دوشنبه 5 خرداد 1399 - 13:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

تازه هاي نشر انتشارات اميركبير

 

رساله منطقي ـ فلسفي

نويسنده: لودويگ ويتگنشتاين

مترجم: ميرشمس‌الدين اديب‌سلطاني

معرفي كتاب: اثر حاضر ترجمه کتاب معروف رساله منطقي ـ فلسفي ويتگنشتاين فيلسوف معروف اتريشي است. اين کتاب که حاصل نحوه تفکر اين فيلسوف در دوره اول زندگي اوست، در فلسفه جديد اروپايي و نيز در منطق جديد تأثيرات بسيار وسيعي نهاده است. کتاب شامل مجموعه کلمات قصار و دقيقي است که بسط يافتة هفت حکم و گزاره اوليه است. از اين نظر کتاب تا حدي شبيه کتاب اشارات و تنبيهات شيخ الرئيس مي‌‌باشد.

 

سنجش خرد ناب

نويسنده: ايمانوئل كانت

مترجم: ميرشمس‌الدين اديب سلطاني

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب: سنجش خرد ناب يا نقد عقل محض اولين کتاب از سه‌گانه فلسفه انتقادي ايمانوئل کانت است که اولين‌بار در سال ۱۷۸۱ چاپ شد. اين کتاب مهم‌ترين اثر کانت است و درباره ويژگي‌هاي خرد و حد و مرز توان آن در شناخت متافيزيک مي‌باشد. کانت در اين کتاب به بررسي انواع شناخت و تقسيم‌بندي مفاهيم و نيز بررسي محسوسات، فاهمه (يا ادراک) و خرد ناب پرداخته است. او در اين کتاب خرد را از محسوسات و فاهمه جدا کرده و ويژگي‌هاي عقل محض در شناخت متافيزيکي را شرح داده است.

 

 

درآمدي بر فلسفه

نويسنده: ادوارد كريج

مترجم: ابوالفضل حقيري

نوبت چاپ: اول، 1389

معرفي كتاب: کتاب حاضر با خوانش مطالبي از افلاطون، ارسطو، دکارت، هگل، داروين و نويسندگان بودايي، موضوعات مهمي را در مورد معرفت و نفس مطرح مي‌سازد. اين کتاب کوچک در همه جا بر مطالعة آثار فلسفي تأکيد دارد و نحوة ارتباط بخش‌هاي مختلف فلسفه با هم را تبيين و زمينه‌هاي مطالعة فلسفه را بررسي مي‌کند.

 

رساله في السير و السلوک

نويسنده: سيدمحمدمهدي طباطبايي

تصحيح: حسن مصطفوي

نوبت چاپ: چهارم، 1388

معرفي كتاب:کتاب فوق تمام مراحل و منازل سير و سلوک و درجات تکميل نفس انساني راه با بهترين و جامع‌ترين بيان و با استناد به آيات کريمه و روايات شريفه و برهان عقلي روشن ساخته است.

 

روزبهان بقلي

نويسنده: پرفسور كارل ارنست

مترجم: كورس ديوسالار

نوبت چاپ: دوم، 1387

معرفي كتاب: اين کتاب نگاهي دارد به وضعيت تاريخي و سياسي عرفان و سير و سلوک عرفاني روزبهان بقلي در زمان حياتش براساس شواهد قابل قبول، خانواده و طايفه منسوب به وي، و نيز مساعي او در اعتلاي عرفان در تصوف. همچنين نگرشي دقيق بر ميراث ادبي و عرفاني به‌جاي‌مانده از وي، يعني تأسيس مکتب عرفاني روزبهان دارد. در پايان به‌طور اختصار به واژة ولايت و تفسير آن از ديدگاه روزبهان مي‌پردازد. و نيز تذکره‌نامه‌هايي که در ارتباط با روزبهان نگاشته شده در اين فصل اجمالاً بررسي مي‌شود.

 

عيون مسائل النفس

نوبت چاپ: 1385

معرفي كتاب:عيون مسائل النفس و سرح العيون في شرح العيون کتابي است در مورد نفس و فلسفه اسلامي که در ۸۱۹ صفحه توسط آيهًْ ا… حسن حسن زاده آملي تأليف شده است. زبان کتاب عربي است و در قالب ۶۶ عين مي‌باشد.

 

فلسفة نقادي کانت

نوبت چاپ: چهارم، 1385

معرفي كتاب: کتاب حاضر حاوي دو بخشي است: نقد عقل محض و نقد عقل عملي؛ که هر قسمت به‌طور جداگانه مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. حس وفا همه، حس استعلايي، مکان، زمان، تحليل استعلايي، مقولات دوازده‌گانه، و مسئله عينيت، مطالبي هستند که مي‌توان آن‌ها را در قسمت نقد عمل محض، جستجو نمود. همچنين در قسمت نقد عقل عملي نيز، مي‌توان فلسفة اخلاق کانت را جستجو کرد.

 

فلسفه و تجدد

نويسنده: كريم مجتهدي

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب:اين کتاب تأملي است در مورد فلسفه در عصر جديد، خاصه در عصري که در غرب با عنوان روشنگري مشخص شده است. همچنين در رابطة احتمالي فلسفه با علم و صنعت جديد بحث شده و به شرح و تحليل افکار اشخاصي پرداخته شده که در اين مهم در قرن هيجدهم ميلادي مؤثر بوده‌‌اند. مقالاتي نيز دربارة تأثير تجدد در ايران آمده و در بطن آن تأثير فلسفة روشنگري و تجدد در ايران بررسي شده است.

 

فيلسوفان يونان و روم

مترجم: اميرجلال‌الدين اعلم

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب:کتاب «فيلسوفان يونان و روم» بخشي از «دانشنامه فلسفه و فيلسوفان غرب» است که به اجمال به فيلسوفان باستان اين دو سرزمين مي پردازد. اين کتاب ترجمه مقاله‌هاي «دانشنامه ملخص فلسفه و فيلسوفان غرب» با ويراستاري جيمز اوپي ارمسن و جاناتان ري است که به دو بخش کلي فيلسوفان يونان و فيلسوفان روم تقسيم شده است.

 

کابوس

نويسنده: ارنست هارتمن

مترجم: ياور دهقاني

نوبت چاپ: 1388

معرفي كتاب:اين کتاب از‌جمله آثار معتبر روان‌شناسي است که نويسنده در آن ابتدا تعريفي علمي از خواب به دست مي‌دهد. سپس توضيحاتي دارد دربارة رؤيا، کابوس، دهشت‌هاي شبانه و اينکه چه کساني دچار آن مي‌شوند، چرا کابوس رخ مي‌دهد، معني آن چيست و… اين کتاب اطلاعات مجذوب‌کننده‌اي در موارد فوق به خواننده مي‌دهد که او را بسيار شگفت‌زده مي‌کند.

 

 

زندگاني بتهوون

نويسنده: رومن رولان

مترجم: محمود تفضلي

نوبت چاپ: 1387

معرفي كتاب: لودويگ وان بتهوون، نابغة جاويدان جهان موسيقي است که شرح زندگي وي به قلم يکي از معروف‌ترين رمان‌نويسان و بيوگرافي‌نويسان تاريخ معاصر به نگارش درآمده است. رومن رولان در اين اثر نيز مانند ديگر آثار خويش با قلمي شيوا و ساده گوشه‌هايي از زندگي بازسازي شدة بتهوون را پيش چشمان خوانندگان قرار مي‌دهد.

 

 

ميرزا ابوالحسن‌خان غفاري صنيع‌الملک

مجموعه: مفاخر هنري ايران

نويسنده: يعقوب آژند

نوبت چاپ: اول، 1390

معرفي كتاب:ميرزا ابوالحسن‌خان غفاري ملقب به صنيع‌الملک هنرمند نقاشي است که در سال‌هاي سلطنت ناصرالدين شاه قاجار و هم‌زمان با باز شدن درهاي ايران عصر ناصري به روي صنعت و هنر غرب، براي فراگرفتن نقاشي اروپايي به فرنگستان رفت. وي بنيان‌گذار نخستين مدرسة ‌نقاشي در ايران با الهام از تجارب خود در غرب بود. در اين کتاب همچنين با تجربيات روزنامه‌نگاري و نخستين مايه‌هاي گرافيک ايران در آثار اين هنرمند آشنا مي‌شويم.

 

 

ميرزا محمدخان غفاري کمال‌الملک

مجموعه: مفاخر هنري ايران

نويسنده: يعقوب آژند

نوبت چاپ: اول، 1390

 

کمال‌الملک هنرمندي است که او را جامع و برآيند هنر عصر قاجار دانسته‌اند. در حقيقت بذر هنري را که هنرمندان پيش از او همچون ميرزا بابا، ميرزا ابوالحسن‌خان صنيع‌الملک و محمودخان ملک‌الشعرا پاشيدند، وي تمامي آن‌ها را با هوشمندي درو و به‌نام خود ثبت کرد. کتاب حاضر نگاهي اجمالي به زندگي و هنر اين هنرمند فرزانه دارد.

 

چهارشنبه 16 فروردين 1391 - 9:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری