يكشنبه 5 بهمن 1399 - 10:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد زماني

 

يازدهمين جشنواره شهيد غني‌پور برگزار شد

 

 يازدهمين جشنواره کتاب سال شهيد غني پور بابرگزيده شدن پنج کتاب سوره مهر به عنوان آثار برگزيده و تقديري به کار خود پايان داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي٬ در بخش رمان بزرگسال با موضوع آزاد يازدهمين دوره جايزه کتاب سال غني‌پور، «شاه بي شين» نوشته محمدکاظم مزيناني اثر برگزيده انتخاب شد. در اين بخش رمان «گلسنگ» سيدهاشم حسيني نيز به عنوان اثر تقديري برگزيده شد.

همچنين رمان« سوران سرد» نوشته جواد افهمي جايزه اثر برگزيده بخش رمان با موضوع دفاع مقدس اين دوره را به خود اختصاص داد. جايزه تقديري اين بخش نيز به رمان «مگيل» محسن مطلق تعلق يافت.

مجموعه داستان «چقدر حرف نمي‌زند» به کوشش مرکز آفرينش‌هاي ادبي نيز که حاوي ۲۰ داستان برگزيده از اولين و دومين جشنواره داستان انقلاب نيز به عنوان اثر برگزيده در مجموعه داستان آزاد شناخته شده است.

اختتاميه يازدهمين جشنواره انتخاب كتاب سال شهيد حبيب غني‌پور با حضور خانواده شهدا ٬اميرحسين فردي، مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و از موسسان اين جشنواره، محمود حكيمي، نويسنده و مرتضي سرهنگي مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت، عصر ديروز در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم اميرحسين فردي،‌ در تبيين شخصيت شهيد غني‌پور اظهار داشت: آخرين کسي که شهيد غني‌پور را قبل از شهادت مشاهده کرده و ياد و خاطره آن در ذهنش باقي مانده دکتر فرخي است که امروز با عنوان قاري قرآن در اين مراسم حضور داشت.

وي افزود:‌ اين جشنواره توسط دوستان شهيد حبيب غني‌پور منعقد شده که توانسته از ۱۰ سالگي خود عبور کند٬ جشنواره شهيد غني‌پور عمر خوبي را گذرانده اما انتظار از اين جشنواره بايد بيشتر باشد.

فردي ادامه داد:‌ معتقدم بايد کارنامه اين جشنواره را از سال‌هاي گذشته مورد بررسي قرار دهيم و بدانيم که انتخاب ما براي برگزيدگان در چه سمت و سويي بوده است تا کتاب خوبي در چند سال آينده منتشر شود.

وي افزود:‌ بنده به عنوان خدمتگزار اين جشنواره خوشحالم که جشنواره شهيد حبيب غني‌پور همچنان ادامه دارد و به ادبيات ارزشي کشور خدمت مي‌کند.

مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي گفت: اگر سالي از ما بگذرد و جشنواره‌اي به نام شهيد غني‌پور برپا نشود آن سال داستاني و ادبي يک چيزي را کم خواهد داشت و اين گفته کارشناسان و نويسندگان بوده چرا که اين جشنواره يک جشنواره بسيار دوست داشتني است.

وي اضافه کرد: يکي از آرزوهاي بنده اين است که روزگاري برنده اين جشنواره شوم اما مي‌دانم که حسرت به دل مي‌شوم چرا که هديه گرفتن از دست خانواده معزز شهدا يک مزه و معناي ديگري دارد.

فردي با بيان اينکه هسته اوليه اين جشنواره در مسجد جواد‌الائمه صورت گرفت و نمي‌دانستيم که اين جايزه‌ پا خواهد گرفت، ادامه داد: امروزه جشنوراه شهيد حبيب غني‌پور به عنوان يک سرمايه ادبيات کشور مطرح است و مي‌توان گفت بايد يک جشنواره زحمات زيادي را قائل شود تا به مقبوليت برسد اما اين جشنواره توانسته به شاخص‌هاي خود رسيده و مورد قبول کارشناسان قرار گيرد.

فردي در پايان گفت: اين جشنواره مخالفان و موافقان خاص خودش را دارد و بايد همه داشته باشد و بنده معتقدم بايد سال آينده اين جشنواره با آثار بهتري برپا شود.

در ادامه اين مراسم، محمد ناصري، دبير يازدهمين دوره جشنواره شهيد حبيب غني‌پور، با بيان اين مطلب كه جريان ادبيات متعهد روز به روز گسترده‌تر مي‌شود و خيلي‌ها دوست دارند به اين جريان بپيوندند، با تشكر و قدرداني از تمام كساني كه در برگزاري اين جايزه همكاري داشتند، گفت: شوراي نويسندگان مسجد جوادالائمه 31 سال پيش با انتشار نشريه «بچه‌هاي مسجد»، كارش را آغاز كرد و در ادامه فعاليتش در حوزه فرهنگي و ادبي گسترش پيدا كرد.

او همچنين گفت: كارشناسان ادبي و نويسندگان بسياري معتقدند داوري‌هاي جايزه شهيد غني‌پور منصفانه و كارشناسانه است و به اصول و ارزش‌هاي اعتقادي نيز توجه دارد و ما اميدواريم كه در ادامه با فعاليتي جدي‌تر و اثرگذارتر، اين جشنواره به حياتش ادامه دهد.در ادامه مراسم پيش از معرفي نفرات برگزيده، فيلمي از شهيد حبيب غني‌پور نمايش داده شد.

سپس در بخش «داستان كودك» و «داستان و رمان نوجوان» جوايز توسط اميرحسين فردي و پدر شهيد بازبندي اهدا شد. مجيد راستي، نويسنده تقديرشده در بخش «داستان كودك»، به خاطر كتاب «اين سر دنيا، آن سر دنيا» در سخناني كوتاه با ابراز خوشحالي از دريافت جايزه شهيد حبيب غني‌پور كه آن را ارزشمند و ماندگار توصيف كرد، گفت: 38 سال است در حوزه ادبيات كودك كار مي‌كنم و بايد بگويم كه براي نوشتن انتخاب شدم؛ اين من نبودم كه نويسندگي را انتخاب كردم. اميد دارم كه تا پايان عمرم براي بچه‌ها داستان بنويسم.

در ادامه، برگزيده بخش «رمان و داستان نوجوان»، آتوسا صالحي به خاطر كتاب «حتي يك دقيقه كافي است»، در سخناني از دريافت جايزه شهيد حبيب غني‌پور ابراز خوشحالي و به آن افتخار كرد.

در بخش «داستان و رمان دفاع مقدس»، اهداي جوايز توسط محمد ناصري، دبير جايزه، و پدر شهيد شهسواري، انجام گرفت و محسن مطلق كه به خاطر كتاب «مگيل» در بخش «داستان و رمان دفاع مقدس» تقدير شد، از بچه‌هاي مسجد جوادالائمه تشكر كرد.

همچنين جواد افهمي، برگزيده بخش «داستان و رمان دفاع مقدس»، به خاطر كتاب «سوران سرد» در سخناني گفت: خوشحالم كه بعد از اين همه جشنواره، سرانجام اين كتاب در جايزه ارزشمند شهيد حبيب غني‌پور ديده شد. اين جايزه برايم معناي ديگري دارد. من گذشته‌هاي خوب زندگي خودم و هم‌نسلانم را دوست دارم و گاهي از خودم مي‌پرسم نسل جديد چطور مي‌خواهد با آن گذشته آشنا شود. دست كم تلاش من بر اين است كه در داستان‌هايم براي پسر هشت‌ساله‌ام بگويم كه آن لحظه‌هاي جنگ، لحظه‌هاي پر از افتخاري بود و مي‌توان به آن‌ها افتخار كرد.

در بخش ديگري از اين مراسم، پدر شهيد معيني و پدر شهيد رحيمي جوايز برگزيدگان بخش «زندگي‌نامه داستاني دفاع مقدس» را اهدا كردند.

شمسي خسروي كه به خاطر كتاب «وداع يك مرد» در اين بخش تقدير شد، در سخناني گفت: جايزه غني‌پور جايزه‌اي ارزشمند در فضاي ادبيات است. اميد كه سال‌ها حياتش ادامه داشته باشد.

همچنين اكبر صحرايي كه با كتاب «تپه جاويدي و راز اشلو» در اين بخش برگزيده شد، با توضيح درباره اين اثر، از شهيد مرتضي جاويدي به عنوان تنها رزمنده‌اي ياد كرد كه حضرت امام (ره) شانه‌اش را بوسيد و گفت‌: ضرورت دارد به موضوع‌هاي دفاع مقدس پرداخته شود و زندگي اين بزرگان و حماسه‌هاي آن‌ها با بيان داستاني روايت شود.

در بخش «داستان و رمان بزرگسال با موضوع آزاد»، با اضافه شدن محمود حكيمي به جمع پدران شهيد، جايزه برگزيده‌ها اهدا شد. سيدهاشم حسيني، تقديرشده به خاطر كتاب «گل سنگ»، اظهار كرد‌: از دريافت جايزه در جشنواره شهيد غني‌پور غافلگير شدم. امتياز جشنواره شهيد غني‌پور كه به موضوع دفاع مقدس مي‌پردازد، در اين است كه بخش آزاد دارد و آثار ديگر با موضوع‌هاي ديگر نيز در اين رقابت ديده مي‌شوند.

محمدكاظم مزيناني، برگزيده «داستان و رمان بزرگسال» به خاطر كتاب «شاه بي شين»، نيز با تقدير از همسرش اظهار كرد: اگر همسرم نبود، اصلا نطفه اين رمان شكل نمي‌گرفت و او زمينه آرامي را فراهم كرد تا من بتوانم كار تأليف اين رمان را به انجام برسانم. از برگزاركنندگان جايزه شهيد غني‌پور نيز تشكر مي‌كنم.

همچنين نويسندگان مجموعه داستان برگزيده‌هاي اولين و دومين جشنواره داستان انقلاب كه داستان‌هاي‌شان در كتاب «چقدر حرف نمي‌زند» ارائه شده است، به عنوان برگزيدگان بخش «مجموعه داستان بزرگسال با موضوع آزاد» به روي سن دعوت شدند و جوايزشان از دست پدران شهيد دريافت كردند.

در پايان اين مراسم نيز محمود حكيمي با تشكر از برگزار كنندگان جشنواره حبيب غني‌پور، در سخناني اظهار كرد: ‌اميدوارم كه در سال آينده شاهد افزايش تأليف آثار ادبيات داستاني درباره ائمه اطهار (ع) و برگزيده شدن نويسندگان اين دسته آثار در جوايز ادبي باشيم.

 

چهارشنبه 3 اسفند 1390 - 11:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری