چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تقدير از پيشکسوتان تئاتر

 

گزارشي از مراسم شب بازيگر خانه تئا‌تر

در مراسم شب بازيگر خانه تئا‌تر، چهره‌هاي شناخته شده نمايش، سينما و تلويزيون کشور بيشتر جوايز را از آن خود کردند. به گزارش خبرآنلاين، شامگاه شنبه 16 ارديبهشت تئا‌تر شهر تهران ميزبان هنرمندان و فعالان عرصه هنرهاي نمايشي کشور بود تا در مراسمي شاهد معرفي بر‌ترين بازيگران سال 90 ايران باشد.

در حالي که تمام صندلي‌هاي تالار اصلي تئا‌تر شهر پر شده بود و افراد زيادي ايستاده مراسم را تماشا مي‌کردند و جمعيت انبوهي هم پشت درهاي سالن مانده بودند، مراسم شب بازيگر با قسمت‌هاي متنوع در زماني که بيش از سه ساعت طول کشيد، برگزار شد.

بيانيه‌ها  

در نهمين جشن بازيگر خانه تئا‌تر که رسول نجفيان اجراي آن را برعهده داشت، ابتدا بيانيه روز جهاني تئا‌تر توسط اکبر زنجانپور خوانده شد. بعد از آن پيام محمود دولت‌آبادي قرائت شد.

در اين پيام، اين نويسنده، تئا‌تر ايران را هميشه جوان خوانده بود، چرا که به اعتقاد او نيروهاي مستعد آن خيلي زود از سوي سينما و تلويزيون جذب مي‌شوند و جاي آنان را هنرمندان تازه نفس ديگر مي‌گيرند.

تجليل از چند هنرمند تئا‌تر و اجراي برنامه موسيقي از سوي ماني رهنما از ديگر بخش‌هاي شب بازيگر بود که پس از آن نوبت به معرفي بهترين بازيگران سال 90 تئا‌تر ايران رسيد.

انتقاد از اهداي جايزه به گلاب آدينه

در بخش پاياني مراسم نهمين جشن بازيگر خانه تئا‌تر، چهره‌هاي بر‌تر صحنه در سال 90 از ميان 113 نمايشي که مورد ارزيابي هيئت داوران متشکل از مهدي ميامي، شهره سلطاني، فرزانه نشاط خواه، شهرام زرگر و بهرام شاه محمدلو قرار گرفته بود، معرفي شدند.

ابتدا پري صابري و اصغر همت به صحنه دعوت شدند تا نفرات سوم بازيگري را معرفي کنند که با باز کردن پاکت‌ها از سوي آنان، نام‌هاي گلاب آدينه و هدايت هاشمي خوانده شد.

گلاب آدينه(بازيگر سوم زن) جايزه‌اش را از پري صابري گرفت

وقتي گلاب آدينه براي دريافت جايزه نفر سوم بهترين بازيگر زن سال 90 روي صحنه رفت، اصغر همت از اين انتخاب گله کرد و گفت: «در چنين جشن‌هايي، نبايد کار هنرمندان بزرگي چون گلاب آدينه در کنار جوانان ارزيابي شود. من نمي‌دانم نفرات دوم و اول چه کساني هستند که حالا بايد هنرمند با سابقه‌اي چون ايشان جايزه سوم را بگيرند. اين کار درستي نيست.»

هدايت هاشمي (برگزيده سوم بازيگر مرد )

هرچند خود گلاب آدينه هم تاکيد کرد از برگزار کنندگان جشن خواسته است تا نام او را از نامزدهاي دريافت جايزه خارج کنند، اما به نظر نمي‌رسيد از سوم شدن خودش ناراحت باشد. شايد گلاب آدينه چيزي را مي‌دانست که اصغر همت از آن بي‌اطلاع بود؛ نام نفرات اول و دوم بهترين بازيگر زن سال 1390.

با به صحنه رفتن مريم سعادت و هادي مرزبان، محبوبه بيات و عليرضا کي‌منش به عنوان برگزيدگان دوم بهترين بازيگران زن و مرد سال گذشته معرفي شدند.

با به صحنه آمدن محبوبه بيات، معلوم شد که هيئت داوران نهمين جشن بازيگر خانه تئا‌تر برخلاف سال‌هاي گذشته و به دور از مصلحت انديشي، تنها به جوانان توجه نکرده و کار پيشکسوتان و چهره‌هاي معروف اين عرصه را هم مورد ارزيابي قرار داده است.

محبوبه بيات با اشاره به دقيق نبودن داوري در عرصه هنر گفت: «قضاوت کار بازيگران اصولي نيست و چون برآمده از سليقه داوران است، نمي‌تواند خيلي مورد استناد قرار بگيرد.»

اين اظهار نظر محبوبه بيات و البته حرف‌هاي اصغر همت بود که رسول نجفيان را برآن داشت تا فلسفه چنين مراسمي را نه داوري و اهداي جايزه بلکه فراهم شدن فرصتي براي دور هم بودن هنرمندان عنوان کند.

اجازه گرفتن رويا افشار و بغض صابر ابر

اوج مراسم شب بازيگر، اهداي جايزه نفرات اول بود که وظيفه اين کار برعهده هما روستا و بهرام شاه محمد لو گذاشته شده بود. زماني که نام رويا افشار به عنوان بهترين بازيگر زن سال 90 خوانده شد، او براي به صحنه رفتن از تمام پيشکسوت‌هاي نشسته در رديف صندلي‌هاي جلويي سالن اجازه گرفت.

 هنگامي هم که جايزه بهترين بازيگر مرد به صابر ابر داده شد، او در سخناني که بغضش آن را ناتمام گذاشت، از همه تئاتري‌ها تشکر کرد.

جايزه ويژه شب بازيگر خانه تئا‌تر هم به جعفر والي، هنرمند پيشکسوتي تعلق گرفت که بعد از 60 سال کار مداوم و مستمر همچنان بر صحنه تالارهاي نمايشي بازي مي‌کند.

جايزه‌هايي که به چهره‌هاي شناخته‌شده رسيد

يکي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد نهمين جشن انجمن بازيگران خانه تئا‌تر آن بود که برخلاف سال‌هاي گذشته، هيئت داوران جوايز خود را به استعدادهاي جوان ندادند و بدور از مصلحت‌انديشي، چهره‌هاي شناخته شده را به عنوان برگزيده معرفي کردند.

سه بازيگر زن بر‌تر معرفي شده، همگي از چهره‌هاي با سابقه تئا‌تر و شناخته شده در سينما و تلويزيون هستند که در بين توده‌هاي مردم نيز معروفيت دارند. محبوبه بيات، گلاب آدينه و رويا افشار هر سه کارشان را در تئا‌تر از پيش از انقلاب شروع کرده‌اند و در 30 سال گذشته با بازي در فيلم‌ها و مجموعه‌هاي تلويزيوني، به چهره‌هايي مشهور تبديل شده‌اند.

در بين بازيگران مرد هم، صابر ابر و هدايت هاشمي با اينکه هنوز جوان هستند، اما با توجه به نقش آفريني‌هايشان در سينما و جوايزي که گرفته‌اند، سال‌هاست که به چهره‌هاي سر‌شناسي تبديل شده‌اند. در اين ميان جعفر والي هم که بيش از شش دهه است در تئا‌تر و سينماي ايران مي‌درخشد، استاد بسياري از هنرمندان امروز ايران به شمار مي‌آيد.

 

چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - 10:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری