دوشنبه 12 خرداد 1399 - 1:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

اميد زماني

 

كتاب الكترونيكي؛ كتاب عصر ديجيتال

 

 كتاب محصول تجربه‏هاي بشري و خلاقيت‏هاي ذهني و آموخته‏هاي دراز مدت انسان است. سهم كتاب در انتقال دانش‏ها، گاهي به مراتب بيشتر و فراتر از ديگر ابزار آموزشي است. در شرايط کنوني و برغم توسعه گسترده و حيرت آور فناوري هاي جديد ارتباطي و شبکه ارتباطات مجازي در جهان، تاليف و انتشار سنتي کتاب و کتاب خواني همانند روزنامه و روزنامه خواني همچنان جايگاه و اهميت و نقش خود را داراست و هيچکس نمي تواند مدعي شود که روش سنتي در سايه شيوه هاي جديد و مدرن اطلاع رساني و کسب آگاهي قرار گرفته هرچند تکنولوژي جديد تحول عظيم و شگرفي در اين عرصه ايجاد کرده است و کسي نمي تواند منکر اين دگرگوني شود.

در دنياي مدرن امروز نقش و نگارهاي زيادي در کتاب و کتابخواني پديدار گشته و اين عرصه دستخوش تغييرات زيادي شده است.  ديگر گذشت آن زماني که يک شخص براي ديدن، مطالعه و يا حتي خريد کتاب با صرف زمان زياد در خيابان انقلاب و كلي پرس و جو كتاب خود را بدست مي آورد. امروز کافي است با يک جستجوي در فضاي مجازي اطلاعات و توضيح لازم را درباره کتاب بدست بياوريد و اگر قصد خريد کتاب را هم داشته باشيد بدون مشقت ميتوانيد به خريد يک pdf کتاب هم مبادرت ورزيد. خواندن فايل در کشور ما که در آن چيزي به نام کپي رايت نمي‌شناسيم و همه چيز به نوعي تسهيل شده است براي مطالعه کتاب به نظر مي‌رسد. در اين دوران که جهان به سمت ديجيتاليزم پيش رفته است و دامنه پرشيب آن تمام دنياي پيش روي خود را درنورديده است کتاب و کتابخواني هم تحت پوشش و تکفل با کتاب الکترونيکي ebook اين پديده درآمده است.

کتاب الکترونيکي را به طور ساده مي‌ توان اين گونه تعريف کرد: ذخيره اطلاعات يک کتاب در قالب ديجيتال به صورتي که بتوان آن را بر روي صفحه کامپيوتر مشاهده کرد. کتاب هاي الکترونيکي را مي ‌توان روي محمل هاي ديجيتالي نظير ديسک فشرده، ديسک فشرده ديجيتالي، شبکه جهاني وب، و جز آن منتشر کرد. براي مثال، بسياري از منابع مرجع نظير دايرة ‌المعارف بريتانيکا، دايرة‌المعارف آمريکانا، فرهنگ و بستر، فرهنگ آکسفور و از اين قبيل، علاوه بر قالب چاپي، بر روي ديسک فشرده و نيز شبکه جهاني وب قابل دستيابي هستند.

 کتاب الکترونيکي پديده‌اي کاملاً تازه ‌است و مي‌رود تا نظام آموزش و اطلاع‌رساني را با دگرگوني‌هايي اساسي مواجه سازد. کتاب‌هاي الکترونيکي صرفاً نسخه‌هاي الکترونيکي مطالب مکتوب نيستند، بلکه مي‌توانند علاوه بر‏‎‍ متن، فيلم، صوت، تصاوير و پويانمايي را نيز شامل شوند. بعلاوه مي‌توانند در بافت پرونده‌هايي که مي‌تواند توسط يک کامپيوتر اجرا شود مانند قالب‌هاي word text، html، pdf و فايل‌هاي اجرايي (exe) درآيند.

اخيراً جنبشي تحت عنوان پروژه گوتنبرگ شکل گرفته‌است که هدف آن تبديل کتاب‌هاي عادي به کتاب‌هاي الکترونيکي است. اين جنبش در حقيقت يک کوشش داوطلبانه براي ديجيتالي کردن و بايگاني کارهاي فرهنگي براي تشويق توليد و پخش کتاب‌هاي ديجيتالي است. اين پروژه در سال ۱۹۷۱ به وسيله ميکائيل اس هارت بنيانگذاري شد و امروزه قديمي‌ترين کتابخانه ديجيتال است و داراي گنجينه منحصر به فرد کتابهاي الکترونيکي رايگان بشمار مي‌رود. هارت در آن زمان و در ساعت استفاده رايگان کامپيوتر دانشگاه، کار صد کتاب اول را خودش انجام داد و از آن پس همه عمر خودرا به آن پروژه اختصاص داد.

پروژه گوتنبرگ هفته‌اي سه ميليون کتاب الکترونيکي از طريق فقط يک تارنما در دانشگاه کاروليناي شمالي به نمايش مي‌گذارد. اين مجموعه بيشتر متن کامل کتاب‌هايي با مجوز مالکيت عمومي است. اين پروژه تلاش مي‌کند که اين کتاب‌ها را در حد امکان رايگان و در قالب‌هايي آزاد که بتوان روي هر رايانه‌اي استفاده کرد، عرضه کند. در مارس ۲۰۰۹ پروژه گوتبرگ ادعا کرد که در مجموعه‌اش بيش از ۲۸۰۰۰ مورد کار فرهنگي دارد.

هدف پروژه گوتنبرگ اين است که منابع تمام اطلاعات و فرهنگ را همان طور که مطبوعات گوتنبرگ در اواسط هزاره دوم انجام داد، به شيوه مدرن در اختيار مردم قرار دهد، همانطور که با خواندن يک کتاب الکترونيکي توسط تلفن همراه خود به آينده رسيد و امروزه توانسته‌است به هدف خود برسد، يعني در سال ۱۹۹۷ تنها کمي بيش از ۳۰۰ عنوان بود ولي امروزه بيش از ۳۶هزار عنوان کتاب دارد. هارت گفته بود قصد دارد در نهايت يک ميليون کتاب به صد زبان مختلف و ساير مطالب در حوزه استفاده عموم از جمله گرافيک، موزيک، فيلم، مجسمه، نقاشي و عکس ارائه کند.

اين سايت داراي ثبات است و آدرس آن به طور مکرر تغيير نمي‌کند و از طريق آدرس خود سايت و يا گوگل در دسترس مي‌باشد و هيچ گونه هزينه يا ثبت نامي براي استفاده از کتاب‌ها نياز نيست و کتابهاي اين مجموعه شامل بسياري کتاب از زبانهاي غيرانگليسي هم مي‌شود. براي مثال، ۱۰۵۳ کتاب به زبان فرانسه، ۴۵۱ جلد به آلماني، ۳۹۶ جلد به زبان فنلاندي، ۲۷۹ جلد به هلندي، ۱۵۵ جلد به زبان اسپانيايي و... وجود دارد.

هزاران کتاب که تاکنون در کتابخانه‌هاي خصوصي موجود بودند اکنون در بافت ديجيتال در دسترس همگان قرار مي‌گيرند. براي خواندن اين گونه کتاب‌ها وسيله‌هاي همراه زيادي به بازار آمده‌اند که آمازون کيندل يکي از آنهاست که توسط آمازون به بازار ارائه شده است. کيندل امکان خواندن کتاب و روزنامه به طور ديجيتالي را فراهم مي کند. کيندل بدون سيم کار مي کند و باتري اين دستگاه مي تواند 30 ساعت بدون شارژ شدن کار کند. در واقع صاحب اين دستگاه کتابخانه عظيمي را در اختيار خود دارد و آمازون مي گويد تعداد کتاب هاي موجود به سرعت افزايش خواهد يافت. اين وسيله در سه نسخه کيندل، کيندل ۲، کيندل دي ايکس، کيندل کيبورد، کيندل تاچ، کيندل فاير  و... توليد مي‌شود و اولين نسخه آن در 19 نوامبر 2007 منتشر شد.

  کتاب هاي الکترونيکي را مي ‌توان به دو صورت در محيط وب شناسايي کرد. برخي کتاب هاي الکترونيکي، شکل چاپي ندارند و فقط در قالب ديجيتالي منتشر مي‌شوند. همه فرآيند نشر کتاب از زمان تأليف تا قرار گرفتن در محيط وب، به صورت الکترونيکي انجام مي ‌شود. بنابراين چنين کتاب هايي را نمي‌ توان در جهان چاپي و کتابخانه‌هاي سنتي يافت و از اين لحاظ اثري منحصر به فرد به شمار مي‌آيند. اين بخش از عرصه نشر کتاب هاي الکترونيکي هنوز با مشکلات حقوقي، معنوي، و اقتصادي روبه‌رو است. در واقع، ناشران به اين نکته مهم پي ‌برده‌اند که چه از نظر رقابت با ديگران و چه از لحاظ پاسخ گويي به نيازهاي جامعه جديدي از مخاطبان يعني"خوانندگان اينترنتي"، چاره‌اي جز توجه به امکانات و قابليت هاي نشر اينترنتي ندارند و ناچار به نقش‌ آفريني در اين محيط هستند. بخش دوم از کتاب هاي الکترونيکي در محيط وب، در واقع شکل الکترونيکي نسخه ‌هاي چاپي منتشر شده به شمار مي‌ آيند که ناشران آن ها را از طريق وب نيز دسترس ‌پذير کرده‌اند. اين گروه کتاب هاي الکترونيکي به سرعت در حال توسعه و گسترش هستند.

در سال هاي اخير، ناشران منابع مرجع سعي کرده‌اند تا علاوه بر لوح فشرده، انتشارات خود را از طريق شبکه جهاني وب در محيطي فراگيرتر، ارزان‌ تر، و با قابليت هاي چند رسانه‌اي و فرامتني در دسترس طيف وسيعي از خوانندگان قرار دهند.

درباره مزايا و ويژگي‌هاي کتاب هاي الکترونيکي بايد به سهولت انتقال در عين يکپارچگي مطالب اشاره كرد كه اطلاعات پردازش شده مي‌تواند به سرعت برق جابه جا شود. با توسعه ميکروچيپ ها، فناوري فايبراپتيکfiber optic و اينترنت، ارتباطات ديجيتال مي تواند به سهولت هرچه تمام‌تر و به صورت بلادرنگ منتقل شود؛ همچنين کتاب هاي الکترونيكي مي توانند به صورت download و يا به شکل ضميمه به ايميل ( attachment )‌ عرضه شوند و نيز قابل ذخيره در ديسکت و يا cd-rom مي باشند. اما انسجام مطالب و تنوع کاربرد از ديگر ويژگي‌هاي آن است؛ در حال حاضر مردم دسترسي بيشتري به اطلاعات دارند و مي توانند بر اساس آن تصميمات بهتري بگيرند، در مقايسه باقالب هاي رايج متني ، کتاب هاي الکترونيکي در عين دسته بندي مطالب به صورت فهرست يا موضوعي، به صورت وحدت يافته تبادل آن ها با يکديگر را همراه با سهولت جستجو فراهم مي کند و از سويي ترغيب شدن بيشتر براي ادامه خواندن ، سهولت نگهداري و يادسپاري مطالب و توانايي بيشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسيار مهم براي خواننده است .

يک کتاب الکترونيکي با امکاناتي مثل وجود فرامتن ( hyperlink )، امکان تبادل بينابين مطالب و نيز مرور همزمان آنها با يکديگر را فراهم مي کند. اين راحتي جستجو به ويژه براي افرادي که با مطالب تحقيقاتي سر و کار دارند بسيار حايز اهميت است. سهولت کار و اجرا از موارد مهم ديگر است؛ اکثريت قريب به اتفاق مردم براي نوشتن و يا خواندن مطالب از طريق رايانه از نرم افزارهايي چون word استفاده مي کنند ؛  يکي از مشکلات نرم افزار word اين است که مطلبي که در يک نسخه آن مثل word و يا در يک ويندوز فارسي ساز نوشته مي شود به سادگي در نسخه ديگر اين نرم افزار قابل اجرا نيست. به طوري که اگر شما آن را به رايانه ديگر که داراي نسخه ديگري است ببريد مخصوصاً اگر آن مطلب به زباني غير انگليسي نوشته شده باشد، ممکن است به همان دقت اجرا نشود و نيز ممکن است بسياري ازافراد براي خواندن مطلبي که درقالب pdf دراختيار دارند، نرم افزارهاي ويژه اجراي pdf را نداشته باشند و حتي نام آن ها را نيز نشنيده باشند.

مشکل بسيار مهمتري که در اين بين وجود دارد قيمت بسيار بالاي اين گونه نرم افزارها است.  اما کتاب هاي الکترونيکي که درفرمت exe هستند اين مشکل را نيز حل کرده اند. يعني شما کتاب الکترونيکي خود را صرف نظر از نوع سيستم عامل و يا وجود نرم افزاري براي خواندن آن نه تنها ساده تر از ورق زدن يک روزنامه خواهيد خواند، بلکه از امکانات بسيارجالب ديگر آن نيز  بهره مند خواهيد شد و حتي مي توانيد از درون کتاب براي نويسنده آن ايميل بفرستيد. از جمله مشکلات ديگر اين است که خواندن مطالب طولاني از طريق اين گونه نرم افزارها به دليل عدم تعبيه يا اجراي ساده hyperlink ها و نيز نبود تبادل بين مطالب به صورت بلادرنگ براي خواننده بسيار خسته کننده خواهد بود، اما در يک کتاب الکترونيکي مطالب بسيارطولاني مثلاً نسخه کامل کتاب مقدس را مي توان به صورت کليک روي فهرست ها و دسته بندي ها به ساده ترين شکل مرورکرد.

يکي ديگر از نقاط ضعف کتابهاي الکترونيکي عدم معرفي آن در برخي کشورها يا شهر هاي کوچک است . عده اي هنوز نمي دانند که چه طور از کتاب هاي الکترونيکي استفاده کنند يا چگونه به آن دسترسي پيدا کنند. اما در مقابل دسترسي به نسخه هاي چاپي حتي در کوچکترين کتابفروشي ها نيز امکان پذير است. اگرچه استفاده از کتابهاي الکترونيکي در حال رشد است، اما متخصصان استفاده از نسخه هاي چاپي را بيشتر توصيه مي کنند.

مطالعه كتاب در فضاي مجازي با فرمتpdf ، تلفن‌هاي همراه و سايت‌هاي اينترنتي مختص به کتاب‌هاي الکترونيک در جهان به امري رايج مبدل شده است و اميد مي‌رود كه در كشورهاي رو به توسعه بسيار مورد استقبال افراد تحصيلكرده به ويژه جوانان و نوجوان قرار گيرد زيرا هزينه نسبتا كمتر انتشار كتاب‌هاي الكترونيكي نسبت به شكل چاپي، انعطاف‌پذيري، سرعت بيشتر براي بروز رساني و انتشار ويرايش‌هاي جديد، سهولت فروش، توزيع و خريد كتاب‌هاي الكترونيكي از طريق اينترنت و افزايش روزافزون تعداد استفاده‌كنندگان از اينترنت و خوانندگاني كه تمايل دارند از طريق كامپيوتر كتاب و مطلب مورد نظر خود را پيدا و آن را مطالعه كنند از مهمترين عوامل انتخاب سياست نشر الكترونيكي از سوي برخي ناشران به شمار مي‌آيد كه در ايران نيز مورد اقبال بسياري قرار گرفته است هر چند سرعت همه‌گير شدن آن كند به نظر مي‌آيد.

لازم به ذكر است كه امروزه در ايران نيز مي‌توان به سهولت از سايت‌هاي مختص دانلود کتاب‌هاي الکترونيک بهره كافي را برد. در همين راستا، فهرستي از چند کتابخانه الکترونيکي موجود در اينترنت را براي نمونه در اختيار علاقمندان به مطالعه اين گونه كتاب‌ها درج مي‌كنيم:

کتابخانه ملي ايران: http://www.nli.ir/new

کتابخانه الکترونيکي فارسي: http://www.freepgs.com/pol

کتابخانه مدارک علمي ايران: http://www.irandoc.ac.ir/library/default.htm

کتابخانه الکترونيکي تبيان (با امکان اينترنت رايگان در سايت): http://tebyan.net

کتابخانه مجازي داستان هاي فارسي: http://ketabkhaneh.i8.com

کتابخانه مجازي کانون انديشه جوان: http://www.canoon.org

کتاب هايي با موضوع امام زمان عليه السلام:

http://www.ghadeer.org/site/abasaleh/index.html

کتابخانه مجلس: http://www.majlislib.com

 

کتاب هاي الکترونيکي يا كتاب هاي چاپي؟

روشن است كه با ورود تكنولوژي‌هاي روز، استقبال نسل جوان نسبت به کتاب‌هاي چاپي کم شده است ولي در اين ميان تنها نسل‌هاي قديمي‌تر و کمتر آشنا‌ به فناوري ديجيتال همانند ديروز به کتابفروشي‌ها و کتابخانه‌ها براي دريافت کتاب‌هاي جديد مراجعه مي‌کنند.

ناگفته نماند كه با وجود اينكه بسياري از اهالي ادب معتقدند كتاب‌هاي چاپي و غير الكترونيكي هميشه جايگاه خود را در بين ناشران كتابخانه‌ها و خوانندگان حفظ كرده و مي‌كنند. البته روشن است كه اقبال از كتاب‌هاي الكترونيكي امري نسبي است و به همان نسبت نيز مي‌تواند از رونق كتاب‌هاي چاپي در بازار نشر كتاب بكاهد ولي هيچ گاه اين دو نمي‌توانند همديگر را از بازار نشر سنتي و يا مدرن كتاب در كشور و يا جهان به طور كامل حذف كند.

تاثيري که از خواندن کتاب هاي چاپي در ذهن خوانندگان ايجاد مي شود چندين برابر کساني است که از کتاب هاي الکترونيکي استفاده مي کنند

استفاده از کتاب هاي الکترونيکي اندکي بيش از يک درصد بازار نشر امروز دنيا را به خود اختصاص داده است. اما کارشناسان اين صنعت پيش بيني کرده اند که در سال 2013 اين رقم به 13 درصد افزايش خواهد يافت.  با پيشرفت علم و تکنولوژي هر روز توسعه کتاب هاي الکترونيکي در سطح دنيا افزايش مي يابد و مخاطبان بيشتري تمايل به استفاده از آن دارند.

يکي از دلايل رشد و توسعه کتاب هاي الکترونيکي دسترسي آسان به آن است. خواننده احتياجي ندارد که براي خريد کتاب الکترونيکي مانند نسخه هاي چاپي وقت بگذارد و در عين حال هزينه کمتري نيز نسبت به نسخه هاي چاپي دارد و به همين دليل نسخه هاي چاپي با وجود محبوبيت بيش از حد در ميان عده اي ، کم کم جاي خود را به کتاب هاي الکترونيکي مي دهند .

اما برخي معتقدند کتاب هاي چاپي قابليت ماندن براي هميشه را دارند و از محبوبيت بيشتري برخوردارند و بيشتر تمايل دارند که با وجود صرف هزينه و يا وقت براي تهيه کتاب هاي چاپي در قفسه اي آنها را براي خود داشته باشند و از جمع آوري شان لذت مي برند.

کارشناسان معتقدند کساني که از کتاب هاي الکترونيکي استفاده مي کنند کمتر از خواندن کتاب لذت مي برند و زودتر هم خسته مي شوند. آنها معتقدند تاثيري که از خواندن کتاب هاي چاپي در ذهن خوانندگان ايجاد مي شود چندين برابر کساني است که از کتاب هاي الکترونيکي استفاده مي کنند. اين کارشناسان معتقدند کتاب و کتابخانه هاي شخصي بينش و بصيرتي را در عمق وجود خواننده به وجود مي آورند.

دکتر “جاکوب نيلسن”(jakob nielsen) از گروه تحقيقاتي nielsen norman بررسي جديدي انجام داده است که نشان مي‌دهد خواندن يک کتاب در دستگاه‌هاي الکترونيکي مانند ipad يا kindle زمان بيشتري را نسبت به خواندن همان کتاب با صفحات کاغذي و معمولي صرف مي‌کند.

اين مرکز براي به دست آوردن نتايج فوق ۲۴ کاربر را مورد آزمايش قرار داد و مدت زمان سپري شده براي خواندن کتاب‌ در رايانه لوحي ipad، دستگاه کتابخوان kindle 2، رايانه شخصي و کتاب‌هاي معمولي کاغذي توسط آن‌ها را محاسبه کرد.

 اين مطالعه نشان داد که خواندن يک کتاب در دستگاه‌هاي الکترونيکي ۷/۱۰ درصد کندتر از خواندن همان کتاب چاپ شده با صفحات کاغذي انجام مي‌شود. مرکز نيلسن دريافت که بر خلاف سرعت پايين مطالعه در دستگاه‌هاي الکترونيکي، کاربران خواندن کتاب‌هاي مورد نظر خود را در رايانه‌هاي لوحي به صفحات چاپ شده کاغذي ترجيح مي‌دهند. در اين مطالعه رايانه‌هاي شخصي به عنوان منفورترين ابزار براي خواندن کتاب برگزيده شدند.

 گروه تحقيقاتي nielsen norman اين مطالعه را روي ۲۴ فردي انجام داد که علاقمند به خواندن کتاب بودند و به طور معمول مطالعه مي‌کردند. هر يک از اين افراد در بررسي انجام شده داستان‌هاي کوتاه متفاوتي را در ۴ پلتفورم ياد شده مطالعه کردند و سرعت خواندن کتاب و ميزان درک مطلب توسط آن‌ها مشخص شد.

 در پايان اين بررسي مشخص شد که هر شخص به طور ميانگين براي خواندن داستان‌هاي کوتاه ياد شده فارغ از توجه به پلتفورم مربوطه ۱۷ دقيقه و ۲۰ ثانيه سپري کرده است.

 

پيشنهادهايي براي لذت از مطالعه کتاب هاي الکترونيکي

خوانندگان کتاب هاي الکترونيکي، عموما براي استفاده درست از اين کتاب ها به زمان زيادي احتياج دارند و اغلب، هنگام مطالعه کتاب زمان زيادي را از دست مي دهند و در نهايت هيچگونه لذتي نيز از خواندن کتاب هاي الکترونيکي نبرده و کتاب هاي کاغذي را ترجيح مي دهند. دلايل زيادي وجود دارد که ممکن است بسياري از مردم از مطالعه كتاب هاي الكترونيكي لذت نبرند و حتي دچاردردسرهايي هم بشوند، اما شيوه هاي گوناگوني وجود داردتا شما بتوانيد لذت استفاده از کتاب هاي الکترونيکي را تجربه كنيد.

الف : تنظيم نور و روشنايي صفحه نمايش:

مشکل اصلي که به نظر مي رسد افراد با کتاب هاي الکترونيکي دارند اين است که ساعات زيادي را به صفحه روشني خيره شده و دچار سر درد و چشم درد مي شوند. بهترين شيوه براي برطرف كردن اين مشکل تنظيم نور صفحه نمايش است. نور صفحه نبايد آن قدر زياد باشد که چشم شما را خسته کند و چنان هم نبايد کم باشد که براي مطالعه دچار مشکل شويد. کاربران کامپيوتر بايد با کنترل و مديريت سخت افزاري و نرم افزاري نيز تا حدودي آشنا باشند.علاوه بر اين با کنترل نور صفحه نمايش مي توانيد زمان خواندن را کاهش دهيد تا چشمانتان خسته نشود و در کنار آن از مطالعه لذت ببريد.

ب: استراحت کنيد:

اغلب اوقات هنگامي که مقابل کامپيوتر هستيم، فراموش مي کنيم استراحت کنيم و ساعتها از آن استفاده مي کنيم . اين امر باعث ناراحتي چشم و خستگي بر اثر خواندن مي شود. کاربران کامپيوتر بايد هر يک ساعت يکبار به چشمان خود استراحت داده و از جلو کامپيوتر بلند شوند، حتي اگر عميقا مجذوب خواندن کتاب موردعلاقه شان هستند. مطالعه از طريق کامپيوتر براي زمان طولاني بدون استراحت چشم نه تنها مشکلات سردرد و چشم درد را به همراه دارد، بلکه باعث مي شود از خواندن کتاب لذت نبريد.

ج: استفاده از کتابخوان هاي الکترونيکي:

استفاده از کتابخوان هاي الکترونيکي براي خواندن کتاب بسيار راحت تر از خواندن از طريق لپ تاپ است . اين کتابخوان ها کوچک هستند و حمل و نقل آنها آسان است. هيچ کس دوست ندارد يک لپ تاپ سنگين را با خود حمل کند تا بتواند کتاب مورد علاقه اش را بخواند. اما با استفاده از کتابخوان هاي الکترونيکي شما مي توانيد هر جا کتاب مطالعه كنيد،حتي هنگام قدم زدن. صفحه نمايش اين کتابخوان ها معمولا به چشم آسيب نمي رساند و مشکلات سردرد و چشم درد را هم در پي ندارد.

اگر شما هنوز با خواندن کتاب هاي الکترونيکي مشکل داريد يا در گذشته به خاطر اشتباهاتي از خواندن آنها لذت نمي برديد، با به کارگيري اين توصيه ها مي توانيد لذت خواندن کتابهاي الکترونيکي را تجربه کنيد.

 

چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 - 9:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری