سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

جهان معطوف هنر خوشنويسي ايران

 

گزارشي از نشست خبري دومين دوسالانه خوشنويسي

محمود شالويي در نشست دومين دوسالانه خوشنويسي گفت: به زودي هنر خوشنويسي ايران، جهان را معطوف به خود مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري دومين دوسالانه خوشنويسي با حضور محمود شالويي؛ مديرکل سابق دفتر امور تجسمي و رئيس شوراي سياستگذاري اين دوسالانه و محمدحسين شفيعي‌ها؛ دبير دوسالانه و مديرکل ارشاد استان قزوين و واحمد پيله‌چي مشاور هنري دبير دو سالانه برگزار شد.

شالويي در اين نشست ضمن بيان اين مطلب که برپايي دوسالانه چهار سال قبل در برنامه‌ها قرار گرفت، گفت: در آئين گشايش نمايشگاه پيشکسوتان خوشنويسي، موضوع برپايي دوسالانه خوشنويسي براي اولين بار مطرح شد. آن روز برپايي دوسالانه چندان متحمل نبود.

وي با بيان اين مطلب که برپايي دوسالانه در چنين ظرف زماني غيرممکن به نظر مي‌رسيد؛ گفت: با همت هنرمندان دو سال قبل دوسالانه اول همراه با بزرگداشت ميرعماد برگزار شد و دوسالانه خوشنويسي ايران سبب شد تا جريان‌هاي جديدي در عرصه خوشنويسي آغاز شود.

شالويي با بيان اين مطلب که سابقه اين هنر و جلال آن از قدمت بسياري برخوردار است، گفت: آمار خوشنويسان سطحي بي‌نظير از هنرمندان و جامعه‌اي گسترده را به خود اختصاص داده است.

شالويي افزود: هيچ شهري در کشور ما خالي از خوشنويسان نيست. با اين وجود سابقه رويدادهاي خوشنويسي به صورت رسمي چندان متحمل نبود.

وي ادامه داد: خوشنويسي از هنرهاي کم‌رخداد کشور است. پس از سال‌ها در سال 1375 اولين نمايشگاه بين‌المللي جهان اسلام شکل گرفت و پس از آن رخدادي در اين راستا برگزار نشد. تا چهار سال قبل که در 17 تير 90 نمايشگاه آثار بزرگان خوشنويسي برگزار شد.  خوشبختانه در طول سال‌هاي گذشته چندين نمايشگاه خوشنويسي برگزار شد.

شالويي با بيان اينکه سابقه برپايي رويدادهاي هنري خوشنويسي در کشور چندان بالا نيست،گفت: در سال 1375 اولين نمايشگاه خوشنويسي جهان اسلام برپا شد و پس از آن برنامه‌اي براي خوشنويسي به صورت يک رويداد هنري در کشور نداشتيم، تا اينکه در 17 تير، 1387 اولين نمايشگاه نستعليق در موزه هنرهاي معاصر برگزار شد، البته اين نمايشگاه نيز به نقد کشيده است و بعد از آن چندين برنامه ديگر مرتبط با خوشنويسي در حوزه هنرهاي معاصر برپا شد که مهمترين آنها مروري بر نقاشي خط ايران در شهريور سال 90، کارگاه خوشنويسي همزمان در خمين و تهران، کارگاه خوشنويسي در نمايشگاه قرآن بود.

وي افزود: حضور رشته خوشنويسي در جشنواره هنرهاي تجسمي کودک و نوجوان و جشنواره هنرهاي تجسمي جوانان در گرگان و همچنين حضور در 4 دوره جشنواره تجسمي فجر در همين سالهاي مديريت من در هنرهاي تجسمي روي داد.

شالويي گفت: موفقيت هنرمندان ايراني در حراج‌هاي بين‌المللي و قيمت‌هاي شگفت‌انگيزي که بر روي آثار هنر خوشنويسي مي‌گذارند نشان مي‌دهد که چقدر هنر خوشنويسي امروز در دنيا مورد توجه است و به زودي هنر خوشنويسي ايران، جهان را معطوف خود مي‌کند.

شالويي با اشاره به آثار رسيده به دومين جشنواره دوسالانه خوشنويسي گفت: در اين دوسالانه 88 اثر از 632 هنرمند به دبيرخانه جشنواره رسيده که اين آثار در بخش‌هاي رقابتي غيررقابتي و نمايشگاه  ارزيابي خواهند شد.

در ادامه اين نشست محمدرضا شفيعي‌ها، دبير دومين دوسالانه خوشنويسي گفت: دوسالانه خوشنويسي به‌عنوان معتبرترين رخداد خوشنويسي کشور در هر دوره‌اي که برگزار مي‌شود، بر غناي اين هنر مي‌افزايد و خود دوسالانه باعث شده که هنرمندان خوشنويسي با سلايق گوناگون در آن شرکت کنند.

وي با اشاره به آثار رسيده به دومين دوسالانه خوشنويسي خاطرنشان کرد: مجموع 88 اثر از 632 هنرمند سراسر کشور به جز يک استان به دبيرخانه جشنواره رسيده ‌است که اين آثار در  دو بخش رقابتي و غيررقابتي و نمايشگاه ارزيابي مي‌شوند.

دبير دومين دوسالانه خوشنويسي خاطرنشان کرد: بر اساس نظر شوراي سياستگذاري دوسالانه قرار شد هنرمنداني که در بخش مسابقه شرکت مي‌کنند، در نمايشگاه دوسالانه شرکت نکنند. در اولين دوسالانه هر هنرمند مي‌توانست سه اثر به بخش مسابقه بفرستد اما در اين دوره هر هنرمند تنها يک اثر مي‌تواند به جشنواره ارسال کند.

به همين خاطر آمار آثار رسيده به جشنواره نسبت به دوره اول کمتر است و از طرفي قرار بر اين شد که هنرمندان بخش مسابقه آثارشان تنها خوشنويسي باشد و هيچگونه کار زيباسازي بر روي آثار انجام نشده باشد و براي اولين‌بار در يک جشنواره هنرمندان فقط بايد خوشنويسي ارائه کنند.

وي افزود: در اين دوسالانه داوري آثار بخش مردمي و عمومي هم دارد به گونه‌اي که در روز افتتاحيه فرم‌هايي بين بازديدکنندگان پخش مي‌شود که از آنها خواسته مي‌شود با پر کردن اين فرم‌ها در مورد آثار هنري اعلام نظر کنند.

وي درباره آثار بخش مسابقه دومين دوسالانه خوشنويسي گفت: در بخش مسابقه 163 اثر به نمايشگاه مي‌رسد که اين آثار شامل 82 اثر نستعليق، 25 اثر نسخ و ثلث و 56 اثر شکسته نستعليق است.

شفيعي‌ها اعلام کرد: در بخش نمايشگاه دومين دوسالانه خوشنويسي مجموعاً 246 اثر از پيشکسوتان و اساتيد و مدعوين در قصر سعدالسلطنه قزوين به نمايش درخواهد آمد.

وي درباره تجليل از استاد خط شکسته نستعليق درويش عبدالمجيد در دومين دوسالانه خوشنويسي خاطرنشان کرد: همچنين در نمايشگاه دو سالانه خوشنويسي در  غرفه‌اي 40 اثر از عبدالمجيد طالقاني به نمايش درمي‌آيد. آثار هنرمندان برتر استان قزوين نيز در يک غرفه‌اي ديگري از نمايشگاه در معرض ديد قرار مي‌گيرد.

به گفته دبير دومين دوسالانه خوشنويسي در دومين دوسالانه خوشنويسي در بخش بيداري اسلامي يک روز هنرمندان به اجراي زنده خوشنويسي مي‌پردازد.

شفيعي‌ها درباره استفاده از خوشنويسي بدون زيباسازي در بخش مسابقه دومين دوسالانه خوشنويسي خاطرنشان کرد: حذف نقاشي خط در بخش مسابقه نه به معني بي اهميت کردن خوشنويسي است، اين نتيجه نشست‌هاي شوراي سياستگذاري بود که قرار شد که بخش نقاشي‌خط بخش مجزايي داشته باشد و آثاري که در اين بخش ارايه مي‌شوند خوشنويسي باشند.

در ادامه شالويي درباره راه يافتن هنر خوشنويسي به مراکز آکادميک و دانشگاهي گفت: موضوع اجرايي شدن روش‌هاي آموزشي خوشنويسي در مراکز آکادميک از موارد جدي بود که در شوراي سياستگذاري مطرح و قرار شد يک بازنگري در دانشگاه‌ها صورت بگيرد که خوشنويسي به صورت مستقل وارد مباحث آموزشي شود و براي آن به صورت مستقل روشهاي آموزشي تدوين کنند.

شفيعي‌ها، دبير دومين دوسالانه خوشنويسي درباره اعلام فراخوان دوسالانه به کشورهاي خارجي و همچنين عنوان بين‌المللي دوسالانه گفت: فراخوان اين دوسالانه از طريق رايزنان فرهنگي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به کشورهاي مختلف ارسال شد و آنها نيز در حال دريافت اطلاعات هستند و تعدادي از آنها کاملاً مشخص هستند ممکن است براي افتتاحيه دوسالانه نرسند، اما تا خرداد به دوسالانه  مي‌رسند.

وي افزود: البته از طريق سايت آثاري از هنرمند ايراني از کشور کانادا به جشنواره رسيده‌ است ولي تاکنون از کشورهاي حاشيه خليج فارس و کشورهاي عضو اکو هيچ اثري نرسيده است، البته قرار است تعدادي از هنرمندان خارجي در اين دوسالانه در بخش غيررقابتي شرکت کنند و براي بخش داوري جشنواره هنرمنداني از کشورهاي خارجي اعلام آمادگي کردند.

شفيعي‌ها درباره بخش جنبي دومين دوسالانه خوشنويسي خاطرنشان کرد: در بخش جنبي جشنواره دو پيش همايش و بخش ويژه بيداري اسلامي و همايش شکسته نستعليق برگزار مي‌شود، در اين بخش اساتيدي مثل استاد کابلي، استاد مشعشعي و استاد حيدري دعوت شده‌اند.

 وي از انتشار کتاب دومين دوسالانه خوشنويسي تا پايان اين دوسالانه خبر داد و گفت: در اين دوسالانه کتاب نخستين دوسالانه خوشنويسي نيز منتشر خواهد شد.

وي درباره برگزيدگان دومين دوسالانه خوشنويسي نيز خاطرنشان کرد: در اين دوره از دوسالانه هر رشته‌اي سه برگزيده دارد که در نستعليق به علت فراواني شرکت کننده برگزيدگان اول، دوم و سوم بيشتر از ساير رشته هاست، ولي در مجموع دوسالانه 47 برگزيده دارد  که 12 برگزيده در سه رشته، 15 برگزيده رشته نستعليق، 10 برگزيده شکسته نستعليق و 5 برگزيده نسخ و ثلث خواهد بود.

در ادامه شالويي در پاسخ به سوال خبرنگاران که از وي دليل عنوان بين‌المللي جشنواره را مي‌پرسيدند در صورتي که جشنواره هيچ شرکت‌کننده بين‌المللي ندارد، گفت: تاکنون هر دو سالانه‌اي که در زمان مديريت من برگزار شده ‌است و عنوان بين‌المللي داشته با حضور هنرمندان خارجي برگزار شده است، من نمي‌دانم چرا شما قانع نمي‌شويد که اين جشنواره بين‌المللي است.

وي از برگزاري دوسالانه ملي عکس تا پايان امسال خبر داد و گفت: امسال طبق برنامه دوسالانه‌هاي بين‌المللي کاريکاتور و تصويرسازي برگزار خواهد شد.

 

يكشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری