دوشنبه 5 خرداد 1399 - 9:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

تخيلات ليبرالي (مقالاتي درباره ادبيات و جامعه)

 

تخيلات ليبرالي (مقالاتي درباره ادبيات و جامعه)

نوشته: ليونل تريلينگ

ترجمه: موسسه خط ممتد انديشه

شمارگان: 1000 نسخه

بها: 65000 ريال

انتشارات: اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

 

پنجمين جلد از مجموعه «متون انتقادي غرب مدرن» با عنوان تخيلات ليبرالي پيرامون مقالاتي درباره ادبيات و جامعه به قلم ليونل تريلينگ نوشته شده است. اين مجموعه مقالات درباره ادبيات و جامعه، اثري کلاسيک در بررسي ادبيات امريکايي است؛ اما اين بررسي به شرح جامعه و ديدگاه­هاي اجتماعي امريکا نيز مي­پردازد و نشان مي­دهد که چگونه شکل خاصي از انديشه در اين متون ادبي وارد شده است و چگونه ادبيات امريکا بازتابي از اميال ليبرالي موجود در اين کشور بوده است. در اين کتاب راه­هاي آغاز نقد فرهنگي امريکا نهفته است. نويسنده از احساسات، تصورات و تخيلات راهي به انديشه مي­زند و از انديشه به سياست مي­پردازد و از سياست به ادبيات گريز مي­زند تا از دريچه ادبيات به واکاوي آنچه در جامعه مي­گذرد بپردازد. او قهرمان­هاي رمان­هاي کلاسيک امريکا را بازتابي از تفکر ليبراليست حاکم بر جامعه مي­داند و شيوه رفتار آن­ها را براي بررسي انديشه حاکم بر مناسبات فرهنگ امريکايي تجزيه و تحليل مي­کند. فرهنگ ليبرالي جامعه غرب همواره از دريچه نگاه خود به جهان اطراف و ديگر فرهنگ­ها نگريسته و با رويکرد برخاسته از اين دريچه به نقد روش­ها، منش­ها، فرآيندها و رويدادهاي آن­ها پرداخته است و کمتر به نقد خويش برخواسته ليکن گروهي از انديشمندان غربي نيز از ديرباز به وضعيت حاکم بر جوامع خود انتقاد داشته­اند. اين انديشمندان که افکار آن­ها ملهم از مکاتب فکري مختلفي از جمله سوسياليسم کلاسيک، مکتب انتقادي فرانکفورت، حلقه مونيخ، چپ نو، بوم گراها و . . . است بر نقاط ضعف انديشه ليبرالي و جامعه غربي انگشت گذاشته و درباره آن بحث کرده­اند. لزوم آشنايي جامعه فرهيخته و علاقمند به مباحث فکري با اين گسترده انتقادي، موسسه انتشاراتي اميرکبير را بر آن داشت مجموعه کتاب­هايي با عنوان «متون انتقادي غرب مدرن» در اين زمينه عرضه کند.

برخي از مزيت­هاي اين مجموعه را مي­توان اينگونه برشمرد:

- تاکنون يک مجموعه منسجم با رويکرد نقد غرب توسط انديشمندان غربي در ايران منتشر نشده است و اميرکبير پيشگام اين عرصه است.

- ضرورت نقد مباني و مدل فرهنگي غرب بارها مورد تاکيد قرار گرفته است. قطعاً نقد غرب از سوي انديشمندان پا گرفته در همان فرهنگ به پيشبرد اين رويکرد بسيار کمک مي­کند.

- کتاب­هاي انتخاب شده مجموعه­اي از بهترين آثار از نظر کيفيت با توجه به شاخصه­هايي چون جايگاه نويسنده، اعتبار ناشر و محتواي اثر به شمار مي­روند.

- غالب کتاب­ها از نظر زماني متعلق به سال­هاي اخير هستند. ليکن برخي از متون پايه نقد غرب نيز وجود دارند که از نظر ارزش آکادميک و بنياني ترجمه آنها ضرورت دارد و در اين مجموعه به آن­ها نيز اشاره شده است.

- سعي شده است هرکدام از کتاب­هاي انتخاب شده به يکي از جنبه-هاي مختلف فرهنگ غرب مانند انديشه، هنر، اقتصاد، سياست، جامعه، ادبيات و . . . اشاره داشته باشد تا مخاطب با رنگ آميزي متنوعي از رويکرد انتقادي مواجه شود.

اين کتاب توسط موسسه تحقيق و ترجمه «خط ممتد انديشه» ترجمه شده است. اين موسسه با دعوت گروهي از مترجمان کوشيده است زمينه­هاي همکاري ايشان را فراهم آورد و سعي کرده کار گروهي مترجمان را به گونه­اي سامان دهد که بتوان از ظرفيت­هاي علمي آن­ها سود جست و کتاب­هايي را روانه بازار نشر کرد که شايد مترجمان به تنهايي فرصتي براي به انجام رساندن ترجمه تمام آن نمي­يافتند. اينکه نام اين موسسه به عنوان مترجم ذکر شده، به اين معنا است که موسسه خط ممتد انديشه، مسئوليت هر اشتباهي را مي­پذيرد و البته قدرداني از گروهي را که در اين کار سهمي داشته­اند، وظيفه خود مي­داند. لازم به ذکر است بخش­هاي کوچکي از اين کتاب به دليل مغايرت محتواي آن با شئون اسلامي، کنار گذاشته شده است هرچند که اين کار به روح اثر و معناي کلي آن صدمه وارد نکرده است. مقالات اين کتاب در طول ده سال گذشته پديد آمده و بخش عمده آن­ها در طي سه يا چهار سال اخير نوشته شده است، که تقريباً همه به طور انساني مورد تجديد نظر قرار گرفته­اند، اما در مفهوم اصلي هيچ يک تغييري داده نشده است. يادداشت کتاب شناختي، ويژگي اين مقالات را در چاپ اول نشان مي­دهد. اخذ مجوز چاپ مجدد اين کتاب را مديون امريکن کوارترلي، هورايزن، کينون ريويو، نيشن، نيويورک تايمز بوک ريويو و پارتيزن ريويو و البته لنتشارات دانشگاه کلمبيا، دايل پرس، موسسه مک ميلان، فيو ديرکشنز و راينهارت و کمپاني هستم.

در مقدمه اين کتاب آمده است: «اگرچه مقالات از نظر موضوع با هم تفاوت دارند، اما به عقيده من نقطه مشترک خاصي در همه آن­ها وجود دارد. اولين و شايد بديهي­ترين چيزي که از اين نقطه مشترک دريافت مي­شود، از توجه با انقطاع آنان به انديشه­هايي که ما با تسامح ليبراليسم مي­خوانيم، و به خصوص در ارتباط اين انديشه­ها با ادبيات، برمي­ خيزد.»

در بخش ديگري نويسنده کتاب يادآوري و تاکيد مي­کند: کار انتقاد، بازگرداندن و يادآوري ليبراليسم به تصورات اساسي اوليه آن در باب کثرت و امکان باشد، که مستلزم آگاهي از پيچيدگي و سختي اين فرآيند نيز هست. براي تحقق بخشيدن به وظيفه نقد تصورات ليبرال، ادبيات از تناسب منحصر به فردي برخوردار است نه صرفاً به اين دليل که ادبيات مدرن به سياست پرداخته است، بلکه مهم­تر از آن به دليل آنکه ادبيات فعاليتي بشري است که از بيشترين و دقيق­ترين ميزان کثرت، امکان، پيچيدگي و دشواري برخوردار است.

عناوين آمده در اين کتاب به ترتيب به شرح ذيل است:

«واقعيت در آمريکا، شرو وداندرسن، فرويد و ادبيات، شاهزاده خانم کاساماسيما، عملکرد مجلات کوچک، هاکلبري فين، کيپلينگ، ترانه غنايي ابديت، هنر و روان رنجوري، اينک تا سيتوس، آداب، اخلاق و رمان، گزارش کينزي، اسکات فيتز جرالد، هنر و ثروت، مفهوم انديشه ادبي و نمايه».

در بخش اول کتاب نويسنده به پارينگتون و ارزش آثار و اهميت و تأثير آن در جامعه آمريکا پرداخته و در انتهاي بخش به تحسين کيپل از سوي پارينگتون اشاره مي­کند. همچنين، تفکرات پارينگتون، قضاوت­هاي ليبراليستي او، از ديگر مباحث آمده در اين فصل است که سبک درايزر از ديگر مباحث آمده در ادامه مقدمه است. يکي از عناوين جالب آمده در اين کتاب با عنوان «هنر و ثروت» است. که در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«اکنون بايد رمان را شکلي از هنر در نظر بگيريم که براي انجام کاري خاص طرح ريزي شده و وجودش مشروط به ماهيت اثر است. در مقاله ديگري که ملزم شدن تا بگويم کار رمان چيست؟،گفتم که رمان بررسي واقعيت و توهم است. در مقاله ديگري که ملزم شدم تا بگويم کار رمان چيست، گفتم که رمان بررسي واقعيت و توهم است. البته رمان در اين شکل متفاوت از ساير اشکال ادبي پيشرفته نيست؛ با اين حال حداقل از يک جنبه مهم با آن تفاوت دارد، اين که رمان با واقعيت و توهم در ارتباط پرسش­هاي طبقه اجتماعي مي­پردازد که در دوران­هاي نسبتاً اخير محدود به پول مي­ شوند.»

«در جهان متفکراني حضور دارند که آرا و آثار آنها حاوي گفتمان عدالت، آزادي، نفس سلطه پذيري و . . . است. شناسايي اين آثار متناسب با نياز مخاطب و بررسي اين آرا در تمدن مدرن غرب و به چالش کشيدن برخي از ابعاد آن از جمله ويژگي­هاي اين مجموعه است.»

ليونل تريلينگ (1905- 1975)، استاد دانشگاه کلمبيا، منتقد ادبي، نويسنده آمريکايي و يکي از مشهورترين منتقدان ايالات متحده امريکا در قرن بيستم است. بيشتر مقالات او که پيامدهاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي رفتار آمريکايي را از دريچه ادبيات نقد مي­کند در مجلات انتقادي مانند پارتيزان ريويو و روشنفکران نيويورکي منتشر شده است. کتاب حاضر که برجسته ترين اثر او محسوب مي­شود دربردارنده چند مقاله در حوزه ادبيات انتقادي است. ليونل تريلينگ در مقالات اين کتاب که در هرکدام به يک اثر، يک نويسنده با يک موضوع پرداخته شده است خط مشترکي که خود او اين گونه آن را نشان مي­دهد؛ توجه بالانقطاع به انديشه­هايي که ما با تسامح، ليبراليسم مي­خوانيم و به خصوص در ارتباط اين انديشه­ها با ادبيات.

گفتني است، پنجمين جلد از مجموعه «متون انتقادي غرب مدرن» با عنوان تخيلات ليبرالي پيرامون مقالاتي درباره ادبيات و جامعه به قلم ليونل تريلينگ نوشته شده و با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 65000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

        

 

سه‌شنبه 22 فروردين 1391 - 12:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری