سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 10:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان گلستان

 

تحقق شعار سال، بسياري از طرح هاي دشمنان ملت ايران را خنثي خواهد كرد

 

 

رهبر معظم انقلاب مبتني بر شناخت عميق و دقيق از واقعيات صحنه ي زندگي مردم و نيازهاي اساسي کشور و به اتکاي مسئوليت سنگين هدايت و راهبري دولت و ملت، شعار برگرفته از شعور ايماني و ايراني سال 91 را  توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني قرار دادند.

درمورد حکمت نامگذاريهاي سالانه و تعيين شعار در هر سال شمسي آنچه از همه مهمتر است ضرورتهايي است که در کشور شکل گرفته يا مي گيرد. و لازم است با سوق دادن افکار عمومي و هدايت دلها و ذهنها به سمت نقطه مورد نياز عملاً به حل يک مسئله و مشکل اساسي اقدام گردد وگرنه هدايت جامعه ، ايجاد توجه به مسائل اساسي، فعال ساختن ذهنها جهت ارائه آراء و ديدگاه ها، همدل و همفکر کردن مردم و مسئولين، وحدت و انسجام بخشيدن به مسير حرکت عمومي کشور ، پيشگيري از خطرها و خنثي کردن توطئه ها، برجسته نمودن ارزشها و موضوعات اصلي مورد نياز کشور ، تعيين اولويت ها و دغدغه هاي نظام اسلامي، زمينه سازي براي توليد فکر وعلم و شناخت سياست ها و راهکارهاي حل يک معضل و حکمت هاي عمومي متعددي از قبيل آنچه ذکر شد، همگي دلالتهاي روشني براي تعيين يک نام و شعار براي  هر سال ميباشد..

در واقع ناميدن يک سال را به نامي خاص، نشانه­اي از عزم و اراده رهبري يک نظام براي هدفمند نمودن حرکت و سو گيري مجموعه نظام و نيز هدفمند نماياندن به ناظران بيروني تلقي و  نظر رهبر معظم انقلاب مبني بر حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني را يك فرمان و دستور تلقي و بر اساس آن برنامه ريزي كرد.

 رسيدن به اهداف نامگذاري سال ۹۱ بدون توجه به علت هاي فرهنگي و رواني گرايش به مصرف كالاهاي خارجي و مقابله فرهنگي با اين معضل امكان پذير نخواهد بود. بايد استانداردهاي ساخت داخل را به حد مطلوب برسانيم تا مردم بتوانند براي رفع نيازهاي خود بويژه اقلام مصرفي و روزمره، كالاهاي ايراني را انتخاب كنند.
در فرهنگ عمومي جامعه‌‌ بايد توليدکنندگان را به عنوان پيشتازان عزت و استقلال جامعه معرفي کنيم و تکريم از کساني را که در اين صحنه تلاش مي‌کنند، در ارزش‌هاي جامعه قرار دهيم.
توليدمحوري بايد شاقول سياست‌گذاري‌هاي اقتصادي کشور باشد. يعني بايد در سياست‌هاي ارزي، در سياست‌هاي پولي و مالي، در سياست‌هاي تجاري و در سياست‌هاي بانکي و مالياتي براي توليد اولويت قائل باشيم. تجلي ملموس اين مطلب اين‌گونه خواهد بود که اگر جايي ناچار بوديم بين توليدگرايي و مصرف‌گرايي انتخاب کنيم، بايد توليد را مقدم بداريم.. در مجموع سياست‌گذاري‌ها، بايد به سمتي برويم که توان برنامه‌ريزي مديران ما افزايش يابد. به اين معني که از تغييرات ناگهاني در سياست‌ها اجتناب کنيم تا مديران ما بتوانند براي آينده برنامه‌ريزي کنند.
در اين راستا با کاهش مقررات و منطقي کردن مجوزها و حمايت از سرمايه‌گذاران بخش توليد  و افزايش توان مالي دستگاه‌هاي دولتي با پرداخت بدهي هاي خود به توليدکنندگان و پيمانکاران، بهترين برنامه ريزي مديران در آينده خواهد بود.

مصرف کالاهاي خارجي و توجه نکردن به توليدات داخلي هم‌چون ويروسي در کشور در حال گسترش است و عوارض سوءِ آن در تمامي جنبه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور قابل مشاهده است. اگر به گوشه گوشه‌ي منزلمان نگاه کنيم متوجه انواع کالاهاي لوکس و غيرضروري مي‌شويم که در خانه‌هايمان جا خوش کرده‌اند در حالي که کالاهاي داخلي در انبار کارخانه‌ها خاک مي‌خورند و منتظر نگاه ما هستند تا شايد آن‌ها نيز در گوشه‌اي از خانه‌ي ما جاي خود را پيدا کنند. بسياري از کارشناسان اقتصادي کشور، علت توجه نکردن مصرف‌ کنندگان به خريداري کالاهاي ايراني را هجوم  گسترده‌ي انواع کالاهاي مصرفي بادوام و بي‌دوام خارجي که به صورت قانوني و غيرقانوني وارد مرزهاي کشور مي‌شوند، دانسته‌اند.

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، نيز در ديدار هزاران نفر از کارگران سراسر کشور، مصرف کالاهاي ساخت داخل را يکي از مجاهدت‌هاي ضروري در سال جهاد اقتصادي دانستند و افزودند: «به موازات استقبال مردم از توليدات داخلي، لازم است کيفيت و مرغوبيت اين کالاها، به حد قانع کننده‏اي برسد.» معظم‌له ارتقاي کيفيت کالاهاي ايراني را از ديگر مسؤوليت‌هاي جامعه‌ي کارگري و کارآفرينان دانستند و خاطر نشان کردند: «بايد کاري کنيم که کالاي داخلي در نظر مصرف‌ کننده‌ي ايراني و غيرايراني کالايي مطلوب، بادوام و زيبا باشد که البته دستگاه‌هاي دولتي بايد پيش نيازهاي تحقق اين هدف از جمله آموزش مهارت‌هاي مختلف را تأمين کنند.»
 رهبر بصير انقلاب اسلامي، تلفيق «هنر و توانايي» ايراني را زمينه‌ساز تقويت کيفيت توليدهاي داخلي برشمردند و افزودند: «برخي محصولات داخلي داراي قدرت رقابت و برخي ديگر به مراتب بهتر از کالاهاي مشابه خارجي‌اند که بايد اين ويژگي را به تمامي کالاها و مواد توليدي خوراکي، پوشاکي و وسايل زندگي تعميم داد.» ايشان در همين زمينه افزودند: «بايد عرصه‌ي توليد کالاي برتر در داخل کشور را به همت کارگران، مهندسان و سرمايه‌گذاران، به عرصه‌اي ديگر براي تجلي شعار «ما مي‌توانيم» تبديل کنيم

 

واقعيت اين است که کشور اسلامي ما، از نظر جغرافيايي از موقعيت مطلوبي برخوردار است و بايد از تمامي مزيت‌‌هاي نسبي خود به صورت عالمانه استفاده نمايد و در بخش صادرات مجدد ارزش‌افزوده ايجاد کند. مصرف کالاهاي داخلي زمينه‌ساز افتخار ملي، تشويق اقتصاد، پاسداري از اقتصاد، اشتغال‌زايي و... و خريداري کالاي خارجي نابودي فرصت‌هاي شغلي، بيکاري جوانان ايراني، تضعيف روحيه‌ي توليد کنندگان و وابستگي به بيگانگان را به دنبال دارد. مصرف کنندگان داخلي بايد به اين نکته توجه داشته باشند که مصرف کالاهاي خارجي که مشابه داخلي آن در کشور با همان کيفيت وجود دارد به معناي تعطيلي صنايع و کارخانه‌ها و به دنبال آن بيکاري خيل عظيم جوانان ايراني است که در اين کارخانه‌ها مشغول فعاليت هستند و اين تداوم مصرف سبب وابستگي به بيگانگان در جهت تأمين نيازهاي کشور است. بنابراين ملت ايران بايد دست در دست هم دهند و با ياري هم ديگر شعار «ايراني، کالاي ايراني بخر» را محقق سازند و ان شاالله طبق فرمايش مقام معظم رهبري، فرداي منطقه، به برکت همت و حرکت ملت‌ها در راه اسلام، به مراتب از امروز منطقه بهتر خواهد بود.

 

براي رسيدن به اين هدف مهم، به ساز و کاري از نمودهاي مثبت از جمله بهداشت، آموزش، قانون مداري‌، انضباط اقتصادي اجتماعي، نظارت بر بازار و اصلاح نقايص و کاستي ‌هاي فرايندهاي اقتصادي نياز است.

براي افزايش توليد ملي تکيه بر دارايي ‌هاي بومي، تشويق کامل براي تضمين نرخ ‌هاي رشد توليد و اشتغال و حمايت از آنها در برابر بحران ‌هاي اقتصادي ضروري به نظر مي ‌رسد.

 جلب اعتماد توليدکنندگان و مصرف ‌کنندگان و ايجاد نهادهايي که مشارکت گسترده ‌اي در تدوين سياست‌ هاي اقتصادي دارند در سايه بسيج منابع داخلي و توانايي ‌هاي بومي در اولويت است. بدون ترديد تحقق شعار امسال، بسياري از طراحي هاي دشمنان عليه ملت ايران را خنثي خواهد كرد.

 

 

تهيه و تنظيم : اعظم اسدي

كارشناس فرهنگي اداره كل تبليغات اسلامي گلستان

 

 

سه‌شنبه 22 فروردين 1391 - 12:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری