سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 17:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

آلمان

 

 

آلمان

نويسنده : بهنام اوراني

چاپ و شمارگان : اول 90 / 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير 

 

 ناشر در ابتداي کتاب حاضر بيان مي کند که 33 آيه از آيات قرآن دلالت دارند بر ضرورت و اهميت شناخت سرزمين ها و اقاليم ديگر و سفر به قصد مکاشفه و دريافتن اينکه روزگاران کهنه و نو بر ديگران چه رفته است و مردماني از تيره ها و مشارب متفاوت چگونه به سر مي برند در زير آسماني که منظر توحيد است ، اگر به درستي دريافته شود . شرکت سهامي کتابهاي جيبي تاکيد مي کند که مجموعه جهان ما در همين راستا و با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پيرامون تدوين و منتشر مي شود و در هر کتاب از اين مجموعه يک کشور از زواياي گوناگون تاريخ ، جغرافيا ، سياست ، اقتصاد ، اجتماع و فرهنگ مورد بررسي و معرفي قرار  مي گيرد . ناشر مي افزايد که علاوه بر آن بخش ويژه اي نيز به معرفي فضاي سياحتي کشورها اختصاص يافته است ، تا بعنوان يک راهنماي سفر نيز به کار آيد .

سرزمين و اقليم ، موقعيت جغرافيايي ، حدود و مساحت ،  جمعيت ، آب و هوا ، زيست بوم ، ايالت ها و شهرهاي مهم ، دوسلدورف ، در عرصه روزگار ، پيدايش آلمان ، برآمدن پروس ، اديان و مذهب ، شوراي مرکزي مسلمانان ، زبان و ادبيات ، ادبيات آلماني در قرون وسطي ، فريدريش فون شيلر ، هاينريش بل ، هرمان هسه ، ويلي برانت ، خوراک ، سياست و حکومت ، صدراعظم و وزيران ، حزب سوسيال دموکرات ، روابط ايران و آلمان ، بخش خدمات ، فرهنگ و هنر ، سينماي آلمان ، موسيقي ، نظام آموزش، سفر و گردشگري ، شهرداري مونيخ ، باغ وحش هاي ديدني ، پارک ملي هاينيش ، صومعه ايرباخ ، هتل خرس سرخ موزه ها و همچنين گزيده منابع از جمله موضوعات مهمي هستند که در کتاب حاضر مورد بررسي قرار مي‌گيرد .

در بخش « پيدايش آلمان » و همچنين « حزب دموکرات آزاد » کتاب حاضر مي خوانيم :

-    در روز 24 سپتامبر سال 1911 ميلادي ، اشراف زادگان زمين دار بزرگ ژرمني فردي به نام کنراد دو فرانکوني را از ميان خود برگزيدند و تاج پادشاهي سرزمين ژرمن ها را بر سرش گذاردند ؛ اين تاجگذاري سرآغاز پيدايش آلمان بود . انتخاب کنراد دو فرانکوني به پادشاهي ژرمن ها به ده سال جنگ هاي جانشيني که در پي مرگ آرنول ، پادشاه فرانس شرقي ( آلمان کنوني ) ، در گرفته بود ، خاتمه داد . در سال 901 ميلادي ، آرنول شاه فرانس شرقي ، روز قبل از مرگش ، جانشين خود را انتخاب کرد . اما پس از مرگ آرنول ، اشراف زادگان زمين دار ژرمن از به رسميت شناختن سلطنت کارل سوم ، جانشين آرنول خودداري کردند و جنگ هاي ده ساله جانشيني آغاز شد . سرانجام ، آنان پيرامون کنراد دو فرانکوني گرد آمدند و به سلطنت سلسله کارولنژين در شرق رودخانه راين خاتمه دادند و بر ويرانه هاي امپراتوري رنيوم فرانکوروم در دو سوي رودخانه راين، دو کشور آلمان و فرانسه را برپا کردند . در سال 918 ميلادي ، کنراد اول در بستر مرگ ، دوک هانري دوساکس را به جانشيني خود انتخاب کرد . دوک پسر هانري دوساکس ، به نام اوتون ، سرزمين ايتالياي امروزي را تصرف کرد و با اتحاد آلمان و ايتاليا ، امپراتوري مقدس رومن را تاسيس کرد .

-    حزب دموکرات آزاد آلمان که در طيف احزاب اين کشور با رنگ زرد شناخته مي شود . نقش تعادل بخش خود ميان احزاب سوسيال مسيحي و دموکرات مسيحي و حزب سوسيال دموکرات را از دست داده است . اين حزب تا پايان دهه نود شريک جوان ائتلافي احزاب بزرگ به شمار مي آمد ، اما از آنزمان تاکنون ، موقعيت سابق را از دست داده است . دموکرات هاي آزاد طرفدار سنت لبيراليسم در آلمان هستند و دخالت دولت درامور اقتصادي را رد مي کنند . آنان مدافع شرکت هاي اقتصادي و توليدي کوچک و طبقه متوسط هستند .

آلمان نوشته بهنام اوراني در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 2500 تومان توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير انتشار يافته است .

 

 

 

دوشنبه 22 اسفند 1390 - 10:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری