چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 6:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

فيلم هاي فرهنگي هم مي توانند فروش بالايي داشته باشند

 

گفت وگو با شهرام اسدي کارگردان فيلم سينمايي شب واقعه 

 

 مقدمه :  مخاطبان سينما شهرام اسدي را با فيلم روز واقعه که در باره اسلام آوردن يک جوان نصراني بود و ارتباطش با قيام امام حسين مي شناسند و مخاطبان تلويزيوني هم با مجموعه شيخ بهايي که به دوران شاه عباسي صفوي و رشد عللم ، فلسفه و حکمت مي پرداخت مي شناسند .  شهرام اسدي در شب واقعه به سراغ روايت زندگي آدمي عادي در زمان جنگ مي رود که حضور در مهلکه باعث مي شود از يک آدم عادي تبديل يه يک آدم قهرمان و فداکار بشود .با اسدي در باره ساخت اين فيلم گفت وگويي انجام داده ايم .

 

   ساخت فيلم شب واقعه بر اساس علاقه شخصي شما انجام شد و يا به سفارش تهيه کننده ساخت اين فيلم را قبول کرديد ؟  

بهر حال ساخت اين فيلم ها که در باره آدمهايي که در دوران جنگ براي ميهنشان جنگيده اند کار افتخار آميزي است و علاقه داشتم چنين فيلم هايي بسازم .البته ساخت اين فيلم از سوي تهيه کننده به من پيشنهاد شد .  

 

رواز واقعه دو سال قبل در جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد به چه دليل براي اکرانش وقفه زماني به وجود آمد ؟

  تهيه کننده و سرمايه گذار فيلم در ابتدا با پخش کننده اي براي تهيه فيلم قرار داد بسته بود که اين پخش کننده معتقد بود که شب واقعه فيلمي فرهنگي است و فروش مناسبي نخواهد داشت و سرمايه گذار را مدتهاي مديد سرگردان و منتظر نگه داشته بود که به دنبال زمان مناسبي براي اکران هستند که  دردو سال گذشته متأسفانه پيدايش نکرده بودند. حتي آنونس و تيزر و پوستري هم براي اکران فيلم تدارک نديده بودند چون معتقد بودند تاثيري ندارد و فقط پول را هدر مي دهد.

 

 اين شيوه اکران براي فيلمي که به زندگي يکي از آدمهاي دوران دفاع مقدس مي پردازد و يک توليد بزرگ و فاخر است  مناسب است؟

نه به هيچ وجه اکران مناسب و درست نيست و سزاوارآدمهايي نيست که براي اعتقاد و ميهنشان و اثبات حقانيتشان جنگيدند . اين  شيوه اکران شدن فيلم باعث ديده نشدن فيلم شده است و در حکم يک نوع نابودي سينماي فرهنگي و فيلمهاي شاخص است .

 

 چقدر در قضيه اکران نامناسب فيلم هاي فرهنگي و متفاوت مافياي اکران نقش دارد ؟

 سينماي ايران و چرخه مالي ساليانه اش ربطي به وجود مافياي اکران و اعمال قدرت و نظر آن ندارد . مافيا موقعي شکل مي گيرد که يک چرخه مالي بزرگ و عظيم وجود داشته باشد . در بحث اکران سينمايي ايران بحث دلالي بيشتر واژه مناسب و درستي است .

 

وجود تهيه کننده دولتي  که به بازگشت سرمايه حاصل از فروش فيلمش بي تاثير است چقدر در اين قضيه نقش دارد ؟

 مهم ترين عيب تهيه کننده ي دولتي اين است که احساس مي کند وقتي فيلم آماده ي نمايش شد ، وظيفه ي او به پايان رسيده است  در حالي که عقيده اشتباهي است و تازه کار تهيه کننده از اينجا آغاز مي شود . که گاه به مراتب مهمتر از مرحله ي توليد است. عيب ديگر تهيه کننده ي دولتي اين است که هزينه ي توليد را همواره جزء هزينه هايي محاسبه ميکند که صرف يک کار فرهنگي شده و تمام. حال آنکه من به عنوان کارگردان، علاوه بر مسايل فرهنگي، علاوه بر مراقبت از پيام فيلم، در جزءجزء عناصر جذابيت فيلم دقت کرده ام و صرف وقت و انرژي نموده ام تا مخاطب را، صاحب هر انديشه اي که هست بر صندلي تماشاي آن بنشانم و بر محتوايش مشتاق کنم. سؤال اين است که اصولاً چه اشکالي دارد ما از فيلمي که داعيه ي فرهنگي دارد کسب درآمد کنيم و آن را صرفاً صدقه اي در صندوق فرهنگ به حساب نياوريم و چشم ندوزيم به بودجه ي محدود فرهنگي سال بعد؟ و دست و دلمان بلرزد براي دو سه کار فرهنگي بيشتر، که اين سرزمين محتاج هزاران اثر فرهنگي است...

 

   فيلم ساختن در باره شخصيتي که ما به ازاي واقعي دارد و به عنوان يک قهرمان ملي شناخته مي شود چه ويژگي هايي دارد ؟   

 جذابيت هاي زيادي دارد.  در وهله اول  در پروسه ي ساخت زندگينامه ي شخصيتي که به آن علاقمند شده ايد، فراوان از او مي آموزيد. از حاصل عمري که طي کرده بهره ها مي بريد؛ و با وجود جسمي که خاک شده و اکنون در جهان ما نيست از طريق افکارش و انديشه هايش نقب ميزنيد به درون زندگي اش. دوم اينکه اصولاً اين مي تواند يک وظيفه به حساب بيايد براي من در قبال کسي که روزي با يک انديشه ي ناب، يا با يک حرکت باورنکردني توانسته جهان مرا و نگاه مرا و جهان بيني مرا تحت الشعاع خود قرار دهد.

 

آيا  در ترسيم شخصيت  دريا قلي سوراني فقط به واقعيات موجود وفا دار بوديد ؟

    اينکه آيا من نعل به نعل زندگي شهيد درياقلي سوراني را روايت کرده ام؛ نه چنين نيست و معتقد هم نيستم که بايد چنين باشد. در سينما بايد به همه مسائل توجه داشت . اما بسيار مراقب بوده ام  که اين گل خوشبوي ايران زمين عطر و زيبايي او را داشته باشد و عظمت تصميمي را که در آن لحظه ي بحراني گرفته و وجاهت کار بزرگي را که به انجام رسانده، بازگو کند.

 

شنبه 27 اسفند 1390 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری