سه‌شنبه 8 مهر 1399 - 17:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

معرفي گلچيني از كتب انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در شاخه علوم پايه

 

معرفي گلچيني از كتب انتشارات اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در شاخه علوم پايه

 

رياضي دانان نامي

نويسنده: اريك تمپل بل

مترجم: حسن صفاري

 آنچه در اين کتاب مورد اهميت است و قسمت اصلي و اساسي آن را تشکيل مي دهد. داستان زندگي و بيان شخصيت کساني است که رياضيات جديد را ايجاد و ابداع کردند. در اين اثر مؤلف از بين هزاران رياضي دان بزرگ تاريخ بشر ، سي و چهار نفر را افضل از ديگران شناخته که از اين جمع دوازده نفر فرانسوي و نه تن ديگر آلماني، همچون، زنون، اودوکس، ارشميدس، دکارت، فرما، پاسکال، نيوتون، کرونر، ريمان، کومر و دده کيند و … مي باشد. همچنين در اين کتاب ، از زنان رياضي دان نيز گفتگويي به ميان آمده که مشهورترين ايشان خانم امي نوتر آلماني است.

 

در پي فيثاغورث

نويسنده: شه پان، النسكي

مترجم: پرويز شهرياري

معرفي كتاب: کتاب فوق در رابطه با سرگرمي هاي رياضيات و سرگرميهاي علمي مي باشد که داراي دو فصل است و هر فصل شامل لطيفه هاي رياضي – خاصيتهاي جالب عددها و عملهاي رياضي – شکلهاي جادويي – آواي دروغين – حدس بزنيد – رازهايي از صفحه شطرنج و دومينو – بازيهاي رياضي، سرگرميها، معماها، تردستيها – فيثاغورثيان – تقويم – عددهاي غول و عددهاي لي لي پود – خاصيتهاي جالب عددها و عملهاي رياضي – رياضيات در طبيعت جاندار – معماها و پيشگويي‌ها – هندسه صفحه تا شده، نوارها و کف پوشها – دستگاههاي محاسبه – مسأله هاي کم و بيش تاريخي و بازيها، سرگرمي ها و معماها مي باشد.

 

 

از زندگي زنبورها

نويسنده: كارل فون فريش

مترجم: نعمت اله شهرستاني

معرفي كتاب: هدف مؤلف در کتاب فوق اينست که نشان دهد، در کشور کوچک زنبورها چيزهايي به چشم مي خورند که با وضع انسان فرق دارند ولي به هيچ وجه از ارزش کمتري برخوردار نيستند و تا آنجا که ممکن است مسائل مهم در زمينه زنبورداري به زنبوردار معرفي مي شود. در اين کتاب مباحث جالبي در زمينه جمعيت، خانه و تغذيه زنبورعسل، حس بويايي و چشايي ، چشمهاي زنبور و قدرت آنها ( قدرت ديد رنگها )، قدرت جهت يابي زنبور و اينکه چگونه زنبورها با يکديگر حرف مي زنند به رشته تحرير درآمده است.

 

بيوشيمي کامبوجا

نويسنده: رضا يوسفي ـ مهران حبيبي رضائي ـ علي اكبر موسوي

مترجم: رضا يوسفي ـ مهران حبيبي رضائي ـ علي اكبر موسوي موحدي

معرفي كتاب: کتاب حاضر ضمن بيان تاريخچه و معرفي کامبوجا، کليه ترکيبات آن به طور واضح و علمي شرح داده شده است. در اين کتاب مطالبي چون توان سم زدايي کامبوجا در مورد ترکيبات زايد با منشأ داخلي و خارجي، توان آنتي بيوتيکي کامبوجا و از بين بردن طيف گسترده اي از ميکروب هاي مضر، افزايش بازده هضم و جذب مواد غذايي، دخالت در فرآيندهاي انرژي زايي، لطافت و زيبايي پوست و مو، جلوگيري و کنترل عوارض و مشکلات حاد نظير سرطان، افزايش مقاومت دفاعي بدن در مقابل آلوده کننده هاي محيطي و موضوعات متعدد ديگر، که همگي به طور مبسوط و علمي مورد بررسي قرار گرفته اند.

 

 

اطلس زنبور عسل

نويسنده: ر.يوردان ـ نعمت الله شهرستاني

مترجم: نعمت الله شهرستاني

معرفي كتاب: کتاب حاضر حاوي مطالب مهم زنبورداري نيست بلکه هدف، معرفي اعضاي مختلف بدن زنبورعسل و نوع کارکرد آن است . بنابراين اين اثر به بررسي انواع زنبور جمعيت، شان سازي، طرز تخمگذاري و انبار کردن عسل و گرده گل ، برش طولي يک کندوي گرم با جمعيت، دوره رشد زنبورعسل پرداخته است. سپس طرز گوارش غذا، ساختمان لار و شفيره، سر و تفاوتهاي آن در کارگر ملکه و نر، ساختمان سينه و اعضايي که بدان متصل مي باشند، ساختمان شکم، غده هاي مهم، کارهاي داخلي کندوي زنبورعسل و آنچه روي شانها مي گذرد بيان گرديده. همچنين دستگاه هاي تناسلي، دفعي، قلب، تنفسي، نيش زنبورعسل، اعضايي که در شکم زنبور قرار دارند، موادي که در بدن زنبورعسل ذخيره مي گردند و گرده افشاني نيز شرح و توضيح داده شده است.

 

من و بيماري ديابت

نويسنده: جواد فيض

معرفي كتاب: کتاب فوق سعي نموده است با زبان ساده و همه فهم دور از اصطلاحات پيچيده پزشکي بيماري ديابت را شرح دهد و توصيه‌هاي علمي و عملي را با زباني ساده فراروي خواننده خود گذارد و گوئي چنان است که پزشک شما در برابر شما نشسته و دستورالعمل‌هاي لازم را براي شما (بيمار ديابتي) گوشزد مي‌نمايد. در اين کتاب عواملي که براي کنترل ديابت، مهم و قابل توجه مي باشد يادآوري شده است تا بيماران بتوانند درباره ارزش تغذيه و نوع غذا و اهميت فعاليت روزانه و ورزش و داروهاي قديمي و جديدي را براي کنترل بيماري ديابت در ديدرس و دسترس بيماران قرار دهد.

 

رده بندي گياهي (دو جلدي)

نويسنده: ولي الله مظفريان

معرفي كتاب: نگارنده اين کتاب پس از سالهاي متمادي آشنايي با گياهان ايران، نيازهاي اکولوژيک، پراکنش هاي جغرافيايي و محيط هاي رويشي و گسترش آنها و ارتباط علمي با اساتيد و تدريس گياه شناسي در برخي دانشگاههاي ايران کتاب را نگاشته است. اين کتاب در حقيقت دايره المعارفي براي گياه شناسي است و براي دانشجويان رشته گياه شناسي – اکولوژي – کشاورزي و … و محققين بسيار مي تواند مفيد باشد.

 

مباني زيست شناسي

نويسنده: ابوالقاسم امين

 

معرفي كتاب: اين کتاب همانگونه که از نامش مشخص مي شود. مباني و کليات مربوط به علم زيست شناسي را با تغييراتي که در اين علم به قلم يکي از اساتيد اين رشته در ايران صورت گرفته به طور کامل شرح داده است. اثري بسيار مفيد براي محققين و دانشجويان رشته زيست شناسي عمومي، زيست شناسي سلولي مولکولي، بيو تکنولوژي و حتي دانشجويان علوم پايه مي باشد.

 

آثار الباقيه

نويسنده: ابوريحان محمد بن احمد بيرونى

مترجم: اكبر دانا سرشت

معرفي كتاب: به گفته ابوريحان بيروني مثلثات را مسلماناني که بيشتر ايراني بودند در طول سده دوم و سوم و قرن طلايي چهارم ساختند و اين علم را در دنيا از خويش يادگار گذاشتند. کار من تنها اين بوده است که طرز بناي اين علم را به گمان خويش فهميده ام و به علماي رياضي جهان تقديم مي دارم.

 

تغذيه کودک من

نويسنده: جواد فيض

معرفي كتاب: از آنجا که بيشتر مادران در کشور ما با نياز غذايي کودکان خود در سنين مختلف آشنايي کافي ندارند و تعداد زيادي از کودکان که به درمانگاه‌ها و مطب‌ها مراجعه مي‌کنند. مخصوصاً در سنين دو تا چهار سالگي، دچار سوءتغذيه هستند و منابع علمي به زبان فارسي که بدون اصطلاحات پزشکي باشد نيز کمتر در اختيار آنان است، نياز به کتابي که درباره تغذيه کودکان اطلاعات جامع و مستندي را دارا باشد به وضوح احساس مي‌شد. با مطالعه کتاب حاضر، پدران و مادران مي‌توانند با اتکا به داشتن اطلاعات پزشکي روز و نيز با توجه به امکانات و اعتقادات سنتي کشورمان به صورت علمي تغذيه کنند تا کودکشان رشد مغزي و جسمي طبيعي را دارا باشد. اين کتاب اطلاعات کافي را در مورد نياز غذايي کودک شما در سنين مختلف (دوران داخل رحمي، شش ماه اول تولد، شش ماه دوم تولد، سال دوم، سه تا شش سالگي، هفت تا يازده سالگي و دوران نوجواني و جواني) به تفصيل در اختيار شما قرار مي‌دهد.

 

چهارشنبه 23 فروردين 1391 - 9:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری