دوشنبه 23 تير 1399 - 22:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

دفترهاي جديد شاعران در شبستان گشوده شد

 

انتشارات سوره مهر امسال شاعران بسياري را با خود به نمايشگاه آورده است

 

همزمان با برپايي بيست و پنجمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، جشن دوستداران کتاب با حضور انبوه علاقه مندان به کتاب و کتابخواني هم در محل برپايي اين رويداد بزرگ فرهنگي اين روزها برپاست.

به بيان ديگر، مانند همه کتابخوان ها، اهالي ادبيات هم اين روزها سر از پا نمي شناسند، چرا که سرانجام بعد از ماه ها انتظار، وقت آن رسيده است که به محل برپايي نمايشگاه کتاب تهران سر بزنند و در کمترين زمان ممکن با بيشترين و البته تازه ترين کتاب هاي ادبي ايران و جهان آشنا شوند. بيشتر ناشران سعي کرده اند با دست پر به اين نمايشگاه بين المللي بيايند و در اين ميان هستند ناشراني مانند سوره مهر که مثل هميشه با انبوهي از کتاب هاي تازه از جمله در حوزه ادبيات در بيست و پنجمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران حضور دارند. البته تجديد چاپ کتاب هاي ادبي منتشره در سال هاي گذشته که همواره جزو آثار پر مخاطب بوده و هستند هم در اين ميان فراموش نشده و مسئولان انتشارات سوره مهر تلاش کرده اند به نيازهاي اين گروه از مخاطبان هم پاسخ دهند و چاپ هاي جديد اين آثار را هم در به مراجعه کنندگان به نمايشگاه بيست و پنجم عرضه کنند.

در اين گزارش برخي از آثار ادبي تازه منتشره توسط انتشارات سوره مهر در حوزه شعر را با هم مرور مي کنيم؛ آثاري که اين روزها در محل غرفه اين ناشر در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران عرضه شده است.

امسال در بخش شعر، تنها در يکي از اقدامات انجام شده براي ايام نمايشگاه، انتشارات سوره مهر يازده عنوان کتاب شعر از توليدات حوزه هنري استان تهران را در بيست وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران عرضه کرده است.

دفترهاي شعري اين مجموعه شامل«از پنجره تا ديوار» سروده محمدحسين صفاريان، «تمام آدم‌ها يک خواب مي بينند» سروده اميراکبرزاده، «چشمان به تاريکي عادت مي‌کند» سروده سميرا قطب، «راس ساعت سر» شعرهاي مهدي رحيمي، «شبيه درختان» شعرهاي آرش فرزام صفت، «غريبه‌ايي به غريبه ديگر» سروده مجيد سعد آبادي، «يک برکه بغض» شعرهاي سيدمهرداد افضلي، «شب گريه‌هاي مولانا» سروده علي سليماني، «ماه در مرداب» شعرهاي هادي محمد حسني، «وقتي که عاشقي» سروده مژگان عباسلو و «ليلي خانه‌دار» سروده مريم رزاقي مي‌شوند. البته اين ناشر علاوه بر اين مجموعه، سري سوم مجموعه«شعر امروز» را که پيش از اين منتشر کرده بود، در نمايشگاه کتاب عرضه کرده است. در کنار مجموعه هاي ياد شده، آثار ديگري هم امسال در بخش شعر براي اولين بار در غرفه انتشارات سوره مهر عرضه شده است که مشخصات و ويژگي هاي برخي از آنها را با هم مرور مي کنيم.

مترسک عاشق چشمان زاغ است

جديدترين کتاب يک شاعر جوان در قالب نوخسرواني با نام «مترسک عاشق چشمان زاغ است»اخيراً از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده که در نمايشگاه کتاب عرضه شده است. عليرضا رجبعلي‌زاده، شاعر اين مجموعه درباره ويژگي هاي اين کتاب مي گويد:«قالب نوخسرواني قدمتي ۱۳۰۰ ساله دارد که بعد از انقلاب اسلامي توسط اخوان ثالث احيا شد.» وي مي افزايد:«بعد از انقلاب مرحوم اخوان ثالث اين قالب شعري را که ريشه در قبل از اسلام داشت احيا کرد و در کتاب «بدعت‌ها و بدايع نيما يوشيج» فصلي را به اين قالب و توضيح، قدمت، منابع و شعرهاي اين قالب اختصاص داد.» رجبعلي‌زاده درباره شعرهاي کتاب «مترسک عاشق چشمان زاغ است»معتقد است:«اين مجموعه اولين مجموعه‌اي است که بعد از انقلاب در اين قالب شعري منتشر مي‌شود، چرا که تنها اخوان ثالث از اين قالب حدود 12 -13 قطعه در آثارش دارد و بعد از انقلاب هم يارتا ياران يک مجموعه چاپ کرد که تنها عروض کلاسيک بود و تنوع موضوعي نداشت.» در اين مجموعه حدود 170 قطعه شعر نوخسرواني با مضامين مختلف طبيعت، عاشقانه، اجتماعي و غنايي و ... آمده است.

چقدر جاده... چقدر چشم...

 يکي ديگر از مجموعه شعرهاي جديد انتشارت سوره مهر در نمايشگاه امسال، کتاب«چقدر جاده...چقدر چشم...»شامل اشعاري درباره امام زمان(عج) است. در اين کتاب اشعار 140 شاعر جوان و پيشکسوت با موضوع امام زمان(عج) توسط شيرينعلي گل مرادي گردآوري شده است.وي درباره اين مجموعه مي گويد:« نزديک به هفت سال براي گردآوري اين مجموعه شعر زحمت کشيده‌ام که حاصل کار، جمع‌آوري شعرهاي 140 شاعر است.» گل مرادي مي افزايد:«در اين مجموعه سعي شده تلفيقي از آثار شاعران جوان و پيشکسوت کنار هم آورده شود تا خواننده با نسل‌هاي مختلف شاعران انتظار آشنا شود. البته بايد اذعان داشت که اشعار شاعران جوان در اين کتاب بيشتر است.» اين پژوهشگر ادبي همچنين به قالب اشعار در کتاب اشاره مي کند و مي گويد:«موضوعي که برايم اهميت داشت، کيفيت شعرها بود، براي همين از هر دو گروه شاعران کلاسيک‌سرا و نيمايي آثاري در اين مجموعه ديده مي‌شو‌د.»در اين کتاب، اشعاري از شاعران پيشکسوت همچون مرحوم قيصر امين‌پور، طاهره صفارزاده و علي موسوي گرمارودي هم گنجانده شده است.

آقا مهدي جان، سلام

امسال از کتاب هاي شعر جديد انتشارات سوره مهر کودکان و نوجوانان هم سهمي دارند. کتاب«آقا مهدي جان٬ سلام» شعرها و درد و دل‌هاي معنوي شاعر، رودابه حمزه‌اي براي نوجوانان است که اين روزها در اختيار کودکان و نوجوانان قرار مي‌گيرد. رودابه حمزه‌اي درباره اشعار اين مجموعه مي گويد:«سروده‌ها در اين مجموعه در واقع تجلي«نوجوان درون من» است که بيشتر اين اشعار در مجله نوجوان «سيب» منتشر شده بود.»

وي مي  افزايد:«اين اشعار که تمامي آنها به زبان محاوره سروده شده، شعرهاي عاطفي و احساسي است و از آنجايي که به سليقه نوجوان احترام گذاشته شده، پيش بيني مي شود مورد استقبال آنها واقع شود.»

حمزه‌اي همچنين به فصول کتاب اشاره مي کند و مي گويد:«اشعار کتاب در شش فصل گفته شده است که سروده‌ها با شعري درباره امام زمان (عج) آغاز و با شعري از آن حضرت به پايان مي‌رسد.»

«آقا مهدي»٬ «صندوقچه‌ خاطرات»٬ «الان شب يا روزه»٬ «بهار خانم»٬ «بوي گريه» و «اگر که آقا بيايد» از جمله فصل هاي تشکيل دهنده کتاب هستند.

هر طرف آواز غم

 نوحه‌هاي مذهبي شهرستان شوشتر به همراه آوانگاري(نت نويسي)اشعار هم توسط متين رضوانپور در کتاب«هر طرف آواز غم» گردآوري شده و اکنون در محل غرفه انتشارات سوره مهر در اختيار  علاقه مندان قرار گرفته است. متين رضواني پور درباره محتواي اين کتاب مي گويد:«از بهمن 87 با همکاري هيئت رزمندگان اسلام تحقيقات وسيعي درباره نوحه خواني منطقه شوشتر انجام داديم که حاصل آن تحقيقات کتاب «نوحه خواني در شوشتر» شده است.» وي درباره اهداف خود از تحرير کتاب هم مي گويد:«از آنجايي که از ابتداي دهه هشتاد مداحي‌ها به سمت موسيقي پاپ رفته و به نوعي با اعتراض رهبري و مراجع همراه بود، احساس کردم در اين زمينه بايد دست به يکسري پژوهش‌هاي مذهبي که تاکنون مغفول مانده بود، زد.»

رضواني پور همچنين درباره مضامين کتاب مي گويد:« در کتاب براي هر کدام از معصومين نوحه‌هايي گردآوري شده است که آوردن متن نوحه‌ها به علاوه گوشه‌ها و رديف‌هاي هر نوحه را مي توان از ويژگي‌هاي بارز کتاب برشمرد.»

 

 

شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 11:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری