جمعه 9 خرداد 1399 - 12:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

کوچ ابدي هنرمند

 

 

آمنه حسيني کارگردان تئاتر و بازيگر نمايش‌هاي آئيني و دفاع مقدس که بيش از يک دهه فعاليت حرفه‌اي در عرصه نمايش را در کوله بار خود داشت به ديار باقي کوچ کرد و جامعه هنرمندان استان در غم فراغ او سوگوار.

او که در نمايش آئيني «بانوي بي‌نشان» نقش يکي از زنان بهشتي و اصحاب نزديک حضرت زهرا(س) - در زماني که خطبه فدکيه را قرائت مي‌کردند- بازي کرد در سالروز شهادت آن بانوي بي‌نشان دار فاني را وداع گفت و جسم بي‌جانش در بهشت معصومه آرام گرفت.

آمنه حسيني که به همراه همسرش از تهران به سمت قم در حرکت بودند بر اثر برخورد يک دستگاه خودرو سمند با خودروي آنها، دچار آتش سوزي شدند و اين زوج جوان که قرار بود 20 روز ديگر مراسم ازدواج خود را برگزار کنند به ديار ابدي رفتند.

ايفاي نقش حضرت زينب(س) در نمايش مسافران کوفه، بازيگري نقش شيرزن بني کلاب در نمايش غريبه شام و ايفاي نقش کليدي در نمايش‌هاي پيراهن هزار يوسف، سارا، نقش زن و چندين نمايش ديگر از وي شخصيتي محبوب در بين هنرمندان نمايش ساخته بود.

او که کارگرداني نمايش‌هاي در سايه سار سوگ سکوت، شهر دندون‌ها، خروسک‌ پريشان، پروانه در آتش، زنده باد نمايش، کلاغ‌ها، اين بچه‌هاي بنفش، ضايعات جنگ، لچک گلي و چندين نمايش ديگر را عهده‌دار بود توانست جايزه بازيگري زن جشنواره‌هاي مختلف نمايشي را از آن خود کند.

آخرين فعاليت هنري آمنه حسيني ايفاي نقش پيک حضرت معصومه(س) در نمايش ماه معصوم بود که اين شاهکار گروه تئاتر آئين در روزهاي پاياني سال گذشته به کارگرداني کوروش زارعي به روي صحنه رفت و اثري ماندگار از اين هنرمند بر جاي ماند.

هنرمندي که هميشه طالب يادگيري بود

کوروش زارعي بازيگر تئاتر و سينما، کارگردان نمايش‌هاي مذهبي و سرپرست گروه تئاتر آئين که بارها به آمنه حسيني نقش‌هاي مهم و کليدي را با اطمينان سپرده است درباره ويژگي اين هنرمند گفت: يکي از مهمترين ويژگي آمنه حسيني در بين هنرمندان و گروه تئاتر آئين اين بود که ايشان هميشه طالب يادگيري و کسب آموزش بود.

وي افزود: در روزگاري که هر کسي وارد عرصه هنر مي‌شود بعد از دو يا سه سال ادعاي هنرمندي مي‌کند خانم حسيني بيش از يک دهه در عرصه نمايش فعاليت مي‌کرد و با اينکه روند تکاملي خود را طي کرده بود ولي هميشه طالب يادگيري بود و خودش را هنرجوي تازه کار مي دانست.

به گفته زارعي اين هنرمند همواره از افراد تاثيرگذار در هنر نمايش مي‌خواست که ضعف کار وي را گوشزد کنند و حتي اگر از هنرمندان کوچکتر از خودش يک نکته هنري مي‌آموخت خيلي خوشحال مي‌شد.

عاشق اهل بيت(ع)

وي درباره آخرين بازي آمنه حسيني در نمايش ماه معصوم گفت: قرار بود نقش پيک حضرت معصومه(س) را به شخص ديگري واگذار کنيم ولي بنا به دلايلي خانم حسيني را براي اين نقش انتخاب کرديم. ايشان سپردن اين نقش را توفيق بزرگي براي خود مي‌دانست و حتي اين مطلب را بيان مي‌کرد که يکي از آرزوهاي قلبي‌‌اش اين بود که براي حضرت معصومه(س) کار کند.

وي با بيان اينکه اين هنرمند هميشه عاشق خدمت به اهل بيت(ع) بود، اظهار داشت: علاقه وي به بازي در نمايش‌هاي ديني و مذهبي از وي شخصيتي ساخت که به هيچ وجه در مورد دستمزد کارش با ما صحبت نمي‌کرد و ممکن است در گروه ما بعضي از هنرمندان درباره دستمزد خود اظهارنظر مي‌کردند ولي ايشان کوچکترين اظهارنظر در اين مورد نمي‌کرد و اجراي نقش و لذتي که از کارش مي‌برد براي او  مهمتر بود.

يکي ديگر از ويژگيهاي آمنه حسيني که زارعي به آن اشاره کرد حاشيه‌ساز نبودن اين هنرمند متعهد بود.

هميشه از حسيني راضي بودم

زارعي معتقد است: من هميشه از آمنه حسيني راضي بودم. او جزو هنرمنداني بود که هيچ گونه حاشيه‌اي ايجاد نمي‌کرد و من هيچ وقت به او تذکر نداده‌ام.

کارگردان نمايش‌هاي آئيني رعايت اخلاق حرفه‌اي در کار هنري را يکي ديگر از ويژگيهاي اين هنرمندان عنوان کرد و افزود: هر وقت کاري که به آمنه حسيني واگذار مي‌شد سعي مي‌کرد به بهترين شکل آن کار را انجام دهد.

وي افزود: او در آخرين کارش دو نقش متفاوت شامل پيک حضرت معصومه(س) و نقش زن امروزي را بازي مي کرد و هميشه از اعضاي گروه خواست که به او تذکر و راهنمايي دهند تا هر شب بهتر از شب‌هاي قبل اجرا کند و اين روحيه تعاملي در کمتر کسي پيدا مي‌شود.

زارعي با بيان اينکه خانم حسيني خيلي زود از ميان ما رفت اظهار داشت: ما هنوز در شوک از دست رفتن اين هنرمند هستيم و باور نبود ايشان براي اعضاي گروه و هنرمندان نمايش سخت است ولي در مقابل حکمت حضرت باري تعالي سر تعظيم فرود مي‌آوريم و رفتن زودهنگام ايشان را حکمت خداوند مي‌دانيم.

بازي در نمايش‌هاي متفاوت

احمد سليماني کارگردان نمايش و سرپرست گروه تئاتر ايده از سال‌هاي نخست فعاليت آمنه حسيني مي‌گويد: پيراهن هزار يوسف جزو اولين نمايش‌هايي بود که آمنه حسيني در آن ايفاي نقش داشت که اين نمايش تاثيرات جنگ بر زندگي يک زن و شوهر را به تصوير کشيد.

وي ادامه داد: با حضور خانم حسيني در اين نمايش اتفاقات خوبي براي او و گروه رخ داد. بعد از آن با اين نمايش در جشنواره بسيج، جشنواره بچه‌هاي مسجد در قزوين و جشنواره دفاع مقدس در تهران و... شرکت کرديم و خانم حسيني توانست جايزه اول بازيگري زن در جشنواره‌هاي سوره، دفاع‌ مقدس، استاني، بچه‌هاي مسجد براي نمايش پيراهن هزار يوسف را کسب کند.

بمب انرژي

سليماني شاخص‌ترين کارهاي حسيني را در نمايش‌هاي مذهبي دانست و گفت: در سال‌هاي قبل براي اجراي نمايش غريبه شام چند روز قبل از محرم به استان‌هاي مختلف سفر مي‌کرديم و آخر محرم به قم بر مي‌گشتيم و در برخي از سال‌ها اين نمايش 70 بار در 7 استان اجرا مي‌شد و اعضاي گروه همراهي خوبي داشتند و خانم حسيني در بين اعضاي گروه به بمب انرژي معروف بود.

سرپرست گروه نمايش ايده گفت: حسيني براي ايفاي نقش در نمايش‌هاي مذهبي بانوي بي‌‌نشان و غريبه شام اعتقاد ويژه‌اي داشت و اين اعتقاد وي جاي تامل بيشتري دارد. در اين خيمه عزايي که براي امام حسين(ع) بر افراشته مي‌شد او نقش اساسي داشت.

سليماني اظهار داشت: ما به حضور هنرمندان در نقش‌هاي کليدي نمايش‌هاي مذهبي به چشم قسمت و تقدير نگاه مي‌کنيم و در نمايش ماه معصوم که آخرين کار حسيني بود در سال‌هاي قبل از هنرمندان ديگر استفاده مي کرديم ولي امسال به چند بازيگر پيشنهاد پذيرفتن نقش پيک حضرت معصومه(س) ارائه شد اما در نهايت به اين نتيجه رسيديم که حسيني اين نقش را بپذيرد و الان که نگاه مي‌کنيم مي‌بينيم چه قسمتي براي او رقم خورد که با اين نقش مهم از صحنه تئاتر خداحافظي کرد.

مرگ پايان کبوتر نيست

محمدجواد زرنوش کارگردان تئاتر و سرپرست گروه تئاتر سايه روشن نيز در يادداشتي نوشته است: صبح روز جمعه پيامک از استاد فرحناک برايم رسيد. نگاه به گوشي‌ام کردم ديدم خط اول پيامش نوشته "مرگ پايان کبوتر نيست". هنوز متن را کامل باز نکرده بودم. با خودم گفتم حتما پيام شهادت براي حضرت زهرا(س) هست. گفتم بخوانم و بعد هم يک پيام شهادت براي ايشان بفرستم.

پيام را باز کردم. "مرگ پايان کبوتر نيست. با کمال تاسف آمنه حسيني به همراه همسرش پر کشيد و ديدار را به قيامت گذاشت. مراسم تدفين به محض اطلاع اعلام مي‌شود..."

آمنه حسيني؟؟؟.... ذهنم برگشت به قبل از عيد به نمايش ماه معصوم، نمايشي که ۱۲شب اجرا رفتيم. ۱۲ شب خاطره اجراهاي تئاتر. ۱۲ شب قرار بود براي آمنه نويزگير موبايل ببرم اما فراموش مي‌کردم ... آره آمنه حسيني ... يک لحظه بدنم سرد شد.

ياد اجراهاي بانو بي‌نشان در بندرعباس افتادم. ياد نشاط و نيرويي که به بچه‌ها مي‌داد. ياد چهره شادش که روزهاي آخر اجراي ماه معصوم وقتي بهش گفتم آمنه! بعد از عيد براي من بازي مي‌کني، به شوخي گفت اگه دستمزدم خوب باشه شايد. ياد همه خوبي‌ها و خاطره‌هاي آمنه حسيني. يادش گرامي.

 

گزارش از روح‌الله كريمي

كارشناس رسانه روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

يكشنبه 27 فروردين 1391 - 11:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری