سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

آيا نظام پيشنهادها در كشور عزيز ما ايران اسلامي قابل اجرا مي باشد؟؟

 

در شكفتن جشن نوروز سالي پر از كردارهاي اثرگذار و ماندگار، همراه با انديشه هاي نو آرزومنديم

 

خيلي ها مي پنداشتند به دليل اينكه سطح سواد در آمريكا و ژاپن بالاتر از ايران است اجراي چنين نظامي در ايران ناممكن است. برخي ها علت موفقيت ژاپني ها را به دليل روحيه اطاعت پذيري  و قانع بودن كاركنان ژاپني مي دانستند.

آمارهاي مختلفي وجود دارد كه گوياي اين است كه كارمندان و كارشناسان شريف كشور ما قابليت انجام هر كاري را دارند به شرط آنكه مديران محترم علاقه مند باشند تا آنها را در اجراي روش هاي نوين هدايت نمايند. با توجه به آمارهاي موجود و به دلايل زير مي توان ادعا نمود كه به طور قطع چنين نظامي در كشور عزيز ما ايران اسلامي مي تواند قابل اجرا باشد.

الف- نظام پيشنهادها با فطرت خالص انساني، اعتقادات اصيل مذهبي و با فرهنگ بومي و ملي ما كاملاً هماهنگي و همخواني دارد. با استناد به سوابق فرهنگي ثابت شده است كه مردم كشور ما قادر به انجام كارهاي مهم بوده اند. براي نمونه انقلاب مشروطيت، ملي شدن صنعت نفت، انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، صبر و مقاومت در 8سال دفاع مقدس و اطاعت از دستورات مسئولين كشور را مي توان يادآور شد.

ب- روحيه نجيب و قانع مردم ما حاكي است كه با يك تشويق ساده و يك احوال پرسي محبت آميز تن به خطر مي دهند تا چه رسد به انجام كارهاي فني و نوآوري كه علم يا تجربه اش را هم دارا باشند.

ج- هوش و استعداد شگرف ايراني كه در مقاطع مختلف زماني به اثبات رسيده و نمونه عيني آن موفقيت دانشجويان و محققين ايراني در داخل و خارج كشور است.

د- ابتكارات صنعتي و كارهاي برجسته كه در طول 8 سال دفاع مقدس و پس از آن بوسيله مهندسين، تكنسين ها و كارگران اعم از ساده و باتجربه ايراني صورت گرفت با همتاي خارجي خود قابل رقابت و در بسياري موارد از آنها هم بهتر بودند.

ه- بارها ديده شده است كه وقتي سازمان ها با يك مشكل مواجه شده و به طور كتبي يا شفاهي از كاركنان خود براي رفع مشكل استمداد نموده اند، به سرعت و با جواب مثبت و ثمربخش همكاران خود روبه رو شده اند.

و- حاصل كار جهاد خودكفايي نيروهاي مسلح، وزارت نيرو، شركت ملي نفت ايران كه در راه اندازي، بازسازي و مدل سازي تجهيزات بسيار پيشرفته ساخت خارج در دوران تحريم اقتصادي كارهاي بزرگي را ارائه نموده اند.

ز- برابر تجارب حاصل از سازمان هاي مجري نظام پيشنهادها، كارمند ايراني قانع بوده و هرگز درباره كم و زيادي پاداش بحث نمي كند، همانقدر كه نامه اي با امضاء مسئول مافوق براي تشويق نوشته شود رضايت وي حاصل مي آيد، هرچند كه ما نبايد از تاثير پاداش هاي مادي نيز غافل بمانيم.

و بالاخره ايمان، خلوص،‌غيرت،‌مردانگي ، عدالت طلبي و روي پاي خود ايستادن از ويژگي هاي بارز يك ايراني است.

و من الله التوفيق و عليه التكلان

 

چهارشنبه 24 اسفند 1390 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری