يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

چهار هزار ناشر داخلي و خارجي به ميدان آمدند

 

 

بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران  با حضور رئيس جمهور گشايش يافت

 

مراسم گشايش بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، با حضور دکتر احمدي نژاد، رييس جمهوري،

سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهمن دري، معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد و رييس اين دوره از نمايشگاه و نيز ناشران و اهالي قلم در محل مصلي تهران برگزار شد.

پخش سرود ملي، قرائت قرآن و اجراي گروه تواشيح ذوالقدر بخش هاي اوليه مراسم بود.

همچنين بهمن دري، رييس نمايشگاه کتاب و معاون امور فرهنگي وزير ارشاد در ابتداي اين مراسم به ارايه گزارش مختصري از وضعيت نمايشگاه امسال پرداخت و گفت:«شايد بتوان نمايشگاه کتاب را بزرگترين رخداد منطقه ناميد؛ در اين رخداد ۷۷ کشور حضور خواهند داشت.»

وي ادامه داد:«حدود چهار هزار ناشر داخلي و خارجي، نزديک به ۴۰۰ هزار عنوان کتاب را به علاقه‌مندان عرصه کتاب عرضه خواهند کرد.»

دري در پايان سخنانش گفت:«امسال بخش‌هايي براي نخستين بار در نمايشگاه عرضه خواهند شد. سالن ربع قرن جهاد فرهنگي، سالن بيداري اسلامي و سالن ياس که ارايه دهنده کارنامه نشر سال ۱۳۹۰ است، از آن جمله‌اند.»

در اين مراسم، دکتر احمدي‌نژاد، نمايشگاه کتاب را رويدادي دانست که هرساله عالمان و صاحب‌نظران عرصه کتاب را گردهم مي‌آورد و گفت:«اين رويداد بزرگ فرهنگي ميان عالمان و مردم فصل مشترکي به وجود مي‌آورد.»

رييس جمهوري اضافه کرد:«فرهنگ و هنر و همه اين رويدادها البته در خدمت انسان است و اين مقوله‌ها کاروان ۱۰ هزارساله انسانيت را همواره به سوي قله کمال و سعادت رهنمود کرده است. ادامه اين کاروان امروز به ما رسيده است و بايد پديدآورنده شرايط مساعدي باشيم براي نسل‌هاي آينده که به کمال و سعادت نهايي دست پيدا کنند.»

احمدي‌نژاد در ادامه سخنانش، از ميان عوامل موثر بر حصول کمال،‌ به سه عامل علم و عشق و عدالت اشاره کرد و گفت:«علم آن اکسير زداينده غبارها از اذهان، همواره راه و لازمه رسيدن به قله کمال بوده است. انسان بدون عشق هم بي‌معناست؛ عاملي که انگيزه پيوند و شکوفايي در انسان است و اما عدالت که بسترساز شکوفايي است و مهيا کننده راه رسيدن به آن.»

وي افزود:«خداوند انسان‌ها را پيچيده در حجاب و قيد و بند خلق کرده است اما براي رسيدن به حقيقت از انسان خواسته است قيد و بندها را درهم بشکند. قيد و بند خود، قيد و بند نژاد، قيد و بند مليت، تمايلات فردي و جمعي و حتي قيد و بند زمان؛ همه اين‌ها بشر را از آزادي دور مي‌کند. با کمک اين علم و عشق و عدالت است که مي‌توان از قيد و بندها رها شد»

رييس جمهوري ادامه داد«کتاب است که مي‌تواند ظرف بيان و ثبت علم و عشق و عدالت باشد. کتابي که بهره‌اي از علم يا نشاني از عشق يا دعوت‌کننده به عدالت باشد، مي‌ماند و ماندگار مي‌شود. کتاب يک پديده ميان مللي است و نمي‌تواند محصور قيود و زمان و مکان باشد.»

وي نمايشگاه کتاب را هم يک هنر تلقي و اضافه کرد:«هنر نمايشگاه اين است که فرصتي را فراهم کند تا جان و روان انسان‌ها و هنرمندان و انديشمندان در يک فضاي زيبا و انساني و عاشقانه پيوند خورد.»

احمدي‌نژاد در پايان سخنانش گفت:«نمايشگاه يک فرصت است که ان شاالله با حمايت و دست‌اندرکاران آن، تبديل به يک جشنواره عظيم در همه جهان شود و همه انديشمندان در آن تبادل نظر کنند و در مسير کمال يار و ياور هم باشند. نمايشگاه کتاب تهران يک ميعادگاه است براي همه عالمان و انديشمندان و عاشقان علم و ادب و هنر.»

در ادامه مراسم گشايش بيست و پنجمين نمايشگاه کتاب تهران، سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با خواندن متني ادبي درباره کتاب به ايراد سخنراني پرداخت.

وي به زحمات و تلاش‌هاي همه عوامل دخيل در برگزاري اين رويداد فرهنگي اشاره کرد و در ادامه گفت:«در مکتب ما معجزه پيامبرمان کتاب است و کتاب جايگاه ويژه و مبارکي در جامعه ما دارد.»

حسيني در ادامه سخنانش نمايشگاه کتاب را از جنبه استقبال، کم‌نظير برشمرد و گفت:«ديدار پنج ميليون نفر از نمايشگاه در ۱۰ روز نشان از ارزنده بودن آن دارد و در کمتر جايي از جهان شاهد چنين استقبالي هستيم.»

وي اشاعه فرهنگ کتابخواني را از خواسته‌ها و منويات مقام معظم رهبري عنوان کرد و گفت:«نمايشگاه کتاب يکي از وسايل رسيدن به اين خواسته است.»

وزير ارشاد ويژگي‌هاي اين دوره از نمايشگاه کتاب تهران را نيز برشمرد و گفت:«تجليل از همه دست‌اندرکاران دوره‌هاي پيشين نمايشگاه، آشنايي مردم با نويسندگان و ناشران در قالب نشست‌هاي ادبي و فرهنگي، عنوان‌بندي راهروها با نام شهدا، برپايي جشن ولادت حضرت فاطمه (س) و ... از برنامه‌هاي جنبي اين دوره از نمايشگاه اند.»

وي در پايان سخنانش به دو موضوع، از جمله معافيت مالياتي کتابفروشي‌ها که با پي‌گيري‌هاي رييس جمهوري به انجام رسيد و پروژه نمايشگاه دايمي کتاب هم اشاره کرد و افزود:«ما از حدود ۱۲۵ هزار متر مربعي که براي غرفه‌هاي نمايشگاه لازم داشتيم، حدود ۷۵ هزار متر آن در فضاي باز است كه در آن سازه موقت به کار رفته است و ما هر سال اين سازه‌ها را برپا مي‌کنيم و پس از ۱۰ روز نمايشگاه دوباره برمي‌چينيم. بهتر است نمايشگاه کتاب يک فضاي دايمي داشته باشد تا از اتلاف اين انرژي‌ها جلوگيري شود.»

 

 

چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 - 8:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری