سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 9:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

زبان و فرهنگ

 

زبان و فرهنگ

نوشته: کلر کرامش

ترجمه: فريبا غضنفري، راحله قاسمي و پدرام لعل بخش

شمارگان: 1500 نسخه

بها: 30000 ريال

انتشارات: اميرکبير

 

نهمين جلد از زبان شناسي، ادبيات و فرهنگ با عنوان «زبان و فرهنگ» منتشر يافته است. هدف مجموعه «زبان شناسي، ادبيات و فرهنگ»، پرداختن به جنبه­هاي مختلف دانش زبان شناسي و ادبيات و شاخه­هاي مرتبط با آنها نظير مطالعات و ترجمه، ادبيات تطبيقي، انسان شناسي و زبان شناسي، ارتباطات، برنامه ريزي درسي، مرجع نگاري . . . معرفي هرچه بيشتر اين علوم است.

کلر کرامش، نويسنده­ي کتاب حاضر، اثر خود را پاسخي به سوالات کلي موجود در حوزه­ي شناخت زبان و فرهنگ مي­ داند و آن را اثري معرفي مي­کند که درک انديشه­هاي بغرنج زبان – فرهنگي را براي همگان و به ويژه دانشجويان رشته­هاي مرتبط فراهم مي­سازد. با اين حال، نويسنده هرگز مخاطب عام اثر خود را به فراموشي نسپرده و با بياني سليس و روشن پيچيدگي­هاي ارتباط زبان و فرهنگ را به ساده­ترين شکل ممکن براي او توضيح مي­دهد. با همين ذهنيت کتاب به دو بخش اصلي تقسيم شده است. بخش اول، به معرفي برخي مفاهيم اصلي زبان شناسي و نقش آنها در رابطه­ي تعاملي زباني و معاني آنها، معنا در صورت کاربردي آن، زبان و فرهنگ شفاهي، زبان و فرهنگ مکتوب، زبان و هويت فرهنگي و موضوعات جاري در حوزه زبان و فرهنگ مقوله­هايي هستند که در اين بخش به تفضيل مورد و بررسي قرار مي­گيرند. بخش دوم کتاب، شامل مجموعه­اي از مقالات صاحب نظران، محققان و نظريه پردازان، حوزه زبان و فرهنگ است که به صورت کاملاً تخصصي موضوعات روز را در اين رشته از علوم انساني مورد بحث قرار داده­ اند. با اين حال، از آن­جا که در ترجمه­ي اين کتاب، استفاده­ي مخاطب عام بيشتر مطمح نظر بوده است ترجمه اين بخش انجام نشد تا مخاطباني که دانش و آگاهي آنها از موضوعات مورد بحث در سطح متوسطي قرار دارد در پيچ و خم­هاي اصطلاحات تخصصي گرفتار نشده و راحت­تر کتاب را مورد مطالعه قرار دهند. مطالعه اين کتاب نه تنها براي دانشجويان زبان انگليسي بلکه براي دانشجويان و پژوهشگران رشته ادبيات فارسي و مطالعات فرهنگي نيز مفيد خواهد بود. همه کتاب­هاي اين مجموعه با يک طرح کلي به چهار بخش تقسيم شده­اند، اين بخش­ها عبارتند از: بررسي، متن­ ها، گزيده، منابع و فهرست واژگان.

اين کتاب، پاسخي به سوالات کلي موجود در حوزه شناخت زبان و فرهنگ است و رابطه بسيار نزديک اين دو پديده را مورد بحث و بررسي قرار مي­دهد. زبان ساده و البته علمي نويسنده کتاب، پيچيدگي­ها و ابهامات مفاهيمي کليدي همچون «بافت اجتماعي»، «جامعه گفتماني»، «جدايي ناپذيري فرهنگ و زبان» و . . . را از بين برده و اين امکان را براي خواننده فراهم مي­آورد تا درک کاملي از رابطه پيچيده و چند بعدي اين دو پديده داشته باشد. آنچه اين اثر را از آثار مشابه آن متمايز مي­کند استفاده توامان از نظريات متخصصان رشته­هاي زبان شناسي، جامعه شناسي و انسان شناسي است.

فصل اول اين کتاب، «ارتباط زبان و فرهنگ» نام دارد که در اين فصل عناوين ذيل را مي­خوانيم:

«طبيعت، فرهنگ، زبان، جوامع گويشوران زبان، جوامع تخيلي، خودي­ها و غيرخودي­ها، نسبيت زباني، فرضيه­ي سايپر – ورف و خلاصه.»

«معنا به مثابه مشابه» عنوان فصل دوم است که عناوين آن عبارتند از:

نشانه­ي زباني، مفهوم نشانه­ها، رمزگذاري­هاي فرهنگي، انسجام معنايي، ماهيت غير اختياري، نشانه­ها، نمادها و خلاصه.

فصل سوم «معنا به مثابه عمل» نام دارد که بافت موقعيتي، بافت فرهنگي، ساختارهاي انتظار رهنمودهاي بافت­سازي، استنباط­هاي موقعيتي، پيوستگي عملي، اصل همکاري، نقش طرف­هاي گفتگو در تعبير فرهنگ و خلاصه را شامل مي­ شود.

همچنين نويسنده پس از فصل سوم موضوع «زبان گفتاري، فرهنگ شفاهي» را مطرح مي­کند و به توضيح عناوين گفتار و نوشتار، نشان دادن جايگاه، جايگاه­هاي اجتماعي، حفظ وجهه، سبک گفتماني، سبک روايي و خلاصه مي­پردازد.

«زبان چاپي، فرهنگ کتبي» عنوان فصل پنجم نام دارد که زبان و نوشتار، فرهنگ متني، چاپ و قدرت، ساختار اجتماعي سواد، متن و گفتمان، رويداد سوادآموزي، متن قبلي، ديدگاه، ژانر و خلاصه از مباحث مطروحه در آن به شمار مي­رود.

در فصل ششم، زبان و هويت فرهنگي؛ به موضوعات: هويت فرهنگي، کليشه­هاي فرهنگي، آميختگي زباني به مثابه نقش هويتي، مليت گرايي زباني، زبان معيار، نماد فرهنگي، امپرياليسم فرهنگي و زباني و خلاصه پرداخته مي­شود.

و در آخر «مسائل کنوني» عنوان فصل هفتم است که گويشور بومي کيست؟، اصالت فرهنگي، ميان فرهنگي، درون فرهنگي، چند فرهنگي و سياست­هاي تاييد از مباحث آمده در آن به شمار مي­رود.

منابع، فهرست واژگان و نمايه از مطالب پاياني اين کتاب محسوب مي­شود.

کلير کرامخ دکتراي زبان آلماني و استاد زبان­هاي خارجي در دانشگاه کاليفرنيا در برکلي است. وي در زمينه جامعه شناسي زبان تحقيقات متعددي انجام داده و به نتايج چشمگيري دست يافته است. اهميت کار او ترسيم کارآمدي از ارتباط مياني زبان و پديده­هاي اجتماعي و فرهنگي است.

گفتني است؛ کتاب «زبان و فرهنگ» نوشته کلر کرامش و ترجمه فريبا غضنفري، راحله قاسمي و پدرام لعل بخش با شمارگان 1500 نسخه و قيمت 30000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

  

 

 

سه‌شنبه 12 ارديبهشت 1391 - 13:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری