شنبه 10 خرداد 1399 - 18:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

روايت مظلوميت حضرت زهرا (س)

 

 

گزارشي از اجراي نمايش «نور و ني»

 

نما آواي «نور و ني» که اجراي آن تا روز يکشنبه مورخ 3  ارديبهشت ادامه داشت ، برداشتي از سينه سوزترين داغ هستي، روايت رنج و داغي است که در تاريخ پر درد اهل بيت عصمت و طهارت (ع) به اين خاندان وارد گشته است.

اين نمايش به نويسندگي امير جعفري و کارگرداني سيدجواد هاشمي، با هنرمندي يکصد و بيست بازيگر در چند روايت از عصر جاهليت و بعثت پيامبر گرامي اسلام(ع) آغاز و تا دوران پر سوز و گداز اهل بيت (ع) ادامه پيدا مي‌کند.

جدال شيطان و يارانش با حق و حقيقت، مظلوميت حضرت زهرا (س)، واقعه کربلا و مصائب حضرت زينب (س) در کاخ يزيد و نمايش خاطره‌اي از زندگي و شهادت شهيد کرماني مقدم، چهار روايتي است که در«نور و ني» به نمايش درمي‌آيد.

«سيدجواد هاشمي» در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس اظهار داشت: نمايش «نور و ني» با رويکرد و با توجه به ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) توليد شده که تغييراتي را در اپيزودهاي خود داشته است. در يک اپيزود اين اتفاق کاملا رخ داده است و در يک اپيزود 60 درصد تغيير رخ داده است.

وي افزود: استقبال خيلي چشمگير بود و بنده و عوامل نمايش گاهي اوقات براي تهيه بليت دچار مشکل مي‌شديم.

کارگردان نمايش «نور و ني» در خصوص اپيزود چهارم نمايش و شهادت شهيد کمالي مقدم بيان داشت: به دليل اينکه کار سفارش بسيج است، تغييري را ايجاد کرديم، قصد داشتيم تأثيرات اهل بيت (ع) و انتقال آن به امروز را بررسي کنيم، به همين دليل دفاع مقدس را انتخاب کرديم و از ديروز به امروز مي‌رسيم و اتفاقاتي که يک خاطره از يک شهيد است را روي صحنه برديم.

اپيزود شهيد کرماني‌مقدم واقعي است

هاشمي ادامه داد: شهيد کرماني مقدم خاطره‌اش با خود من رقم خورد. به همين دليل تصميم گرفتم از اين شهيد در نمايشم بگويم. ضمن اينکه تقريبا 60 درصد آنچه که در نمايش اتفاق مي‌افتد، واقعي است و ما قدري آن را دراماتيزه ‌اش کرديم تا تماشاگر دوست داشته باشد، نمايش را ببيند. با اين شهيد در ايستگاه صلواتي عقبه عمليات والفجر هشت و در شهر فاو آشنا شدم و سعي کردم با خاطره‌اي که با او و اطرافيانش داشتم را به شکل نمايشي دربياورم.

عوامل 150 نفري نمايش

اين نويسنده و کارگردان تئاتر تصريح کرد‌: ما 108 بازيگر و حدود 43 نفر هم گروه کر داريم که مجموعه کساني که روي صحنه مي‌آيند و در واقع افراد حاضر در صحنه نمايش ما از 150 نفر هم مي‌گذرد. اين گروه کر با موسيقي اجرا مي‌کنند که موجب ايجاد ابهت براي نمايش مي‌شود. از طرفي ما 108 بازيگر در صحنه داريم که بخشي از آن‌ها بازيگران حرفه‌اي حرکت هستند و بخشي از آن‌ها که بازيگر حرفه‌اي تئاتر هستند به همراه خودم در اپيزود آخر حضور دارند. به همين دليل اجراي اين شکلي کار سختي است و ما براي اينکه از زيبايي خاص روي صحنه به عنوان منظر نمايشي برخوردار باشيم اين تعداد را انتخاب کرديم.

وي با اينکه نمايش «نور و ني» بر اساس طرحي از امير جعفري شکل گرفته است، گفت: بر اين اساس اين نمايش را نوشتم و آن روي صحنه بردم.

تعداد خاصي نمايش مذهبي کار مي‌کنند

کارگردان نمايش «نور و ني» بيان داشت: يک تعدادي خاص در کشور ما در سالن‌هاي نمايش کار مذهبي مي‌کنند. اين تعداد خاص از تعداد انگشتان دست فراتر نمي‌رود که به صورت حرفه‌اي فعاليت مي‌کنند و مسلم است که اگر قرار است فرهنگ اهل بيت (ع) اشاعه پيدا کند، بايد امکانات در اختيار اين افراد قرار گيرد.

شايعات زيادي پشت سر من درآورده‌اند

هاشمي به شايعاتي که اهالي تئاتر براي وي ايجاد کرده‌اند، اشاره کرد و گفت:‌ از طرف اهالي تئاتر شايعات بسياري پشت سر بنده است که هاشمي امکانات تئاتر کشور را بلعيده (از مرکز هنرهاي نمايشي تا بنياد رودکي)،‌ در حالي که اصلا اين طور نبوده است، من حتي يک ريال هم از مرکز هنرهاي نمايشي و وزارت ارشاد پول نگرفتم و اتفاقا تئاتري‌ها بايد خوشحال باشند که من توانستم از مراکز غير تئاتري اين پول را به دل تئاتر بياورم و بايد عوض اينکه پشت سرم حرف بزنند، بيايند تشکر کند و خودشان نيز به دنبال اسپانسر باشند.

براي اينکه اين اتفاقات شکل بگيرد. من از دوستان خودم که اين حرف‌ها را مي‌زنند، ناراحت هستم. اصلا مرکز هنرهاي نمايشي به من پشت کرده،‌ من سال‌هاست از مرکز هنرهاي نمايشي ريالي براي اجراي نمايش‌هايم دريافت نکردم و گفتن اين حرف‌ها قشنگ نيست.

وي ادامه داد: من از بيرون، براي اجراي تئاتر پول دريافت مي‌کنم؛ اين کاري است که اهالي تئاتر به جاي اينکه پشت سرم حرف بزنند بايد تشويقم کنند. خودشان هم انشاءالله اين توان را داشته باشند بتوانند آدم‌هاي ديگري را از نهادهاي مختلف بياورند تا در تئاتر خرج کنند.

از مرکز هنرهاي نمايشي درخواست نمي‌کنم، مي‌دانم فقير است

اين بازيگر، ‌نويسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: از امير جعفري فرمانده بسيج شهرداري تشکر مي‌کنم که به تئاتر اين‌ قدر توجه کرده است. اينکه گفتم مرکز هنرهاي نمايشي پشت کرده، اين طور هم نيست، من از مرکز درخواست نمي‌کنم مي‌دانم که مرکز هنرهاي نمايشي فقير است اما انتظار دارم اين نهاد حداقل سالن نمايشي در اختيارم بگذارد.

خجالت‌آور است بگويم تالار وحدت را براي اولين اجراي «نور و ني» کرايه کردم، يعني به من سالن داده نشد. هم در دوران پارسايي، مسافرآستانه و دشت‌گلي من محبت آن‌ها را ديدم اما محبت آن‌ها به اين شکل نبوده که به من سالن بدهند يا پول بدهند تا من اجرا بروم. در حوزه هنري اجرا کردم و مبالغي را تهيه کردم و از بچه‌هاي گروهم خواستم تا نذري اجرا بروند.

14 سال در حوزه هنري اجراي نذري رفتم

سيد جواد هاشمي در ادامه گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: من سالي سه تئاتر روي صحنه بردم. يکي از کارگردان‌هاي فعال در عرصه تئاتر بودم اما هيچ وقت پول از مرکز هنرهاي نمايشي دريافت نکردم و هميشه از بيرون تامين هزينه کردم يا به صورت نذري اجرا رفتم، حتي حوزه هنري هم يک ريال به من پول نمي‌دهد. من 14 سال در حوزه هنري اجراي نمايش به صورت نذري رفتم و يک ريال هم دريافت نکردم.

نمايش مذهبي ابهت دارد؛‌ بايد به اندازه ابهتش خرجش شود

اين کارگردان تئاتر ادامه داد: هزينه‌ کارهايي که مي‌کنم آن قدر بالا نيست که براي من شايعه درست مي‌کنند. ما به بچه‌ها گروه‌مان، از آهنگساز تا بازيگر و... کاملا منطقي طبق نرم مرکز هنرهاي نمايشي پول مي‌دهيم و به هيچ وجه اضافه‌تر پرداختي نداشتيم که مي‌گويند هاشمي کارهاي ميلياردي مي‌کند.

کارگردان نمايش «نور و ني» در پايان خاطرنشان کرد: ‌کار ما ابهت دارد و به اندازه آن خرجش شده است.

 

سه‌شنبه 5 ارديبهشت 1391 - 9:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری