جمعه 16 خرداد 1399 - 11:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

باز هم اخلاق حرف اول را مي‌زد

 

گزارشي از آئين اختتاميه هشتمين  جشنواره بين المللي فيلم هاي 100 ثانيه اي

مراسم اختتاميه هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 با حضور حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني‌شريف رييس حوزه هنري و برخي از اهالي سينما، با معرفي برگزيدگان خود در بخش‌هايي چون جايزه بزرگ، فيلم هاي جهاد اقتصادي، بخش حمايتي، سينماي اخلاق به کار خود پايان داد.

اين مراسم در حالي شب گذشته برگزار شد که چهره‌هايي چون عزت الله انتظامي، ژاله علو، رضا کيانيان و محمد حسن پزشک بعنوان مهمان در اين مراسم حاضر بودند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين مراسم که با شعار "جشنواره فيلم 100 سينماي اخلاق" همراه بود و با اجراي احسان کرمي و آزاده نامداري برگزار شد، حسين رباني‌غريبي دبير جوان اين دوره از جشنواره فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي ضمن خوش آمدگويي به حاضران در تالار انديشه حوزه هنري گفت: من مي‌خواستم اين نکته را يادآوري کنم که سينما در دست جوانان است و هرگونه حمايت از جشنواره 100 ثانيه‌اي حمايت از جوان ايراني است.

وي افزود: جا دارد از همين جا از مسئولان، هنرمندان و دوستاني که در اين راه دست ما را به گرمي فشردند مراتب سپاس خودم را به جا آورم. اميدوارم در اجراي اين جشنواره توانسته باشيم اعتماد مسئولان و بانيان برگزاري را پاسخ بگوييم.

پس از صحبت‌هاي دبير جوان اين جشنواره، مراسم اهداي جوايز برگزيدگان هيئت داوران جوان و جايزه صداهاي 100 ثانيه‌اي برگزار شد، در ادامه دو مجري جوان اين مراسم که از ابتدا تاکيد داشتند کساني که روي صحنه مي‌آيند بيش از 100 ثانيه صحبت نکنند، از محمد حسن پزشک مديرعامل موزه سينما دعوت کردند تا به همراه عزت‌الله انتظامي به روي صحنه آمده و آيين بزرگداشت هنرمند خوش صداي سينما و تلويزيون ژاله علو را به جا آورند.

عزت‌الله انتظامي که به سختي راه مي‌رفت با اشتياق پاسخگوي ابراز احساسات حاضران در سالن بود و به روي صحنه آمد و گفت: در ابتدا مي‌خواهم صحبتي با کارگردان‌هاي جوان آثار 100 ثانيه‌اي داشته باشم، فيلمسازي در 100 ثانيه روايت زندگي در کوتاه‌ترين شکل ممکن است. درست مانند زندگي در دنيا که کوتاه است و به يادماندني و اگر درست زندگي کني عنصر عمق به اين زندگي کوتاه افزوده مي‌شود. از همين‌رو  از کارگردان‌هاي فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي مي‌خواهم که به صرف زمان کوتاه، فيلم نسازند بلکه عمق پيام در فيلم‌ها را نيز در نظر بگيرند.

آقاي بازيگر سينماي ايران در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به مراسم بزرگداشت بانوي صداي ايران، ژاله علو گفت: سال‌هاي بسيار دور زماني که در جواني تئاتر بازي مي‌کردم خانمي در عرصه بازيگري حضور داشت که هم در بازي و هم دراخلاق به درستي چيزي کم نداشت؛ او ژاله علو است که اين روزها صداي او ماندگار شده است.

پس از پايان صحبت‌هاي عزت‌الله انتظامي، ژاله علو به ابراز احساسات حاضران در سالن پاسخ گفت: در ابتدا مي‌خواهم در خصوص فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي بگويم که رساندن مفهوم در 100 ثانيه خوب و قابل احترام است و به قول سعدي کم گو و گزيده گو چون در/ کز اندک تو جهان شود پر.

اين گوينده راديو و تلويزيون در ادامه گفت: بارها در ملاقات‌هايي که با عزت‌الله انتظامي داشته‌ام از دغدغه او درباره اخلاق شنيده‌ام و واقعا فکر مي‌کنم يکي از زيباترين پيام‌ها اخلاق است.

در ادامه اين مراسم، جايزه اخلاق در سينماي ايران به رويا نونهالي اهدا شد. اما به دليل اينکه اين بازيگر روي صحنه، تئاتر "مشروطه بانو" را در حال اجرا داشت نتوانست در مراسم اختتاميه جشنواره حاضر شود، از همين‌رو رضا کيانيان در ميان تشويق‌هاي پي‌درپي حاضران روي صحنه آمد و گفت: خوشحالم که چنين جشنواره‌اي وجود دارد از همين‌رو دست تمام جواناني را که اين جشنواره را به هشتمين دوره رسانده‌اند مي‌بوسم و اميدوارم مستدام باشد.

کيانيان ادامه داد: خوشحالم که هنوز جمع دوستانه‌اي چون جشنواره فيلم 100 وجود دارد که مي‌توان احساس کرد روح هنرمند زنده است و من با تمام وجود دراين لحظه که دراينجا ايستاده‌ام قلبم براي همه شما مي‌تپد.

وي درادامه افزود: يک خوشحالي ديگر هم دارم و آن اين است که به نيابت از رويا نونهالي جايزه او را دريافت مي‌کنم تا به دستش برسانم چرا که او بازيگري است که هيچ حاشيه‌اي درباره او نوشته نشده و هيچ کارگرداني از اخلاق او ناراضي نيست و هيچ بازيگري هم نيست که از همبازي شدن با او ناخوشنود باشد.

پس از پايان صحبت‌هاي رضا کيانيان مراسم اهداي جايزه در بخش‌هاي مختلف آغاز شد تا اينکه با اهداي جوايزي دربخش بين‌الملل، پرونده هشتمين جشنواره فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي بسته شد.

برگزيدگان هيات داوري جوان تقدير شدند

هيات داوران جوان از ميان 133 اثر راه يافته به بخش مسابقه در بخش داستاني، مستند و انيميشن يک نفر را مستقل از هيات داوران اصلي جشنواره به عنوان صاحب بهترين اثر در هر بخش معرفي کردند.

جايزه بهترين فيلم داستاني از سوي هيات داوران جوان به ابوالفضل کاهاني براي فيلم "به هم نگاه نکنيد" تعلق گرفت و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

جايزه بهترين انيميشن هم از سوي هيات داوران جوان به رامين رهبر براي انيميشن "ترازو" تعلق گرفت و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

جايزه بهترين مستند، از سوي هيات داوران جوان، به مهدي دهقان براي مستند "کوچه ماهي" تعلق گرفت و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

برگزيدگان هيات داوران پيشکسوت

در بخش ديگري از اين مراسم برگزيدگان هيات داوران اصلي در سه بخش داستان، مستند و انيميشن تقدير شد. در هر بخش داستان، مستند و انيميشن سه نفر برگزيده از سوي هيات داوران اصلي معرفي و از آنها قدرداني شد. در بخش داستان، جايزه اول داستاني براي فيلم کوتاه "انگشت"، به علي جانب الهي داده و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 3 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

جايزه دوم در بخش داستان براي فيلم کوتاه "به هم نگاه نکنيد" به ابوالفضل کاهاني اهدا شد و اين فيلمساز که براي بار دوم به روي صحنه مي آمد موفق به دريافت لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي شد. جايزه سوم داستاني براي فيلم "و مي‌گذريم" به پريسا گرگين تقديم شد اين فيلمساز ديپلم افتخار و مبلغ 1 ميليون تومان جايزه نقدي را دريافت کرد.

در بخش مستند، جايزه اول به احسان سعيدي براي فيلم "پروا" تعلق گرفت و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 3 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا گرديد. جايزه دوم به سعيده رحيم زاده براي فيلم "اهالي محترم" تعلق گرفت اين فيلمساز لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي دريافت کرد.  جايزه سوم دربخش مستند به محمد واعظي براي فيلم "فصل نان" تعلق گرفت و و ديپلم افتخار و مبلغ 1 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

در بخش انيميشن، جايزه اول به نيما ميگلي از تهران براي فيلم "من ايراني در حال پيشرفتم" تقديم و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 3 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد. جايزه دوم به سيده سامره علوي براي فيلم "لوتکا" تقديم و ولوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد. جايزه  سوم انيميشن به سيد مهدي ماهاني از براي فيلم "مردي که قلب داشت" تقديم و ديپلم افتخار و مبلغ 1 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد.

برخي فيلمسازان در بخش حمايتي قدرداني شدند

هيات داوران اصلي و جوان هشتمين جشنواره بين المللي فيلم 100 در مراسم اختتاميه اين جشنواره از 11 فيلمساز در بخش حمايتي جشنواره قدردداني کردند.

جايزه حمايتي هيات داوران اصلي براي انيمشن "من همين جا راحتم" به مقداد اخوان، براي مستند "اندازه نگهدار که اندازه نکوست" به ستار ناصري، براي فيلم داستاني "سفيد مثل يک روز برفي" به حبيب هوشيار، براي فيلم داستاني "پدرم همه فصل هايش يکي بود" به ياشلي عليزاده، براي "خرس قطبي" به عليرضا احمدي، و براي فيلم داستاني "سانس فوق‌العاده" به مصطفي رباني از تهران تعلق گرفت.

هيات داوران اصلي در اين بخش، از دو فيلمساز، يکي از اصفهان و ديگري مازندران، حمايت کردند و جايزه حمايتي هشتمين جشنواره فيلم 100 براي فيلم داستاني "خاکستري" به زهره شيخ خوراسگاني از اصفهان و براي فيلم "سيب" به عزت‌الله قرباني آهودشتي از مازندران اهدا شد.

جايزه حمايتي هيات داوران جوان براي انيميشن "تکامل"  به مهدي علي بيگي، براي فيلم داستاني "سانس فوق العاده"به مصطفي رباني از تهران و براي فيلم داستاني "چهار" به محمد رضا کشاورز از قم اهدا شد. هر يک از برگزيدگان بخش حمايتي جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 2 ميليون تومان از هشتمين جشنواره فيلم 100 دريافت کردند.

سينماي 100 ثانيه‌اي اخلاق

هيات داوران راديو از بين 488 اثر رسيده به دبيرخانه و هيات داوران از بين 133 اثر راه‌يافته به بخش مسابقه، جايزه ويژه خود در بخش (سينماي اخلاق) را به پريسا گرگين و ساناز باقري اهدا کرد.

هيات داوران جوان، جايزه ويژه سينماي اخلاق در بخش داستاني را به پريسا گرگين براي فيلم" و مي گذريم" اهدا کرد. تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 4 ميليون تومان جايزه نقدي به اين فيلمساز اهدا شد. هيات داوران راديو، جايزه ويژه سينماي اخلاق در بخش راديو را به ساناز باقري براي (اخلاق در جامعه) تقديم کرد و اين فيلمساز، تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 4 ميليون تومان جايزه نقدي از اين جشنواره دريافت کرد.

فيلمسازان بخش ويژه جهاد اقتصادي تقدير شدند

در مراسم اختتاميه هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 دو اثر در بخش راديويي و بخش داستاني جشنواره، جايزه ويژه جهاد اقتصادي جشنواره را از آن خود کردند. سلمان خورشيدي و سعيد ميرنژاد جايزه ويژه جهاد اقتصادي هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 را از آن خود کردند. از ميان 133 اثر راه يافته به بخش مسابقه، "سلمان خورشيدي" براي فيلم داستاني نيلوفر آبي، جايره ويژه جشنواره با موضوع جهاد اقتصادي را دريافت کرد.

هيات داوران سعيد ميرنژاد از تهران را براي بخش راديويي با موضوع جهاد اقصادي برگزيد و از اين فيلمساز براي اثر راديويي ( صنعت گردشگري و جهاد اقتصادي) در بخش ويژه جهاد اقتصادي تقدير شد.به هر کدام از اين دو فيلم ساز، تنديس جشنواره،  لوح تقدير و مبلغ 4 ميليون تومان جايزه نقدي اهدا شد.

جايزه بزرگ جشنواره فيلم 100 اهدا شد

جايزه بزرگ هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 به دو بخش اصلي جشنواره (در بخش انيميشن) و به بخش راديويي جشنواره اختصاص يافت. هيات داوران اصلي و هيات داوران جوان و هيات داوران راديويي جايزه ويژه هشتمين فيلم 100 را به مهدي علي بيگي و عبدالله حاجي محمدي اهدا کردند.

حجت الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي هنگام اهداي جايزه اخلاق گفت: خدا را شاکرم که به حوزه هنري  توفيق داد برگزار کننده اين جشنواره باشد واميدوارم در سال‌هاي آتي هم بتواند با قدرت اين جشنواره را برگزار کند.

هيات داوران اصلي و هيات داوران جوان، با راي مشترک و يکسان، جايزه بزرگ جشنواره در بخش انيميشن را به مهدي علي بيگي از تهران براي انيميشن تکامل اهدا کرد. اين انيماتور جوان تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 5 ميليون تومان جايزه نقدي و 5 ميليون تومان حمايت از توليد بعدي را از جشنواره فيلم 100 به ارمغان برد.

عبدالله حاجي محمدي از تهران هم براي اثر راديويي (تنها صداست که ميماند) جايزه بزرگ جشنواره در بخش راديو را دريافت کرد و تنديس جشنواره، لوح تقدير و مبلغ 5 ميليون تومان جايزه نقدي و 5 ميليون تومان حمايت از توليد بعدي را هديه گرفت.

جايزه بخش بين الملل به بانوي مصري اهدا شد

آخرين بخش از اهداي جوايز هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 به اهداي جوايز در بخش بين‌الملل اختصاص پيدا کرد. دربخش بيداري اسلامي مستند "مسير آن زن" ساخته سالي ابوباشه جايزه گرفت. جايزه ويژه بخش داستاني فيلم سرنوشت از کشور ترکيه اهدا شد و دربخش انيميشن يک فيلم کره‌اي جايزه گرفت. جايزه صلح و نوع دوستي هم به فيلم "ندامت" ميرويس رکاب از افغانستان اهدا شد.

گفتني است، مراسم اختتاميه هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 جمعه 5 اسفند در تالار انديشه حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

 

 

شنبه 6 اسفند 1390 - 11:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر