چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

حرکت به سمت مفاهيم بلند عرفاني، اسلامي و ايراني

 

گزارشي از نخستين جشن استقرار گروه‌هاي نمايشي کشور

به گزارش خبرگزاري فارس، نخستين جشن استقرار گروه هاي نمايشي کشور با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت هنري و مديرکل هنرهاي نمايشي در تالار وحدت برگزار شد.

وزير ارشاد در اين مراسم گفت: برگزاري چنين جشني که آ‌رزوي ديرينه گروه‌هاي نمايشي در شهرستان‌ها است، همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) و رهبر انقلاب امام خميني (ره) جاي تبريک دارد.

وي ادامه داد: نقش هنرمندان در جامعه بي شباهت به يک درخت تناور با ميوه هاي شيرين فرهنگي نيست، در حقيقت هنرمندان مي‌توانند ميوه‌هاي شيرين و پرثمر اين درخت را تضمين کنند.

حسيني تصريح کرد: کار متعالي هنرمندان آن است که مفاهيم بلند عرفاني، معنوي، اسلامي و ايراني را در قالب يک اثر زيبا با جاذبه بيشتر به زبان هنر به مخاطب ارائه دهند.

وزير ارشاد به صدمين سفر استاني هيات دولت اشاره کرد و بيان داشت:  همواره نشان‌دهنده عزم راسخ دولت به حمايت از آحاد مردم در استان‌ها و شهرستان‌هاي مختلف است و طرح استقرار گروه‌هاي نمايشي در راستاي حمايت همه جانبه دولت از هنرمندان سراسر کشور بويژه مناطق محروم است.

وي افزود: براي معرفي شفاف فرهنگ و هنر يک کشور در مرزهاي داخلي و بين المللي، بايد براي موفقيت هنرمندان تلاش کنيم و اين امر جز با تقسيم عادلانه ثروت ميان افراد محقق نمي‌شود.

حسيني اظهار داشت: پيش از انقلاب اسلامي نگاهي سفارشي و مبتني بر فرهنگ غرب به هنر صورت مي‌گرفت اما پس از پيروزي انقلاب، به هنرمنداني که پايبند معارف ديني و مذهبي بودند اجازه ظهور و بروز داده شد و اکنون در زمينه هنر اسلامي حرف‌هاي فراواني براي گفتن داريم.

به گفته وزير ارشاد ضعف در نمايشنامه از مهمترين آسيب‌هاي هنر تئاتر کشور است که با تشکيل بنياد نمايشنامه‌نويسي و حمايت از هنرمندان جوان مستعد، مي‌توان در آينده به موفقيت توليدات نمايشي اميد بيشتري داشت.

حسيني در ادامه بر همياري و اتحاد صاحبان انديشه و هنرمندان تئاتر جهت توليد آثار نمايشي فاخر، جهت آشتي دادن هرچه بيشتر مخاطب با صحنه هاي نمايشي تاکيد کرد.

حميد شاه‌آبادي در جشن استقرار گروه‌هاي نمايشي کشور، ‌‌اجرايي شدن طرح استقرار را آرزوي خود در معاونت امور هنري خواند و اظهار داشت: اين طرح با همياري تمامي هنرمندان تئاتر در سراسر کشور شکل عملي به خود گرفت و اکنون مهمترين چالشي که پيش روي آن،‌ اين است که چگونه مي‌توان فاصله بين تئاتر تهران و شهرستان را کاهش داد.

معاون امور هنري وزارت ارشاد ادامه داد: مهمترين نکته اين است که دريابيم چرا در اين 30 سال گذشته به نوعي حرکت کرديم که اين فاصله بوجود آمده است، در حالي که اکثر هنرمندان شناخته شده تئاتر تهران از فعالان تئاتر در شهرستان‌ ها بوده‌ اند.

وي در خصوص ايجاد سالن‌هاي تخصصي تئاتر در مراکز استان‌ها گفت: تلاش مي‌کنيم تا با افتتاح اين مجموعه سالنها، شاهد اجراي مستمر تئاتر طي سال باشيم و به غير از تئاتر در اين سالنها اقدام ديگري صورت نگيرد.

شاه‌آبادي تصريح کرد: ‌تحقق شعارهاي سال گذشته و پيگيري وعده‌هايي که امروز به هنرمندان تئاتر مي‌دهيم، مهمترين وظيفه مسئولان است که با نگاهي جامع و رصد مشکلات، به رفع آسيب‌هاي هنر نمايش و اعتلاي آن در بدنه کلان تئاتر کشور همت گمارند.

معاون امور هنري وزارت ارشاد بيان داشت: تعامل و شناسايي مخاطب، مهمترين هدف هنرمندان تئاتر بويژه شهرستان‌ها بايد باشد، در واقع تئاتر در شهرستان‌ها شکل نمي‌گيرد مگر اينکه درد مردمش را برطرف کند.

قادر آشنا مديرکل هنرهاي نمايشي در اين مراسم گفت: هدف از تشکيل سامانه استقرار گروه‌هاي نمايشي، گام نهادن در راستاي حمايت‌هاي دولت نهم و دهم از استان‌ها و مناطق محروم بوده است، همواره يکي از توقعات استان‌ها از مرکز هنرهاي نمايشي اين بوده که نگاهي عدالت محور به توسعه هنر نمايش در کشور داشته باشد.

وي ادامه داد: اين در شرايطي است که در بيشتر مواقع، نگاه حمايتي بر تالارهاي نمايشي تهران و کلان شهر پايتخت متمرکز بود اما خوشبختانه از سال گذشته با درايت معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، طرح استقرار گروه‌هاي نمايش جامه عمل به خود پوشيد و تا به امروز 674 گروه در اين طرح ثبت نام کردند و 300 گروه نيز در حال پشت سرگذاشتن مراحل ثبت ‌نام هستند.

رئيس مرکز هنرهاي نمايشي تصريح کرد: پيشتر درخشش گروه‌هاي نمايشي شهرستان‌ها را در جشنواره‌هاي داخلي و بين المللي و بصورت مقطعي شاهد بوديم اما طرح استقرار کمک خواهد کرد تا از اين پس شاهد استمرار توليدات نمايشي در تمام طول سال و در کل کشور باشيم.

آشنا بيان داشت: زماني که چهار ضلع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌، ادارات کل ارشاد استان‌ها، هنرمندان و مردم، هماهنگ با هم و در راستاي يک هدف گام بردارند، شاهد توليد آثار فاخر و ماندگار خواهيم بود و اگر هر يک از اين چهار ضلع کار خود را بدرستي انجام ندهد، مخاطب را به عنوان اصلي‌ترين عنصر هويتي نمايش از دست خواهيم داد.

وي گفت: قول مي‌دهم که 50 درصد توان فعاليت‌هاي مرکز هنرهاي نمايشي معطوف به هنرمندان شهرستاني باشد.

رئيس مرکز هنرهاي نمايشي ايران ادامه داد: همواره با حضور در شهرستان ها از ما سوال مي‌شود که چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ساخت سالن‌هاي نمايشي همت نمي‌گذارد، اين درحاليست که با دستور و حمايت رييس جمهوري در حد توان وزارت ارشاد براي ايجاد زيرساخت‌هاي هنر نمايش در کشور تلاش شده است.

آشنا به تحقق ساخت يک مجموعه تئاتر شهر در مراکز استان ها اشاره کرد و گفت: با جديت اين طرح را پيگيري مي‌کنيم و قول مي‌دهيم که از بودجه وزارت ارشاد و مرکز هنرهاي نمايشي به هر استان سالانه 100 ميليون تومان اختصاص دهيم تا به امر تجهيز و تعمير سالن‌ها بپردازند.

وي خاطرنشان کرد: به اين هنرمندان شهرستاني به ترتيب چهار، شش و 10 ميليون تومان طي سال براي فعاليت‌هاي نمايشي خود و توسعه اجراي عمومي تئاتر پرداخت مي‌شود و فعاليت‌هاي آنها مورد نظارت و ارزيابي قرار خواهد گرفت.

 

دوشنبه 25 ارديبهشت 1391 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری