شنبه 14 تير 1399 - 3:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

وظيفه سازمان تبليغات شناسايي نخبگان واهل قلم مرجع است

 

گزارشي از مراسم رونمايي كتاب «شيعه شناسي» در حاشيه برگزاري بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران

 

مراسم رونمايي از کتاب «شيعه شناسي» که زير نظر دکتر علي‌اکبر ولايتي، تهيه و توسط نشر اميرکبير چاپ شده است، سه‌شنبه 13 ارديبهشت و با حضور حجت‌الااسلام سيدمهدي خاموشي، علي‌اکبر ولايتي، احمد نثاري، رضا پورحسين و فريد قاسملو در غرفه سراي اهل قلم بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در سخناني بر لزوم حمايت اين سازمان از نشر معارف اسلامي با ديدگاه شيعي تاکيد کرد و گفت: ما وقتي متوجه شديم دکتر ولايتي چنين کتابي را در دست نگارش دارد، از او خواستيم که براي انتشار، آن را به انتشارات اميرکبير بدهد.

وي کتاب «شيعه‌شناسي» را اثري جامع توصيف کرد و افزود: در نگارش اين کتاب تلاش شده به دانشمندان مسلمان ايراني و غيرايراني که درباره تاريخ شيعه کار کرده‌اند، پرداخته شود.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اضافه کرد: کتاب «شيعه شناسي» کار بسيار خوبي است و اميدوارم اين راهي که در پيش گرفته شده، ادامه پيدا کند.

سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي نيز از ديگر حاضران در اين مراسم درباره اهميت نگارش اين کتاب و حضور شيعه در فرهنگ و تمدن ايران گفت: تا به حال کتاب جامعي درباره ميزان اثر گذاري دانشمندان تدوين نشده بود. اما ما در سازمان تبليغات اسلامي بر اساس وظايفي که نسبت به شناسايي نخبگان و گروه هاي مرجع اهل قلم داريم، وقتي خبر تدوين اين کار را شنيدم، مصرانه از ايشان خواستم که کتاب را براي انتشار به امير کبير بسپارند.

15 چاپ در يک سال براي يک کتاب

علي‌اکبر ولايتي سرپرست گروه تدوين کتاب «شيعه شناسي»  در ادامه اين مراسم در سخناني با اشاره به استقبال صورت گرفته از اين کتاب در يک سال گذشته گفت: در يک سال و چند ماهي که از چاپ اين کتاب سترگ و حدوداً 1200 صفحه‌اي مي‌گذرد، 15 بار تجديد چاپ شد و اين نشانه مستند و مستدل بودن کتاب است که توانسته نظر جامعه دانشگاهي را به خود جلب کند.

به گفته مشاور مقام معظم رهبري، کتاب «شيعه شناسي» حاوي مطالبي متنوع درباره حقانيت شيعه، فلسفه، حکمت، کلام و حتي موضوعاتي مانند نجوم، رياضيات و فيزيک است.

ولايتي اضافه کرد: ما در اين کتاب از کساني که شيعه بوده‌اند و نيز از کساني که ظن شيعه بودنشان مي‌رفته و همچنين کساني که مطلبي درباره شيعه بودن آنها در منابع يافت نشده، اما ميزان ارادت آنها به اهل بيت (ع) از شيعيان کمتر نبوده است، مطلب داريم.

سرپرست گروه تدوين کتاب «شيعه شناسي» افزود: کتاب «شيعه شناسي» همچنين با شعرهايي از مولانا، حافظ، سعدي، فردوسي و جامي همراه است. همه اين بزرگان به مذهب شيعه ارادت داشته‌اند و اصولاً من شاعر بزرگ و صاحب‌نامي را نيافته‌ام که به اهل بيت (ع) اظهار ارادت نکرده باشد.

وي همچنين از تلاش براي ترجمه اين کتاب به زبان‌هاي ديگر از جمله عربي خبر داد و به ديگر کتاب در دست نگارش خود يعني «نقش ايرانيان در تمدن اسلامي» اشاره کرد و گفت: تاليف اين کتاب به پايان رسيده است و اميدواريم به زودي منتشر شود.

70 درصد حجم مطالب در ويرايش دوم تغيير كرده است

در ادامه اين نشست دکتر قاسملو از همکاران دکتر علي اکبر ولايتي در تدوين اين کتاب در مورد اثر  «نقش ايرانيان در فرهنگ و تمدن اسلامي» سخن گفت و بيان داشت: اواخر سال 1386 با مطرح شدن خبر انتشار اين دو اثر قرار شد گزارشي از اين دو کتاب در اختيار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار بگيرد. گروه هاي مختلفي در اين زمينه تشکيل شد و براي اجرايي شدن کار ساختاري تعريف شد.

وي اظهار داشت: ويرايش دوم کتاب از نظر حجم مطالب 70 درصد تغيير کرده . 18 فصل قبلي به 25 فصل ارتقا پيدا کرده است. ويرايش دوم اين کتاب در زمستان امسال وارد بازار خواهد شد و بخشي ديگر از کار، پيمايش درباره وزن مطالعاتي بود که در بخشي کمتر و در بخشي بيشتر به آن پرداخته شده بود.

قاسلمو ادامه داد: کتاب نقش شيعه در فرهنگ و تمدن ايراني سال گذشته در نمايشگاه کتاب عرضه شد هر 17 روز يک چاپ داشته است. هردوي اين کتاب ها در هجده فصل تدوين شده است. حد فاصل چاپ هفتم تا هشتم خانه کتاب با ما تماس گرفت و گفت براساس استقبال صورت گرفته از کتاب خوب است که از افکارعمومي سنجشي در اين باره صورت بگيرد. بر اساس نتايج نظرسنجي ها نشستي برگزار شد. مسئله اي که مطرح شد اين بود که در اين کتاب به طور ويژه به نقش بانوان پرداخته نشده است. که در ويرايش دوم تغييراتي در اين جهت لحاظ شده است.

ولايت کارهاي بنياديني در حوزه تاريخ انجام داده است

مدير شبکه مستند نيز در مراسم رونمايي از کتاب «شيعه شناسي» گفت: پرچمي که آقاي ولايتي و همکارانشان برافراشته‌اند، مسير کار مستندسازي را در زمينه تاريخ شيعه مشخص کرده و موجب شده نسل امروز به اصالت‌ها، هويت‌ها و ريشه‌هاي خود توجه بيشتري بکند.

رضا پورحسين گفت: کتاب «شيعه‌شناسي» يک کار مهم و تلاشي است ارزنده در جهت مستندسازي معاريف شيعه که با يک نگاه تاريخ نگارانه بنيادين نگاشته شده است.

وي افزود: متاسفانه اشکالي که در ما وجود دارد، مستند نکردن همه آن چيزهايي است که داريم و به آنها افتخار مي‌کنيم. پرچمي که آقاي ولايتي و همکارانشان برافراشته‌اند، مسير کار مستندسازي را در زمينه تاريخ شيعه مشخص کرده و موجب شده نسل امروز به اصالت‌ها، هويت‌ها و ريشه‌هاي خود توجه بيشتري بکند.

مدير شبکه مستند اضافه کرد: بعد از انقلاب فضا براي ساخته شدن بنيادين فرهنگ و تمدن ايران اسلامي مهيا و باز شده است.

پورحسين، توجه نسل جوان را به گذشته خود غرورآفرين و در عين حال نتيجه مهندسي فرهنگي که در سال‌هاي اخير در جامعه صورت گرفته است، دانست.

در اين برنامه همچنين احمد نثاري مديرعامل موسسه انتشاراتي اميرکبير با تقدير از ولايتي براي تدوين کتاب «شيعه شناسي» گفت: دکتر ولايتي عليرغم همه مشغله‌هاي کاري، اين کار سترگ را به پايان رسانده و البته جامعه هنري، فرهنگي و ادبي ما هم از ايشان انتظار و توقعي کمتر از اين ندارند.

وي تجديد چاپ اين کتاب را براي 15 بار در طول حدود يک سال، يک موفقيت توصيف کرد و افزود: با توجه به نياز مخاطبان اصلي اين کتاب، ما آن را علاوه بر قطع وزيري در قطع جيبي هم منتشر کرديم.

نثاري همچنين با اشاره به تحولات جهان اسلامي در سال‌هاي اخير، تدوين کتاب «شيعه شناسي» را در شرايط حاضر يک ضرورت توصيف کرد و گفت: ما با اين کار و انشاءالله ترجمه کتاب به زبان‌هاي ديگر، هم مي‌توانيم شيعه را به جهان اسلام معرفي کنيم و هم گامي در جهت تقريب مذاهب اسلامي برداريم.

 

 

شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 11:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر