جمعه 16 خرداد 1399 - 0:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تاثيرگذار بودن فرهنگ بسيجي

 

گزارشي از توليدات مرکز بسيج  سازمان صداوسيما

 

رئيس بسيج سازمان صداوسيما از عقد قرارداد 10 سريال الف در سال 90 خبر داد که تصويربرداري برخي از آنها به اتمام رسيده، برخي ديگر در حال تصويربرداري و برخي در مراحل پيش توليد و نگارش هستند.

علي اصغر جعفري رئيس بسيج سازمان صداوسيما درباره توليد سريال‌هاي الف در اين مرکز به خبرگزاري مهر گفت: فصل جديدي براي بسيج رسانه ملي فراهم شد که در حوزه‌هاي تخصصي رسانه ورود جدي‌تري داشته باشد. ما قبلا در بخش توليد بيشتر بر بخش‌هاي مستند متمرکز بوديم. قريب به اتفاق توليدات بسيج پيش از سال 90 آثار مستند بود اما با توجه به ظرفيت و توانمندي‌هايي که در مجموعه بسيج داشتيم عرصه را براي فضاهاي تازه‌تري باز کرديم.

وي افزود: به اين ترتيب تمام قالب‌هاي برنامه‌سازي مورد توجه قرار گرفت و خوشبختانه قريب به 10 سريال الف را در سال 90 آغاز کرديم که تصويربرداري برخي از آنها به اتمام رسيده، برخي از آنها وارد پيش توليد شده‌اند و عملا قرارداد اين 10 سريال بسته شده است.

رئيس بسيج صداوسيما درباره سريال "بال‌هاي خيس" اظهار کرد: اين مجموعه با تم اجتماعي به کساني مربوط مي‌شود که روزي اقتضا مي‌کرد در اين کشور در جبهه حق عليه باطل حاضر شوند و در مقابل دشمن بايستند اما امروز به دليل نيازهاي کشور در حوزه علم و دانش و بحث حضرت آقا درباره توليد ملي، به بحث توليد وارد شده‌اند و حوزه علم و دانش و بحث‌هاي نرم افزاري را دنبال مي‌کنند و رسالت خود را متناسب با زمان و نيازها انجام مي‌دهند که انشاالله اين سريال يکي ازکارهاي بسيار خوب ما خواهد بود.

وي در پاسخ به اينکه آيا به توليد سريال‌هاي الف ويژه نيز اقدام خواهيد کرد، اظهار کرد: فکر مي‌کنم لااقل بايد يکي دو سال با روند فعلي جلو رفته و ظرفيت سازي کنيم تا به جايي برسيم که احساس کنيم چنين توانايي نيز وجود دارد اما در برنامه سال 91 چنين تصميمي وجود ندارد.

جعفري با بيان اينکه يکي از افتخارات بسيج در اين سريال لحاظ کردن توليد ملي، جهش‌هاي علمي و توليدات علمي به عنوان يکي از محورهاي اصلي کار است، تصريح کرد: همچنين قرارداد بيش از 15 تله فيلم بسته شده و در ساير حوزه‌ها نيز به همين شکل تلاش مي‌کنيم. فاز اول نخستين انيميشن بلند با 180 قسمت با نام "فرزندان ايران" نيز در 52 قسمت نوشته شده و اين انيميشن به تهيه‌کنندگي دکتر جليل عرفان‌منش بلندترين انيميشن ايران است که دفاع مقدس را با زبان و ادبيات کودک و نوجوان روايت مي کند.

رئيس بسيج رسانه ملي سريال "جنگ بازي" را هم آماده پخش معرفي و اظهار کرد: اين سريال داستان شيريني درباره يک گروه تئاتر دارد که در ايام دفاع مقدس به خط مقدم مي‌روند تا به بچه‌هاي جبهه شور و نشاط بدهند و داستان‌هايي پيرامون اين موضوع به وجود مي‌آيد. "جنگ بازي" به کارگرداني احمد کاوري که تابستان روي آنتن مي‌رود.

در آثار ارزشي به مباني هنري بي‌توجه نيستيم

وي با اشاره به داستان سريال "بال‌هاي خيس" ادامه داد: سعي شده با بهره‌گيري از نيروهاي توانمند و رعايت همه اصول درام، قصه و گروه‌هاي داستاني کاري ارزشي انجام شود. معني انجام کار ارزشي اين نيست که به مباني هنري و فني بي‌توجه باشيم بلکه در همه اين حوزه‌ها بايد نمره عالي را کسب کرد تا با رعايت استانداردها بتوان پيام درست، هوشمندانه، بجا و متناسب با مخاطب را ارايه کرد.

جعفري تحکيم مباني خانواده که اهميت زيادي در اسلام دارد و از تاکيدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامي است را يکي از پيام‌هاي "بال‌هاي خيس" دانست و افزود: اميد است در اين سريال الگوي مناسبي از خانواده ارايه و تلاش شده با رعايت اصول ديني و شرعي، خانواده خوبي را به مخاطبان معرفي کنيم. در واقع مهم‌ترين شاخصه و خط اصلي سريال توجه به خودکفايي و توليد ملي است که خوشبختانه به عنوان شعار سال هم تعيين شده و ما خوشحاليم که توفيق يافتيم جهت تحقق منويات رهبري پيشگام باشيم.

وي ادامه داد: در اين سريال توجه به توليد و دانش، توليد علم، توليد ملي و نقش نسل دوم و جوانان متعهد و تاثيرگذاري فرهنگ بسيجي در اين عرصه به خوبي تبيين شده ‌است. توجه منطقي و مناسب به تفاوت‌هاي بين نسلي از ديگر اهداف اين سريال است.

نسل‌هاي اول، دوم و سوم انقلاب اسلامي ممکن است تفاوت ديدگاه‌هاي زيادي داشته باشند. در اين سريال سعي شده به اشتراکات فراوان و تفاوت‌هاي بين نسلي و پرس‌شگري آنها نيز به شيوه‌اي هوشمندانه توجه شود.

مشاور رئيس رسانه ملي توجه به بخشي از مظلوميت نسلي که دفاع مقدس را مديريت کردند را از ديگر اهداف اين سريال معرفي و تصريح کرد: بعضا برداشت‌هاي غلطي در اين‌ زمينه وجود دارد، مبني‌بر اين‌که کساني که جنگ را در نهايت مظلوميت، مقتدرانه و با عزت و پيروزي به پايان رساندند امروز دنبال مطامع و فرصت‌هاي مادي هستند؛ در حالي که حماسه‌سازان دفاع مقدس، امروز کمترين توقع را دارند و بسياري از آنها در گمنامي به سر مي‌برند.

وي در پايان گفت: در اين سريال تلاش مي‌شود عظمت و ايستادگي اين افراد مورد توجه قرار گيرد و بگوييم اين جنگ تحميلي در 200 سال اخير تنها جنگي بود که اجازه داده نشد حتي يک سانتي متر از خاک ايران در تصرف بيگانگان بماند.

 

 

يكشنبه 3 ارديبهشت 1391 - 11:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری