جمعه 9 خرداد 1399 - 20:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان

 

تاثيرات دعا

 


دعا ارتباط دل و عقل انسان با خداوند است که هر چيز را به نيکوترين وجه خلق نمود و به انسان امر کرد: «ادعوني استجب لکم، بخوانيد مرا تا اجابت کنم شما را» توسل به ائمه اطهار(عليه السلام) و دعا کردن و واسطه قرار دادن آن ها در پيشگاه حق تعالي که خداوند متعال براي بندگان خاص خود احترام خاصي قائل است. زيارت هم براي توسل به درگاه ائمه اطهار(ع) تقاضاي شفاعت اين پيشوايان معصوم(ع) از ما نزد خداوند است و خود نوعي دعا است و اين نوع دعا درخواست از خداوند با شفيع قرار دادن از بهترين بندگانش و تقاضا بصورت غيرمستقيم و با واسطه است.

خواندن قرآن و دعا و عبادت اثرات معنوي فراواني در زندگي مي گذارد هنگامي که فضاي خانه با عطر معنويت قرآن معطر مي شود، زندگي رنگي معنوي به خود مي گيرد و در رويارويي با مشکلات و افراد، نگاهمان متفاوت مي گردد. نااميدي و يأس و شتابزدگي جاي خود را به اميد و بردباري و صبر مي دهد و در جامعه فردي موفق و نرم خو مي شويم. قرآن کريم استوارترين و امن ترين پناهگاه است و خواندن قرآن و عمل به آن باعث فزوني برکات در ماديات و معنويات انسان مي شود. شيطان از خانه اي که قرآن تلاوت مي شود مي گريزد و در آن خانه بوي پر و بال ملائک خواهد پيچيد. تلاوت قرآن و دعا کردن از اعمالي هستند که هم خداوند متعال در قرآن و هم حضرت رسول اکرم(صلي الله عليه و آله) و ائمه معصوم (عليهم السلام) در خصوص آن سفارش کرده اند. رسول اکرم(ص) فرموده اند: دعا حربۀ مومن است براي دفع شيطان و ستون دين است که بهترين دعا «الحمدالله» است، زيرا ثناگويي انسان به خداوند است. حقيقت دعا توجه به خداوند و طلب رحمت و عنايت اوست که در سرشت هر مخلوقي نهفته است و رشتۀ وجود همه انسان ها به ذات بي نياز او پيوسته است. دين بر پايه عبادت استوار است در اين حديث از حضرت رسول(صلي الله عليه و آله) آمده است كه (الدعا مخ العباده) يعني دعا مغز عبادت است . دعاست که نزديک ترين و بهترين راه به سوي خداوند است». خداوند در سوره بقره آيه 186 مي فرمايد: «و چون بندگان من از دوري و نزديکي من از تو پرسند بدانند که من به آنها نزديک خواهم بود و هر کس مرا خواند دعاي او را اجابت کنم و دعوت مرا و پيامبران را بپذيرند تا به سعادت راه يابند». امام رضا(ع) فرمودند: «دعا از نيزه کارگرتر است و دعا قضا را برمي گرداند، هر چند از آسمان نازل شده باشد و محکم شده باشد و دعا کليد همه رحمت هاست» در زمان دعا و انس با خداوند است که نور معرفت معشوق بر دل عاشق متجلي مي شود و غايت هستي، عينيت مي يابد و تنها در مقام خلوت دعا و زمزمه هاي عاشقانه و مويه هاي بي ريا است که حقيقت روشن مي شود و غايت هستي که تحقق جمال و جلال انسانيت است متجلي مي شود و تنها در چنين مقامي است که انسان وابستگي و تعلق به غير از حق را به خود زشت مي بيند.

مقام دعا مقام احياي عقل و مبارزه با نفس و حضور يافتن در مقابل معشوق است. امام رضا(ع) مي فرمايند: «به بندگي خداوند افتخار مي کنم و از برجسته ترين فضايل امام رضا(ع) تسليم محض در مقابل خداوند تبارک و تعالي است». اگر دل خود را مشغول عبادت و ياد خدا را همواره مدنظر داشته باشيم در تمام مراحل زندگي از وسوسه هاي شيطاني بدور خواهيم بود. اگر لحظه اي از ياد خداوند غافل باشيم در آن دم شيطان با وسوسه اش در آن لحظه حضور پيدا مي کند و اين خاص بندگان خداوند است.
خداوند در قرآن سوره مبارکه زخرف آيه 36 مي فرمايد: «هر که از ياد خداوند رحمان باز مي ماند برانگيزنيم شيطان را که قرين و همنشين او باشد».

انسان در مقام بندگي به وسيله راز و نيايش و ابراز نياز با سرچشمه حيات و خالق جهان هستي، براي دستيابي به درجات بالاتر از زندگي مادي و معنوي خود از دعا و عبادت(بندگي) بهره مي برد. ياد خداوند و ذکر او به صورت پيوسته آثار و برکات فراواني دارد و زندگي مادي و معنوي انسان، حتي بر روي ذريه او اثر خواهد گذاشت. يکي از برترين عبادتهاي خالق هستي نماز است که به عنوان ستون دين بيان شده است و در نماز حالاتي از جمله سجده وجود دارد که در آن لحظه يعني سجده انسان تسليم محض خداوند تبارک و تعالي است و سجده يکي از برترين حالات انسان در مقابل خالق جهان است و نماز بلندترين فرياد روزگار است که همواره بوده و خداوند انسان را به اقامه آن در هر صورت ممکن مکلف نموده است و نماز آثار و برکات فراواني دارد و پس از پايان نماز، خواندن دعا با ذکر صلوات در اول دعا و آخر دعا تأکيد شده است.

باقر کيهاني ثابت
کارشناس تشکلهاي ديني شهرستان رزن  

 

 

دوشنبه 22 اسفند 1390 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری