سه‌شنبه 30 دی 1399 - 17:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

پروژه ها و اقداماتي موثر و چشمگير

 

نگاهي به دستاوردهاي صدا و سيما در سال 90:

توسعه شبكه هاي ديجيتال رويكرد اصلي تلويزيون در سال 90 بود؛ سالي كه با راه اندازي شبكه هاي ديجيتالي جديد آغاز شد و با ديجيتال كردن شبكه هاي مراكز استان ها به پايان رسيد.

به گزارش خبرگزاري ايرنا، تلويزيون سال 90 را با تاكيد بر توسعه زيرساخت هاي ديجيتال و افزايش شبكه هاي تخصصي كليد زد و به همين خاطر در اين سال شاهد راه اندازي سه شبكه ديجيتال شما، بازار و نمايش بوديم.

راه اندازي شبكه  ipt (تلويزيون اينترنتي):

اوايل آبان ماه سال گذشته بود كه رييس سازمان صدا و سيما از راه اندازي آزمايشي سيستم پيشرفته آي پي تي وي (تلويزيون پروتكل اينترنت) در تهران خبر داد كه با راه تكميل آن امكان جستجو و بازگشت به برنامه هاي قبلي شبكه ها به صورت دقيق فراهم مي شود.

آي پي تي وي سيستمي است كه در آن با استفاده از پروتكل اينترنت روي يك زير ساخت شبكه، خدمات تلويزيون ديجيتال ارايه مي‌شود كه اين خدمات مي‌تواند توسط يك اتصال پهناي باند وسيع در اختيار كاربر قرار گيرد؛ اين سيستم اختلافات و شباهت هايي را با تلويزيون اينترنتي دارد.

تولد شبكه هاي شما، بازار و نمايش:

سه شبكه ديجيتال شما، بازار و نمايش در سال 90 به جمع شبكه هاي تلويزيوني سيما پيوستند كه از اين ميان شبكه شما به عنوان شبكه توليدات مراكز استان ها زير نظر معاونت امور استان ها، شبكه بازار زير نظر معاونت اداري و مالي و شبكه نمايش زير نظر معاونت سيما اداره مي شود.

وجه مشترك اين سه شبكه ديجيتال بودن آنها است كه تنها از طريق تلويزيون هاي ديجيتال و با دسترسي به سيستم گيرنده ديجيتال امكان پذير هستند و اينكه رييس جمهوري آنها را افتتاح كرد.

آي فيلم فارسي:

شبكه آي فيلم از شبكه هاي برون مرزي صدا و سيما كه فيلم ها و سريال هاي ايراني را براي مخاطبان عرب زبان از طريق ماهواره پخش مي كرد، سال گذشته به دليل استقبال مخاطبان فارسي زبان از برنامه هاي آن در نهايت تصميم گرفت كه اين شبكه را دو زبانه كند.

در اواخر سال گذشته نيز اين شبكه زيرنويس برنامه هاي خود را به دو زبان فارسي و عربي پخش مي كرد تا علاقه مندان به يادگيري زبان فارسي نيز بتوانند از اين شبكه براي آموزش اين زبان بهره بگيرند.

زمزمه ها براي راه اندازي دو شبكه جديد:

از جمله وعده هايي كه در اين مورد از سوي دست اندركاران سيما داده شد، راه اندازي شبكه هاي پويانمايي و ورزش بود كه گام هاي اوليه براي تحقق آن در سال گذشته برداشته شد و همزمان با آغاز سال جديد، شبكه ورزش پخش آزمايشي خود را آغاز كرد.

پايان مختارنامه و پخش شوق پرواز:

مجموعه تاريخي مختارنامه كه توانسته بود مخاطبان بسياري را از شش ماهه دوم سال 89 جمعه شب ها با خود همراه كند، مردادماه سال 90 به پايان رسيد. اين مجموعه كه توليد آن حدود هشت سال به طول انجاميده بود، به وقايع بعد از واقعه خونين كربلا و قيام توابين و مختارثقفي به خونخواهي شهداي عاشورا و حوادث تاريخي و سياسي آن دوران مي پرداخت.

صدا و سيما تقدير از عوامل تلويزيوني اين مجموعه را پنج ماهي به تعويق انداخت و مراسم تقدير از آنان را در دي ماه برگزار كرد كه البته بدون حاشيه نبود و برخي از دست اندركاران توليد اين فيلم از اينكه در زمره تقديرشدگان قرار نگرفته بودند، از طريق رسانه ها گلايه هاي خود را به گوش مسئولان رساندند.

شوق پرواز مجموعه اي بود كه جايگزين مختارنامه شد؛ اين سريال با نقش آفريني سيدشهاب الدين حسيني زندگي خلبان شهيد عباس بابايي را براي نسل هايي كه دوران دفاع مقدس را نديده بودند، بازگو مي كرد كه اين مجموعه نيز با استقبال مخاطبان برگزار شد.

برگزاري جشنواره تلويزيوني جام جم:

برگزاري جشنواره براي توليدات تلويزيوني يكي ديگر از ابتكارات معاونت سيما در سال 90 بود كه در سه بخش مستند، فيلم و پويانمايي دي ماه برگزار و قرار شد جشنواره ديگر توليدات سيما نيز در سالهاي آينده برپا و از اين طريق دست اندركاران توليد سيما تقدير شود.

راه اندازي شبكه هيسپان تي وي:

شبكه تلويزيوني هيسپان تي وي به عنوان ششمين شبكه برون مرزي صدا و سيما و نخستين شبكه اسپانيولي زبان خاورميانه از بهمن ماه سال گذشته به جمع شبكه هاي ايران افزوده شد.

اين شبكه براي جمعيت هشتصد ميليوني اسپانيولي زبان در اقصي نقاط جهان برنامه هاي تلويزيوني از جمله مجموعه ها و فيلم هاي تلويزيوني ايراني را پخش مي كند.

اين شبكه نيز با حضور سفراي كشورهاي اسپانيايي زبان و به صورت ويديو كنفرانس توسط دكتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري به طور رسمي راه اندازي شد.

بازگرداندن توليد سريال هاي فاخر به سيما فيلم:

توليد مجموعه هاي الف ويژه تلويزيوني كه مدتي به شبكه ها واگذار و از مركز سيما فيلم سلب شده بود، بار ديگر در سال گذشته به اين مركز محول شد و در همين راستا سيمافيلم كار نگارش فيلمنامه سلمان فارسي و خواجه نصيرالدين طوسي را كليد زد.

قرار است از اين پس فرازهاي مهم تاريخ و زندگي شخصيت هاي برجسته تاريخ اسلام و مشاهير و مفاخر ايران و شخصيت هاي برجسته انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در قالب سريال هاي فاخر تلويزيوني به تصوير كشيده شوند.

برنامه ريزي براي ساخت شهرك سينمايي به جاي غزالي:

ساخت شهرك سينمايي و تلويزيوني جديد به جاي شهرك سينمايي غزالي از ديگر وعده هاي رييس سازمان صدا و سيما در سال 90 بود زيرا كه اين شهرك با دو دهه قدمت در وضعيت مناسبي قرار ندارد.

شايد اين وعده عزت الله ضرغامي به سفر وي به هند و بازديد از شهرك سينمايي اين كشور بي ارتباط نباشد كه آبان سال گذشته روي داد و او از شهرك سينمايي راموجي و امكانات توليد فيلم آن و همچنين شبكه‌هاي تلويزيوني اي تي وي بازديد كرد.

شهرك سينمايي راموجي با وسعت هزار هكتار و با برخورداري از ده‌ها استوديوهاي تلويزيوني و فضاهاي متنوع تصويربرداري و شهرك‌هاي موضوعي، بزرگ‌ترين و مجهزترين شهرك سينمايي هندوستان به شمار مي رود.

ممنوعيت پخش سريال هاي تلخ و عشق هاي مثلثي:

سال 90 با صدور بخش نامه هاي متعددي براي بخش تلويزيون همراه بود كه براي مدتي در رسانه ها خبرساز شد از ممنوعيت پخش عشق هاي مثلثي و مجموعه هاي تلخ تلويزيوني تا ممنوع شدن تهيه كنندگي و اجراي همزمان در برنامه؛ اين بخشنامه ها در سال 90 چندان كارساز نبودند زيرا مخاطبان با انبوهي از مجموعه هاي ملال آور با مضاميني تلخ همراه بود ضمن آنكه مجريان تلويزيوني همچنان تهيه كنندگي برنامه هاي خود را ادامه دادند.

طرح نظارت بر صدا و سيما:

تغيير قانون اداره و نظارت بر صدا و سيما، دلمشغولي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در سال 90 بود؛ آنان در ابتدا طرحي را براي تغيير نحوه اداره اين سازمان با قيد يك فوريت به تصويب رساندند كه در صورت تصويب نهايي اداره اين سازمان به صورت هيات امنايي در مي آمد كه البته اين طرح به دليل مغايرت هاي متعدد با قانون اساسي از دستور كار مجلس خارج شد.

سپس كميسيون فرهنگي مجلس طرح نحوه نظارت بر صدا و سيما را مطرح كرد كه سه سال براي تهيه آن زمان صرف كرده بود؛ اين طرح نحوه نظارت شوراي نظارت بر صدا و سيما را بر اين رسانه گسترده تر مي كرد.

با توجه به اينكه عمر مجلس هشتم در سال 91 به پايان رسيد، بعيد است كه اين طرح تا خرداد ماه امسال از تصويب مجلس بگذرد و به قانون تبديل شود.

 

 

شنبه 19 فروردين 1391 - 9:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری