چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

استقلال موسيقي از بين رفته‌است

 

 مراسم رونمايي آلبوم "موسيقي نوروز و بهار ايراني" با حضور محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي و بهروز وجداني پژوهشگر موسيقي و مردم‌شناس، رضا مهدوي مدير مرکز موسيقي حوزه هنري و هوشنگ جاويد پژوهشگر موسيقي نواحي و آهنگساز چهارشنبه 30 فروردين ماه در تماشاخانه مهر حوره هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: رضا مهدوي مدير مركز موسيقي حوزه هنري درابتداي اين مراسم با اشاره به ويژگيهاي موسيقي نوروز خاطر نشان كرد: نوروز يكي از مظاهر زيبايي خداوند است كه به ياد آورنده رستاخيز دنياي كنوني ماست كه لزوما ياد آور بدي ها نيست بلكه پرداختن به زيرساختهاي فرهنگي و آييني ماست كه نشاط و معنويت را به انسان يادآور مي شود .

وي ادامه داد : به اعتقاد من هرآهنگ و موسيقي ريتميكي نمي تواند موسيقي نوروز تلقي شود . موسيقي نوروز يك آيين است كه داراي زير شاخه هاي متعددي است و مي تواند در قالب هاي گوناگون به مخاطب ارائه شود بنابراين هر موسيقي كه با عنوان نوروز توليد مي شود نمي تواند به عنوان " نوروز خواني " نام بگيرد . اين در حالي است كه ما در بسياري از موارد هم به نغمه هاي غم انگيزي مي رسيم كه در ريشه در موسيقي نوروزي دارد و صرفا ملودي شادي نيست .

مهدوي افزود: در مجموعه " نوروز و بهار ايراني " كه حاصل زحمات زياد آقاي جاويد در عرصه موسيقي نواحي است تلاش شده تا صرفا به معرفي ملودي هاي شاد نوروزي اكتفا نشود به همين جهت در اين آلبوم شما با ملودي ها و موسيقي برخورد خواهيد كرد كه نغمه هاي حزن انگيز نيز در آن وجود دارد و مي تواند در معرفي كامل فرهنگ نوروز به مخاطب نقش موثري ايفا كند .

مدير مركز موسيقي حوزه هنري در بخش ديگري از صحبت هاي خود از رسانه ملي در كم توجهي نسبت به بزرگان موسيقي ايراني درمراسم تحويل سال انتقاد كرد و گفت : اصولا در فرهنگ نوروزي بايد از بزرگان در هرشاخه اي از فرهنگ و هنر دلجويي كرد اما متاسفانه در نوروز امسال ما شاهد بوديم كه دوستان ما در رسانه ملي از هنرمندان جوان موسيقي پاپ در مراسم سال تحويل دعوت كردند . جوان هايي كه با تيپ هاي امروزي نتوانستند معرف خوبي براي فرهنگ و هنر ايراني باشند.

وي خاطر نشان كرد : به هيچ عنوان منكر حضور جوانان هنرمند و موسيقي پاپ نيستم اما بپذيريم كه در طول سال همه تجهيزات رسانه اي و رسانه ملي در اختيار همين جوانان است كه مي توانند آثار خود را ارائه كنند اما چه خوب مي شد كه در مراسم تحويل سال به رسم ادب و احترام سراغ بزرگان اين عرصه مي رفتيم و با اين اقدام از آنها دلجويي مي كرديم و به نظر من اينها گوشه اي از فرهنگ معرفتي و الهي نوروز است كه مي تواند در همه ابعاد تبلور پيدا كند. ما نيز كوشيديم تا در اين آلبوم گوشه اي ازاين معرفت الهي را در حد بضاعت خود به مخاطب ارائه دهيم .

مهدوي در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به فعاليت هاي مركز موسيقي حوزه هنري در توليد آلبوم هاي فاخر عرصه موسيقي تاكيد كرد : اين گونه حركت ها فقط گام هايي كوتاه در معرفي فرهنگ 7 هزار ساله ايراني است كه ما به واسطه اين اهميت تلاش كرديم تا در يك فضاي مناسب رستاخيز طبيعت را با نگاه نوروز ايراني به مردم عزيز كشورمان ارائه دهيم

مدير مركز موسيقي حوزه هنري با بيان اينكه دستگاه هاي فرهنگي كشور بايد فرصت بيشتري را در اختيار پژوهشگران ايراني براي مطالعه در عرصه موسيقي ايراني قرار دهند از تمام منتقدان و فعالان عرصه موسيقي در حوزه هاي مديريتي و اجرايي خواست تا با نقد اين گونه آثار موسيقايي حوزه هنري را ياري كنند .

وي همچنين با درخواست از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي مبني برارسال اين اثر از طريق سفارت خانه ها در كشورهاي ديگر گفت : به نظرم اين آلبوم موسيقايي آن قدر داراي ارزش است كه بتواند در دسترس عالمان تمام عرصه ها قرار گيرد . هنرمنداني كه در توليد اين آثار حضور داستند ناقلان شفاهي موسيقي ايراني هستند كه بيشتر آنها در دانشكده ها و نهادهاي علمي حضور ندارند اما مردماني هستند كه جان مايه هنر تمدن ساز ايران زمين را معرفي كرده اند و اميدوارم همه دركنارهم در حفظ موسيقي ايراني و حفظ و احياي آن كوشا باشيم .

در ادامه اين نشست محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي به اهميت توليد آلبوم‌هايي از اين دست اشاره کرد و گفت: اهميت توليد آثاري از اين دست در شرايطي که با امحاي فرهنگ هاي مختلف مواجه هستيم يک امري ضروري است  اين خطر زماني بيشتر احساس مي‌شود که شاهد نابودي بخش‌هاي مختلف فرهنگ موسيقايي ايران که هسته اصلي و هويت ملي ما را تشکيل مي‌دهد، هستيم.
 
 وي در ادامه افزود: توليد آثاري از اين دست که در حوزه باور کهن ايرانيان حرف براي گفتن دارد ضروري است چرا که بعد از اسلام هنوز حقانيت اين آيين بر جاي خود استوار مانده‌است و آثارش را در حفظ معنويت و بستگي‌هاي ملي شاهد هستيم بنابراين در اين که وجود چنين نگاه‌هايي مهم و حياتي است شکي نيست و بايد از هوشنگ جاويد آهنگ ساز اين اثر مراتب سپاس را به جا آورد.
 
 اين آهنگساز در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به مراحل فني اين اثر گفت: مفاهيمي که در اين آلبوم ذکر شده از دو جهت اهميت دارد به اين معنا که ترانه‌هاي موجود در اين آلبوم از دل توده مردم و از درون جامعه ايراني برخواسته است. آنچه در اين نوروزخواني مهم است اصالت اين اثر است.
 
 بهروز وجداني مردم‌شناس در ادامه اين جلسه به ثبت نوروز در ميراث فرهنگ معنوي يونسکو اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پديده‌اي در ميراث فرهنگ معنوي يونسکو به نام نوروز وجود دارد. اين ثبت به 13 سال پيش برمي‌گردد زماني اين طرح مطرح شد که کشورها مي‌توانستند شاهکارهاي فرهنگي نيکان خود را معرفي کنند و بهترين نمونه معرفي اين فرهنگ از سوي ايرانيان نوروز بود. خوشبختانه اين آلبوم را مي‌توان به عنوان اثري تازه در اين حوزه ارائه کرد.
  
هوشنگ جاويد پژوهشگر و گردآورنده آلبوم موسيقايي نوروز و بهار ايراني هم در اين مراسم گفت: بعد از اينكه اين مجموعه را به حوزه هنري تحويل دادم خيلي ها به من گفتند كه پول فراواني را به جيب زده ام در حالي كه بايد به اين دوستان بگويم در حال حاضر كه مشغول سخنراني هستم دغدغه كرايه خانه ام را دارم و بسيار خوشبختم كه هر آنچه تاكنون براي اشاعه موسيقي نواحي تقديم جامعه موسيقي شده از هزينه شخصي خودم انجام گرفته و فقط موقع ارائه بوده كه به من مبلغي را دادند. بنابراين به دوستان خودم دوباره ميگويم كه من براي اين كار جيبم را ندوختم.

جاويد در بخش ديگري از صحبت هاي خود ضمن انتقاد از بي توجهي دستگاه هاي فرهنگي به آئين هاي موسيقايي كشورمان گفت: سال آينده عيد نوروز در ايام فاطميه قرار مي گيرد آيا مسئولان ما اقدامي كرده اند كه اين ايام و موسيقي آن بايد به چه شكل به مخاطب ارائه شود؟ مسئول اين بي توجهي ها كيست؟ آيا من به تنهايي ميتوانم كاري را ادامه دهم؟ آيا نمي توان گفت كه استقلال موسيقي ما از بين رفته است؟

وي ادامه داد بسياري از دوستان بر اين باور بودند كه ما در موسيقي نوروز حرفي براي گفتن نداريم اما من ثابت كردم كه در تمام زمينه ها موسيقي نوروز حرفي براي گفتن دارد. من خود از افرادي هستم كه براي اين انقلاب تلاش كردم . و همه مي دانيم كه شعار اين نظام استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي بود. آيا با اين اوضاع و احوال استقلال موسيقي ايراني زير سئوال نيست.

جاويد با اشاره به تلاشهاي پژوهشگران واقعي عرصه موسيقي و عدم توجه مسئولان به موسيقي گفت: واقعاً جايگاه من به عنوان يك پژوهشگر عرصه موسيقي كجاست؟ تفاوت امثال درويشي، وجداني و من با آن پژوهشگري كه با اينترنت پژوهش ميكند  و هيچ زحمتي به خود نمي دهد در كجاست؟ آيا ما به جشن مردگان در نوروز فكر كرده ايم؟ آيا مي دانيم بازي هاي نوروزي ريشه در موسيقي دارند؟ متأسفانه تضاد در دستگاه هاي فرهنگي باعث شده كه استقلال موسيقي ايراني از بين برود و اميدوارم در آينده اين اتفاق شكل بهتري به خود بگيرد.

شايان ذكر است در پايان اين مراسم لوح تقديري از سوي حوزه هنري به هوشنگ جاويد گردآورنده آلبوم موسيقي بهار و نوروز ايراني اهدا شد.

 

 

شنبه 2 ارديبهشت 1391 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری