شنبه 17 خرداد 1399 - 13:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

جاي خالي کتاب هاي تخصصي در حوزه انيميشن

 

 گفتگو با: محمد هادي ايراندوست درباره سينماي انيميشن و کتاب جديدش

  

 

انيميشن يکي از ساختارهاي جذاب سينمايي است که لزوما کودکان مخاطب آن نبوده و طيف وسيعي از مخاطبان و حتي بزرگسالان را دربر مي گيرد. امروزه انيميشن جايگاه خاصي در سينماي دنيا داشته و تسخير گيشه هاي فروش در سراسر جهان، حکايت از هنري دارد که بسياري از آن به عنوان هنر هشتم ياد مي کنند. اينگونه است که بزرگسالان امروزه حتي بيش از کودکان پيگير تماشاي انيميشن بوده و توليدات اين حوزه را با جديت پيگيري مي کنند. هنر انيميشن در کشور ما نيز طي سالهاي گذشته جهش قابل توجهي داشته و به نظر مي رسد که اين مقوله با نگاهي حرفه اي تر و تخصصي تر در حال پيگيري است، هرچند کمبود منابع مطالعاتي تخصصي در اين حوزه همچنان دست علاقمندان اين حوزه را تا حدودي بسته است. انتشار کتاب «عناصر جذابيت در سينماي انيميشن» به قلم محمد هادي ايراندوست از سوي انتشارات سوره مهر بهانه اي براي گفت وگو در اين زمينه بود.

هدفتان از نگارش کتاب «عناصر جذابيت در سينماي انيميشن» چه بوده است؟

دنياي امروز دنياي تعاملات و ارتباطات فرهنگي است و انيميشن به عنوان هنري که طيف گسترده اي از مخاطبان کودک و نوجوان و حتي بزرگسالان را دربر مي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گيرد، در اين ميان نقشي اساسي ايفا مي کند. از اين رو با توجه به کمبود منابع تخصصي در حوزه انيميشن، تصميم به انتشار اين کتاب گرفتم تا منبعي براي علاقمندان، دانشجويان و دست اندرکاران اين هنر باشد. متاسفانه دراين حوزه منابع فارسي کافي موجود نبوده، دانشجويان و علاقمندان به اين هنر از اين نظر دچار مشکلات اساسي هستند. اکثر کتاب هايي که دراين حوزه منتشر شده ترجمه آثار خارجي بوده و در زمينه تاليف دچار کمبود منابع هستيم.

ويژگي هاي اين اثر در مقايسه با کتاب هاي مشابه اين حوزه چيست؟

در اين کتاب سعي شده تا مطالب به گونه اي جمع آوري شود که حتي تازه کاران در حوزه انيميشن نيز با مطالعه آن، آشنايي کلي با اين مقوله پيدا کنند. در اين کتاب هرچند فاکتورها و عناصر جذابيت در سينما را با نگاهي کاملا تخصصي مورد بررسي قرار داده ام اما سعي کرده ام با قلمي روان و ساده توضيحات را ارايه کرده، از کلي گويي بپرهيزم.

در اين کتاب به چه مسايلي در حوزه انيميشن پرداخته ايد؟

در اين کتاب، فاکتورها و عناصر جذابيت در سينما را با نگاهي کاملا تخصصي در قالب چهار فصل مورد بررسي قرار داده ام. بر اين اساس در فصل نخست کتاب عناصر ساختاري سينما شامل فيلمنامه، دکوپاژ، تدوين، قطع فيلم، صداگذاري، فيلمبرداري، زوايا و حرکت هاي دوربين، پلان ها، قاب ها، سکانس ها و... مورد بررسي قرار گرفته است. بررسي نقش عناصر زيبايي شناسي مانند زمان بندي، اغراق، جزييات، جاندارپنداري، وزن و همچنين ساير عناصر فرهنگي از جمله اسطوره ها و افسانه ها، مراسم و نمايش هاي بومي و موسيقي ملي و بومي در سينماي انيميشن از ديگر موضوعات مطرح شده در اين بخش است. در اين کتاب همچنين پيرامون ميزان تاثير آن دسته از عناصر موثر در سينما (ترکيب بندي، رنگ بندي، نورپردازي) که به نحوي از ساير هنرها وارد اين عرصه شده، توضيحاتي ارايه شده است.

فکر مي کنيد اين کتاب بتواند جاي خالي منابع تخصصي را در اين حوزه پر کند؟

بي شک اين عرصه و بطور کلي عرصه هنر جهت رشد و تعالي نيازمند انجام تحقيقات مختلف علمي و پژوهشي است و انتشار اين اثر تنها نقطه آغازي براي تداوم روندي مستمر در اين حوزه است. به هرحال اين کتاب نيز کمبودهايي دارد که اميدوارم از طريق بازنويسي و همچنين انتشار آثاري مشابه در اين حوزه، تکميل شود تا علاقمندان دسترسي بيشتري به منابع فارسي داشته باشند.

منبع: سايت سوره مهر
 

 

سه‌شنبه 5 ارديبهشت 1391 - 9:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری