چهارشنبه 25 تير 1399 - 15:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

رابطه فرهنگ و توليد ملي

 

 سال جديد به ابتکار و درايت مقام معظم رهبري با عنوان توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني نامگذاري و آغاز شده است.

صرف نظر از پيش زمينه هاي اقتصادي و ضروريات انکارناپذير، توجه تام و کامل به اين شعار و تحقق حداکثري اهداف و ايده هاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در عرصه هاي اقتصادي به خصوص با توجه به هجمه اقتصادي دشمنان و لزوم حفظ و حراست از سرمايه ها و گسترش و هدايت توليدات داخلي به سمت و سوي کيفيت و رضايتمندي مشتري، بايد تدبيري انديشيد. و همه بخش هاي جامعه و عرصه هاي مختلف مديريتي نظام خود را در تحقق آرمان هاي نظام اسلامي در سال 1391 مسئول بدانند.

توضيحا اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران نظامي مبتني بر مطالبات ديني و برخوردار از هويت فرهنگي است و در تمامي شئونات نظام بايد توجه به  پيوست فرهنگي به عنوان يک اصل مهم و داراي اولويت مد نظر قرار بگيرد.

در غير اينصورت هر چند در بخش هايي مانند صنعت، اقتصاد، تجارت و حتي هنر پيشرفت هايي ظاهري حاصل مي شود اما به دليل فاصله با مباني فرهنگي نظام از آرمان هاي اصلي وهويت کليدي نظام دور شده و نهايتا با بدترين آسيب ها و شکننده ترين آفت ها مواجه خواهيم شد.

لذا توجه به پيوست فرهنگي در مقوله هاي مختلف امري اجتناب ناپذير است به عبارت ديگر رابطه توليد صنعتي و اقتصادي با فرهنگ رابطه اي متقابل است. يعني نوع فرهنگ حاکم بر جامعه بر نوع توليدات و بالعکس نوع توليدات در شکل گيري فرهنگي جامعه تاثير مستقيم دارد.

به عنوان مثال در توليد مبلمان و مصالح ساختمان،  لوازم تزئيني، حمل و نقل، اسباب بازي، فيلم و کارتون، البسه و پوشش و دهها نمونه ديگر.

 اگر نگاه سالم فرهنگي بر مبناي آموزه هاي قرآني و قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي حاكم شده و محصولات منطبق بر آداب و ضوابط اسلامي و اخلاقي باشد بالطبع در فرهنگ سازي صحيح و اخلاقمداري جامعه نقش موثري خواهد داشت ولي اگر پيوست فرهنگي و اخلاق در توليدات مورد غفلت قرار گيرد تمامي اين توليدات در خدمت فرهنگ غربي و مغاير با اهداف و آرمانهاي اسلام و نظام اسلامي قرار گرفته، فرهنگ عمومي را بر اساس مباني غيراخلاقي شكل گرفته و ذائقه مردم از فرهنگ اخلاقمداري به فرهنگ مبتذل و مادي سوق داده خواهد شد.

بنابراين استقلال فرهنگي و استقلال توليدي و اقتصادي لازم و ملزوم و مكمل همديگر بوده و بايد توامان مورد توجه قرار گيرد.

 

دوشنبه 28 فروردين 1391 - 11:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری