سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 18:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

سوره مهر تا سال 92 به ناشر اول تأليف و توزيع کتاب کودک تبديل مي‌شود

 

مدير عامل انتشارات سوره مهر گفت: در نظر داريم تا سال آينده به ناشر اول در زمينه تاليف و توزيع کتاب‌هاي کودک و نوجوان تبديل شويم.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: نشست خبري انتشارات سوره مهر به منظور تبيين و تشريح برنامه‌هاي اين ناشر براي سال جاري و همچنين بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران صبح شنبه 9 دي‌ماه با حضور محمد حمزه‌زاده مديرعامل و حيدر ايمني مدير روابط عمومي سوره مهر برگزار شد.

 در اين نشست حمزه‌زاده با تاکيد بر اينکه کسب رضايت کارشناسان، نخبگان و صاحب‌نظران در دستور کار اين انتشارات است، گفت: ما همواره سعي داريم رضايت خاطر کارشناسان و همچنين مخاطبان خود را به دست آوريم. سوره مهر همواره ناشر پرکاري بوده است، ولي در نظر داريم با توجه به شعار امسال که توليد ملي را سرلوحه خود دارد ما هم به ارتقاي سطح کمي و کيفي آثارمان دقت بيشتر کنيم.

 وي ادامه داد: ما در سوره مهر، خود را مخاطب سخنان مقام معظم رهبري و شعار امسال مي‌دانيم و با همين رويکرد اولويت‌هاي کاري خود را برنامه‌ريزي مي‌کنيم تا پاسخي به سخنان رهبر انقلاب باشد.

 حمزه‌زاده با اشاره به اينکه 25 سال از عمر نمايشگاه کتاب مي‌گذرد، توضيح داد: اين امر نشان از اين دارد که سابقه فرهنگي در کشور ارتقا يافته است. سوره مهر در فعاليت‌هاي خود به سه راس توليد، توزيع و ترويج دقت نظر دارد و ما در نمايشگاه هم به مساله توزيع توجه داريم و هم به فکر ترويج محصولات و محتواي آنها هستيم.

 مديرعامل انتشارات سوره مهر افزود: يکي از گام‌هاي مثبت که در زمينه گفتمان انقلاب در حوزه نشر برداشته شده، اين است که روز به روز توجه اين حوزه به ادبيات انقلاب و دفاع مقدس بيشتر مي‌شود و امروز شناختي که از ادبيات انقلاب و دفاع مقدس وجود دارد نسبت به پنج سال پيش ارتقا يافته است.

 وي با مثبت ارزيابي کردن نقش رسانه‌ها در اين مسير بيان کرد: رسانه‌ها به شناخته شدن نويسندگان انقلاب و دفاع مقدس کمک شاياني کرده‌اند و ديگر کمتر نويسنده‌اي هست که در اين حوزه ناشناخته مانده باشد.

 حمزه‌زاده در بخش ديگر صحبت‌هايش گفت: سوره مهر امسال با 700 عنوان کتاب در نمايشگاه حضور خواهد داشت که 150 عنوان آن چاپ اولي است. ما همچنين در نظر داريم تا سال 1392 به ناشر اول در زمينه تاليف و توزيع کتاب‌هاي کودک و نوجوان تبديل شويم.

 اين فعال حوزه نشر به استفاده از ظرفيت‌هاي ديگر هنرها براي تبليغ کتاب اشاره کرده و توضيح داد: ما سعي کرده‌ايم از ديگر هنرها براي تبليغ و ترويج کتاب استفاده کنيم که اين شيوه در نمايشگاه کتاب هم تجربه خواهد شد.

 وي در پاسخ به اينکه چرا سوره مهر به جاي بالا بردن شمارگان کتاب‌هايش اقدام به چاپ‌هاي متعدد که هزينه‌بر است، مي‌کند، عنوان کرد: در مورد کتاب «دا» ما از چاپ 110 به بعد شمارگان 5 هزار نسخه را تجربه مي‌کنيم، ولي يک نکته در بازار کتاب ايران جا افتاده و آن هم اين است که استقبال از يک کتاب را بر اساس بارهايي که تجديد چاپ شده است، مي‌سنجند و ما هم از اين الگوي رايج بهره مي‌بريم. کتابفروش‌ها هم کتاب‌هايي را در ويترين مورد توجه قرار مي‌دهند که بارهاي بيشتري تجديد چاپ شده و معيارشان شمارگان هر بار چاپ نيست.

 حمزه‌زاده در بخش ديگر صحبت‌هايش اشاره کرد: معيار سوره مهر براي همکاري با نويسندگان و شاعران نزديکي آنها با گفتمان انقلاب است و از شاعران قبل از انقلاب با چهره‌هايي چون موسوي گرمارودي و علي معلم همکاري داريم.

 مديرعامل انتشارات سوره مهر درباره مولفان و شاعراني که از سوره مهر جدا مي‌شوند، گفت: ما تلاش داريم ارتباط خود را با نويسندگان و شاعران حفظ کنيم، ولي اگر آنها مي‌خواهند ناشرشان را عوض کنند، انتخاب با خودشان است، ولي وقتي آنها ناشرشان را عوض مي‌کنند، لطمه مي‌بينند.

 وي افزود: ما 60 موسسه پخش در کشور داريم که سوره مهر با 28 شرکت توزيع کتاب همکاري دارد و اگر شرکت پخش‌کننده ديگري هم بخواهد کتاب‌هاي سوره مهر را توزيع کند، ما آماده همکاري هستيم.

 حمزه‌زاده در پاسخ به مهر درباره تاثير گراني کاغذ بر توليد آثار سوره مهر گفت: کتاب‌هاي کشورمان بيشتر روي کاغذي چاپ مي‌شود که براي چاپ 4 رنگ و نفيس مناسب است؛ در حالي که کتاب‌هايمان تک رنگ هستند و همين امر هزينه کاغذ را بالا مي‌برد. ما در سوره مهر سعي کرده‌ايم از کاغذ مناسب چاپ تک رنگ استفاده کرده و از سوي ديگر با توجه ويژه به گرافيک حجم کاغذ مصرفي را پايين بياوريم.

 اين ناشر افزود: اگر در انتخاب کاغذ و گرافيک کتاب، اعم از فونت و فاصله سطور تا قطع دقت شود بخشي از هزينه‌ها پايين مي‌آيد و حتي افزايش قيمت کاغذ به امکاني براي اصلاح شرايط نشر تبديل مي‌شود. مساله قيمت کاغذ قابل مديريت است و نبايد همه کاسه کوزه‌هاي گراني کتاب را بر سر کاغذ شکست.

 در اين نشست، حيدر ايمني مدير روابط عمومي سوره مهر نيز در سخناني گفت: امسال غرفه انتشارات سوره مهر کتاب‌هاي شاخصي را در خود جاي داده است. کتاب‌هايي همچون «نورالدين پسر ايران» که معرف حضور هست و بايد نمايشگاه کتاب امسال را به نام «نورالدين پسر ايران» ثبت کرد؛ چرا که پس از انتشار و رونمايي از اين کتاب، اين کتاب مورد توجه مقام معظم رهبري قرار گرفت و ايشان بعد از سال‌ها دوباره دست به قلم بردند و بر اين کتاب دست نوشته‌اي مرقوم کردند.

 وي ادامه داد: سوره مهر در نمايشگاه کتاب امسال، کتاب‌هايي ديگري همچون «پايي که جا ماند» و «مهمان صخره‌ها» را به عنوان اولين کتاب از مجموعه خاطرات خلبانان و رمان چند جلدي «جاده جنگ» که پارسال تقريبا تمام جوايز معتبر و مهم کشور همچون جلال و جايزه کتاب سال را به دست آورد، عرضه مي‌کند.

 مدير روابط عمومي سوره مهر اشاره کرد: سامانه اختصاصي عرضه محتواي ديجيتال سوره مهر نيز در نمايشگاه رونمايي مي‌شود. اين سامانه براي بازديدکنندگان اين قابليت را فراهم کرده که آن را از طريق بلوتوث دريافت کرده و روي دستگاه خود مورد استفاده قرار دهند و از امکانات نرم افزاري آن استفاده کنند. ضمنا چگونگي استفاده از اين سامانه به صورت رايگان آموزش داده خواهد شد.

 ايمني اشاره کرد: يکي ديگر از برنامه‌هايي که براي اولين بار پيش‌بيني شده، فراخوان مسابقات مختلف است. فراخوان عکاسي، فيلم‌سازي 100 ثانيه‌اي و فيلم‌هاي کوتاه و داستان‌هاي100 کلمه‌اي با موضوع کتاب و ترويج کتاب و کتابخواني در نظر گرفته شده و علاقه‌مندان مي‌توانند در آن شرکت و پس از نمايشگاه و اتمام داوري نتايج آن اعلام خواهد شد.

 وي در پايان گفت: در بخش ديگر با آغاز به کار رسمي باشگاه مخاطبان مجازي سوره مهر اين باشگاه اقدام به عضوگيري و ثبت‌نام از علاقه‌مندان خواهد کرد. اعضا اين باشگاه از اولويت خريد و تخفيفات ويژه خريد الکترونيک برخوردار خواهند شد. چنين افرادي که در طول نمايشگاه اقدام به ثبت‌نام کنند از امکان دريافت رايگان محتواي کتب به ارزش تقريب 30000 ريال بهره‌مند خواهند شد.

 

يكشنبه 10 ارديبهشت 1391 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری