شنبه 21 تير 1399 - 11:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

امكانات حوزه هنري در اختيار تفكرات ضد اخلاقي قرار نمي گيرد

 

مراسم روز هنر انقلاب اسلامي عصر دوشنبه در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري در مراسم گراميداشت روز هنر انقلاب اسلامي و يادبود شهادت سيد مرتضي آويني که شامگاه 21 فروردين ماه در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد، گفت: اين روز فرصتي براي نگاه به کارنامه افتخارآميز ادبيات و هنر انقلاب اسلامي است. جامعه هنرمندان متعهد براي ترويج آرمان‌هاي انقلاب اسلامي علاوه بر کوشش‌هاي مقدسي که در خلق و توليد آثار ارزشمند در برهه‌هاي مختلف داشته‌اند در روزگار دفاع مقدس و سال‌هاي بعد از آن بيش از 900 شهيد تقديم کرده‌اند.

وي افزود:‌ روز هنر انقلاب اسلامي، فرصتي است براي نگاه به کارنامه افتخارآ‌ميز ادبيات و هنر انقلاب اسلامي. جامعه هنرمندان متعهد براي ترويج آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، علاوه بر کوشش‌هاي مقدسي که در خلق و توليد آثار ارزشمند در برهه‌هاي مختلف داشته‌اند، در روزگار دفاع مقدس و سالهاي بعد از ‌آن بيش از 900 شهيد تقديم کرده‌اند.

وي ادامه داد: اين روز فرصتي است نگاهي به پشت سر بياندازيم و راه دشوار و پر سنگلاخي را که آمده‌ايم، به ياد بياوريم. انقلاب اسلامي توانست هنر را که در مقابل دين و دينداري بود و نسبت به ارزش‌هاي انساني و کرامت‌هاي اخلاقي تعهدي نداشت، به دامن دين برگرداند و صدها هنرمند فرزانه انديشه و ذوق خدادادي خود را در خدمت معارف والاي آسماني قرار دهند.

مومني ادامه داد: روز هنر انقلاب اسلامي فرصتي است تا به ادامه راه روشني که در پيش رو داريم بيانديشيم و به تعبير امام عزيزمان مجهز به "سلاح و صلاح" شويم که ايشان فرمودند "خداوند با شماست". اگر ايمان بياوريم به اين سخن بزرگ پيمودن ادامه مسير راحت‌تر خواهد بود.

وي در مورد هنر انقلاب اسلامي توضيح داد:‌ هنر انقلاب اسامي براي رسيدن به اين جايگاه، راه دشواري را پيموده است. در نامه‌اي که سال گذشته، در ابتداي گزارش حوزه هنري، محضر مقام معظم رهبري نوشته بودم، عرض کردم: هنر انقلاب اسلامي،‌ همواره در ميان دو مرز تحجر و اباحه گري به حيات خود ادامه داده است.

رئيس حوزه هنري خاطرنشان کرد:‌هنرمند حزب‌اللهي هميشه از هدر دو آسيب ديده و به هر دو تفکر مبارزه کرده است. همچنان که خود انقلاب اسلامي نيز چنين سرنوشتي دارد. از قضا تحجر و اباحه گري در يکجايي به هم مي‌رسند و مانند دو لبه قيچي به چنگ آزادانديشي و خلاقيت در پرتو دين مي‌آيند. در حالي که هنرمند مسلمان ارزش محور است با اين که در گذشته متوقف نمي‌شود و تغيير را از سنت‌هاي الهي مي‌داند، با رها سازي و شالوده شکني و هرج و مرج عقيدتي، فرهنگي مبارزه مي‌کند.

وي افزود:‌ شهيد عزيز ما سيد مرتضي ضمن اينکه کار خلاقه هنري انجام مي‌داند و فيلم مي‌ساختند، منتقد کژي‌ها و انحرافاتي بودند که در فضاي بعد از جنگ در ساحت فرهنگ و هنر يکه تازي مي‌کردند. امروز هم باز چنين وظيفه‌اي داريم. از اصول اساسي هنر انقلاب اسلامي اخلاقگرايي و تکريم ارزش‌هاي اخلاقي است.

به برکت هنرمندان انقلاب اسلامي اخلاق از موضوعات اصلي هنر شد و اين گونه بود که مردم متدين به هنر روي آوردند و به سينماها رفتند و قبح سينما رفتن ريخته شد و اين گونه بود که سينماي ما در جهان و در ميان آزادانديشان و انسان‌هاي داري فطرت پاک مورد احترام قرار گرفت.

اين هنرمند نويسنده ادامه داد: در سال هاي اخير يکي از راهبردهاي دشمن برابر شکست و بي‌تاثير کردن انقلاب اسلامي، تغيير سبک زندگي ايراني، اسلامي است. اخلاق و نجابت، صداقت و وفاداري در زندگي زناشويي و رعايت خطوط قرمز از عناصر مهم زندگي و خانواده ايراني است. مدتي است در هنر و ادبيات جبهه دگرانديشان شاهد هجوم به اين عناصر هستيم. نمي توان به راحتي پذيرفت که اين همه تصادفي است. چطور مي‌شود يک ناشر حدود يکصد کتابش در مميزي ارشاد رد مي‌شود و از قضا تم اصلي عمده اين داستان‌ها خيانت زن به مرد و يا شوهر به همسرش که او را محق انتقام مي‌کند. چند سال پيش بنده نسبت به رمان‌ها و داستان‌هايي که با تاکيد بر اينکه زنان سنتي ايراني زندگي مخفي و زيرزميني دارند هشدار دادم. اما اخيراً اين تفکر جرات کرده و در پرده سينما هم به نمايش در مي‌آيد. اين پديده آن قدر وسعت پيدا کرده که ما نمي‌توانيم نسبت به آن بي‌اعتنا باشيم و آن‌ را از سر تصادف بدانيم. پيش از اين رهبر معظم انقلاب در حالي که اوضاع اخلاق در سينما بهتر از اين بود هشدار دادند که بعضي فيلم‌ها لجن به خورد مردم مي‌دهند. متاسفانه به اين هشدار توجه نشد و امروز وضع قطعاً ‌بسيار بدتر از آن روز است. شايد عزيزان ما در وزارت ارشاد در برخورد با اين پديده معذوريت داشته باشند و لابد در درازمدت برنامه‌اي براي اصلاح امور دارند، شايد. اما در حوزه هنري ما چنين معذوريت‌هايي نداريم و لذا مانند کتاب و ديگر حوزه‌ها، نظارت حداقلي ارشاد را کافي نمي‌دانيم و نسبت به پخش و توزيع آنها مسئوليتي نداريم.

وي بيان کرد:‌ انتظار از حوزه هم همين است. حوزه جاي کوچکي نيست که بعضي‌ها به خودشان اجازه دهند به آن اهانت کنند و سخن از تنبيه حوزه هنري بگويند. همچنان‌که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: حوزه هنري تشکيلاتي است که بر روي آن خيلي کار شده و حقي هم بر هنر ديني و مذهبي دارد. بايد به عنوان يک پايگاه هميشه حزب‌اللهي بماند و در کار نفوذ ارزش‌ها در بدنه هنر از همه جلوتر باشد.

مومني شريف در بخشي از صحبت‌هايش در مورد فيلم‌هاي سينمايي اکران نوروزي امسال گفت:‌ طبعاً‌ بخشي از وظايف ما توليد کارهاي ارزشمندي است که کم و بيش انجام مي‌شد هر چند امکاناتمان در حد توانايي‌هاي‌مان نيست در حالي که مي‌توانيم در سال 20 فيلم سينمايي توليد کنيم متاسفانه امکانات مادي ساخت و ساز بيشتر از سه تا را به ما اجازه نمي‌دهد. اي کاش بودجه و امکانات را در حد توانايي‌ها و شايستگي‌هاي هر سازماني مي داند. در عين حال اجازه نداريم امکانات‌مان را در خدمت تفکراتي قرار دهيم که اخلاق اسلامي را و نجابت خانواده‌ها را نشانه گرفته‌اند. يکي از اين امکانات سينماهايي است که به دستور رهبري معظم اداره شان به حوزه هنري محول شده است. اين خيلي معنادار است قطعاً‌ منظور آقا از واگذاري سينماها تعمير و نگهداري ايشان نيست. براي اين کار حتماً سازمان‌ها و نهادهاي ديگر از ما شايسته تر بودند بلکه ايشان غرض ديگري دارند اگر ما در اين سال ها در اين باره کوتاهي کرده‌ايم از محضر ايشان عذرخواهي مي کنيم.

مومني شريف در پايان گفت: حداقل از سال گذشته با تصويب شوراي سياست گذاري حوزه هنري که منصوب دفتر مقام معظم رهبري هستند، ما نسبت به اين مساله حساسيت داشته‌ايم گاهي در انتخاب ميان دو فيلمي که پيش بيني مي‌شده يکي ظاهراً پرفروش ديگري کم استقبال خواهد بود ولي فضاي سالمتري دارد، ناچار دومي براي نمايش در سينماهايمان برگزيده‌ايم. ولو اينکه ضرر مادي کرده باشيم. البته ما مايل نبوديم اين سياست را اعلام کنيم اما مسايل اخير باعث شد با افتخار آن را اعلام کنيم. بنده اعلام مي‌کنم حداقل پانزده تا از فيلم‌هاي در نوبت اکران امسال، در سينماهاي حوزه هنري نمايش داده نخواهند شد.

رحيم پور ازغدي در اين همايش طي سخناني با اشاره به اين كه روز هنر انقلاب به ياد تمام كساني كه بعد از انقلاب اسلامي و برخي قبل از آن وارد عرصه هنر انقلاب اسلامي شده اند نام گذاري شده است.

وي ادامه داد: حوزه هنري نسلي بود كه در اوايل انقلاب اسلامي وارد اين عرصه شد و ما آن ها را با عنوان يك نهاد فكري مي شناسيم، اين حركت بسيار بزرگي بود و مطمئنم حركت حوزه هنري به زودي جهاني خواهد شد.
 ازغدي با بيان اين كه اخلاقي و اسلامي كردن هنر سخت است اما شدني است، افزود: ديني كردن هنر آنقدر سخت است كه گاهي ممكن است برخي هنرمندان انقلابي تصور كنند اين عرصه ماندني نيست و نمي توان در آن كار كرد. برخي هنرمندان انقلابي به كشورهاي غربي رفتند تا از امكانات و ابزار آن ها در راه احياء مكتب اسلامي استفاده كنند، اما خودشان هم بر نگشتند و اين به دليل  ضعف اعتقادي بود كه داشته اند.
 او گفت: تمام كساني كه ادعا مي كنند عرصه هاي هنري، ربطي به مكتب و اصول و اخلاق ديني ندارد خودشان بيش از همه مي دانند كه متعهد هستند و امكان ندارد هنرمندي متعهد به چيزي نباشد.
 اين متفكر و انديشمند با تاكيد بر اين كه كشورهاي عربي و اسلامي سراغ تجربه هاي موفق كشورمان در مورد هنر انقلاب اسلامي مي روند، ادامه داد: البته باز مي گويم كه توحيدي كردن اين عرصه خيلي سخت است، اما محال بودن را نبايد از آن نتيجه گرفت و نبايد تصور شود به دليل اين كه شياطين بر هنرهايي مانند سينما حكومت مي كنند اين عرصه براي آن ها است. خداوند مي فرمايد يك نور براي نفي همه ظلمات كافي است.
 پور ازغدي با بيان اين كه سياست هم مسلمان شدني است، خاطرنشان كرد: امام (ره) مي گفتند ذات حكومت سكولار نيست، منتهي ديني كردن سياست فوق العاده سخت است. پيامبر هم آمد تا بگويد هيچ عرصه اي به شيطان تعلق ندارد.

وي با انتقاد از فضاي دانشگاه هنر و موسيقي اظهار كرد: در دانشگاه هنر چه چيزي ترجمه مي شود؟ و چه چيزي تدريس مي شود؟ خيلي از آثار ترجمه در دانشگاه هنر گزينش شده است و اگر درك دقيق تر در حوزه مفاهيم نظري باشد، اين سوء تفاهم ها به وجود نمي آيد. نمي توانيم از هنر انقلاب اسلامي حرف بزنيم مگر آنكه آثار هنرمندان انقلاب اسلامي در دانشگاه ها آموزش داده شود.
 اين استاد دانشگاه افزود: سواد ، تجربه و سليقه آدم ها متفاوت است و ما همه به يك اندازه نيستيم و متفاوتيم اما در يك مسير حركت مي كنيم و اشتباه است اگر به اصول و اعتقادات هنرمندان سياه و سفيد نگاه كنيم. جاهاي زيادي وجود دارد براي مدارا و البته مدارا بر سر ضعف هاي بشري خودمان. امام علي (ع) شاعر مشروب خوار را برايش هديه و صله مي فرستاد و مي فرمود اين ضعف و فساد شخصي و اخلاقي دارد، اما شعر و جهت گيري اش در مسير عدالت و توحيد است. اين ها تعابير ائمه است و ما كه از امامانمان شيعه تر نيستيم!
 پور ازغدي عنوان كرد: تمام حرف هاي امام ( ره )پيش از آن هم توسط فقها و بزرگان گفته شده بود، منتهي امام طور خاصي گفت كه خيلي از فقها و عرفا اين طور مسائل را بيان نكردند.
 وي با بيان اين كه هر مخاطب سينماي متخصصي مي فهمد كه چه اثر هنري پوچ و مبتذل است، عنوان كرد: مخاطب عام نيز اگر به خود رجوع كند و به احساس خود متوجه مي شود كه چه فيلمي پوچ گرا و ضد اخلاق است و در هنرهاي ديگر هم تشخيص آن براي مخاطب ساده است.

 او با اشاره به اين كه هنرمندان انقلابي بايد كار خود را با افتخار انجام دهند، گفت: مسلمان شرمنده نمي تواند كاري انجام دهد و اگر كسي شك دارد كه هنر نمي تواند انقلابي و ديني باشد نبايد پرچم هنر را دست بگيرد. هنرمند مكتبي نبايد دچار شكيات باشد و اول بايد شكيات خود را بر طرف كند.
 وي در پايان سخنانش با ارائه راهكار هايي به هنرمندان انقلابي از قول شهيد مرتضي آويني گفت: هنرمند مسئول هنرش است و هنر آن است كه از مبدا آزادي و آگاهي مي آيد و منتشر و بر انگيخته مي شود. هنرمند مسوول هر القايي است كه به مخاطب مي كند.
 پور ازغدي ادامه داد: بايد كرسي هاي آزاد انديشي در حوزه هنري و يا وزارت ارشاد اسلامي برگزار شود و هنرمندان در اين كرسي ها پاسخگوي ساخته هاي خود باشند. و اين كه كسي ادعا كند هنرش بي طرف است دروغ است. چرا كساني به نام هنرمند در تمام مسائل عالم وجود اظهار نظر مي كنند اما كسي حق ندارد از آن ها سوال كند كه چرا چنين مسائلي را ارائه داده است؟

در بخش ديگري از اين مراسم فيلم کوتاهي درباره روز هنر انقلاب اسلامي پخش شد که رضا ميرکريمي، ابراهيم حاتمي‌کيا، مرحوم رسول ملاقلي‌پور، مرتضي سرهنگي، کاظم چليپا، رضا مهدوي،‌ يوسفعلي ميرشکاک، محمدعلي باشه‌آهنگر، ناصر فيض و عبدالحسين مختاباد در آن صحبت کردند.

در بخش پاياني اين مراسم نيز عليرضا افتخاري چند قطعه موسيقي را به صورت پلي‌بک براي مخاطبان اجرا کرد.

 

 

 

چهارشنبه 23 فروردين 1391 - 9:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری