جمعه 16 خرداد 1399 - 19:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

عمان (مجموعه جهان نما)

 

عمان (مجموعه ي جهان نما)

مؤلف : ناصر کرمي

ناشر: شرکت سهامي کتابهاي جيبي ( وابسته به انتشارات اميرکبير)

نوبت چاپ: اول 1388

مجموعه ي حاضر، شامل کتاب هايي است که به طور مختصر اما کاربردي و مفيد به معرفي کشورهاي جهان مي پردازد، هر کدام از کتاب هاي اين مجموعه افزون بر آنکه مي تواند منبعي روز آمد و کامل براي تحقيق و مطالعه در باره ي يک کشور باشد، به عنوان يک راهنماي دستي در مسافرت نيز قابل استفاده خواهد بود.

بر اين اساس کتاب حاضر، سرزمين و اقليم عمان را در عرصه ي روزگار، سياست و حکومت، اقتصاد و معيشت، فرهنگ و هنر، زندگي و مردم و سفر و گردشگري، بررسي و ارزيابي مي کند.

کشور پادشاهي عمان، در نيمکره ي شمالي و شرقي و در جنوب قاره آسيا در منطقه ي خاورميانه قرار دارد. اين کشور با مساحتي در حدود 309500 کيلو متر مربع دومين کشور بزرگ شبه جزيره ي عربستان از لحاظ مساحت است، طول سواحل عمان هزار و هفتصد کيلومتر است که از جنوب غربي در شمال درياي عرب تا گذرگاه شمالي اقيانوس هند، شروع و تا خليج عمان در منطقه مسندم در شمال و تنگه ي استراتژيک هرمز در دهانه خليج عرب ادامه دارد...

تمدن و فرهنگ عماني ها بيش از 5 هزار سال سابقه دارد. زمانيکه جامعه و زيستگاه مردم بر اساس شکار و ماهيگيري تعريف مي شد، باستان شناسان و کاوشگران آثار باستاني کتيبه هاي زيادي پيدا کرده اند که بيانگر تمدن و فرهنگ مردم عمان در تاريخ باستان است. تاريخ برخي از يافته هاي کشف شده در مناطق جعلان بات الرأس الحد و سمدالشان به هزاره هفتم قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد.

به نقل از کتاب حاضر، با توجه به موقعيت سوق الجيشي کشور عمان و قرار گرفتن بر دروازه ي انرژي دنيا، کشورهاي بزرگي همچون آمريکا و انگليس همواره به خاطر حفظ منافع خود نيروهاي مسلح کشور عمان را پشتيباني کرده اند، به خصوص در اوايل تأسيس ارتش عمان اين موضوع بسيار مشهود بود، در ابتدا تقريبا کليه فرماندهان نيروهاي سه گانه و حتي رئيس نيروهاي مسلح و ديگر مشاغل مهم ارتش را افسران عالي رتبه انگليسي تشکيل مي دادند، هر چند به ظاهر نامي از آن ها برده نمي شد، اما به مرور اين نيروها جاي خود را به نيروهاي بومي دادند. در حال حاضر ارتش کشور عمان مجهز به سلاح ها و تجهيزات نظامي پيشرفته آمريکايي و انگليسي است و چند پاسگاه نظامي آمريکايي در اين کشور مستقر هستند.

نيز در ادامه در ارتباط با روابط سياسي ايران و عمان، مي خوانيم: مهم ترين موضوع در روابط دو کشور در زمان احمدبن سعيد، سلطان مسقط روي داد، وي در اوايل قرن نوزدهم و اواخر قرن هجدهم، بنادر چابهار و بندرعباس و جزاير قشم و هرمز و بحرين را تصرف کرد و در نهايت با روي کارآمدن آغامحمد خان قاجار بعضي از اين مناطق را براي چند سال اجاره کرد. در بخش دوم و در رژيم سابق ايران، دولت پهلوي در شهريور 1350 طي يک اعلاميه رسمي استقرار روابط سياسي بين دو کشور را اعلام نمود و اولين سفير دولت ايران در فروردين 1972 ميلادي در مسقط مستقر شد، پس از آن شاه ايران در سال 1978ميلادي به دعوت سلطان قابوس به عمان سفر کرد.

بخش سوم مربوط به پس از انقلاب اسلامي است، قطعنامه ي پاياني ششمين دوره شوراي همکاري خليجفارس در سال 1985 و لحن معتدل و ملايم اين قطعنامه در قبال جنگ ايران و عراق به رياست کشور عمان چشم انداز جديدي از روابط ايران و عمان را به نمايش گذاشت...

در زمينه ي آداب و رسوم عماني ها آمده است، عماني ها مثل مردم ايران مراسم حنابندان دارند و اجراي آن در اين دو کشور چندان تفاوتي ندارد. با اين تفاوت که حنابندان عماني ها قدري هنرمندانه تر انجام مي شود، در اين مراسم تمام زنان نزد عروس جمع شده و ظرف مخصوص حنا را که به شکلي زيبا آراسته شده مي آورند و دست و پاي عروس را بسيار زيبا منقش به حنا مي کنند، البته ديگر دختران نيز همچون عروس دست هاي خود را منقوش به حنا مي کنند.

ديگر مراسم کشور عمان بيشتر ريشه هاي اسلامي و ديني داردکه ويژه ايامي همچون ماه مبارک رمضان، اعياد مبعث و قربان و...است، همچنين هر کدام از اقليت هاي قومي و نژادي فرهنگ هاي عمان نيز مراسمي مخصوص به خود دارندکه تماشاي آن ها براي گردشگران جذاب است.

سي وسه آيه در قرآن کريم دلالت دارند بر ضرورت و اهميت شناخت سرزمين ها و اقاليم ديگر و سفر به قصد مکاشفه و دريافتن اينکه بر ديگران چه گذشته است، در روزگاران کهنه و نو و مردماني از تيره ها و مشارب متفاوت چگونه به سر مي برند در زير آسماني که منظر توحيد است اگر به درست دريافته شود.

مجموعه ي حاضر در همين راستا و با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پيرامون تدوين و منتشر مي شود.

 

 

يكشنبه 3 ارديبهشت 1391 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری