يكشنبه 18 خرداد 1399 - 8:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

انگلستان

 

انگلستان

نويسنده : كيومرث اميري

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر در ابتداي کتاب حاضر بيان مي کند که 33 آيه از آيات قرآن دلالت دارند بر ضرورت و اهميت شناخت سرزمين ها و اقاليم ديگر و سفر به قصد مکاشفه و دريافتن اينکه روزگاران کهنه و نو بر ديگران چه رفته است و مردماني از تيره ها و مشارب متفاوت چگونه به سر مي برند در زير آسماني که منظر توحيد است ، اگر به درستي دريافته شود . شرکت سهامي کتابهاي جيبي تاکيد مي کند که مجموعه جهان ما در همين راستا و با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پيرامون تدوين و منتشر مي شود و در هر کتاب از اين مجموعه يک کشور از زواياي گوناگون تاريخ ، جغرافيا ، سياست ، اقتصاد ، اجتماع و فرهنگ مورد بررسي و معرفي قرار مي گيرد . ناشر مي افزايد که علاوه بر آن بخش ويژه اي نيز به معرفي فضاي سياحتي کشورها اختصاص يافته است ، تا بعنوان يک راهنماي سفر نيز به کار آيد .

سرزمين و اقليم ، موقعيت و حدود ، موقعيت جغرافيايي ، آب و هوا ، جمعيت و شهرهاي مهم ، منابع طبيعي و معدني ، رودخانه تيمز ، در عرصه روزگار ،  دوره باستان ، جنگ هاي فرانسه و انگليس ، هنري هشتم و استقلال از كليسا ، سرآغاز استعمارگري ، دوران ملكه ويكتوريا ، انگلستان و جنگ جهاني اول ، جنگ جهاني دوم و بريتانياي كبير ، وينستون چرچيل ، پس از جنگ جهاني دوم ، دوران تاچريسم ، روابط ايران و انگليس ، زندگي و مردم ، ويژگي هاي انگليسي ها ، دين و مذهب ، مسلمانان در بريتانيا ، ماه رمضان ، عاشورا ، پرچم بريتانياي كبير ، مناسبت ها و تعطيلات رسمي ، جشن طلاق ، غذهاي رايج ، بهداشت و درمان ، سياست و حكومت ، اقتصاد و معيشت ، احزاب سياسي ، نظام مالياتي ، واحد پول ، فرهنگ و هنر ، ويليام شكسپير ، جورج برنارد شاو ، چارلز ديكنز ، چارلي چاپلين ، برتراند آرتور ويليام راسل ، نظام آموزشي ، آموزش عالي ، دانشگاه آكسفورد ، دانشگاه كمبريج ، كالج سلطنتي لندن ، دانشگاه لندن ، مطبوعات ، سفر و گردشگري از جمله موضوعاتي هستند كه در كتاب حاضر مورد بررسي قرار مي‌گيرند .

در بخش روابط ايران و انگليس كتاب حاضر مي‌خوانيم :‌

روابط ايران با انگليس پيشينه اي به قدمت چندين سده دارد . با حضور كمپاني هندشرقي در هندوستان و كنترل اين كشور از سوي كمپاني و همسايه شدن با ايران در قرن نوزدهم ،‌ اين روابط ابعاد و دامنه بيشتري پيدا كرد . اين كشور در دوره دوم جنگ هاي ايران و روسيه ، در صحنه سياسي ايران فعال شد و سياستش اين بود كه ايران ، هم حفظ شود هم ضعيف بماند تا روس‌ها نتوانند بيش از اين وارد ايران شوند و خطري  براي هند ايجاد كنند . نتيجه ميانجيگري انگليس ها در جنگ هاي ايران و روس قرارداد ننگين تركمانچاي و گلستان بود كه استقلال و تماميت ارضي ايران را تضعيف كرد . انگليسي ها در ادامه سياست هاي خود در ايران ، به تحريك شاه خليل الله رهبر اقليت اسماعيليه در كرمان ، اقدام كردند . پس از آن در مذاكرات ايران و عثماني براي تعيين حدود مرزي دو كشور ،‌ بار ديگر انگليسي‌ها دخالت كردند . سرهنري ويلاك ، كاردار سفارت انگليس در تهران ، در اين مذاكرات اختلاف به وجود آورد و كار را به جايي رساند كه فتحعلي شاه ، ميرزا صالح شيرازي را راهي اروپا كرد تا از وي به دربار سلطنتي شكايت كند . در سال 1833 ، به دستور عباس ميرزا وليعهد ،‌ محمد ميرزا فرزند وي ماموريت يافت تا شهر هرات را به تصرف درآورد انگليسي ها اين كار را برنتافتند و سفير خود در تهران به نام مكنايل ، به دنبال عباس ميرزا راهي خراسان كردند . وي كه با عباس ميرزا دوستي داشت ، شروع به تهديد و ترغيب وي براي جلوگيري از حمله به هرات كرد ؛ اما مرگ نابهنگام عباس ميرزا و كمك انگليسي ها  به كامران ميرزا ،‌ حاكم هرات  ،‌ ايراني ها را از به دست آوردن مجدد هرات بازداشت . با مرگ وليعهد ، دوره تازه اي از دخالت‌هاي انگليسي‌ها در ايران شروع شد ...

پس از ملي شدن صنعت نفت ،‌ انگليس كارشناسان نفتي خود را از ايران برد و اقدام ايران در ملي كردن صنعت نفت به ديوان بين المللي داوري لاهه شكايت كرد  ؛ اما در هيچ كدام از اين اقدامات موفق نشد ... با پيروزي انقلاب اسلامي مردم ايران ، در بهمن ماه سال 1357 و بروز تحولات انقلابي در ايران ،‌ دولت انگليس اقداماتي عليه ايرانيان ،‌ به خصوص دانشجويان ايراني در انگليس ، انجام داد و سخت گيريهايي در اين زمينه آغاز كرد . اين اقدامات به تشديد تنش‌ها ميان دو كشور و برگزاري نخستين تظاهرات مردمي ضد انگليس در اواخر سال 1357 در تهران منجر شد ... حمله يك جانبه آمريكا به عراق در سال 1381 ، و همراهي بي قيد و شرط انگليس از سياست هاي جنگي واشنگتن ،‌ موجب آغاز دور تازه‌اي از تنش در روابط شد .

انگليس به قلم كيومرث اميري در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 2500 تومان توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

دوشنبه 22 اسفند 1390 - 10:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری