جمعه 9 خرداد 1399 - 12:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نوروز و فعاليت هاي فرهنگي-هنري

 

گزارشي از برگزاري چهار جشنواره فرهنگي و هنري

سومين جشنواره ملي مجسمه‌هاي شني:

سومين جشنواره ملي مجسمه‌هاي شني با حضور مديران استاني و شهرستاني در ساحل روستاي مال‌قائد بخش مرکزي گناوه استان بوشهر به کار خود پايان داد.

 به گزارش خبرگزاري فارس از گناوه فرماندار گناوه ظهر در حاشيه اين مراسم گفت: با توجه به حجم زياد مسافران نوروزي به شهرستان اقدامات لازم براي حضور گردشگران براي استراحت و تفريح در روستاها انجام شد.

احمد جعفري‌نسب بيان کرد: وجود ساحل زيبا و ماسه‌اي در روستاهاي بخش مرکزي و به‌ويژه روستاي مال‌قائد موجب شد سومين جشنواره مجسمه‌هاي شني با حضور 200 شرکت‌کننده از سراسر کشور ظرف مدت يک روز با هم به رقابت بپردازند.

فرماندار گناوه تصريح کرد: براي اينکه هموطنان گرامي بتوانند از جاذبه‌هاي روستايي منطقه استفاده کنند برنامه‌هاي متعدد فرهنگي در روستاهاي بخش مرکزي و بخش ريگ در دستور کار ستاد تسهيلات نوروزي قرار گرفت.

وي اظهار داشت: جشنواره‌هاي مجسمه‌هاي شني، غذاي محلي و ورزش‌هاي بومي و محلي، گشت دريايي، پيست موتورسواري، اسب‌سواري از جمله برنامه‌هايي است که در روستاها در اين ايام برگزار شد.

بخشدار مرکزي گناوه نيز در اين آيين گفت: براي برگزاري هر چه بهتر اين جشنواره اطلاع‌رساني گسترده‌اي در سطح اين روستا و منطقه انجام و ثبت‌نام از علاقمندان صورت گرفت که با استقبال چشمگير هموطنان مواجه شد.

ضرغام مرداني افزود: در برگزاري اين جشنواره که براي سومين سال پياپي در روستاي مال‌قائد انجام مي‌شود دهيار و شوراي اسلامي اين روستا تلاش زيادي کردند.

در پايان با رأي هيئت داوران مهدي خضري از گناوه، حسن فوقي از اصفهان، سيده زبيده موسوي از گناوه، غلامرضا فخري از گناوه، پريسا بليد از کرمانشاه، محمد دشتي از گناوه، ابراهيم دهقان از گناوه، فاطمه بصيرت از گناوه، رامين طاهري از اصفهان، اسدالله مهدوي از اصفهان، بهمن دهقان از تهران،  فاطمه نوبخت از گناوه و  سعيد حسن‌پور از گناوه به عنوان نفرات برتر انتخابات شدند.

برگزاري همايش موسيقي در بزرگ‌ترين تپه‌هاي شني دنيا:

به گزارش خبرگزاري فارس رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ريگان گفت: بزرگ‌ترين همايش موسيقي محلي 12 و 13 فروردين ماه جاري در بلندترين تپه‌هاي شني جهان در ريگان اجرا ‌شد.

 حجت‌الاسلام منصور نعمتي در اين زمينه گفت: با توجه به اينکه در نيمه دوم تعطيلات نوروز گردشگران زيادي وارد شهرستان شده‌ و از بلندترين تپه‌هاي شني دنيا بازديد کردند، برنامه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ‌شهرستان ريگان براي جذب گردشگران اجراي برنامه‌هاي شاد هنري در اين منطقه است.

اين مسئول عنوان کرد: اين برنامه‌ها روزهاي 12 و 13 فروردين ماه جاري از ابتداي صبح تا پاسي از شب در تپه‌هاي شني ريگان اجرا ‌شد.

برگزاري دومين جشنواره سبزه‌آرايي در اروميه:

به گزارش خبرگزاري فارس مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: دومين جشنواره سبزه‌آرايي روز 11 فروردين ماه جاري در اروميه برگزار ‌شد.

کاظم غني‌زاده در جمع خبرنگاران پيش از برگزاري اين جشنواره اشاره کرد اين برنامه فرهنگي و هنري به منظور پاسداشت آيين نوروز در ميان مردم برپا مي‌شود و افزود: همشهريان و مسافران نوروزي مي‌توانند در ساعت 11 صبح روز 11 فروردين در پارک ائللرباغي اروميه حضور داشته و در اين جشنواره شرکت کنند. به برندگان جشنواره جوايز نفيسي از طرف شهرداري اروميه اهدا مي‌شود.

دومين جشنواره ملي اسباب‌بازي در قزوين:

به گزارش خبرگزاري فارس دومين جشنواره ملي اسباب‌بازي از سوي شهرداري قزوين، سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين و با حمايت و مشارکت تعداد زيادي از دستگاه‌ها و نهادهاي استان قزوين برگزار شد و به مدت 10 روز پذيراي بازديدکنندگاني از 11 استان کشور بود.

در حياط شترخان که حياط مرکزي و اصلي نمايشگاه محسوب مي‌شود راديو نمايشگاه، عروسک‌ها و غرفه‌هاي تغذيه استقرار داشتند و برخي از بازي‌هاي بومي و محلي در آن به اجرا در ‌آمد.

در سراي وزير غرفه‌هاي فرهنگي هنري، شامل هويت گردشگري، نقاشي و کلاژ، مشاوره روانشناسي، بهداشت و سلامت، غرفه شهروندي و نيز غرفه مرکز مطالعات براي نظرسنجي از بازديدکنندگان برپا شد و غرفه‌هاي؛ فکر کودک، گريم، گريم دو نفره، قصه‌گويي، مرکز علوم و رباتيک بخش ديگري از غرفه‌هاي فرهنگي هنري اين نمايشگاه بودند.

غرفه‌هاي تصويرسازي، عروسک‌دوزي و عفاف و حجاب در کنار موزه اسباب‌بازي کودک در سراي وزير قرار داشتند.

حياط نگارالسلطنه با دارا بودن غرفه‌هاي ورزش، سرگرمي و نشاط و نيز موزه اسباب‌بازي‌هاي قديمي کل کشور پذيراي بازديد کنندگان بود و برنامه‌هاي ورزشي و بومي و محلي استان‌ها در حياط سعدالسلطنه اجرا مي‌شد.

در ضلع شرقي حياط بزرگ قهرماني هم نمايش‌هاي عروسکي و طنز ويژه کودکان به اجرا در ‌آمد.

براي بهره‌مندي بيشتر بازديدکنندگان و به خصوص مسافران نوروزي، 20 غرفه فروشگاهي نيز به جهت ارائه اسباب‌بازي‌هاي ملي ايراني، فکري حرکتي، اسباب‌بازي‌هاي فرهنگي هنري و نرم‌افزارهاي کودکان در اين نمايشگاه داير بود.

غرفه‌هاي کارگاهي، ايمان و ماشين برقي از ديگر بخش‌هاي دومين نمايشگاه ملي بازي و اسباب‌بازي قزوين بودند.

هفتمين نمايشگاه نوروزي صنايع دستي استان قزوين هم که در سال گذشته در کاخ موزه چهلستون شهر قزوين به عرضه صنايع دستي اين استان مي‌پرداخت، امسال با قرار گرفتن در کنار جشنواره ملي بازي و اسباب‌بازي، 43 غرفه را به خود اختصاص داد.

اين غرفه‌ها در سراي قيصريه براي صنايع دستي و نمايشگاه و موزه آلات آموزشي و کمک آموزشي بچه‌هاي ديروز همچون ميز و نيمکت‌هاي قديمي مدارس قزوين در نظر گرفته شد.

مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري قزوين گفت: شهرداري قزوين با برگزاري نمايشگاه و جشنواره ملي بازي و اسباب‌بازي کودکان ديروز و امروز شادي را به کودکان امروز و ديروز هديه داد.

 به گزارش خبرگزاري فارس سيدمهدي کاظمي با بيان اينکه زمان برگزاري جشنواره بازي و اسباب‌بازي در ايام نوروز يکي از جذابيت‌هاي اين جشنواره است، اظهار کرد: مکان برگزاري اين جشنواره يکي از عوامل مهم برگزاري اين جشنواره است که به فضاي بهتر برگزار شدن جشنواره کمک شاياني کرده است.

وي ادغام نمايشگاه صنايع دستي با جشنواره اسباب‌بازي را يکي ديگر از جذابيت‌هاي اين جشنواره در سال جاري برشمرد و افزود: در اين جشنواره کودکان ديروز در کنار کودکان امروز به مرور خاطرات خود مي‌پردازند و فرصتي است تا کودکان ديروز بازي‌هاي کودکيشان را براي کودکان امروز تعريف کنند.

کاظمي بيان کرد: اين جشنواره جزو اولين جشنواره‌هاي مي‌باشد که با خلاقيت خاصي در سطح ملي برگزار شده است و کاري ارزشمند و ماندگار براي مديريت شهري باقي مي‌ماند.

مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري قزوين اضافه کرد: در سال‌هاي آتي اين جشنواره جايگاه خود را بين مردم پيدا مي‌کند و به مرور زمان تکميل‌تر مي‌شود.

وي با تصريح اينکه برگزاري چنين نمايشگاهي براي معرفي قزوين بسيار تأثيرگذار است و قزوين را از يک استان گذري به مبداء تبديل مي‌کند، بيان کرد: در حال حاضر شهرداري فقط يک نهاد براي ارايه خدمات نظافتي و عمراني نيست بلکه يک نهاد اجتماعي است که با رويکرد انسان‌محور ايفاي نقش مي‌کند.

اين مسئول اضافه کرد: برگزاري اين جشنواره يک حالت نمايشي ندارد بلکه نياز شهروندان است که مرتفع گرديده و مورد استقبال هم قرار گرفته است.

کاظمي افزود: با برگزاري اين جشنواره علاوه بر اينکه شهروندان ارتباط بيشتري با مديريت شهري پيدا مي‌کنند به نوعي قزوين در ابعاد مختلف از جمله فرهنگي و تاريخي به شهروندان معرفي مي‌شود.

مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري قزوين برگزاري اين جشنواره را يک کار خلاقانه دانسته و يادآور شد: آينده قزوين را با توجه به برگزاري اين جشنواره و اقدامات شهرداري قزوين در راستاي مشارکت شهروندان روشن است، چراکه شهر قزوين داراي فرهنگ و اقتصاد خوبي در همه حوزه‌ها است.

اين مسئول با بيان اينکه قزوين داراي قابليت‌هاي بالقوه است و اين قابليت‌ها بايد به بالفعل تبديل شود، بيان کرد: قزوين دوباره زنده، و فرهنگي که به مرور زمان در حال فراموشي بود دوباره احيا مي‌شود.

وي با اظهار اينکه کودکان امروز از بازي کودکان ديروز اطلاع ندارند و اين عدم اطلاع باعث شده کودکان به سمت بازي‌هاي وارداتي بروند، بيان کرد: برگزاري اين جشنواره کمک به سزايي مي‌کند تا کودکان امروز بتوانند با بازي کودکان ديروز آشنا شوند.

 

سه‌شنبه 15 فروردين 1391 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری