشور ارتقاء دهيم.

تعداد 2 هزار نفر در سطح كشور بيمه شده‌اند

اين مسئول به بيمه شدن فعالان قرآني كشور اشاره و تصريح كرد: تاكنون تعداد 2 هزار نفر در سطح كشور بيمه شده‌اند كه از اين ارقام تنها 200 نفر در سطح استان تهران موفق به دريافت بيمه فعالان قرآني شده‌اند كه در نظر داريم طي سال‌هاي آينده حجم بيشتري از فعالان قرآني را تحت پوشش بيمه قرار دهيم.

قره‌شيخلو در ادامه بودجه نيم درصدي سال 90 مؤسسات و مراكز قرآني كشور را قابل قبول و مطلوب عنوان كرد و افزود: حداقل بودجه‌اي كه از نيم درصد اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي براي فعاليت‌هاي قرآني سال 90 جمع‌آوري شده است تنها در حوزه سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن الكريم كشور 11 و نيم ميليارد تومان خواهد بود كه توانسته‌ايم با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و جامع اين بودجه، براي برنامه‌هاي كيفي و اثر‌گذار در مؤسسات قرآني و مراكز قرآني سراسر كشور اجرا كنيم.

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور اذعان كرد: ابلاغ اين بودجه قرآني از هفته آينده به تمامي اتحاديه‌هاي مؤسسات قرآني ـ مردمي سراسر كشور انجام مي‌گيرد تا اين مجموعه‌هاي قرآني براساس زمانبندي‌هاي مشخص و مدون برنامه‌هاي جديدي را در بيش از 80 درصد از مؤسسات و خانه‌هاي قرآن توزيع كنند و اميدواريم كه شاهد افزايش اين بودجه در سال 91 باشيم.

گفتني است، نخستين همايش تكريم از معلمان و اساتيد قرآن كريم استان تهران دوشنبه، 18 ارديبهشت در محل مجتمع فرهنگي ـ قرآني نداي ملكوت شهر وردآورد كرج با حضور مهدي قره‌شيخلو، مهدي نادي، محمدجعفر خرمدل، محمد بيستوني و 600 نفر از مربيان برگزيده استان تهران برگزار شد.

 

 

 

دوشنبه 25 ارديبهشت 1391 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر