شنبه 10 خرداد 1399 - 20:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

"بانوي آب و آيينه" اثري تحليلي و متفاوت

 

نمايش " بانوي آب و آيينه " به كارگرداني حسين پارسايي كه به مناسبت ايام سوگواري شهادت حضرت زهرا(س) در تالار انديشه حوزه هنري اجرا شد با استقبال خوبي مواجه شد.

در نمايش بانوي آب و آيينه كه شرحي شاعرانه از زندگاني بانوي بزرگوار اسلام حضرت فاطمه زهرا ( س) است دانيال حكيمي و رويا نونهالي به عنوان بازيگران اصلي نمايش حضور داشتند . ضمن اينكه فرهاد مهندس پور به عنوان دراماتورژو مشاور اجرا ، نادر رجب پور طراح حركت ، سيامك احصايي به عنوان طراح صحنه ، مژگان عيوضي به عنوان طراح لباس ، عبدالخالق مصدق به عنوان طراح نور ، جهانسوز فولادي انتخاب موسيقي و سعيد داخ به عنوان مجري طرح در اين پروژه همكاري داشتند .

در اين نوشتار نظرات افرادي كه به ديدن اين نمايش رفتند آمده است:

 

معاون هنري وزير ارشاد: بيان پيام هاي ديني در تئاتر با اجراي گروههاي حرفه اي تاثير گذارتر مي شود

 معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بعد از تماشاي نمايش بانوي آب و آيينه در تالار انديشه حوزه هنري اين اثر نمايشي را اجرايي تاثير گذار ، حرفه اي و ارزشمند در حوزه نمايش هاي ديني توصيف كرد .

حميد شاه آبادي با بيان اين مطلب ضمن قدرداني از حوزه هنري و گروه اجرايي نمايش در تهيه و توليد اين اثر نمايشي ادامه داد :  به عنوان يك مخاطب و مشاهده گر تا اندازه اي كه با تئاتر آشنا هستم بايد بگويم كه نمايش بانوي آب و آيينه اثري قوي ، تاثير گذار و حرفه اي در عرصه نمايش هاي ديني است و اگر چه آقاي پارسايي به دليل فعاليتهاي در عرصه مديريت نزديگ به 10 سال از كار تئاتر دور بوده اند اما با اين نمايش نشان داد كه هم توانايي جمع كردن يك گروه حرفه اي در كناريكديگر و هم توانايي مديريت يك گروه اين چنيني را دارد .

معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از صحبتهاي خود خاطر نشان كرد : خوشحاليم از اينكه پيامي كه به نوعي با مناسبت هاي مذهبي ما همراه است توسط گروههاي حرفه اي تئاتر به مخاطبان عرضه مي شود . آثاري كه سبك و فرم آن براي اهالي تئاتر آشناست و تئاتري ها آن را به عنوان يك اثر حرفه اي مي شناسند و با آن ارتباط برقرار مي كنند .

شاه آبادي با بيان اينكه تعداد قابل توجهي از آثار نمايشي هفته هاي اخير متناسب با ايام فاطميه در تهران و شهرستانها به صحنه رفت ، تصريح كرد : تدبير براي اجراي نمايش بانوي آب و آيينه به نوعي است كه مي تواند در فضاي خارج از ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا ( س) نييز روي صحنه باشد كه اين نشان دهنده وجود يك نگاه تخصصي در تهيه و توليد نمايش است و اميدوارم اين روند در اجراهاي بعدي نيز ادامه داشته باشد .

 

 مديراداره كل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي:  بانوي آب و آيينه روايت تاثير گذاري در توجه به حريم انسانيت است

 مدير اداره كل هنرهاي نمايشي وزارت ارشاد بعد از تماشاي نمايش بانوي آب و آيينه اين اثر نمايشي را روايتي تاثير گذار و ماندگار در عرصه نمايش هاي ديني توصيف كرد.

قادرآشنا با بيان اين مطلب افزود : فرهنگ ايراني و اسلامي يك فرهنگ بسيار غني است  كه درس ها و عبرت هاي فراواني دارد ، اين عبرت هم  در قالب حزن و اندوه  و هم در قالب شادي و نشاط روايت شده است از سوي ديگر ائمه اطهار (ع) بزرگاني هستند كه به اتعقاد من انسان كاملي هستند كه همواره اوج همه خوبي ها و نقطه مقابل پلشتي ها وزشتي ها توصيف مي شوند .

وي ادامه داد : هرچه به فرهنگ علوي و فاطمي و رضوي بپردازيم به حفظ انسان و انسانيت پرداخته ايم و اين به خودي خود خدمت بزرگي به جامعه امروزي ماست .جامعه اي اكه امروز محتاج معنويت است و خلا معنويت در آن بيداد مي كند و نگراني همه اديان در حال حاضر و سياستمدران منصف جهان از همين بي معنويتي است.

مدير اداره كل هنرهاي نمايشي با تاكيد بر اينكه پرداختن به اين موضوعات از دريچه هنر از وظايف مهم هنرمندان در جوامع اسلامي است ، به اجراي نمايش بانوي آب و آيينه در حوزه هنري اشاره كرد و گفت : اين نمايش اثر قابل توجهي بود كه توانست به شايستگي توجه به حريم انسان و انسانيت را به مخاطب با نگاه امروزي روايت كند و لازم است به حوزه هنري ، كارگردان اثر و عوامل اجرايي يك خسته نباشيذ ويژه بگويم كه چنين اثر ارزشمندي را روي صحنه بردند .

آشنا تصريح كرد : اميدواريم  بتوانيم اين كارها توسعه و گسترش بدهيم و به موضوعاتي كه به انسان و انسانيت و حرمت انسان ارتباط دارد بيشتر از اينها بپردازيم چرا كه اين امر جزو وظايف اصلي ماست.

 

 كارگردان صاحب نام تئاترآلمان:  نمايش بانوي آب و آيينه نماد عيني يك تفكر ارزشمند است

 كارگردان صاحب نام تئاتر آلمان بعد از تماشاي نمايش " بانوي آب و آيينه " به كارگرداني حسين پارسايي گفت : سمبل ها و نشانه هاي به كار گرفته شده در اين نمايش نشانگر و نماد عيني يك تفكر ارزشمند ديني است .

پيتر اشتاين يكي از برجسته ترين كارگردانان تئاتر دنيا كه اين روزها براي كارگرداني و اجراي يك پروژه نمايشي مشترك با هنرمندان كشورمان در ايران حضور دارد با بيان اين مطلب افزود : براي من خيلي جالب بود كه دريك نمايش تا اين حد از افكت ، نور ، صدا و پروجكشن استفاده شده است .

وي ادامه داد : با اينكه تفهيم متن براي من كه با زبان فارسي آشنايي چنداني ندارم كار دشواري بود اما كاملا متوجه شدم كه اين اثر نمايشي مربوط به شخصيتهاي ديني است كه براي مردم ايران داراي ارزشهاي فراواني هستند. ضمن اينكه با استفاده از امكاناتي كه حسين پارسايي به عنوان كارگردان نمايش در اجراي اثر به كار گرفته بود تصور كردم كه تمام اين امكانات نشانه هايي است براي نمايش يك تفكر ديني ارزشمند كه مي تواند براي مخاطبان جذاب باشد .

اشتاين تصريح كرد : اي كاش با زبان فارسي آشنايي بيشتري داشتم تا با آگاهي بيشتري نسبت به مفاهيم مورد نظر نمايش اظهار نظر مي كردم اما اين حال شاهد اثري بودم كه زحمت و تلاش صورت گرفته در آن ستودني است .

 

 مدير عامل بنياد فرهنگي روايت :  بانوي آب و آيينه در خارج از كشور هم مي تواند نمايش تاثير گذاري باشد

 مدير عامل بنياد فرهنگي روايت بعد از تماشاي نمايش بانوي آب و آيينه خاطر نشان كرد اين اثر نمايشي به دليل كيفيت مناسبي كه دارد مي تواند درآن سوي مرزها هم مورد توجه مخاطبان قرارگيرد .

جواد جباري با بيان اين مطلب افزود : نمايش بانوي آب و آيينه از دسته آثار نمايشي در حوزه دين است كه توانست با نگاه و رويكرد متفاوت و تمركز بر حركات ، نمادها و نشانه ها نمايش جديد و تاثير گذاري را در اين حوزه به تماشاگر معرفي كند.

وي با تقدير از حوزه هنري درتهيه و توليد اين اثر نمايشي و تاكيد بر تداوم توليد آثار نمايشي ديني با رويكردهاي متفاوت و نو ادامه داد : به اعتقاد من اين اثر نمايشي به دليل بيان مفاهيم مشترك انساني مي تواند در آن سوي مرزها نيز براي تماشاگران غير ايراني داراي جدابيت هاي فراواني باشد به همين خاطر از مسوولان حوزه هنري مي خواهم به تداوم اجراي اين آثار نمايشي توجه كند چرا كه اين گونه نمايش هاي مي تواند تاثير زيادي در انتقال مفاهيم گسترده انساني از دريچه هنر داشته باشد .

 

 

عزت الله انتظامي: شيوه جديد اجراي نمايش هاي ديني در حوزه هنري ستودني است

 رييس هيات مديره خانه تئاتر بعد از تماشاي نمايش بانوي آب و آيينه ضمن تقدير از طراح و كارگردان اين اثر نمايشي به مسوولان حوزه هنري توصيه كرد اين شيوه جديد و تاثير گذار اجراي نمايش هاي مذهبي در كشورمان را ادامه دهند .

عزت الله انتظامي با بيان اين مطلب افزود : حوزه هنري از جمله نهادهايي است كه طي سالهاي گذشته با توجه به وظايفي كه در بخش فرهنگ و هنر بر عهده دارد همواره تلاش كرده تا در حوزه اجراي نمايش هاي مذهبي حضور فعالي داشته باشد كه اين مساله را مي توانيم در دوره هاي پيشين فعاليتهاي اين نهاد و همچنين جشنواره سراسري تئاتر ماه مشاهده كنيم .

وي ادامه داد : در طول سالهايي كه به عنوان داور در جشنواره سراسري تئاتر ماه حضور داشتم همواره به هنرمندان و شركت كنندگان در اين جشنواره توصيه مي كردم كه محل اجراي مجالس تعزيه و صحنه نمايش را با هم در يك تعريف و فعاليت قرار ندهند چرا كه با آمدن تعزيه روي صحنه  تمام جذابيت هاي چنين مجالس ارزشمندي براي تماشاگر از بين مي رود البته بايد به اين مساله هم تاكيد كرد كه زيبايي مجالس تعزيه به اين است كه در همان محل هميشگي اجراي خود براي تماشاگر روايت شود . از اين رو آنچه  براي من در اجراي نمايش هاي مذهبي همواره داراي اهميت است تاثير گذاري و رعايت تكنيك هاي فني عرصه تئاتر است .

بازيگر صاحب نام سينما و تئاتر كشورمان در بخش ديگري از صحبتهاي خود با اشاره به اجراي نمايش بانوي آب وآيينه كه اين روزها به كارگرداني حسين پارسايي در تالار انديشه حوزه هنري به صحنه رفته است ، گفت :تا به امروز نمايش هاي كمي را در حوزه تئاتر مذهبي ديدم كه توانست تاثير گذاري عميقي را روي تماشاگر داشته باشد كه از آن جمله مي توانم به اپراي عروسكي عاشورا به كارگرداني بهروز غريب پور اشاره كنم . امشب هم با ديدن نمايش آقاي پارسايي شاهد اثر متفاوت ديگري بودم كه توانسته از يك زاويه نگاه جديد به زندگي حضرت فاطمه (س) اثري را به تماشاگر ارائه كند.

انتظامي خاطر نشان كرد : تاكنون نمايش هاي زيادي را ديدم كه گروه حركت فقط براي تزيين نمايش در اجرا حضور داشتند اما گروه حركت اين اثر نمايشي كاملا در خدمت تفهيم نمايشنامه به تماشاگر با استفاده از يك زبان جديد نمايشي بود و من در طول نمايش در لحظاتي دقت مي كردم كه تماشاگر با چه دقتي به ديدن اثر مشغول است كه اين نشانه اي براي تاثير گذاري نمايش است . البته پيشنهاد من به گروه اجرايي اين است كه در اجراهاي بعدي خود از داستان و يا روايتي كه مي خواهند براي تماشاگر ارائه دهند توضيحات اوليه اي را در بروشور نمايش قيد كنند تا تماشاگر به ويژه نسل جوان با آگاهي بيشتري به تماشاي اثر بنشينند .

رييس هيات مديره خانه تئاتر تاكيد كرد : اگر بخواهيم نمايش هاي مذهبي داراي كيفيت هاي بالايي باشند بايد از شيوه هاي جديد و متفاوت اجرايي مانند نمايش بانوي آب و آيينه استفاده كنيم در غير اينصورت اگر يك اثر نمايشي فاقد اين اولويت ها باشد براي تماشاگرامروزي تئاتر قابل قبول نخواهد بود . من به مسوولان حوزه هنري پيشنهاد مي كنم به تهيه و توليد چنين نمايش هايي كه با شيوه جديدي براي مخاطب ارائه مي شود ادامه دهند.

 

محمدحسين صفارهرندي :  تئاتر ديني راهي براي شكوفا شدن اعتقادات ديني است

 عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درآخرين روز از اجراي نمايش بانوي آب و آيينه اين اثر نمايشي را گامي جديد و موثر در عرصه اجراي نمايش هاي ديني كشورمان توصيف كرد

 محمد حسين صفار هرندي با بيان اين مطلب افزود : به حوزه هنري و آقاي پارسايي به عنوان تهيه كننده و كارگردان نمايش بانوي آب و آيينه خسته نباشيد مي گويم كه با اين نمايش دوباره در صحنه تئاتر دخشيدند و خوشحالم كه مي بينم هنر مبتني برآيين ، اعتقادات ديني و تاريخ درخشان اسلامي ما هروقت از زبان نمايش روايت مي شود اين چنين با استقبال مخاطبان مواجه مي شود .

وي ادامه داد : هر اجراي نمايشي تازگي خود را دارد و به نظر من هرچه قدر درباره اهل بيت ( ع ) نمايش و اثري را روي صحنه ببريم ، آن نمايش دلها را به خود مشغول مي كند و هر لحظه هم طراوتش بيشتر و شكوفا تر مي شود . ما همواره بايد به اين نكته تاكيد داشته باشيم كه اين گونه هنري جاي شكوفا تر شدن دارد چرا كه جداي از خواسته مردم براي اجراي چنين آثاري ، عنايت پروردگار هم بالاي اين مسير خجسته قرار دارد .

صفار هرندي خاطر نشان كرد : انگيزه هنرمنداني چون حسين پارسايي براي اجراي چنين نمايش هاي به طورحتم اداي دين به انقلاب اسلامي ايران است و من اميدوارم از اين پس كارهاي بزرگ تر و شايسته ترازاين نمايشي كه شاهد آن بوديم از اين هنرمند روي صحنه تئاتر اجرا شود .

وي در ديدار كوتاهي كه با بازيگران اين اثر نمايشي داشت به هنرمندان صاحب نام سينما و تئاتر پيشنهاد كرد كه هر سال براي حضور درآثارهنري ديني نذر كنند تا اين حضور بيمه معنوي براي آنها در عرصه فرهنگ و هنر باشد .

وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد: شما هنرمندان محبوبي بين مردم هستيد . البته نه به واسطه قالب هاي شناخته شده اين روزهاي هنر ، بلكه به واسطه هنرمندي و توانايي كه در اين عرصه داريد . بنابراين توصيه مي كنم به حضور در آثار نمايشي مرتبط با دين استمرار بخشيد چرا كه با اين حضور همواره در عرصه هنر درخشان خواهيد بود .

 

چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری