دوشنبه 5 خرداد 1399 - 9:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

ياشاسين شهر کيان

 

ياشاسين شهر کيان / منظومه ترکي

سرايش و ترجمه : همايون عليدوستي

چاپ و تيراژ : اول 90 / 1100 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

همايون عليدوستي در ابتداي کتاب خود بيان مي کند که شهر کيان از قديمي ترين شهرهاي استان چهارمحال و بختياري است که در منتهي اليه رشته کوههاي زاگرس سکني گزيده است . اين شهر خاستگاه تمدن ها و اقوامي بوده است که ، بنا بر روايت اغلب مورخان ، روزگاراني پيشگام تمدن و فرهنگ هاي ديگر بوده و اکنون در گذر زمان تنها مخروبه هايي از بناهاي آنها در گوشه و کنار شهر باقي مانده است ؛ بناهايي که هر يک روزگاراني شعله هاي فروزان زندگي آنها را روشن مي داشته است و خاطراتي فراموش نشدني را درسينه خود جاي داده اند .

عليدوستي ادامه مي دهد که شهر کيان گنجينه اي کهن از رازها  ناگفته هاي تاريخي است . وي تاکيد مي  کند که توجه به باورها ، فرهنگ ها و ارزش هاي بومي و منطقه اي و محلي مي تواند پشتوانه اي براي خردورزان آينده اين مرز و بوم باشد ، و گسست هاي فرهنگي مي تواند شکست هاي فرهنگي را همراه بياورد . همايون عليدوستي تربيت صحيح نسل امروز را در گرو شناخت ارزش ها و باورهايي مي داند که از متن و بطن جوامع کوچک و بزرگ جوشيده است . عليدوستي مي افزايد که با اندکي ژرف نگري در زواياي زندگي مردم زمان هاي پيشين مي توان دريافت که سرتاسر زندگي آنها شور و شوق و حماسه بوده است . نويسنده ستايش آن مردم را ستايش حماسه ها مي داند چرا که با امکاناتي ناچيز و درکوران فقر و بيچارگي به تربيت نسلي کارآمد و با تعهد و با مسئوليت پرداختند و زندگي را آبرومندانه در مسيري درست هدايت کردند.

همايون عليدوستي يادآور مي شود که اين سامانه عظيم فرهنگي نگارنده را بر آن داشته تا به منظور پاسداشت بخش کوچکي از اين سنت ها و باورها منظومه ترکي ياشاسين شهر کيان را نخست به مردم قدرشناس اين شهر و سپس به همه علاقه مندان فرهنگ و تمدن تاريخ تقديم کند ، باشد که اندکي از دين و مسئوليتي که در اين عرصه احساس مي شود گزارده شود .

در يکي از منظومه هاي کتاب حاضر مي خوانيم :

در پيشواز عيد زيراندازها را مي شستيم

و آنها را د رجاهاي آفتاب گير پهن مي کرديم.

حوض کرسي ها از خاک پر مي شدند

و اتاق ها با خاک رس سفيد مي شدند .

تالار را مثل نقره سفيد مي کردند

و تارهاي عنکبوتي از اتاق پيراسته مي شد .

تخم مرغ در آب جوشيده فرو  مي رفت

و با رناس قرمز رنگ مي شد .

عصر چهارشنبه سوري فرا مي رسيد

و روزگار غم و غصه سياه مي شد.

کوزه را از پشت بام به زمين مي انداختند

وحلقه هاي آتش شعله ور مي شد .

دختران به قاشق زني مي رفتند

تا کشمش سبز از همسايگان بگيرند.

منظومه ترکي ياشاسين شهر کيان با سرايش و ترجمه همايون عليدوستي در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 5200 تومان توسط انتشارات سوره مهر انتشار يافته است .

 

 

 

چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 - 9:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری