جمعه 9 خرداد 1399 - 18:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

حجت الاسلام روح الدین دریکوند
رئيس شورای مرکزی هیئات مذهبی کشور

 

نگاهي به فضائل حضرت زهرا (س)

 

وقتيکه ابراهيم فرزند پيامبر اکرم (ص) از دنيا رفت، دشمنان او را طعنه مي­زدند و مي­گفتند او اَبتر است و وارثي ندارد. پيامبر اکرم (ص) محزون و بسيار از سرزنش مردم ناراحت شدند تا اينکه جبرئيل نازل شد و فرمود، اي پيامبر (ص) از سرزنش مردم ناراحت نباش و در روايت است که يک عدد سيب سرخ را به او داد و فرمود چهل شب از بستر حضرت خديجه (س) جدا شود و پس از چهل شب نصف سيب را خودش و نصف ديگر را حضرت خديجه (س) بخورند و خداوند به تو کوثر يعني خير فراوان عطا مي­کند.

 بسم الله الرحمن الرحيم (انا اعطيناک الکوثر اي پيامبر ما به تو خير فراوان يعني فاطمه (س) داده­ايم) (فَصَّلِّ لِرَبِّکَ وأنحَر پس بلند شو و به شکرانه اين نعمت نماز بخوان و سپس در راه خدا شتري را نحر کن نمي­گويد گوسفندي يا گاوي آنقدر نعمت بزرگ است که وَأنحَر شتري را نحر کن و بين فقرا تقسيم کن آيه 8 و 9 آيه ايثار)

* فاطمه (س) در قرآن:

* آياتي که در شأن حضرت زهرا (س) نازل شده­اند: سوره کوثر– سوره قدر – سوره هل أتا- آيه مباهله - آيه تطهير-  آيه موّدت- آيه (شفاعت) آيه 5 سوره ضحي – آيه ذي القربي سوره روم آيه 38 و . . .

* حقوق حضرت زهرا (س)

1- حق معرفت شناسنامه­اي (پدر و مادر . . .)      

2- حق معرفت صفات و خصال(ايثار– انفاق–شجاعت– شهيده راه ولايت.)- شفاعت  

فاطمه . . .

* چرا او را زهرا (س) ناميدند؟

چون علاوه بر فرشتگان بر حضرت علي (ع) هم نور افشاني مي­کردند.

* فاطمه (س) موجودي است دو بعدي (حَشوراءٌ اِنسِيَه)

زميني و آسماني است و فرشي بر عرش است.

زهرا (س) يعني چه؟ آيه شريفه قرآن است که مي­فرمايد: اللهُ نورُ السَماواتِ وَ الاَرضِ خداوند نور آسمانها و زمين است.

1- زهرا از نور خداست نه روح خدا              2- تمام انسانها از روح خداوند هستند.

3- نورش سبب خلقت عالم و پيامبر (ص) و علي (ع) است.

در حديث قدسي وارد شده است که: يا اَحمَد لَولاک لَمّا خَلَقتُ الأَفلاک اي احمد اگر تو نبودي زمين و آسمانها را خلق نمي­ کردم. و لَو لا عَلِيٌ لَمّا خَلَقتُک و اگر علي (ع) نبود تو را خلق نمي­کردم.

و لَو لا فاطِمَهُ خَلَقتُکُما. و اگر فاطمه نبود نه تو نه علي و نه زمين و آسمان را خلق نمي­کردم.

* چراغاني کردن بهشت: پيامبر اکرم (ص) فرمودند در دو موقع بهشت را چراغاني کردند يکي در وقت ولادت حضرت زهرا (س) و يک وقت هنگام تولد امام حسين (ع). ملائک تا آنزمان نديده بودند در طول عمرشان چنين نورافشاني آسمانها را. فرشتگان از همديگر سؤال مي­کردند که اين نورها چيست؟ فرمود، نور فاطمۀ زهراي من است؛ مَنصُورَهٌ فِي السَّماءِ وَ لِاَهلِ الاَرضِ فاطِمَه در آسمان منصوره است و براي اهل زمين فاطمه است يعني بريده شده از هر بدي و زشتي.

* دو زلزله در سرزمين مکه بوجود آمد يکي در وقت ولادت علي (ع) و ديگري در وقت ولادت حضرت زهرا (س) که اين زلزله بلا نبود – امتحان نبود بلکه زمين تحمل اين ثقل و سنگيني را نداشت.

* اُم ابيها (يعني مادر پدرش): يک معناي آن معادل فارسي اُم ميشود مادر. اُم يعني نقطه­اي که دور آن مي­گردند و هستي از او منور مي­شود که او فاطمه است و ظرف وجودي يازده گل سرسبد عالم امکان ميشود.

* آيه مودت: پيامبر اکرم (ص) بسيار او را دوست مي­داشت و فرمودند فاطِمَهُ بَضعَهُ منِّي فاطمه پاره تن است (فاطمه قلب من است.)       

وقتي بر پيامبر اکرم (ص) وارد مي­شود پيامبر اکرم (ص) تمام قامت در مقابل او بلند مي­شد و چند قدم جلو مي­آمد و دست او را مي­بوسيد و سه بار مي­فرمودند «فِداها أَبِوها»

واجب الاطاعه: در کتاب دلائل الامامه ص28 حديث بسيار ارزشمندي از باقر (ع) وارد شده است که: لَقَد کانَت فاطِمَهُ (س) مَفروُضَهٌ الطاعَهِ عَلي جَمِيعِ مَن خلق الله من الجن و الأنس و الطير و الوحوش و الأنبياء و الملائکه.

فرمانبرداري از فاطمه (س) بر تمام خلائق خداوند از جن و انس و پرندگان و درندگان و پيامبران و فرشتگان واجب بوده است.

* چرا هر کجا کتاب قرآن کريم است در کنارش مفاتيح الجنان قرار دارد؟

از شيخ عباس قمي سؤال کردند فرمودند: چون تمام مفاتيح الجنان را نذر و هديه به روح حضرت زهرا (س) با اخلاص کردم.

* آيت الله العظمي گلپايگاني فرمودند: هر مجلسي بنام هريک از اهل بيت عصمت و طهارت برگزار شود آن امام (ع) در آنجا شرکت مي­کنند، اما يک مجلس که تمام اهل بيت در آن شرکت مي­کنند و آنهم روضه حضرت زهرا (س) است که پيامبر اکرم (ص) هم تشريف مي­آوردند.

* انفاق

فاطمه (س) که پيراهن عروسي را در شب زفاف به فقير مي­دهد:

پيامبر اکرم (ص) پيراهن نويي را براي عروسي دخترش تهيه کرد، فاطمه (س) پيراهن وصله دار هم داشت، در شب زفاف گدايي به درب خانه­اش حاضر شد و گفت من از خاندان نبوت پيراهن کهنه مي­خواهم، حضرت زهرا (س) خواست پيراهن وصله دار را مطابق خواست سائل به او بدهد که به ياد آيه شريفه قرآن افتاد که مي­فرمايد:

«هرگز به نيکي دست نمي­يابيد مگر آنکه از آنچه دوست داريد انفاق کنيد.»

در اين هنگام فاطمه پيراهن نو عروس را در راه خدا انفاق نمودند.

* مصحف فاطمه (س): امام صادق (ص) فرمودند: فاطمه (س) مدتي که بعد از رسول خدا (ص) زنده بودند از فراق پدر بسيار غمگين بود، جبرئيل نزد او مي­آمد و او را دلداري مي­داد و احوال و مقامهاي پدرش را براي او بيان مي­کرد و از حوادث آينده و غيبي در مورد ظلمهاي دشمنان به فرزندانش به او خبر مي­داد و حضرت علي (ع) آن مطالب را مي­نوشت که همان مصحف فاطمه (س) است.

* گردنبند پر خير و برکت فاطمه (س):  فقيري به درب مسجد آمد و صدا زد يا رسول الله به من نيازمند کمک کن پيامبر اکرم (ص) فرمودند من چيزي ندارم اما تو را راهنمايي مي­کنم به درب خانه­اي که دست خالي برنگردي، پيامبر (ص) به بلال فرمود او را به درب خانه فاطمه (س) ببر. آمدند درب زدند فاطمۀ زهرا گردنبند خود را که هديه پدرش بود به او داد آورد درب مسجد فرمود يا رسول الله من نيازمندم و پول احتياج دارم فرمود آنرا بفروش – عمار ياسر آنرا به دويست درهم و مشتري خريداري کرد. سپس به منزل که آمد گردنبند را به غلامش داد گفت آنرا ببر به پيامبر بده و تو را هم هديه به پيامبر اکرم مي­کنم. پيامبر هم فرمودند گردنبند را ببر و به فاطمه بده و منم تو را در راه خدا آزاد کردم. آن برده و غلام سپاس و شکر خدا را بجا آورد و گفت چه گردنبند با برکتي: 1- فقيري را غني کرد 2- برهنه­اي را پوشاند 3- برده­اي را آزاد کرد 4- و سپس به صاحبش برگشت.

* ده ويژگي برجسته حضرت زهرا (س):

دکتر عبديماني در کتاب «اِنَّها فاطِمَهُ الزَّهرا (س)» ده ويژگي را بيان نموده است.                                                                           

1- زهرا زني است که پدري همچون پيامبر اکرم (ص) دارد.

2- به الهام الهي او را فاطمه ناميدند.

3- سيده النساءِ العالمين است.

4- پاره تن و قلب پيامبر است.

5- شوهري همچون علي (ع) دارد.

6- در رابطه با سبّ او فرمود (مَن سَبَّها فَقَد کَفَر)

7- پيامبر اعظم در مسافرتها آخرين خداحافظي و اولين ورودش بر حضرت زهرا (س) بود.

8- زهد حضرت زهرا (س)

9- تنها يادگار پيامبر است.

10- تحمل شدائد که نتيجه صبر آن حضرت تسبيحات اوست که شيعيان به تبرک و تأسي از او بعد از نماز آنرا بجا مي­آورند.

چو گفتند از ولايت دست بردار                           

به ميخ در نوشتم روي ديوار

الهي تا ظهور دولت يار

خودت خط ولايت را نگهدار

 

 

شنبه 23 ارديبهشت 1391 - 9:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر