دوشنبه 23 تير 1399 - 14:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

مؤسسات قرآني ـ مردمي دريافت‌كننده اصلي بودجه حمايتي خواهند بود

 

گزارشي از نشست خبري معاونان سازمان دارالقرآن الكريم

نشست خبري معاونان سازمان دارالقرآن الكريم شنبه، نهم ارديبهشت‌ماه، به منظور معرفي طرح‌ها و برنامه‌هاي سال 91 اين سازمان با توجه به تخصيص بودجه فعاليت‌هاي قرآني سال 90 (اين بودجه اواخر سال گذشته اختصاص يافت) در محل اين سازمان برگزار شد.

محمدمهدي بحرالعلوم، معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن، اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاي قرآني سال 91 را با توجه به سه منبع بودجه مصوب سال 90 فعاليت‌هاي قرآني كشور، بودجه سالانه فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي و بودجه قرآني استا‌ن‌ها بيان كرد و افزود: از بودجه امور قرآني كشور سال 90 و براساس تفاهم‌نامه بين سازمان تبليغات اسلامي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مبلغ 13 ميليارد تومان ــ با تعديل 10 درصدي به وجود آمده، حدود 11 و نيم ميليارد تومان ــ به اين سازمان تعلق خواهد گرفت كه تاكنون نيمي از اين مبلغ به سازمان تخصيص يافته است.

وي اختصاص باقيمانده اين مبلغ را اواخر شهريورماه سال جاري و با ارائه گزارش اجراي طرح‌هاي قرآني سازمان دارالقرآن به شوراي توسعه فرهنگ قرآني بيان كرد و گفت: براساس تفاهم‌نامه ذكر شده و با توجه به پيوست آن ــ كه اين پيوست شامل طرح‌ها و برنامه‌هاي اعلام شده است ــ پس از اجراي اوليه طرح‌ها و در ميانه راه، باقي بودجه به سازمان دارالقرآن تخصيص مي‌يابد.

بحرالعلوم افزود: تدوين سند راهبردي برنامه‌هاي پنج ساله سازمان دارالقرآن، سال گذشته نهايي شد و راه را براي برنامه‌ريزي هموارتر ساخت. البته از تمامي دارالقرآن‌هاي ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها خواسته شده است تا با توجه به اين سند و نيز توجه به شرايط اقليمي منطقه‌شان و ميزان جمعيت و ... سند راهبردي استان خود را تهيه و ارائه دهند كه پيش‌نويسي براي سهولت تنظيم سند راهبردي استان‌ها از سوي سازمان‌ ارسال شده است تا سند استان‌ها تكميل شود.

هفتمين دوره همايش «تكريم چهر‌ه‌هاي قرآني» متفاوت با دوره‌هاي قبل

وي از برگزاري هفتمين دوره «همايش تكريم چهر‌ه‌هاي قرآني» در شش‌ماهه اول امسال، همراه با تغييراتي در آن خبر داد و اظهار كرد: برعكس سال‌هاي قبل كه اين همايش در هر شش دوره آن، فقط در تهران برپا شد امسال استان‌هاي كشور به چهار منطقه تقسيم شده و به ميزباني يك استان، اين همايش به منظور تجليل از مقام رفيع مدرس قرآن برپا مي‌شود.

بحرالعلوم از ديگر برنامه‌هايي كه با توجه به تخصيص بودجه نيم‌درصد فعاليت‌هاي قرآني در دست اجرا دارند، چنين گفت: برپايي محافل انس با قرآن از سال گذشته به طور جدي آغاز شد، اما برآنيم تا امسال با توجه به اولويت استان‌هاي محروم و به ويژه روستاها و با اعزام برترين قراء و استادان به اين مناطق اين محافل را برگزار كنيم. چرا كه برطبق مصوبه بودجه نيم‌درصد، 30 درصد بودجه‌هاي اختصاص يافته به هر سازمان بايد به روستاها تعلق گيرد.

استقرار كرسي‌هاي تلاوت قرآن در 15 استان كشور

وي از استقرار دائمي كرسي‌هاي تلاوت قرآن در 15 استان كشور خبر داد و افزود: اين كرسي‌ها و يا محافل قرآن دائمي، همراه با استانداردي تعريف شده و برنامه‌اي دقيق از بودجه نيم‌درصد فعاليت‌هاي قرآني داير مي‌شود. البته اين موضوع را پي‌گيري خواهيم كرد تا اين كرسي‌ها با انگيزه‌ و كمك مردمي دوام خود را حفظ كند و پابرجا بماند و متكي به بودجه دولتي نماند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن كمك به توانمند‌سازي مؤسسات قرآني ـ مردمي را از مهمترين مواردي دانست كه بودجه نيم‌درصد قرآني اختصاص يافته به اين سازمان براي آن صرف مي‌شود و افزود: دو هزار مؤسسه با دريافت مجوز فعاليت دائم و موقت از سازمان دارالقرآن در حال فعاليت در سراسر كشور هستند، همچنين دو هزار خانه قرآن روستايي نيز داير شده‌اند. چون مؤسسات به عنوان مجري، اجراي برنامه‌ها و طرح‌هاي قرآني ما را برعهده دارند هر بودجه‌اي كه براي اجراي اين طرح‌ها در نظر گرفته شود، نهايتاً مؤسسات از آن‌ها برخوردار خواهند شد.

وي ادامه داد: در نتيجه مي‌توان اينگونه بيان كرد كه از بودجه حدود 11 و نيم ميليارد تومان سازمان دارالقرآن 20 درصد به صورت مستقيم و 80 درصد با توجه به اجراي طرح‌هاي ابلاغي از سوي سازمان دارالقرآن و اجراي پروژه‌هاي قرآني اين سازمان به مؤسسات تعلق مي‌گيرد.

برگزاري دوره‌هاي آموزشي ويژه مديران مؤسسات قرآني

بحرالعلوم حمايت از خانه‌هاي قرآن شهري را نيز از ديگر مواردي برشمرد كه اين بودجه سال 90 به آن اختصاص خواهد يافت و بيان كرد: برگزاري دوره‌هاي آموزشي در موضوعات مختلف ويژه مديران مؤسسات قرآني، توسعه پايگاه اطلاع‌رساني سازمان دارالقرآن براي توسعه آموزش قرآن كريم در فضاي مجازي و اجراي گسترده‌تر مسابقه تفسير قرآن «نورالهدي» از ديگر اموري است كه با توجه به بودجه نيم‌درصد رخ خواهد داد.

وي اظهار كرد: آزمون ارزيابي و اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ هر ساله برگزار مي‌شود و تاكنون 16 هزار و 800 نفر در آن شركت كردند كه از اين تعداد هزار و 700 نفر مدارك درجه‌هاي يك تا پنج را دريافت داشتند كه امسال نيز با تبليغات بيشتري آن را اجرا خواهيم كرد.

بحرالعلوم گفت: راه‌اندازي «انجمن خيرين قرآن» و ايجاد سايتي ويژه ثبت نام از علاقه‌مندان به انضمام راه‌اندازي نرم‌افزار «صدور مجوز فعاليت مؤسسات قرآني و مردمي» به صورت آزمايشي در استان تهران و سپس در ديگر استا‌ن‌ها از برنامه‌هايي است كه در سال جاري به آن پرداخته شده و اجراي آن جدي‌تر دنبال مي‌‌شود.

بودجه قرآني سال 90 رفع تشنگي امور قرآني است

وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ايكنا كه در اين طرح‌هاي بيان شده، طرحي فراگير و كلان در حوزه فعاليت اين معاونت مشاهده نمي‌شود، گفت: برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن در معاونت‌هاي ديگر نيز گسترده است كه بايد آن‌ها نيز بيان شود، همچنين اختصاص بودجه فعاليت‌هاي قرآني سال 90 بيشتر در جهت رفع تشنگي حوزه فعاليت‌هاي قرآني در سال‌هاي قبل خواهد شد، چرا كه امور قرآني كشور سال‌هاست كه اندك حمايتي از آن مي‌‌شد. در سال جاري با توجه به بودجه تخصيص يافته سال 90 بايد به دنبال فرهنگ‌سازي باشيم تا در سال‌هاي آتي شاهد بروز و اجراي طرح‌هاي كلان‌تري باشيم.

در ادامه اين نشست خبري، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به معرفي طرح‌ها و برنامه‌هاي سال 91 اين معاونت پرداخت كه در ادامه به بررسي آن خواهيم پرداخت.

داود تك‌فلاح، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم دوري گزيدن از هرگونه شعارزدگي و تدوين طرح‌هاي بزرگ تبليغاتي را شرط نخست در توفيق هر طرح‌ و برنامه‌اي برشمرد و بيان كرد: مقدمه تدوين و تهيه هر برنامه‌اي، نيازسنجي است. وقتي اعتبار مناسبي براي امري همانند امور قرآني اختصاص يافت، نبايد به دنبال آن بود كه آن را به هر صورت و در قالب ايجاد طرح‌هايي بزرگ و تبليغاتي خرج كرد.

70 درصد بودجه قرآني سال 90 براي گسترش طر‌ح‌هاي قبلي

وي افزود: از اختصاص اين بودجه مي‌توان براي توسعه طرح‌هاي قرآني كه به عنوان شجره طيبه شناخته مي‌شوند، استفاده كرد و به آن‌ها شاخ و برگ داد. تجربه ثابت كرده است كه آهسته و پيوسته رفتن در هر كاري، مطلوب‌تر است. برآن هستيم تا حدود 70 درصد بودجه فعاليت‌هاي قرآني سال 90 را براي گسترش طر‌ح‌هاي قبلي اين سازمان هزينه كرده و 30 درصد باقيمانده را به اجراي طرح‌هاي نوين اختصاص دهيم.

تك‌فلاح از راه‌اندازي مراكز «تربيت نيروهاي تأثيرگذار قرآني» خبر داد و گفت: مراكز استعداد‌يابي و پروش قراء و حفاظ موضوعي بود كه سال قبل نيز به آن پرداخته شد اما با تخصيص بودجه 11 و نيم ميليارد توماني به سازمان دارالقرآن اين مهم امسال در مراكز استان‌ها محقق مي‌شود. 10 مركز از بودجه نيم‌درصد تخصيص يافته به سازمان و 20 مركز از بودجه سالانه سازمان درالقرآن راه‌اندازي خواهد شد.

تربيت 10 ميليون حافظ قرآن نبايد فقط يک شعار باشد

وي در ادامه با اشاره به بيان مقام معظم رهبري در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم گفت: نبايد اين امر فقط به شعاري ميان قرآنيان بدل شود. تحقق اين مطالبه به برنامه‌ريزي ميان‌مدت و بلندمدت نيازمند است و بهترين مركز براي برنامه‌ريزي اين مهم شوراي توسعه فرهنگ قرآني است.

تك‌فلاح ادامه داد: حفظ قرآن كريم پشتوانه تدبر است. آيا در مردم استفاده از مفاهيم قرآن براي حل معضلات اجتماعي و زندگي روزمره به عنوان يك نياز مطرح است؟ كار اصلي ما بايد اين باشد كه تمامي اين بودجه‌هاي قرآني براي آن صرف شود كه روزي اين نياز در جامعه پديدار گردد. پس براي صرف بودجه‌‌هاي حمايتي دولت، نه بايد جهشي و دور از دسترس فكر كرده و برنامه‌ريزي كنيم و نه اينكه نااميدانه به شرايط بنگريم. به طور قطع همه اين تصميمات شدني است در صورتي كه بر سياست‌گذاري دقيقي استوار باشد.

فعاليت‌هاي پژوهشي 15 ساله در حوزه تربيت قرآني

وي با اشاره به انجام فعاليت‌هاي پژوهشي 15 ساله در حوزه تربيت قرآني گفت: همسو با اين پژوهش‌ها كه طي پنج سال گذشته رشد بيشتر داشت تاكنون 50 كارگاه آموزشي ويژه اقشار اثرگذار برپا شده است. در هر كارگاه نزديك به صد نفر حضور داشتند.

تك‌فلاح با بيان اين مطلب كه 50 درصد جامعه ما در روخواني و روان‌خواني قرآن ضعف دارند و كم‌سواد قرآني محسوب مي‌شوند، گفت: اجراي طرح‌هاي قرآني سازمان دارالقرآن به طور صددرصدي به مؤسسات قرآني ـ مردمي واگذار مي‌شود و اميدواريم كمكي براي توسعه آموزش قرآن باشد.

گفتني است، به پيشنهاد دولت و رأي موافق نمايندگان مجلس در بودجه سال 90 مقرر شد تا دستگاه‌هاي دولتي حداكثر نيم درصد از اعتبارات خود را به فعاليت‌هاي قرآني اختصاص دهند كه اين امر اواخر سال گذشته محقق شد.

 

 

سه‌شنبه 12 ارديبهشت 1391 - 9:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر