چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

همکاري ميرباقري، حاتمي‌کيا و شريفي‌نيا در تلويزيون

 

گزارشي از نشست خبري مدير، قائم مقام و تهيه‌کنندگان شبکه آموزش:

قائم مقام مدير شبکه آموزش از ساخت يک مجموعه‌ نمايشي در قالب آيتم‌هاي کوتاه به تهيه‌کنندگي محمدرضا شريفي‌نيا و کارگرداني کارگردانان سرشناسي چون حاتمي‌کيا و ميرباقري در سال آينده خبر داد.

  به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري مدير، قائم مقام و تهيه‌کنندگان شبکه آموزش با حضور خبرنگاران خبرگزاري‌ها و مطبوعات صبح  22 اسفند ماه در شبکه آموزش برگزار شد.

اسرافيل علمداري، قائم مقام شبکه آموزش در ابتداي اين نشست با اشاره به برنامه‌هاي نوروزي اين شبکه گفت: از 27 اسفند ماه به پيشواز نوروز مي‌رويم. برنامه سال نو از 29 اسفند ماه ساعت 19 شروع مي‌شود. اين ويژه برنامه با اجراي آقاي آذر شروع مي‌شود و ساعت 23 تا يک بامداد "راديو هفت" برنامه خواهد داشت.

وي ادامه داد: در ايام نوروز "گل آموز"، "زوج برتر"، "نوروزنامه"، "صداي پاي آب"، "مشاعره"، "راديو هفت" و... پخش مي‌شوند. همچنين "جنگ صبحگاهي"، "شکرستان"، "مستند هفت" شامل مستندهاي داخلي و خارجي و بازپخش مجموعه‌هاي قديمي از ديگر برنامه‌هاي شبکه آموزش است.

قائم مقام شبکه آموزش با اشاره به بازپخش مجموعه‌هاي قديمي گفت: سريال‌هاي "دنياي شيرين دريا"، "ابوعلي سينا"، "بازم مدرسه‌ام دير شد" و "گل‌هاي برتر" پخش مي‌شود.

يوسفي، تهيه‌کننده برنامه "صفر و يک" هم در ادامه افزود: ما در نوروز برنامه خاصي نداريم، اما در سال آينده با توجه به تاکيدهاي مدير و قائم مقام شبکه قصد داريم تغييراتي در برنامه بدهيم. سعي خواهيم مباحث را در سطح کليت جامعه و به شکل عمومي مطرح کنيم.

وي ادامه داد: به عنوان مثال آموزش رايانه را شروع مي‌کنيم. آموزش به گونه‌اي خواهد بود تا براي کودکان هم مناسب باشد. بازاريابي و تجارت الکترونيک، معرفي بازي‌هاي رايانه‌اي و دنياي انيميشن از ديگر مباحث اين برنامه خواهد بود.

محمد صوفي، تهيه‌کننده برنامه "راديو هفت" هم اشاره کرد: در اين برنامه سعي کرده‌ايم پاسخگوي انتظارات مخاطبان باشيم. در ايام نوروز برنامه به لحاظ گرافيک تغييري نخواهد داشت. موسيقي مثل هميشه جايگاه ويژه‌اي در  اين برنامه دارد و هنرمندان حضور خواهند داشت. برنامه "راديو هفت" از 29  اسفند ماه تا 13 فروردين ماه هر شب از شبکه آموزش پخش مي‌شود.

وي يادآور شد: اين برنامه شامل بخش‌هاي متنوع خواهد بود. البته بعد از ايام نوروز براي مدتي برنامه نخواهيم داشت و بعد از آن دوباره "راديو هفت" روي آنتن مي‌رود.

مدني، تهيه‌کننده برنامه "شفاف" هم افزود: اين برنامه شکل اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي براي مخاطبان داشته است. سعي مي‌کنيم از زواياي مختلف موضوع‌هاي متنوع را بررسي کنيم. در حال حاضر در ابتداي راه هستيم و تلاش مي‌کنيم به روز حرکت کنيم. در ايام نوروز برنامه نخواهيم داشت، اما قبل از ايام نوروز سعي کرده‌ايم به مباحثي بپردازيم که مردم به آن نياز دارند. مباحث اين برنامه بار آموزشي براي مخاطبان خواهد داشت.

سونيا پوريامين، مجري برنامه "شفاف" گفت: يک برنامه موفق گفتگومحور نيازمند پشتوانه تحقيق، متن خوب و مهمانان مختلف است. وقتي برنامه‌اي اين ويژگي‌ها را داشته باشد، من هم اجراي آن را مي‌پذيرم. برنامه "شفاف" هم اين ويژگي را دارد. معتقدم يک برنامه گفتگو محور در 10 يا 15 برنامه به نتيجه نمي‌رسد و بايد تعداد زيادي پخش شود تا بتوانيم حق مطلب را ادا کنيم.

اين مجري ادامه داد: ما در اين برنامه سعي مي‌کنيم اطلاعات مورد نياز را به مردم منتقل کنيم. اوايل فکر نمي‌کردم برنامه تا اين حد مورد توجه مخاطبان قرار بگيرد و برايمان پيامک ارسال کنند، اما مورد استقبال قرار گرفته است. در اين برنامه همفکري خوبي با تهيه‌کننده دارم. او به من اين اختيار را داده است تا اگر موضوعي به ذهنم رسيد، پيشنهاد بدهم.

پوريامين اشاره کرد: به نظرم يک برنامه زنده خوب بايد متن، شروع و پايان، سئوال و... داشته باشد. اگر اجراي خوبي در اين برنامه از من ديده‌ايد به خاطر پشتوانه غني است که تهيه‌کننده فراهم کرده است.

اميرحسين آذر، تهيه‌کننده برنامه مشاعره هم گفت: ما در نوروز مسابقات فينال را برگزار مي‌کنيم. در اين برنامه از تمام بچه‌هايي که در شهرستان‌ها برنده شدند، دعوت به عمل آورديم تا در مسابقه فينال شرکت داشته باشند. اين برنامه شاد و مفرح خواهد بود. سعي کرده‌ايم از فضاي ادبي برنامه "چکامه" در ايام نوروز کم کنيم و بيشتر بعد تفريحي داشته تا فضاي برنامه براي بينندگان شاد باشد.

آذر ادامه داد: اين برنامه در ايام نوروز جنگ مفرح فرهنگي خواهد بود و از موسيقي‌هاي اصيل ايراني نيز بهره خواهيم برد. در ايام تابستان هم مسابقات مشاعره ميان دانش‌آموزان و همچنين در مناسبت‌هاي مختلف را شروع خواهيم کرد.

سپهري، تهيه‌کننده برنامه "فرصت برابر" هم گفت: ما در اين برنامه سعي خواهيم کرد آموزش بدهيم که نوروز بهترين فرصت براي خواندن و دوره کردن است. البته در برنامه "فرصت برابر" براي دانش‌آموزاني که کنکو دارند، برنامه خواهيم داشت و در برنامه "کارنامه" هم براي دانش‌آموزان اول تا سوم دبيرستان برنامه داريم.

خدادي، تهيه‌کننده برنامه "دوربين هفت" هم افزود: در ايام نوروز "دوربين هفت" در سطح شهر حضور دارد و به بيمارستان‌ها، آسايشگاه‌ها و... مي‌رويم و سعي مي‌کنيم برنامه متنوعي خواهيم داشت.

منصور ضابطيان، تهيه‌کننده برنامه "راديو هفت" هم با اشاره به مهمانان برنامه "راديو هفت" گفت: در ويژه برنامه نوروز از حميد حامي، نيما مسيحا، امير کريمي، سينا سرلک، امير تاجيک، محمد حشمت، قاسم افشار، حبيب رضايي، لعيا زنگنه، سروش صحت، سيامک انصاري، نيما رئيسي، بهناز جعفري، حسن جوهرچي، کامران تفتي، انديشه فولادوند، آتنه فقيه نصيري، رامبد جوان و ... دعوت مي‌کنيم تا در برنامه حضور داشته باشند.

وي ادامه داد: در مجموع تلاش مي‌کنيم برنامه جذابي براي بينندگان فراهم کنيم. همچنين ترانه‌هاي قديمي هم در ويژه‌برنامه نوروز بازخواني مي‌شود.

رامين موسوي ملکي، تهيه‌کننده برنامه "صبحي ديگر" هم در اين نشست افزود: براي سال آينده قصد داريم روي آيتم‌هاي جديد کار کنيم و از چهره‌هاي موفق دعوت خواهيم کرد تا بتوانيم برنامه‌اي جذاب براي بينندگان داشته باشيم. امير قميشي، هم گفت: در "نوروزنامه" سعي مي‌کنيم با ساختار متفاوت در خدمت بينندگان باشيم تا برنامه مورد توجه آنها قرار بگيرد.

صوفي، تهيه‌کننده برنامه "راديو هفت" در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبني‌بر اينکه سري جديد اين برنامه بعد از نوروز از چه زماني پخش مي‌شود و چه بخش‌هايي اضافه خواهد شد؟ گفت: از اواخر ارديبهشت ماه سري جديد شروع مي‌شود. در ارتباط با بخش‌هاي جديد هم ترجيح مي‌دهم سال بعد صحبت کنم، اما بدون شک بخش‌هاي جديدي اضافه مي‌شود.

منصور ضابطيان درباره مجريان اين برنامه گفت: رشيد کاکاوند، احسان کرمي و محمد سلوکي اجرا خواهند کرد و مجري جديد اضافه نمي‌شود.

اسرافيل علمداري، قائم مقام شبکه آموزش هم درباره برنامه‌هاي نمايشي اين شبکه در سال آينده گفت: در سال آينده بخش نمايشي اضافه مي‌شود. مجموعه‌هاي نمايشي در زمان‌هاي کوتاه تهيه و پخش مي‌کنيم. همچنين يک مجموعه نمايشي در قالب آيتم‌هاي کوتاه 15 دقيقه‌اي به تهيه‌کنندگي محمدرضا شريفي‌نيا و کارگرداني ابراهيم حاتمي‌کيا، داوود ميرباقري، ضياءالدين دري، محمدرضا ورزي و ... توليد و پخش مي‌کنيم. اين مجموعه ماه رمضان سال آينده روي آنتن مي‌رود.

وي در پاسخ به اين سئوال که آيا شبکه آموزش هم براي دعوت از مهمانان براي برنامه "راديو هفت" مبالغ هنگفت مي‌دهد يا نه؟ با خنده گفت: اتفاقاً شبکه آموزش به آقاي صوفي بدهکار است! اما بايد بگويم به خاطر فضاي برنامه شبکه هيچ وقت چنين مبالغي پرداخت نکرده است.

منصور ضابطيان ادامه داد: اين فضا در برخي شبکه‌ها، برخي هنرمندان و حتي برخي مطبوعات رايج است. مثلاً برخي مطبوعات که وضعيت مالي‌شان خوب است براي رنگ و لعاب مجله به هنرمندان هزينه‌اي پرداخت مي‌کنند يا برخي هنرمندان مي‌گويند برنامه‌اي که مي‌خواهند شرکت کنند نه به اعتبارشان مي‌افزايد، نه بخش دلي شان را قلقک مي‌دهد، به همين دليل مبالغي دريافت مي‌کنند، اما ما

اين کار را انجام نداديم و اگر هم هديه‌اي داده شده در حد بضاعت شبکه و شان هنرمندان بوده‌است و هيچ وقت هم با اعتراضي رو به رو نشديم.

قائم مقام شبکه آموزش درباره برنامه‌هاي کودک هم گفت: در سال آينده همان برنامه "گل‌آموز" را خواهيم داشت و برنامه کودک اضافه نمي‌شود. همچنين ما محدوديت براي دعوت از هنرمندان نداريم.

ضابطيان در پاسخ به اين سئوال که آيا از همه موسيقي‌ها در برنامه استفاده مي‌کنيد يا نه؟ گفت: ممکن است برخي موسيقي‌ها مجوز داشته باشند، اما براي برنامه مناسب نيست. ما سعي مي‌کنيم متناسب با فضاي برنامه موسيقي پخش کنيم.

علمداري درباره اينکه چرا از شريفي‌نيا براي تهيه مجموعه نمايشي استفاده کرديد؟ توضيح داد: سال گذشته مجموعه "همراز" پخش شد که با استقبال روبه‌رو شد. به همين دليل تصميم گرفتيم به شکل گسترده‌تر مجموعه‌هاي نمايشي کوتاه تهيه و پخش کنيم. آقاي شريفي‌نيا اشراف زيادي دارند و از سوي ديگر براي دعوت از بازيگران و کارگردانان مطرح مناسب بود. به همين دليل ايشان را انتخاب کرديم.

وي ادامه داد: البته شبکه آموزش در زمينه سريال‌سازي و تله فيلم به صورت جدي وارد نمي‌شود، چرا که مجوز آن را هم ندارد. ما فقط مجموعه‌هاي نمايشي کوتاه تهيه و پخش مي‌کنيم.

دکتر مهدي قاسمي، مدير شبکه آموزش به دليل حضور داشتن در جلسه معاونت سيما با يک ساعت تاخير در اين جلسه حاضر شد. وي در اين جلسه درباره همکاري اين شبکه با دانشگاه‌ها گفت: من از روزي که آمدم، سعي کردم با روساي دانشگاهيان جلسه داشته باشم. از حضور اساتيد دانشگاه در برنامه‌ها استفاده خواهيم کرد. همچنين يک برنامه دانشجويي در حد طرح است که سال آينده جدي مي‌شود. در مجموع همکاري با دانشگاه‌ها جزو دغدغه‌هاي من است.

وي ادامه داد: در بخش آموزش سعي مي‌کنيم از اساتيد استفاده کنيم. همچنين از فرمايشات مقام معظم رهبري در برنامه‌ها بهره مي‌بريم. ما به آموزش مداوم تاکيد داريم و سعي مي‌کنيم از جامعه پزشکان نيز بهره ببريم.

علمداري هم با اشاره به برنامه "دکتر سلام" گفت: اين برنامه با دستور معاونت سيما از شبکه‌هاي ديگر پخش مي‌شود که منجر به استقبال خوبي از سوي مخاطبان شده است.

اين برنامه با تقدير از خبرنگاران و اهداي لوح تقدير به آنها به پايان رسيد.

 

 

شنبه 27 اسفند 1390 - 8:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری