سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

نمايشگاه كتاب 91 از سه منظر

 

بيست و پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب سال جاري در حال برگزاري است. اين دوره نيز همچون سال هاي گذشته با انتقادات و پيشنهادات بسياري در نحوه برگزاري و ادامه روند آن همراه بوده و خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نوشتار گردآورده شده، كوتاه تلاش داريم تنها به نظرات چند تن از نويسندگان كتاب كشورمان نگاهي اجمالي بيندازيم تا بدانيم نظر آنها درباره نمايشگاه كتاب سال جاري چگونه است.

 

اسدالله بقايي: نمايشگاه کتاب براي پارسي زبانان که به مفاخر اسلامي و ديني خود مي بالند،يک دوره خاص نيست،بلکه هر روز ما بايد با کتاب عجين شده با کتاب زندگي و سروکار داشته باشيم.

 وي در ادامه گفت: نمايشگاه با پشتوانه‌اي که دارد از نظر کمي و کيفي رو به تعالي است. از شمايل نمايشگاه و اقبال عمومي و آثار ارائه شده در غرفه‌هاي مختلف، به نظر مي‌رسد که استقبال و اقبال بدان خوب است، منتها زمان برگزاري نمايشگاه کم است که متأسفانه حول و حوش همين روزها تعريف شده است.

اين پژوهشگر ادبي همچنين نمايشگاه فعلي را جوابگوي مخاطبان کتاب ندانسته،خاطر نشان کرد: ما بايد نمايشگاه فصلي، موضوعي و منطقه‌اي داشته باشيم تا مخاطبان با سهولت بيشتر بتوانند با متوني که دلخواه آن‌ها است، بتوانند فارغ‌البال به تفحص و خريد کتاب اقدام کنند.در ضمن نمايشگاه سالانه بايد بيشتر به عنوان يک نماد باشد تا فراموش نکنيم که هر روز ما بايد با کتاب باشد.

بقايي همچنين به کارکرد نمايشگاه اشاره کرده،افزود: در نمايشگاه کتاب خيلي نبايد انتظار خروجي و فروش کتاب را داشته باشيم، بلکه تمام سعي و اهتمام ما اين بايد باشد که گرد ملال را از روي آثار کهن برداريم و اين ميسر نمي‌شود مگر به همت مسئولان، ناشران، اربابان قلم و ارگان‌هاي ملي مملکت که بايد چاره‌انديشي کنند تا به بهترين روش اين آثار شناسايي شوند.

 

مصطفي رحماندوست: اگر در سراسر کشور کتاب‌فروشي‌هاي بزرگي داشتيم لازم نبود چنين نمايشگاهي برپا شود و مردم براي رفع نيازشان به کتاب به زحمت بيفتند و از شهرهاي دور به تهران سفر کنند.

 رحماندوست اظهار اميدواري کرد که روزي کتاب‌فروشي‌هاي کشور به تعدادي برسد که نيازي به برپايي چنين نمايشگاه بزرگي نباشد.

رحماندوست همچنين درباره مصلاي امام خميني(ره)، محل برپايي نمايشگاه کتاب 25، گفت: تا آن جا که من مي‌دانم اين‌جا مسجد است نه نمايشگاه، جالب است که جاي نماز را به کتاب اختصاص داده‌‌اند و نمازخانه‌ها را در محوطه باز برپا کرده‌اند. مسلما اين مکان براي نمايشگاه کتاب ساخته نشده و آسيب‌هاي ناشي از برپايي نمايشگاه در آن را شاهديم.

 وي درباره رويداد نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفت: اين رويداد با همه نقش‌ها سالي يک‌بار اتفاق مي‌افتد و همه کتاب‌ها يک‌جا جمع مي‌شوند؛ هرچند چند ناشر را محروم کرده‌‌اند و ديگر نمي‌توانيم بگوييم همه کتاب‌ها اين جا جمعند، ولي به هر حال پنجره خوبي است براي کساني‌که کتاب‌هاي مورد نظرشان را در طول سال پيدا نمي‌کنند.

 

حسين فتاحي: نمايشگاه کتاب ما با نمايشگاه‌هايي مانند بولونيا، فرانکفورت يا لندن يک تفاوت دارد. اين تفاوت به سيستم فراگير توزيع کتاب در آن کشورها باز مي‌گردد. توزيع کتاب در همه شهرهاي کشورهاي اروپايي وضعيت مناسبي دارد که نمايشگاه‌هايشان چنين وضعيتي دارد. در اين کشورها در طول سال فروشگاه‌هاي چند طبقه‌اي با زير بناي کتاب در طول سال فعال اند که به فروش کتاب اشتغال دارند و به عنوان مثال يک طبقه با هزار مترمربع مساحت تنها به کتاب‌هاي بخش کودک و نوجوان اختصاص مي‌يابد. اگر ما چنين فروشگاه‌هايي در ايران داشته باشيم، مردم ما ديگر منتظر نمي‌شوند تا سالي يک بار يک نمايشگاه برپا بشود تا تمام کتاب‌هايي را که مي‌خواهند، بخرند. به خاطر همين مسائل است که نمايشگاه ما تبديل به يک فروشگاه بزرگ کتاب مي‌شود.

اين نمايشگاه در حکم لنگه کفش در بيابان است. چون هيچ‌ امکان توزيع مناسبي در کشور نداريم، همين هم غنيمت است.

 

هدايت‌الله بهبودي:  يکي از پيامدهاي برگزاري نمايشگاه  تلاش براي اعتلاي فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني در کشور است.

 

فاضل نظري: جنس و نوع نمايشگاه بيشتر حالت سمبوليک پيدا کرده است.

اين شاعر با اشاره به اينکه نمايشگاه بايد در زمينه‌هاي تخصصي و موضوعي گسترش پيدا کند، افزود: مسئولان مي‌توانند در حوزه‌هاي مختلف کتاب همچون رياضي، ادبيات و ساير زمينه‌هاي ديگر غرفه‌هاي تخصصي ايجاد کنند.

وي اضافه کرد: در نمايشگاه بايد غرفه‌اي مستقل براي معرفي بخش‌هاي مختلف در حوزة کتاب به‌خصوص ترويج آن و ميزگردهاي تخصصي و علمي برگزار شود.

نظري با بيان اينکه اگر مخاطبان با هدف دقيق و سنجيده در نمايشگاه حضور پيدا کنند بسيار مهم است، گفت: 10 روز فرصت چندان کافي‌اي براي ترويج کتاب نيست، ولي مي‌توان به معرفي و تبليغ آن پرداخت.

 

 

 

 

سه‌شنبه 19 ارديبهشت 1391 - 12:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری