سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

عرش تا عرش (تحليل زندگاني سياسي حضرت زهرا(س))

 

عرش تا عرش (تحليل زندگاني سياسي حضرت زهرا(س))

علي محمد بشارتي

نوبت چاپ: اول / زمستان 1390

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 69000 ريال

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

 

بررسي زندگي سياسي حضرت زهرا (س) پس از ارتحال پيامبر، در دفاع از ولايت اميرالمومنين (ع)، از فرازهاي ماندگار زندگي آن حضرت است. کودتاگران، عوام فريبان، بر مسند پيامبر تکيه زدند و منافقانه از تعيين نکردن جانشين توسط پيامبر سخن گفتند و مزدورانه از ارث نگذاشتن پيامبر سخن به ميان آوردند. کتاب «عرش تا عرش» تاريخ تحليلي زندگي حضرت زهرا(س) است. اگرچه فصل­هايي از اين کتاب به مثال زدني حضرت زهرا (س) در پاسداري از ارزش­ هاست. نويسنده براي ارائه الگويي عملي و روشي اجرايي از افکار و اعمال و انديشه­هاي حضرت زهرا (س) که دختري نمونه، همسري فوق العاده، مادري آسماني و زني بزرگ و برجسته يا بهتر بگويم، بزرگ­ترين و برجسته­ترين زن عالم است، تلاش فراوان کرده است. بيشتر مستندات اين کتاب از منابع اهل سنت گردآوري شده است. اين هم از مسائل بسيار مهم آفرينش است که سنگران ولايت، معتقدان بالقوه ولايت­اند.

کتاب حاضر، حاصل سال­هاي متمادي و طولاني مطالعه و تحقيق درباره تاريخ صدر اسلام است. محصول اين مطالعات تاکنون به صورت چند کتاب، به ارادتمندان بيت وحي، محققان، دانشمندان و علاقه مندان تقديم شده است. کتاب ولايت سرخ درباره حضرت سيدالشهدا (ع) و ميهمان آسماني، در تشريح زندگي امام رضا (ع)، از آن جمله­اند. پيش از آن­ها، کتاب از ظهور اسلام تا سقوط بغداد، منتشر و تاکنون دو بار چاپ شده است. اين تفاوت، نه در نثر و نه در محتواست؛ بلکه در مآخذ و مستندات است. از آنجايي که توجه جدي در تحليل زندگي حضرت زهرا (س)، عمدتاً به وقايع پس از ارتحال پيامبر اسلام محدود مي­شود، تقريباً همه مستندات اين کتاب درباره تحليل 95 روز حيات همراه با درد و رنج حضرت زهرا (س) از منابع اهل سنت است، بنابراين چنانچه عده­اي از ناآشنايان، از محتواي تند کتاب ايراد بگيرند، اشکال گرفتن از نويسنده نيست، بلکه ايراد گرفتن از کتب دانشمندان عامه يا بهر بگويم از تاريخ (!) و حوادث تاريخي (!) است. اين هم از کرامات اهل بيت محسوب مي­شود که به زعم تمهيدات کودتاگران براي جلوگيري از ترويج فرهنگ اهل بيت که با قانون منع حديث آغاز شد، منابع اهل سنت پر است از مطالب عميق و ارزنده و شايسته توجه درباره عصمت اهل بيت و آلودگي مخالفان آن­ها.

در اين کتاب به مباحثي مانند فدک، توجه بسيار دقيقي شده است، از جمله، با توجه به درآمد سالانه فدک که بنابر بعضي از روايات مسيح، 24 هزار تا 70 هزار دينار بوده است، نويسنده درآمد متوسط سالانه آن را 50 هزار دينار در نظر گرفته است. اين ميزان به وجه رايج امروز، حدود يک ميليارد تومان مي­شود و با محاسبات دقيق فني و علمي، وسعت فدک را حدود ده هکتار به دست آورده­ايم. اين محاسبات، نخستين بار است که منتشر مي­شود. تا آنجا که نويسنده تحقيق کرده است، در هيچ کدام از منابع، اعم از فارسي و عربي و لاتين، چنين بحثي وجود ندارد. با توجه به وسعت فدک و درآمده جالب توجه آن، تصميم قطعي کودتاگران براي غصب فدک با جعل حديث «لانورث» معناي جديدي پيدا مي­کند. محروم کردن اهل بيت، از درآمد فدک و بستن دست انفاق و ايثار آن بزرگواران و خلاصه، خلوت شدن اطرافيان ولايت، اهداف کودتاگران بوده است و اعتراض حضرت زهرا (س) و اصرار و ابرام ايشان براي گرفتن فدک، از اين جهت شايسته توجه بسيار است. عناوين فصول اين کتاب از اول تا پانزدهم، به ترتيب عبارتند از:

علاقه خدا به حضرت زهرا (س)، ميلاد نور، نام گذاري، پيامبر و زهرا (س)، ازدواج، شوهرداري، فرزندداري، مردم داري، تلخ ترين حوادث تاريخي، غصب خلافت، آتش به جان شمع فتد کاين بنا نهاد، فدک، شهادت، احاديث حضرت زهرا (س) و اشعار.

گفتني است، کتاب «عرش تا عرش»، تحليل زندگاني سياسي حضرت زهرا (س) نوشته علي محمد بشارتي؛ در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 69000 ريال، از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

  

 

 

سه‌شنبه 5 ارديبهشت 1391 - 14:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری