پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

گلچيني از كتب انتشارات اميركبير در شاخه هنر

 

 

سازمان تبليغات اسلامي، با معرفي گلچيني از كتب انتشارات اميركبير وابسته به اين سازمان، در شاخه هنر بر آن است تا با اين اقدام بتواند مسيري را براي علاقمندان به اين حوزه بگشايد.

 

زندگاني بتهوون

نويسنده: رومن رولان

مترجم: محمود تفضلي

نوبت چاپ: 1387

قيمت: 20،000 ريال

معرفي كتاب: لودويگ وان بتهوون، نابغة جاويدان جهان موسيقي است که شرح زندگي وي به قلم يکي از معروف‌ترين رمان‌نويسان و بيوگرافي‌نويسان تاريخ معاصر به نگارش درآمده است. رومن رولان در اين اثر نيز مانند ديگر آثار خويش با قلمي شيوا و ساده گوشه‌هايي از زندگي بازسازي شدة بتهوون را پيش چشمان خوانندگان قرار مي‌دهد.

 

زندگي و آثار ده نقاش بزرگ نوگرا

نويسنده: ميلان كوندرا

مترجم: حميدرضا زاهدي - علي‌اصغر شيرازي

نوبت چاپ: 1389

قيمت: 30،000 ريال

معرفي كتاب: اين کتاب نگاهي دارد به زندگي و آثار ده تن از نقاشان برجستة هنر مدرن، همچون آنسلم کيفر، جورجيا اوکيفه، جوزف بويز، خوزه کلمنته اوروزکو، ساندروچيا، سوزان روتن برگ، فرانسيس بيکن، گيلبرت و جورج، مارسل دوشام و مارک شاگال.

ميلان کوندرا و همکاران وي در اين مجموعه ضمن معرفي هنر مدرن، به تبيين ابعاد تجربة مدرنيسم در آثار هنرمندان مذکور مي‌پردازند و نکات بديع و جالبي را عنوان مي‌کنند. اين کتاب براي دانشجويان و پژوهشگران هنر نقاشي و هنرهاي تجسمي مطالب ارزنده و مفيدي دربردارد.

 

محمد زمان و شيوه فرنگي‌سازي

مجموعه: مفاخر هنري ايران

نويسنده: يعقوب آژند

نوبت چاپ: 1389

قيمت: 20،000 ريال

معرفي كتاب: فعاليت محمد زمان و هم‌عصر او علي‌قلي هدايت که موجب پرورش اين هنر در آينده شد، اسلوب فرنگي‌‌سازي است، حرکتي که در بالندگي نقاشي ايراني و همپايي آن با نقاشي جهان نقشي درخور داشت. زمان، شيوه فرنگي‌سازي را از روي نقاشي‌هاي چاپي ياد گرفت و اين شيوه را به عنوان يک نقاش ادامه داد. کارهاي او مشخص است و رقم دارد. کتاب شامل شش بخش «کليات»، «عوامل شکل‌گيري شيوه فرنگي‌سازي»، «پيشگامان شيوه فرنگي‌سازي»، «محمد زمان و هنرپژوهان جهان»، «محمد زمان در بوته زمان» و «کارستان هنري محمد زمان» است.

 

ميرزا ابوالحسن‌خان غفاري صنيع‌الملک

مجموعه: مفاخر هنري ايران

نويسنده: يعقوب آژند

نوبت چاپ: اول، 1390

قيمت: 14,500 ريال

معرفي كتاب: ميرزا ابوالحسن‌خان غفاري ملقب به صنيع‌الملک هنرمند نقاشي است که در سال‌هاي سلطنت ناصرالدين شاه قاجار و هم‌زمان با باز شدن درهاي ايران عصر ناصري به روي صنعت و هنر غرب، براي فراگرفتن نقاشي اروپايي به فرنگستان رفت. وي بنيان‌گذار نخستين مدرسة ‌نقاشي در ايران با الهام از تجارب خود در غرب بود. در اين کتاب همچنين با تجربيات روزنامه‌نگاري و نخستين مايه‌هاي گرافيک ايران در آثار اين هنرمند آشنا مي‌شويم.

 

 

ميرزا محمدخان غفاري کمال‌الملک

مجموعه: مفاخر هنري ايران

نويسنده: يعقوب آژند

نوبت چاپ: اول، 1390

قيمت: 14,500 ريال

معرفي كتاب: کمال‌الملک هنرمندي است که او را جامع و برآيند هنر عصر قاجار دانسته‌اند. در حقيقت بذر هنري را که هنرمندان پيش از او همچون ميرزا بابا، ميرزا ابوالحسن‌خان صنيع‌الملک و محمودخان ملک‌الشعرا پاشيدند، وي تمامي آن‌ها را با هوشمندي درو و به‌نام خود ثبت کرد. کتاب حاضر نگاهي اجمالي به زندگي و هنر اين هنرمند فرزانه دارد.

 

هنر سينما

نويسنده: رالف استيونن ـ ژ. ر. دبري

مترجم: پرويز دوائي

نوبت چاپ: پنجم، 1388

قيمت: 40،000 ريال

معرفي كتاب:کتاب فوق تحليلي از انواع گوناگون تکنيک سينما و موارد اختلاف تصويري که روي پرده سينما آفريده مي‌شود با واقعيت و چگونگي حسن استفاده از اين موارد اختلاف براي مقاصد هنري، مي‌باشد. در اين کتاب خواننده مي‌تواند با مطالبي چون: فيلم و هنر ـ فضا، مکان و زمان در سينما ـ تار کردن تصوير، روي هم انداختن تصاوير ـ تصوير منفي ـ دکور ـ لباس ـ آرايش ـ رنگ ـ نورپردازي ـ صدا ـ واقعيت و آفرينش هنري و… آشنا شود.

 

مفاخر موسيقي ايران ـ (روح‌الله خالقي)

نويسنده: سيدابوالحسن مختاباد

نوبت چاپ: 1389

قيمت: 17،000 ريال

معرفي كتاب: در کتاب سرگذشت روح‌الله خالقي که در قطع جيبي و در ۱۷۰ صفحه تهيه و تنظيم شده است، مؤلف سعي کرده با بهره‌گيري از خاطره‌نوشت‌هاي «روح‌الله خالقي» ضمن بيان رويدادهاي زمانه او به ويژگي‌هاي هنري و خصايص دروني اين استاد موسيقي بپردازد.

 

ماهيت سينما (جلد اول)

نويسنده: بزرگمهر رفيقا

نوبت چاپ: 1389

قيمت: 34،000 ريال

معرفي كتاب: نويسندة اين کتاب که خود کارگردان سينماست، در اين اثر ابتدا زمينه‌‌هاي پيدايش سينما، واقع‌گرايي و تخيل در سينما (انواع سينما) و سبک‌‌هاي سينمايي را مورد تحليل قرار داده است. سپس تکنيک تنظيم محتوا، از‌جمله سناريو، سناريست و کارگردان را بيان نموده است. همچنين داستان دراماتيک، ساختمان دروني فيزيک سناريو را عنوان کرده و در پايان، کارگردان و سناريوي کارگرداني شده و سناريوي فيلمبرداري را تشريح نموده است.

 

سلطانعلي مشهدي

نويسنده: يعقوب آژند

معرفي كتاب: سلطانعلي مشهدي در سده نهم هجري مي‌زيسته است و او را مي‌توان نسل سومي دانست که براي بسط و گسترش خط نستعليق از جان مايه گذاشت و آنرا در خط تحول و دگرگوني انداخت.از آثاري که از وي برجاي مانده در کتيبه نويسي، کتابت، قطعه نويسي و مرقع سازي استادي و مهارت داشته است. اين پژوهش در دو بخش نوشته شده است. بخش اول به اوضاع و احوال سياسي و هنري دوره مولانا سلطانعلي اختصاص يافته است و در چند فصل عنوان بندي شده است و بخش دوم به زندگي و آثار و کلاً کارستان مولانا تعلق گرفته تا سيمايي روشن از زندگي هنري و آثار او بدست آيد.

 

شکل شهر منسجم

نويسنده: نوين تولايي

معرفي كتاب: در کتاب حاضر، درصد توان علمي، مباحث نظري درمورد شکل شهر منسجم و حتي الامکان مصداق‌هاي آن مطرح شده که در پنج فصل به شرح زير اين مطالب به رشته تحرير درآمده: فصل اول: تعاريف مفاهيم فصل دوم: آشنايي با وضعيت انسجام در شکل شهرهاي ايران فصل سوم: رويکردي نظري در باب شکل شهر منسجم فصل چهارم: جمع بندي نتايج مباني مفهومي و چارچوبي براي تحليل‌هاي بعدي شکل شهر منسجم. فصل پنجم: پيشنهادهايي براي شهرسازي انسجام‌بخش در اين مطالعه، از روش فرا- تحليل يا تحليل انسجام‌بخش بهره گرفته شده است که هدف آن بررسي اصول اساسي دانشي است که در موضوعي خاص انباشته شده است تا بتواند پيش‌نياز نظريه‌سازي قرار گيرد. اين روش نوعي مرور متون است که به جاي آزمون فرضيه، به ترکيبي نظام يافته از اشکال و نتايج پژوهش‌هاي گوناگون در مورد موضوعي خاص يا با هدف پاسخ دادن به پرسش‌هاي تحقيق مي‌پردازد. در بخش عملي پژوهش به منظور تطبيق مفاهيم نظري با واقعيات تجربي، نقشه‌ها و تصاويري از شهرهاي ايران، بريتانيا و آمريکا که اغلب به وسيله نگارنده در سفر به اين شهرها تهيه شده، در کنار مباحث نظري تحليل و تفسير شده‌اند.

 

کمال الدين بهزاد

نويسنده: يعقوب آژند

معرفي كتاب: نگارنده در بررسي خود پايۀ کار را بر مبناي آخرين دستاوردهاي پژوهشي جهان و بالاتر از همه به منابع اصلي داخلي روزگار بهزاد گذاشته و تتبعات هنرپژوهان جهان را، با همه علم و آگاهي بدان ها، به يک بررسي ديگر در باب ديدگاههاي آنها دربارۀ بهزاد موکول کرده است. تلاش نگارنده در اين تحقيق، پيش رو نهادن صحيح ترين اطلاعات دربارۀ بهزاد است . بهزاد در محيطي از دگرگوني هاي سياسي و اجتماعي و حتي اقتصادي برآمد و باليد و رشد کرد. در اين جستار تلاش شد تا اين محيط متحول شناسانده شود و ميزان کارآيندي اين تحولات در قلمرو هنرها مشخص گردد. بالاتر از همه، به کارگاه هنري کتابخانۀ سلطنتي تيموريان در مرحله دوم مکتب هرات که بهزاد درياست آنرا به عهده داشت، عطف توجه شد. شاگردان و پي سياران بهزاد در چارچوبۀ اين کارگاه محل توجه قرار گرفت و در خاتمه هم يک جمع بندي در باب کارستان هنري بهزاد در قلمرو هنر نگارگري ايران و ميزان همياري او در اين قلمرو و نوآوري ها و دستاوردهاي وي ارائه شد.

 

 

استاد محمد سياه قلم

نويسنده: يعقوب آژند

معرفي كتاب: اثر فوق نخستين کتابي است که به زبان فارسي دربارۀ استاد محمد سياه قلم منتشر شده است. اين کتاب بيان مي دارد که استاد محمد سياه قلم از نقاشان ايراني دربار شاهرخ يا کتابخانۀ سلطنتي بايسنقر ميرزا بوده و با عنوان غياث الدين نقاش کار مي کرده است . نگارنده با اسناد و مدارک ثابت کرده که نام غياث الدين نقاش، “محمد” بوده و از اهالي تبريز محسبوب مي شده و ظاهراً از زنجيرۀ استاد – شاگردي استاد عبدالحي نقاش نام آور اين دوره بهره ياب شده است و چون نقاشي هايي از نوع سياه کار مي کرده ، به سياه قلم شهرت يافته و نام ديگرش که در رقم هاي طراحي هاي سياه قلم آمده، محمد بن خيام و لقبش غياث الدين بوده است.

 

تجليات حکمت معنوي در هنر اسلامي

نويسنده: محمد مددپور

معرفي كتاب: در اين کتاب سير هنر در تاريخ ، از ديدگاه عرفاني ـ عرفان سرچشمه گرفته از مکتب تشيع ـ مورد بررسي قرار گرفته است و بعد از مروري بر تفکر و تاريخ هنري جهان قبل از اسلام ، زمينه هاي پيدايش هنر اسلامي ، اعم از شعر ، موسيقي ، خط ، تذهيب ، نقاشي ، معماري تحليل شده است

 

خوشنويسي( از سري مقالات دانشنامه ايرانيکا،۴ )

نويسنده: گروه نويسندگان احسان يارشاطر

مترجم: گروه مترجمان پيمان متين

معرفي كتاب: اين اثر که مجلد چهارم از سري مجلدات ترجمه دانشنامه ايرانيکا محسوب مي‌شود، سير تاريخي هنر خوشنويسي و خطوط مختلف هفتگانه را در ايران ، افغانستان ، ماوراء النهر و تاجيکستان بررسي مي‌کند . اين کتاب داراي دهها تابلو و تصوير زيبا از هنر خوشنويسي به قلم هنرمندان نامي ايران زمين است .

 

ماهيت سينما ( جلد اول )

نويسنده: بزرگمهر رفيعا

معرفي كتاب:اثر فوق ابتدا زمينه‌هاي پيدايش سينما، واقع‌گرايي و تخيل در سينما ( انواع سينما ) و سبک‌هاي سينمايي را مورد تحليل قرار داده است. سپس تکنيک تنظيم محتوا ، از جمله سناريو ، سناريست و کارگردان را بيان نموده است. همچنين داستان دراماتيک ، ساختمان دروني – فيزيک سناريو را عنوان کرده و در پايان ، کارگردان و سناريوي کارگرداني شده و سناريوي فيلمبرداري را تشريح کرده است.

 

شطرنج و تئوري آن

نويسنده: مايزليس

مترجم: سروژ استپانيان

معرفي كتاب: کتاب حاضر ، راهنماي آموزشي درباره شطرنج و بازي مربوط به آن مي باشد . به طور کلي مطالعه اين کتاب ، بايد فقط با استفاده همزمان از صفحه و مهره هاي شطرنج صورت گيرد . چون لازم است همه نمونه هاي پوزيسيونهاي اين کتاب به کمک صفحه ( نه در ذهن ) ، مورد مطالعه قرار گيرند.

 

لذت بردن از هنر مدرن

نويسنده: سارا نيوماير

مترجم: ايرج نيك آيين

معرفي كتاب: “لذت بردن از هنر مدرن” شرح جامع و مقدماتي است از تاريخ هنر قرون نوزدهم و اواسط قرن بيستم با محوريت مکاتب هنري اين دوره. ويژگي خاص اين اثر بيان جذاب و شرح داستانگونه تاريخ هنر و روايت جريان هاي هنري غالب به صورتي همه فهم و ساده است. اين کتاب نوشته سارا نيوماير است و ايرج نيک آئين آن را ترجمه کرده است. اين کتاب در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قيمت ۷۰۰۰ هزار تومان توسط انتشارات اميرکبير روانه بازار نشر شده است.

 

قواعد علمي و هنري عکاسي

نويسنده: کرامت منظوري

قيمت: 100،000 ريال

نوبت چاپ: سوم، 1383

معرفي كتاب: در کتاب حاضر قواعد کلاسيک و جديد‌ترين پيشرفت‌هاي حاصل در فن عکاسي به شکل کاملاً تازه تشريح شده است. در اين کتاب در مورد دوربين، فيلم، اصول عکاسي، نورسنجي و نوردهي، فيلتر، عکسبرداري در موقعيت‌ها و از موضوع‌هاي خاص، ظهور و چاپ، خلاقيت در عکاسي، و عکاسان بزرگ، توضيحات کاملي داده شده است.

 

چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری