چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 9:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

حجاب زن مسلمان

 

 

حجاب زن مسلمان

نويسنده : محمدرضا اكبري

چاپ و تعداد چاپ : اول 90 / 3000 نسخه

ناشر : شركت چاپ و نشر بين‌الملل

 

كتاب حاضر به قلم محمدرضا اكبري از 15 فصل با عناوين يك سوال پر رمز و راز ، تعريف حجاب ، اهميت حجاب ، جلوه‌هاي معرفت ، تفسير آيات حجاب ، حجاب استاندارد در سخن پيامبر ( ص ) ، پاسخ به سوالات ، ريشه‌هاي حجاب ، فوايد حجاب ، ترويج فرهنگ حجاب ، عوامل مخالفت با حجاب ، بهانه‌هاي بدحجابي و بي‌حجابي ، عوامل بدحجابي و بي‌حجابي ، آفات بدحجابي و بي‌حجابي و همچنين نداي بيداري تشكيل شده است .

نويسنده كتاب در مقدمه خود بيان مي‌كند كه پوشش زن يكي از مسائلي مهم فرهنگي است كه همه اقوام و ملل جهان به آن توجه خاصي دارند و همه اديان الهي معارفي را براي آن بيان كرده‌اند . محمدرضا اكبري ادامه مي‌دهد كه اهميت لباس زنان به خاطر آثاري است كه مي‌توانند فضاهاي اجتماعي را تحت تاثير خود قرار دهند ؛‌ زيرا كمتر چيزي به اندازه پوشش زنان مي‌تواند فضاي اخلاقي جامعه را آرام يا ملتهب كند . اكبري تاكيد مي‌كند كه از نظر اسلام پوشيدگي زن از بهترين جلوه‌هاي بندگي است و حجاب اسلامي نشان عنايت حق بر قامت فرشتگان زمين است و در فرهنگ اسلام حجاب ديني تجليگاه ارزش‌هاي زن مسلمان است و هرچه زن پوشيده‌تر باشد گرانبهاتر است .

نويسنده كتاب در پايان مقدمه خود يادآور مي‌شود كه كتاب حاضر گامي در راستاي فرهنگ حجاب مي‌باشد كه با جامعيت، نوآوري ، تحليل‌هاي علمي ،‌ تناسب با نيازهاي زمان ، بهره‌گيري از آيات ، روايات ، تاريخ ، تفسير ، شعر و ادب  به رشته تحرير درآمده است و به ابعاد جامعه‌شناسي و روان‌شناسي بويژه روانشناسي زن مسلمان توجه اساسي دارد.

دلايل اهميت حجاب ، نقش حجاب در زندگي زنان ، حق حجاب ، هدف‌‌هاي زنان از پوشيدگي ، عفاف ، پوشاندن زينت‌ها ، وجوب حجاب ، شناخت محارم سببي ، زنان مسلمان ، مرداني كه از زن بي‌نيازند ، فلسفه ترك حجاب نزد محارم ، معناي جلباب ، چادر ، موارد وجوب چادر ، شخصي بودن حجاب ، ركود فعاليت‌ها‌، تشديد حرص مردان ،‌ تقوا ، تربيت خانوادگي ، غيرت مردان ، امنيت زن ، توسعه و آموز ش حجاب ، تذكر ، فرهنگ‌سازي خانواده ، تكريم زنان با حجاب ، عدم آگاهي ، لذت طلبي مردان ، دشمني با احكام اسلام ، همرنگي با جماعت ، غربت و انزوا ، هوسراني ، دوستان بدحجاب ، تهاجم به حجاب اسلامي ، وسوسه‌هاي شيطان ، مدگرايي ، بي‌توجهي به تاثير گذاري جنسي مردان  نيل به ازدواج ، غرب‌زدگي ، تنزل شخصيت ، اشاعه نگاه گناه‌‌‌‌آلود ، فساد اجتماعي ، عذاب آخرت ، تقويت روحيه گنهكاران و بدآموزي از جمله مطالب و موضوعاتي است كه توسط نويسنده كتاب واكاوي و بررسي مي‌شود .

محمدرضا اكبري در بخش تهاجم به حجاب اسلامي به اين موضوع اشاره مي‌كند كه پوشش زن و مرد مسلمان پوششي ساده ،‌ سالم ، فراخ و به دور از نشانه‌هاي زننده است . آنها از هرگونه بدن‌نمايي و جلب توجه كه به مسائل شرعي و اخلاقي منافات دارد پرهيز مي‌كنند . زن مسلمان از مقنعه و مانتوي بلند و ساده و راحت و شلوار ساده و فراخ و جوراب ضخيم و كامل‌تر از همه پوشيدن چادر بر روي لباس‌هاي ذكر شده استفاده مي‌كند و اين سيماي ديني ، شخصيتي و منزلت خاصي در دنيا به او داده است .

اكبري در ادامه اين بخش تاكيد مي‌كند كه دشمنان فرهنگي نمي‌خواهند زنان و مردان از لباس‌هايي كه تناسب ديني دارند استفاده كنند ، بلكه مي‌خواهند با كنار گذاردن چادر و مانتو امنيت اخلاقي زن را كاهش دهند ، زيرا هريك از لباس‌هاي زن مسلمان كه حجاب ديني او را تامين مي‌كند سدي در برابر تجاوز و طمع‌ورزي نامحرمان است كه از فساد او و جامعه جلوگيري مي‌كند و به هر اندازه كه كم يا ناقص گردند به همان اندازه زن آسيب‌تر مي‌شود . وي يادآوري مي شود كه لباس هر ملتي از نمادهاي فرهنگي آن ملت است  دشمن مي‌خواهد لباس اسلامي زنان مسلمان را از تن آنها خارج كند و در وجود آنها سنگر بگيرد و از آنجا به اخلاق مردان حمله كند . اين بدترين نوع استفاده ابزاري از زنان است . دشمن درصدد است با گرفتن حياي زنان آنها را خلع سلاح كند و به يك موجود مصرفي ، ابزاري ، غافل و غافل‌كننده ، آلوده و آلوده كننده تبديل كند .

نويسنده كتاب « حجاب زن مسلمان » در اين بخش تاكيد مي كند كه امروز حجاب زن مسلمان لباس رزم او در ميدان جهاد اكبر است و چادر اسلحه‌اي است كه تا زماني كه بر دوش اوست قدرت دفاع دارد و دشمن از او مي‌هراسد .

كتاب « حجاب زن مسلمان » به قلم محمدرضا اكبري در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 36000 ريال توسط شركت چاپ و نشر بين‌الملل انتشار يافته است .

 

 

چهارشنبه 30 فروردين 1391 - 11:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری