سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

پيکر بي‌بي تشييع شد

 

گزارشي از مراسم تشييع پروين دخت يزدانيان

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان پروين‌دخت يزدانيان بازيگر فيلم به ياد ماندني قصه‌هاي مجيد در سن 89 سالگي روز شنبه 5 فروردين در گذشت و صبح يکشنبه 6 فروردين مراسم تشييع جنازه وي برگزار شد.

تشييع جنازه پروين دخت يزدانيان از مقابل منزل وي واقع در خيابان باغ درياچه آغاز و پيکر آن مرحومه در گلستان شهداي نجف آباد در کنار همسرش جهان‌بخش پور احمد به خاک سپرده شد.

در مراسم تشييع و خاک سپاري اين هنرمند و هنرپيشه اصفهاني بازيگراني چون مهدي باقر بيگي، مرتضي حسيني و کيومرث و منوچهر پور احمد حضور داشتند.

به گزارش فارس، پروين دخت يزدانيان يا همان بي بي مشهور قصه‌هاي مجيد که هنوز ياد و خاطره آن در ذهن‌هاي کودکان و نوجوانان دهه 70 ماندگار است ظهر امروز در سن 89 سالگي در نجف آباد اصفهان دار فاني را وداع گفت.

وي که چند سالي بود بر اثر بيماري و کهولت سن در بستر بيماري بود، توسط دخترش پرستاري مي‌شد.  پروين دخت يزدانيان در سال 1302 در نجف آباد (اصفهان) متولد شد. وي داراي 12 فرزند ، 25 نوه و پنج نتيجه است که از ميان اين تعداد فرزند، کيومرث و منوچهر پور احمد کارگردان و نويسنده نام آشناي سينما و تلويزيون هستند.

حضور يزدانيان مقابل دوربين از سال 1370 با مجموعه قصه‌هاي مجيد آغاز شد و ايفاي نقشش در سينما از سال 1371 با صبح روز بعد و شرم که هر سه به کارگرداني پسرش بود ادامه يافت.

وي در فعاليت کوتاه مدت خود در سينما، حضور در فيلم‌هاي نان و شعر (1372)، خواهران غريب(1374) و شب يلدا(1379) را به کارگرداني فرزندش کيومرث پور احمد و ايفاي نقش در فيلم مهريه بي بي(1373) ساخته اصغر هاشمي تجربه کرد.

کيومرث پور احمد درباره ويژگي‌هاي شخصيتي و زندگي خصوصي پروين دخت يزدانيان گفت: مادرم 65 سال در آشپزخانه بود و 12 بچه را بزرگ کرد و سر و سامان داد و همانند زنان ايراني که خانواده دوست بودند بيشتر وقت خود را به خانه داري و آشپزخانه مصروف کرده بود.

وي افزود: مادرم به کتاب کتاب‌خواني و تماشاي سريال‌هاي تلويزيون علاقه داشت و با تمام گرفتاري‌هايش بافندگي با ماشين را ياد گرفت و براي بچه‌هايش پليور مي‌بافت.

کارگردان و نويسنده سينما و تلويزيون گفت: مادرم هميشه نمونه واقعي يک انسان فعال و سرزنده بود و حتي براي خود معلم نقاشي گرفته بود تا آلزايمرش که از 10 سال پيش به آن مبتلا بود را درمان کند.

وي ادامه داد: پروين دخت يزدانيان زني خيرخواه و مثبت انديش بود و هر کمکي که از دستش بر مي‌آمد براي دوستان و آشنايان و همسايگان انجام مي‌داد.

پور احمد يادآور شد: از زماني‌که آلزايمر مادر آغاز شد تا زمان فوتش 10 سال طول کشيد و در سه چهار سال آخر زندگي نباتي و سختي را مي‌گذراند.

وي گفت: شايد مادرم به دليل شرايط سخت بيماري راحت شد، اما خانه ما رو سوت و کور کرد و با رفتن ايشان همدلي که از وجود مادر در بين بچه‌ها بود کم‌رنگ مي‌شود.

کارگردان سريال قصه‌هاي مجيد در پاسخ به اين سوال خبرنگار فارس که زنده ياد يزدانيان در جلوي دوربين و پشت صحنه‌ها چگونه بودند، اظهار کرد: وي همانند ديگر کارها، مسئولانه در سر صحنه حاضر مي‌شد و حتي در زمان توليد سريال قصه‌هاي مجيد که پدرم هنوز زنده بود کارهايش را به گونه‌اي برنامه‌ريزي مي‌کرد که پس از ضبط برنامه در خانه حاضر شود و براي پدرم غذا بپزد.

وي تصريح کرد: از ويژگي‌هاي بارز بي بي، بداهه گويي متناسب با سکانس‌ها در زمان ضبط بود و طوري بازي مي‌کرد که تنها يک برداشت در بيشتر سکانس‌ها کافي بود.

پور احمد گفت: مادرم در زمان پخش سريال قصه‌هاي مجيد ستاره تلويزيون ايران شده بود و به نوعي مادربزرگ همه بچه‌هاي ايران زمين بود.

در پاسخ به اين سوال که مادرتان کداميک از کارهايشان را بيشتر دوست داشتند، تصريح کرد: براي او فرقي نمي‌کرد، اما خاطره جالبي که از او دارم اينکه بعد از فوت پدرم ما سر کار خواب‌نما بوديم، من به مادر گفتم تا 40 روز کار را تعطيل مي‌کنيم اما ايشان به من گفتند تو خيلي ضرر مي‌کني، و کار را پس از هفت پدرم آغاز کرديم.

 

سه‌شنبه 8 فروردين 1391 - 10:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری