چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

باز هم يک کمدي عامه پسند

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «خنده در باران»(داريوش فرهنگ)

داريوش فرهنگ با نام اصلي داريوش فرهنگ درخشاني در ششم آذر ماه سال 1326 در خانواده‌اي متوسط در آبادان به‌ دنيا آمد. او پس از درگذشت پدرش در 8 سالگي به‌همراه خانواده به شهر کرمان (زادگاه مادرش) مهاجرت کرد. دوران دبستان و دبيرستان را در کرمان گذراند و پس از آنکه در دانشگاه پذيرفته شد به تهران رفت.

فرهنگ فارغ التحصيل كارگرداني تئاتر از دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران در سال 1352 است. او فعاليت در تئاتر را از سال 1345 آغاز کرد و در سال 1347 گروه تئاتر «پياده» را تأسيس نمود و در تعداد كثيري از تئاترهاي ايراني و خارجي در سمت هاي طراح، بازيگر و كارگردان حضور يافت.

او فعاليت سينمايي را سال 1359 با بازي در فيلم كوتاه «سلندر» به كارگرداني واروژ كريم مسيحي آغاز كرد. پس از آن با فيلمنامه‌ نويسي و کارگرداني فيلم 65 دقيقه‌اي رسول پسر ابوالقاسم، فعاليت حرفه‌اي خود را در سينما آغاز کرد.  نخستين ساخته تلويزيوني او، مجموعه سلطان و شبان نام داشت که پخش آن در سال‌هاي آغازين دهه 60 با استقبال زيادي روبرو شد.

داريوش فرهنگ برنده ديپلم افتخار بهترين فيلم و سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيات داوران (براي فيلم دو فيلم با يک بليط) از نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (1369) ، نامزد سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد و نامزد سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني (دو فيلم با يک بليط) در نهمين دوره جشنواره فيلم فجر بوده است.

خنده در باران يازدهمين فيلم داريوش فرهنگ، فيلمي در گونه کمدي و محصول سال 1389 است. فيلم از تعداد زيادي از بازيگران کمدي سينما و تلويزيون بهره مي برد.

داستان فيلم درباره عروسي است که پاي سفره عقد «نه» مي گويد. داماد تلاش فراواني انجام مي دهد تا عروس «بله» را بگويد اما عروس نمي پذيرد. عروس بر اثر يک تغيير ناگهاني تبديل به يک شخصيت جديد مي شود و داماد مي رود تا او را پيدا کند.

شقايق فراهاني، عليرضا جلالي‌تبار، رضا فياضي، بهاره رهنما، مرجانه گلچين، نصرالله رادش، صالح ميرزاآقايي، رسول نجفيان، ندا مقصودي، سارا منجزي، کيانوش گرامي، احمد ايراندوست، مهران رجبي و گوهرخيرانديش از جمله بازيگران فيلم هستند.

عليرضا جلالي تبار(بازيگر خنده در باران) متولد 1357 در تهران است. او در سال 1370 به هنرستان صدا و سيما وارد شد.

جلالي تبار در سال 1376 وارد دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي شد. او در سال 1382  در گرايش ادبيات نمايشي از اين دانشکده فارغ التحصيل گرديد. عنوان پايان نامه او نخبه گرايي در ادبيات نمايشي  بود. او سپس به بازيگري در تئاتر پرداخت. جلالي تبار با فيلم وقتي همه خوابيم(بهرام بيضايي) بازيگري در سينما را آغاز کرد.

رضا فياضي(بازيگر خنده در باران) در سال 1332 در اهواز متولد شد. او مدرك ديپلم را در همين شهر دريافت كرد و پس از آن به بازيگري در تئاتر و فيلم كوتاه پرداخت و كارگرداني تئاتر را نيز تجربه كرد. در سال 1354 وارد دانشكده هنرهاي زيبا شد.

در سال 1355 در سريال «گلباران» به كارگرداني رضا بابك به ايفاي نقش پرداخت سپس در فيلم «چريكه تارا» (بهرام بيضايي) حضور پيدا كرد و در كنار بازيگري مديريت صحنه را نيز عهده دار شد. فياضي پس از آن به فعاليت در زمينه هاي مختلف هنري از جمله نويسندگي، نمايش عروسكي و كارهاي راديويي پرداخت و در چندين برنامه تلويزيوني به عنوان مجري حضور پيدا كرد.

رسول نجفيان(بازيگر خنده در باران) در سال 1330 در تهران متولد شد. وي ليسانس روان شناسي از بخش علوم تربيتي مدرسه عالي پارس سال 1356 مي باشد. بازي در تئاتر را از سال 1348 و بازي در سينما را از سال 1363 با «صف»، همكاري «علي اصغر عسگريان» آغاز كرد.

او همچنين عضويت در سينماي آزاد ايران و ساخت فيلم هاي هشت ميليمتري را از سال 1353 آغاز کرد. آموزش موسيقي را از سال 1350 تا سال 1352 نزد مرحوم استاد مهرتاش شروع كرد و نويسنده مطالب طنز سينمايي در سال 1367 در ماهنامه سينمايي فيلم بود.

ميرولي الله مدني تهيه كننده فيلم خنده‌ باران درباره همکاري با داريوش فرهنگ مي گويد: «به خاطر نزديكي قصه اين فيلم با سلطان و شبان و تجربه موفقي كه داريوش فرهنگ در آن كار داشت به او پيشنهاد كارگرداني داديم.

با توجه به اينكه داستان فيلم ما جابه جايي دو آدم است و يك زن و مرد با هم جا به جا مي‌شوند و تجربه موفقي كه داريوش فرهنگ در ساخت سلطان و شبان داشت سناريو را به او پيشنهاد داديم و ايشان از كار استقبال كردند.»

مشخصات «خنده در باران»:

کارگردان: داريوش فرهنگ، نويسنده فيلمنامه: اميد سهرابي، مدير فيلمبرداري: حسن قلي‌زاده، صدابردار: بهروز معاونيان، طراح صحنه: فاضل ژيان، طراح لباس: نازنين خزايي، طراح گريم: مهديه اعرابي، مدير تدارکات:مجتبي اجاقي، دستيار اول کارگردان و برنامه‌ريز:عليرضا بزدوده، جلوه‌هاي ويژه تصويري:حديش شاملو، پشتيباني توليد:ابراهيم بحرالعلومي، سرمايه‌گذار:امير دادگستر، ولي‌الله مدني، پخش:دفتر فيلمسازان

 

 

چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری