پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 23:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني

 

نوروز با تلويزيون

 

معرفي مجموعه هاي تلويزيوني نوروز 1391

شبکه يک و سريال ديگري از سيروس مقدم:

شبکه يک سيما که نوروز پارسال مجموعه «پايتخت» را روي آنتن برد و توانست بيشترين مخاطبان نوروزي سيما را به خود اختصاص دهد، براي نوروز امسال نيز سريالي از کارگردان اين مجموعه در نظر گرفته است.

در ابتدا از مسعود ده نمکي به عنوان سازنده مجموعه نوروزي شبکه يک نام برده مي شد تا مجموعه اي طنز را با موضوع کاروان هاي راهيان نور توليد کند اما در نهايت ساخت سريال «چک برگشتي» به کارگرداني سيروس مقدم مورد تاييد اين شبکه قرار گرفت. مقدم چندي قبل مجموعه «تا ثريا» را روي آنتن شبکه يک داشت.

طنز اجتماعي «چک برگشتي» در 14 قسمت به کارگرداني سيروس مقدم و تهيه‌کنندگي الهام غفوري توليد شده است و يکي از گزينه هاي پخش از شبکه اول سيماست.

نويسندگان اين سريال سروش صحت و امير حسين صفايي هستند و امير جعفري، هدايت هاشمي، ريما رامين‌فر، هومن برق‌نورد، يوسف صيادي، علي صالحي، امير حميدزاده، بهاره رهنما و ... به عنوان بازيگر در آن حضور دارند.

در خلاصه داستان سريال «چک برگشتي» آمده است: لطيف که تازه از زندان آزاد شده، براي امرار معاش به دنبال شغل مناسبي مي‌گردد ولي به هر کجا که مي‌رود با در بسته مواجه شود تا اينکه...

عوامل سازنده اين سريال عبارتند از: دستياران کارگردان: علي صالحي و داود زادق آبادي، منشي صحنه: محسن بهاري، مدير تصويربرداري: جمال شمس، صدابردار: فرشيد احمدي و ميثم کيامرثي، طراح گريم: مجيد اسکندري، طراح لباس و صحنه: آرزو غفوري، جانشين توليد: محمود اتحادي، مدير تدارکات: سعيد رضوي، عکاس: احمدرضا شجاعي و ...

اين سريال در شهرري، تهران، دماوند و ... به تصوير کشيده ‌شده است.                

البته شبکه يک سيما، مجموعه طنز «چه کسي خوابه؟» که شامل نمايش هاي کوتاه طنز است را نيز به تهيه کنندگي فرهاد گلي و کارگرداني جواد رضويان براي نوروز تهيه کرده است.

فتحعلي اويسي، نصرالله رادش، ارژنگ اميرفضلي، يوسف صيادي، بهنوش بختياري و علي صادقي از جمله بازيگران اين مجموعه به شمار مي روند که تصويربرداري آن در تهران انجام گرفته است.

مجموعه تلويزيوني «جنگ بازي» به کارگرداني احمد کاوري و تهيه‌کنندگي جواد نوروزبيگي در حال ساخت است. اين سريال از مضمون طنز برخوردار است و در 13 قسمت 45 دقيقه‌اي ساخته مي‌شود. اين سريال که به همت بسيج رسانه ملي در حال توليد است، يکي از گزينه‌هاي شبکه يک براي پخش در نوروز 91 به شمار مي‌رود.

در اين سريال بازيگراني نظير اکبر عبدي، رضا ناجي، مجيد صالحي و امير نوري ايفاي نقش مي‌کنند. سريال جنگ‌بازي به گروه‌هاي تئاتري مي‌پردازد که در دوران دفاع مقدس به جبهه‌ها مي‌رفتند و براي رزمندگان تئاتر اجرا مي‌کردند

شبکه دو و رقابت سه مجموعه متفاوت:

مجموعه تلويزيوني «آب پريا» ساخته مرضيه برومند که فضايي فانتزي و کودکانه دارد، در کنار سريال «سهمي براي دوست» به کارگرداني مسعود اطيابي و تهيه کنندگي بهروز مفيد و «سير و سرکه» به کارگرداني غلامرضا رمضاني، گزينه هاي شبکه دو سيما براي پخش در نوروز هستند.

ساخت مجموعه «آب پريا» از اواسط سال گذشته در دماوند آغاز شد. «آب پريا» روايتگر سه خواهر به نام هاي آب پري، ابري پري و سبزي پري است که هر سال در پايان زمستان به زمين مي آيند تا به استقبال بهار بروند.

بهناز جعفري، سحر ولدبيگي، هنگامه مفيد، سيامک صفري، ليلي رشيدي، اميرحسين صديق، حسن پورشيرازي، مريم سعادت، سحر دولتشاهي، عسل بديعي و افسر اسدي از جمله بازيگران اين مجموعه هستند.

«سهمي براي دوست» که  توليد آن در تهران انجام شده است، مضموني اجتماعي دارد و بازيگراني چون جمشيد شاه محمدي، شيوا خنياگر و باقر صحرارودي، اشکان خطيبي، علي سرابي، سپيده خداوردي، مهشاد مخبري، بيژن بنفشه خواه، رضا فيض نوروزي، مهتاج نجومي در آن ايفاي نقش کرده اند.

طلا معتضدي نويسنده اين مجموعه، داستان دو برادر خوانده به نام اسماعيل و بهرام را به نگارش درآورده، که وضعيت مالي مناسبي ندارند و به هر کاري دست مي زنند تا شرايط خود را تغيير دهند اما ورود به بازار بورس، اتفاقات جديدي را براي يکي از اين دو برادر رقم مي زند.

«سير و سرکه» عنوان مجموعه ديگر طنز شبکه دو سيما براي نوروز است که به کارگرداني غلامرضا رمضاني و تهيه‌کنندگي ابراهيم زاهدي‌فر ساخته شده است. غلامرضا رمضاني، هادي مقدم‌دوست، ‌حسين مهکام و شهرام شکيبا نگارندگان داستان «سيروسرکه» هستند.

داستان اين مجموعه درباره پيرزني است که مي خواهد براي ديدن پسرش به خارج از کشور سفر کند و به همين خاطر تصميم مي گيرد در آموزشگاه زبان انگليسي ثبت نام کند؛ توليد اين مجموعه تلويزيوني نيز در تهران انجام گرفته است. پروين قائم‌مقامي، فردوس کاوياني و حميد ابراهيمي از جمله بازيگراني هستند که در اين مجموعه نقش آفريني کرده اند.

شبکه سه و رقابت سه مجموعه طنز:

گروه فيلم و سريال شبکه سه سيما دو مجموعه تلويزيوني طنز براي نوروز مخاطبان خود تدارک ديده است.

«مسير انحرافي» عنوان مجموعه اي است که گروه اجتماعي شبکه سه براي ايام نوروز به کارگرداني بهرنگ توفيقي و تهيه کنندگي سيد محمد هاشمي توليد کرده است. گفته مي‌شود اين مجموعه تلويزيوني نسخه ايراني سريال «lost» است.

تصويربرداري اين مجموعه تلويزيوني اوايل پاييز به کارگرداني بهرنگ توفيقي و تهيه‌کنندگي سيد محمد هاشمي اصل در مرکز نمايش هوايي در تهران آغاز شد. در اين سريال کمدي به نويسندگي پيمان عباسي، قصه چندين مسافر يک هواپيما به تصوير کشيده مي‌شود که هواپيماي حامل آنان در يک محل ناشناخته سقوط مي‌کند و آنان بايد با وضع جديد خود کنار بيايند.

فرزاد حسني، پوريا پورسرخ، اکبر عبدي، شقايق دهقان، بهنوش بختياري، نادر سليماني، محمد شيري، علي کاظمي، ساعد هدايتي، اکرم محمدي، عزت الله مهرآوران و پرستو گلستاني از جمله بازيگراني اين مجموعه تلويزيوني هستند.

مجموعه تلويزيوني «به سوي خوشبختي» عنوان مجموعه طنز ديگري است که گروه فيلم و سريال اين شبکه براي نوروز  تهيه کرده است.

فيلمنامه را خشايار الوند نوشته و اين مجموعه به تهيه کنندگي مجيد مولايي و کارگرداني فرزاد موتمن و نقش آفريني حميد گودرزي، جواد عزتي، رضا فيض‌نوري، بيتا فرهي، مجيد مشيري و مهرداد ضيايي توليد شده است.

«دزد و پليس» عنوان مجموعه طنز ديگري است که به تهيه کنندگي محسن چگيني و بر اساس فيلمنامه اي از پيمان قاسمخاني ساخته شده است.

شبکه پنج سيما:

«دختري به نام آهو» عنوان يکي از مجموعه هايي است که شبکه تهران براي نوروز 91 در نظر گرفته است.

اين مجموعه که به قلم هادي کريمي به نگارش در آمده، مضموني طنز آميز دارد و قدرت الله صلح ميرزايي که سريال پنجره را از او ديده ايم آن را کارگرداني کرده است. تهيه کنندگي اين مجموعه را حسين قره تپه به عهده داشته است.

جواد رضويان که نمايش هاي کوتاه طنز را براي شبکه يک سيما توليد کرده است، مجموعه اي با نام «مهمانان ويژه» را براي شبکه تهران در حال کارگرداني است.

اين مجموعه بر اساس فيلمنامه اي از محسن کياني و به تهيه کنندگي سعيد اردکاني توليد مي شود.

مجموعه نوروزي «مهمانان ويژه» در 14 قسمت 45 دقيقه‌اي ساخته مي‌شود و در حال حاضر مراحل تصويربرداري را سپري مي‌کند. اين سريال با حضور بازيگراني نظير عليرضا خمسه، رضا بابک، اميرحسين صديق، آشا محرابي، افشين سنگ چاپ و...در حال توليد است. مهمانان ويژه داستان يک استاديار دانشگاه را به تصوير مي‌کشد که قصد ازدواج دارد. خانواده او از يکي ازشهرستان‌ها براي آشنايي با خانواده داماد به تهران مي‌آيند

سريال «فراموشي» گزينه ديگر پخش از شبکه تهران، که نام ديگر آن پدر ناخوانده است، به کارگرداني سعيد سلطاني ساخته مي‌شود و در حال حاضر گروه در لوکيشني واقع در پامنار کار تصويربرداري را انجام مي‌دهند.

سعيد سلطاني که تا چندي پيش مجموعه تلويزيوني پربيننده «ستايش» را روي آنتن شبکه سه سيما داشت و در کارنامه خود مجموعه طنز «مامور بدرقه» را ثبت کرده است، به تهيه کنندگي حميدرضا مهدوي سريال نوروزي شبکه تهران را با عنوان «فراموشي» مي سازد.

نگارش فيلمنامه اين مجموعه تلويزيوني توسط اميرمهدي ژوله و الهام زارع نژاد انجام گرفته است.

محمد کاسبي در اين سريال طنز نقش مردي بازاري و ثروتمند به نام حاج نقي را دارد که به تنهايي در شهرستان روزگار مي‌گذراند. او در آستانه نوروز، در انتظار ديدار فرزندانش است اما هرچه منتظرمي‌ماند خبري از آنان نمي‌شود. به همين دليل حاج نقي که دلتنگ و نگران فرزندانش است، تصميم مي‌گيرد راهي پايتخت شود تا ديداري با آنان تازه کند، اما.... برزو ارجمند و رضاداوودنژاد نقش پسران او را دارند و مهران رجبي پيشکار حاج نقي است. فلامک جنيدي، نقش عروس او را دارد، سحر جعفري جوزاني دخترش است و محمد مهدوي، آتيه جاويد، الناز حبيبي و... ديگر بازيگران اصلي مجموعه هستند. اين سريال هم يکي از گزينه‌هاي ديگر شبکه تهران است.

 

دوشنبه 22 اسفند 1390 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری